f Hotel Texel. Muzikale Voordracht LOSSCHER Sportclub „Tessl" Voetbalmatch Deurwaarder C. G. Gude Gemengd Nieuws. i Marktberichten, Advertentiën Advertentiën. op Zondag 20 October a.s. BAL NA, op Zondag 20 October Z.V.S. - TEXEL I publiek verkoopen V ulpenhouders BsekhiMel Parkstraat. Predikbeurten- DE TOESTA WW. Blijkens de laatste berichten hebben de Duitscbers de Noordzeekust van Bel gië thans moeten prijs geven en worden de terugtrekkende Duitsche troepeu met kracht achtervolgd. do Belgische cavalerie heeft Brugge reeds bereikt, die der Franschen bracht een bezoek aan Ostende, zi) vond die stad geheel door den vijand verlaten. Rijssel vitl zonder slag of stoot in han den der Engelschen, van uit Zeeuwsch- Vlaanderen worden branden waarge nomen bij Kookke, Heijst en Zeebrugge. De zuiggasmotor, welke de beweeg kracht levert, heeft 60 P. K. eu komt van de firma Loog Landaal te Apeldoorn, terwijl de buizen geleverd zijn door de fit ma Sterk te Hengelo, welke het geheel heeft doen plaatsen. Het maximum der waterverplaatsing bedraagt 120 M3 per minuut, het mini mum 100 M3. Daar de stand van het boezemwater zeer hoog is, wordt vooreerst dag en nacht gewerkt. Te Anna Paulowna lagen twee motorschuiten met kisten bloembollen bevracht, tot vertrek gereed, toen nog even een paar controlears aan boord kwamen om den inhoud d9r kisten na te zien. Het gevolg was, dat als smok kelwaar in beslag werd genomen 1000 zakken aardappelen, 40 mud haver, 20 mud gerst, benevens nog een paar dui- ze ad tigaren. Te Beverwijk is tegen iemand proces-verbaal opgemaakt, wegens het gebruiken van een electrisch karntoestel. Verder werden bij hem 75 kazen in be slag genomen. Toen men kwam om die te vervoeren, bleken er fn dien tusschen- tijd 45 kazen te zijn verdwenen. N w s. Te Heer Hugowaard komen Spaan- sche griep, roodvonk, typhus en kinkhoest veelvoudig voor. Een week in een turfltist. In een turf kist, in een woning aan de Oostenburgaracbtorstraat te Amsterdam word een jougen gevonden een armelijk, verzwakt knaapje. Bij onderzoek bleek, dat deze brave daar een week lang had doorgebracht, zonder eten of drinken. Bij vertelde, dat hij die zonderlinge verblijfplaats had uitgekozen, omdat bij niet thuis durfde komen uit vrees voor straf. Hij was zóó verzwakt, dat hij per rijtuig van den Geneeskundigen Dienst naar de ouderlijke woning moest worden vervoerd. Tel. Vluchtelingen. Er is aan de grens een groote ver andering merkbaar en alles baDgt nu af van de vraag of er vrede komt of niet. De Duitschers schijnen op vrede te rekeneD. Woensdag zijn we vrij Esscbeu binnen- geloopen en niemand, die ons iets vroeg of het ons lastig maakte. De Duitschers waren er volop aan het inpakken voor de reis naar huis. In Putten was reeds bekeDd gemaakt, dat de Duitschers Vrijdag a. s. weggaan. In het vertrouwen dat ze pais en vrêe zullen vertrekken, zijn ze thans bijzonder beminnelijk en toen we vroegen, waarom ze de blokhuizon aan de spoor afbraken, glimlachten ze en zeidenniet om mee nsar Duitschland te nemen Daar bouwen we barakken van in de buurt vaD Brussel voor de vluchtelingen. Zoo ze echter met geweld weg moeten dan zeker zal deze vredelievende gezind heid niet laDg duren. De burgers in EsscheD klagen niet. Zij hebben 't vrij wel en kunnen het met de Duitschers wel vinden. R. N. hoe er gestolen wordt. Een winkelier in de Emmastraat te Amsterdam had al eenige dagen opge merkt, dat er iemand bij zijn huis op verschillende uren van den dag geruimen tijd heen en weer wandelde. Denkende, dat deze „snrveilleerende" meneer een rechercheur was, werd door hem weinig aandacht aan den man geschonken. Dinsdagmorgen om een uur of elf hoorde hij echter fluiten. 't Fiuitsignaaltje le6k geheel op dat van zijn vrouw. Deze was op de flets uitgeweest en geeft altijd bij thuiskomst eeu teekeD, op dat haar man dan buiten zal komen om haar behulpzaam te zijn wanneer ze b.v. veel pakjes heeft. De winkelier ging naar buiten om eens te kijken, doch zag zijn vrouw niet, maar wel den bewusten meneer. Deze stond onder een der ramen1 van de eerste etage van de boven den win kel gelegen woning en was juist bezig een winterjas aan te pakken welke een werkster naar beneden liet zakken. Toen hij het kleedingstuk beet had, deed hij het over den arm en wandelde er mee weg. De winkelier kon zijn zaak niet in den steek laten en dus den verdachte niet volgen. Hij belde echter dadelijk de bovenbewoners op en vernam toen, dat S9dert eenige dagen al op onver klaarbare wijze een bontmantel, een mantelcostuum en een gloednieuwe demi van den heer des huizes verdwenen waren. jgDadelijk werd nu de politie in den arm genomen en de werkster werd over het gebeurde ondervraagd. Het resultaat was, dat zij met de politie mee moest om d9n medeplichtige op te sporen. Diens adres was haar al bekend. Men mag tegenwoordig wel goed in- formeeren naar personen, die tijdelijk in huis genomen worden. N v. d. d. Een eigenaardig vreugdebetoon. Toen Zondagmorgen te Bergen- op- Zoom het bericht was bekend geworden dat Dmtschland de voorwaarden van Wüs iu aannam, duurde het niet lang of mut; zag in verschillende gedeelten der stad de ramen van de benedenver dieping der door Buigen bewoonde hui zen met zijden vlaggetjes in de Belgi sche Kleuren versierd. De Spaansche ziekte heërscht in Druten in zoo hevige mate, dat daar 500 van de 2700 ingezetenen er ziek liggen en Zondag reeds 7 personen waren overleden. Aan een der groote heerenhuizen in de Groote Staat, te Maastricht-, werd een kist bezorgd, die naar den omvang en de merken, die er op voorkwamen, te oordeeleD, een piano moest bevatteD. Door de zwaarte viel de kist open en bleek deze gevuld te zijn met aardap pelen, die in massa op straat rolden. Het bolsjewiki-element, dat steeds aanwezig is, had dra voor een goede verdeeliDg van de „vrijgekomen" aard appels gezorgd. Een Duitsch blad tegen Keizer Wilhelm.. De „Leipziger Yolkszeiting" bevat een scherp artikel tegen keizer Wilhelm, o.a. het volgende wordt gezegd „Keizer Wilhelm draagt de schuld van deD grootsten oorlog, die ooit is uitgebroken, een oorlog, welke eindigt in de mislukking van het militaire systeem. Nog is Wilhelm II keizer van Duitschland en koning van Pruisen, maar hij voelt, dat hij niet langer kan zijn, hetgeen hij geloofde te zijn, vanaf den eersten dag van de troonsbestijging, een instrument, door God gezonden en het hoofd van bet schitterendste on best georganiseerde leger. Wat is Wilhelm II als hij niet langer het garnizoen te Berlijn kan inspecteeren Hij moet voelen dat hij niet langer Duitsch keizer kan zijn. Wij zijn voorbereid op het verlies van Elzas-Lotharingen. Wij weten, dat Elzas-Lotharingen niet langer tot het Duitsche rijk kan bebooren. Den 16en Augustus 1888 zeide Wil helm If: Wij willen onze 18 legercorpsen en 42 millioen inwoners liever opofferen dan afstaan hetgeen door Friedrich Karl werd veroverd, maar onze twee millioen dooden vertegenwoordigen meer dan 18 legercorpsen. Wij weten wat het verlies van Elzas-Lotharingen voor ods betee- kent, maar wij weten ook Jat een te lange voortzetting van den oorlog dit verlies zeer waarschijnlijk maakt. Toch achten wij niet noodzakelijk bij deze twee millioen dooden ook nog Duitsch- land's laatste man, vrouw en kind te voeeen. Wilhelm II heeft altijd de grootste opofferingen van zijn onderdanen ver langd, nu is de tijd voor hem gekomen om zichzelf op te offeren." Tel. Kondag SO October 1918. HERVORMDE GEMEENTE. 23 vette kalveren f 0,— a f0.p. Kg. 57 Nuchtere kalveren f ai 00; 521 Schapen f 28 k 165,— Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, voor VIER achtereenvolgende plaatsingen In de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. ONDERTROUWD: E. STEL en L. KIKKERT. ld id j. list: IJmuiden, 13—10—'18. te geven door den heer Harmonica-kampioen van Nederland, 's avonds 8 uur. Entree f0,75. Plaatsbespreken a 10,10 van 121 uur. Muziek van Ü.H. POLAK van den Helder nam. 3 unr Entree 10 cent. Kinderen 5 ct. net Bestuur. te Texel, zal op Vrijdag, 25 October a s, des mor gens te 10 uur ten huize van den Heer H. G. V AN DEN BERG, Hoeve Erica Everstekoog op Texel, >i] ie: Onder het opschrift „Eerst slachtoffers?" lezen wij in „De Vonk" In de verbinding van Vlieland met den vasten wal is nog geen verbetering gekomen. De toe stand blijft dus levensgevaarlijk. Laten we de feiten nog eens releveeren. Als de postboot „Minister Kraus", die van Terschelling op Harlingen vaart, Vlieland niet kan aandoen wat heel dikwijls het geval isl worden passagiers, post en goederen per zeilschuit naar de „Kraus" gebracht of daarvan afgehaald. Zijn weer en tij ongunstig dan gaat dit niet en is er dus geen verbinding met den vasten wal. Hoe prettig dit voor de bewoners is, die zoo goed als alle levensmiddelen, ook melk, van buiten af moeten krijgen, is gemak kelijk te begrijpen. Maar dan die schuit 1 70 k 80 jaar oud, is zij reeds 40 jaar geleden voor't loodswezen afge keurd. Zij mist behoorlijke tuigage; een kajuit ontbreekt, een W. C. eveneens, terwijl men er soms veel langer dan 2 uur op moet vertoeven. Door de militaire bezetting is het verkeer zeer druk. Dikwijls zijn er 50 d 60 passagiers. Bij slecht weer kunnen die niet allen aan dek blijven. Dan moeten een 20 tal zich door een luik laten afzakken in een donkere ruimte welke zelfs voor een beest nog te slecht is. Bij een ernstig ongeluk brengt niemand hunner er het leven af. Als de schuit niet vaart, worden de passagiers die beslist weg willen, soms per roeiboot op een droog gevallen plaat gebracht. Door modder en water kunnen zij dan over deze z.g. Richel naar de andere zijde loopen, waar een roeiboot van de „Kraus" hen oppikt. Deze kruipt door 't water, ook van wege den kolennood, zegt men, doch terwijl hij zelfs op Zondag in 't geheel niet vaart, schijnt de „Alk maar Packet" voor haar verbindingen met Zaandam en Amsterdam absoluut geen last van kolengebrek te hebben. Het is n. 1. deze maatschappij, welke de vaart op*genoemde eilanden onderhoudt, gesteund door zware subsidies van Rijk en Provincie. De laatste heeft ook voor aanvulling van de reddingsmiddelen aan boord van de „Kraus" gezorgd, doch het 'is de groote vraag, of de booten bij een ongeval veilig buiten boord gebracht kunnen worden. Interessant zou het zijn te weten, of het wel ooit bij wijze van oefening is beproefd 1 De subsidie van de provincie is slechts onder bepaalde voorwaarden verleend en het zijn na tuurlijk Qed. Staten, welke moeten toezien, dat ze vervuld worden. Daarom heeft ons Staten lid Thomassen zich tot hun College gewend met deze vraag: Zijn Qed. Staten bereid, aan Provinciale Staten mede te deelen, welke maatregelen zij van plan zijn te nemen of reeds geno men hebben, om afdoende verbetering te brengen in de onverantwoordelijke wijze, waarop de N. V. „Alkmaar Packet" de verbinding tusschen de eilanden Terschel ling en Vlieland, speciaal 't laatste, enden vasten wal onderhoudt Naar aanleiding hiervan mocht hij reeds van den Commissaris der Koningin vernemen, dat de „Alkmaar Packet" op zijn aandringen den motor van de boot, welke tot voor eenige weken de verbinding tusschen Vlieland en de ree onderhield, laat ombouwen voor 't gebruik van motor-spirit. De comm ssaris voegde hier aan toe, dat zijn aandrang op de firma niet zou verzwakken wat we, kennende de firma, met voldoening vernemen. intusschen lijkt het ons niet overbodig, als het Hoofdbestuur der Posterijen eveneens zijn invloed laat gelden. Wij zullen het daarom ook van onzen kant met 't bovenstaande in kennis stellen. Er wordt eenvoudig met menschenlevens gespeeld en daarom neme men zoo noodig, vóór er slachtoffers zijn gevallen, de meeste krasse maatregelen, als de firma nalatig blijft om te doen, wat haar plicht is. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Koog, v.mr 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Voorber. H. Avondmaal. Den Hoorn, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. Dankzegging. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Pijnacker Hordijk Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, n.m. half 3 ds. Kroese. Aanvangende Woensdag 23 Oct. Z.-Eierland Catechisatie van 3 tot 4 u, voor schoolkinderen. meisjes boven 13jaar jongens 13 GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Ym. half 10 Leesdienst. nam. 2 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, n.m 2 uur ds. Kuperus. 7 8 8c ha gen, 17 Oct. Aangevoerd: Uit de Scbager Courant: 9? Vette Koeien f —af 2i> Kalikoeien f 550 a f 850 12 Nuchtere kalveren f af 155 Schapen (vette) f —,00 a f 101 Overhouders f 26 a f 40,00 40 Biggen f 18 00 A f 28.C0 Boter f 0.a f 0.per K.G. Kipeieren!f 25.a f 27 per 100 Pnrmercnd, 15 Oct. Aangevoerd: 388 Runderen waaronder: 176 vette koeien OaOCt. per K.G ,00 Gelde koeien f 260 530 Melkkoeien f 335 a 750 20 stieren. Lammeren f a f 6 vette varkens f 0,a i 0.per Kg. 69 magere varkens f 50 a i 15,00; 63 biggen f 15,00 a f32,00; kipeieren 130,a f 31.00 per 10 van 12 tot en met 18 October 1918. GEBOREN Simon, z. v. Pieter Dogger en Engeltje Drijver. Anna, d. v. Aart van Arkel en Barbera Johanna Lemslra, Jacob, z, v. Harm Knol en Geertje Borgman. ONDERTROUW DEgbert Stel en Gerrif. dina Louisa Kikkert. GETROUWD: Willem Joban Bakker en Johanna Winter. Jobannes Cornelia Witte en Maria Catharina Herpers. OVERLEDENGeene. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). Een wollen das, achtergelatou ia het - keuringslokaal. M——P—II I ■MgggJ denBBurgkTexeI I 16 0ctober Tot onze diepe droefheid overleed heden te Laren (N.-B.) na smartelijk, doch geduldig gedragen IfideD, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze dierbare Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer PIETER VERMMMEN, in den ouderdom van 72 jareD. S. J. H. TER HORST, A. M. TER HORST-Vernimmen en Kinderen. Den Burg, 16 October 1918. Heden overleed onze gelie'de Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer KI. DAALDER, Weduwnaar van Anna Catharina Schaap, in den ouderdom van bijna 81 jaar. Uit aller nsam tafels, stoelen, spiegels, schilderijen, linnen kast, kachel, beddengoed, glas- en aarde werk, tobben, tonnen, enz. enz. IQl SC

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 2