N°. 3239, Woensdag 6 November 1918, 32ste Jaargang. - en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week Sit blad verschflni Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Bubs 40 Cts. Franco per post door ge- deel Nederlakd 55 Cts. Naar Amerika en andere Unden met rerhooging der porto's. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nnr nam. Pr\js der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJiig. Fibma LAN8EVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op TkxKt. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. Vertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrok en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- iagmorgen van Helder naar Schagen, ?an Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, ümsterdam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. 20 Oct. 3 Nov. Er waren in de laatste dagen verschil- nde belangrijke gebeurtenissen ten onzent muiterijen onder onze militairen, welke zonderheid in de Harskamp tot ernstige litensporigheden oversloegen de stroom in ellende, die in den vorm van duizenden arische vluchtelingen in het zuiden over ize grenzen komt; de Kamerzittingen e gaandeweg het aanzien krijgen van debatingclub We zouden er el wat over kunnen schrijven, waren er et de veel [gewichtiger gebeurtenissen, bezig zijn zich af te spelen op het )ote wereldtooneel. Gebeurtenissen, waar- ook onze belangen zeer nauw betrokken omdat ze beslisen over het lot q staten en volken, over het geweldige ïagstuk van oorlog en vrede. Eet einde van den oorlog nadert met iscbe schreden. Al d6 gebeurtenissen jzen daarop. Maar hoe dat einde zal zijn wat er achter aan zal komen, kan nog imand voorspellen. Dit staat echter wel st, dat ondanks het zichtbaar naderen het einde der wereldworsteling, de htbije en verre toekomst zich somber zorgelijk laat aanzien. Iet kan niet worden ontkend, dat onze lachten zich in de laatste dagen niet zeer bezighouden met het einde en naspel daarvan, maar wel inzonderheid de vraag, wat door de leiders der llieerden, die te Parijs samen gekomen omtrent een wapenstilstand en vrede Duitschland besloten wordt. De algê- ine toestand heeft zich in de afgeloo- week voor Duitschland eer versleeh- dan verbeterd. Wel blijft op het front België en Frankrijk het Duitsche leger stand houden, wel betwisten de Duit- srs met groote kracht den tegenstander iren duimbreed gronds en faalden tot alle pogingen van Foch om Hinden- g schaakmat te zetten, maar de afval Turkye en de volkomen ineenstorting Oostenrijk-Eongarije, zfjn feiten van iter beteekenis voor Duitschland dan nieuwe terugtocht en een nederlaag liet slagveld. En dat dit laatste plaats :p op öet oogenblik, dat de leiders der lieerden bijeen waren om hun voor waarden vast te stellen, mag wel een be denkelijke samenloop van omstandigheden worden genoemd. Er zal toch zoo ontzag gelijk veel afhangen van de eischen, die door de geallieerden worden gesteld. Wordt Duitschland door bovenmatige eischen tot wanhoop gedreven, dan zullen zich nog verschrikkelijke gebeurtenissen afspelen in het reeds zoo zwaar geteisterde Europa. En als het ten slotte, nog meer ontredderd dan nu reeds, ineenstort, dan zal de vlam der revolutie, die in Rusland ontbrandde en reeds oversloeg op Oostenrijk-Hongarije, wellicht heel ons werelddeel in lichte laaie zetten. Het einde van den oorlog nadert snel, maar alles hangt er van af hoe dat einde zal zijn. En voor een belangrijk deel ligt de beslissing daarvan in handen van de conferentie der geallieerden in de Fransche hoofdstad. - o—o—o— Het 9inde nadert snel, want DuitschJand's kracht raakt teneinde, terwijl daarentegen de geallieerden dagelijks in kracht toenemen. Het eens zoo machtige Duitsche rijk staat thans nog alleen in den geweldigen worstel strijd, galleen tegenover „een wereld van vijanden'', Turkije en Oostenrijk-Hongarije hebben daar de kroon opgezet. Turkije heeft zich op het voorbeeld van Bulgarije aan de geallieerden onderworpen en Oos tenrijk-Hongarije is veranderd in een tweede Rusland, waarin de vlammen van de revo lutie beginnen op te slaan. Turkije heeft zich overgegeven. Reeds is de wapenstilstand een feit geworden en in Konstantinopel wacht men met gebogen hoofd af, wat de oorlogsraad te Parijs ver der over het lot van het Turksche rijk zal beslissen. Donderdag werd de wapenstil stand met Turkije geteekend en de bepa lingen 'traden dadelijk in werking. De voorwaarden waren zooals wij reeds meld den Vrije doorvaart voor de vloot der geallieerden door den Bosporus naar de Zwarte Zee, bezetting van de forten aan den Bosporus en de Dardanellen en onmid dellijke uitlevering van alle geallieerde krijgsgevangenen. De Turksche legers in Mesopotamie, Syrië en den Kaukasus heb ben de wapenen neergelegd 6n zich aan de Engelschen onderworpen. De oorlog met Turkije is uit ende Turksche bladen beginnen reeds Jief te doen tegen den overwinnaar. Wel heeft de Turksche grootvizier nog een zwakke poging gedaan om zich tegenover zijn Duitschen bondge noot te rechtvaardigen, door de verklaring, dat Turkije tot den afzonderlijken vredes- stap gedwongen werd, omdat Duitschland niet in staat was de beloofde versterkingen te zenden, maar overigens heeft men zich te Konstantinopel al heel weinig van Bef- lijn aangetrokken. De Turk schikt zich trouwens dadelijk in alle omstandigheden, dank zij de leer van het noodlot. Allah wil het, en dan houdt alle redeneering op. Ernstiger dan in Turkije nog zijn de gebeurtenissen die zich afspelen in Oosten rijk-Hongarije. De binnenlandsche politieke toestand der Donaumonarchie neemt een steeds ongunstiger wending. In naam moge de Oostenrijk-Hongaarsche regeering nog bestaan, in naam moge Keizer Karei nog de gebieder zijn, feitelijk bestaat er geen regeering meer 6n heeft de Habsburgsche dynastie de kroon verloren. Oostenrijk-Hongarije i$ b6Zig een tweede Rusland te worden. De gebeurtenissen der laatste dagen bewijzen dat. Daar is aller eerst de moord op Graaf Tisza, den invloed, rijken Btaatsman, in koelen bloele door een paar soldaten in Weenen op straat doodgeschoten. Tisza was de man van het bondgenootschap met Duitschland. Hij meende, dat Oostenrijk-Hongarije vereenigd moesten blijven om sterk te zijn. Hij was het ook, die moe schuldig was aan de politiek jegens Servië, waardoor Europa in brand gestoken werd. Als een slachtoffer van dien brand is hij thans zelf gevallen en Oostenrijk-Hongarije ligt aan scherven. Hongarije heeft de revolutievlag ontplooid. De Koning zond aartshertog Joseph naar Boedapest om de zaken in het goede spoor te brengen, maar hij had buiten Karolyi gerekend. Karolyi, de leider der onafhan- kelijken, had duidelijk genoeg zijn eischen geformuleerdde band met Oostenrijk moest verbroken worden, Hongarije wilde vrij zyn, den oorlog stop zetten, zelf over den viede beraadslagen en zoo meer. Maar Koning Karei aarzelde en hij zond den aartshertog. Karolyi werd door de volksmenigte op de schouders door de stad gedragen en de proclamaties van den onderkoning bleven ongelezen. En wat Karolyi waarschijnlijk gewild heeft geschiedde, want Donderdag avond kon hij aan het Berl. Tagebl. seinen „In Boedapest heerscht. de revolutie. De nationale raad heeft de regeering op zich genomen. Het garnizoen en de politie erken den den nationalen raad. De bevolking juicht!" De Hongaren hebben nu zelf de zaken ter hand ^genomen, evenals de Bohemers en de Tsjecho Slowaken reeds gedaan had den. De oude Donaumonarchie is verdwenen en wat er van de losse stukken worden zal en waar de Keizer heen moet, het is alles nog een raadsel. Oostearijk-Hongarjje verdween van de kaart en is meteen ook van het oorlogs- tooneel verdwenen. Het leger, dat in Italië stond is teruggeroepen. De afdeeliagen die daaraan niet vlug voldeden werden gevan gen genomen, want de Italianen waren juist een nieuw groot offensief begonnen. En niet alleen wordt het leger teruggetrok ken, het wordt ook ontbonden, Er bestaat geen groot gemeenschappelijk land meer en een gemeenschappelijk leger is thans niet meer mogelijk. Met de verdeeling van de vloot is men reeds begonnen. De oorlogs schepen en de marine inrichtingen worden overgegeven aan den Zuid-Slaviscben Natio nalen Raad te Agram, de Donauflottilje wordt ter beschikking gesteld vandeHon- gaarsche regeering. Ieder stuk van het uiteengevallen rijk krijgt een eigen regeering, waarvan die der Tsjecho Slowaken reeds in bondgenootschap met de Entente is. Nog bestaat er te Weenen een regeering en treedt graaf Andrassy als minister van buitenlandsche zaken actief op, maar zullen de geallieerde regeeringen bereid zijn met hen verder te onderhandelen? Het feit, dat de regeering reeds zelfstandig een verzoek om wapenstilstand aan Italië deed, zonder eerst het besluit der Parysche conferentie af te wachten, teekent den toestand. —o o—o— Bulgarije afgevalten, Oostenrijk ineen gestort, Turkije verslagen 1 Zoo is er van den eens zoo machtigen Vierbond nog alleen Duitschland overgebleven, dat den strijd verder alleen zal moeten voeren, indien het niet wenscht te buigen voor de eischen die door de geallieerden zullen worden gesteld, eischen die naar gevreesd wordt, zwaar, héél zwaar zullen zijn. Voor Duitsch land is de hoop op een overwinning ver vlogen, Met het uiteeuvallen van den Vier bond is de schoone droom van een machtig Centraal Europa, dat zijn invloed zou doen gelden, tot ver in de oude wereld, verstoord geworden en alleen de Duitsche reus staat zich nog te verweren tegen een overmacht, die hem onverbiddellijk zal neerslaan, indien hy zich niet gewonnen geeft. Vóór hem de vijand, die met geweldige kracht toeslaat, achter hem de teraarde gezonken bondgenooten en de naderende revolutiebrand. De oorlog is beslist, maar wat het lot van Europa zal zijn nog niet. TEXEL, 6 Nov. 1918, Spaansche griep. Het aantal lijders aan de vreemde ziekte, die in sommige plaatsen van ons land zooveel slachtoffers vraagt, neemt in onze gemeente naar wij vernemen gaandeweg toe. In verband daarmede is door ons ge meentebestuur besloten de scbolen alhier te sluiten. Goed gezien is het o. i. ook van het bestuur der Nutsbibliotheek, om de uit gifte van boeken tijdelijk stop te zeiten. Al wat gedaan kan worden om een verdere uitbreiding te voorkomen, dient in het werk gesteld. In de Ierseksche en Thoolsche courant lezen wij de volgende wenken 1. Vermijd tocht en natte voeten; vermijd in 't algemeen kouvatten. 2. Laat, zonder tocht, zooveel moge lijk friasche lucht en zonneschijn toe in woon- en werkvertrek. 3. Jaag geen stof op doe de week beurt met vochtigen doek en dweil en sla de najaarsschoonmaak maar eens over. 4. Rook matig, want rooken verhoogt de gevoeligheid voor besmetting. 5. Vermijd zooveel mogelijk vergade ringen en uitvoeringen. 6. In 't algemeenloop den griep- bacil niet noodeloos „in den muil". 7. Beschouw in 't bijzonder elk hoes tend, proestend en niezend medeburger als een gevaarlijk mensch in deze dagen. 8. Voelt ge u „gegriept" ga dan on middellijk naar bed en kom er niet uit vóór de koorts drie dagen geweken is. 9. Zoek niet veel heil bij aspirineta bletten en in geen geval bij kwakzal versmiddelen. 10. Neem u na de ziekte nog weken lang in acht, daar ge dan dubbel gevoelig zijt en een tweede aanval dubbel ge vaarlijk is. Men ziet het bestaat meer in laten dan in doen. Wil men er absoluut iets tegen doen volg dan den raad van den Oostenrijksche dr. Joseph Hausle aan Gebruik binnen den tijd van 6 k 8 uur een soepbord vol roode bietensalade 't heeft vele patiënten geholpen, blijkens getuigenis in het Rott. Nieuwsblad ook iu ons land. O osterend, 5 Nov. In de vergadering van „Nut en Ge noegen", j.l. Zaterdag gehouden, wer den 6 personen tot leden aangenomen, terwijl drie namen van de lijst gevoerd werden, 2 wegens het niet voldoen der contributie. De rekening werd goedgekeurd, er was een aanmerkelijk nadeelig saldo, waarvoor middelen beraamd zullen wor den. Tot vice-voorzitter werd herkozen de heer Joh. Koning, tot pennicgmmester gekoz-m de heer M Kikkert,in plaats van den he9r J. J. Roeoer, die niet meer in aaDmerking wenschte (e komen. Di heer Rleper had doze functie 24 jaar

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1