rtA \J U 2 I p N°, S245 Woensdag 27 November 1918 S28t0 Jaargang. Nienws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week p dit blad verschoot Woeasdag- ea Xaterdag-mor^en Abonnementsprys per 8 maanden. Voor de* Büko 40 Ct». Franco per post door go- heel Nïdixlajtd 55 Cts. N**r Amerika fcn nadere landen met Terhooging der porto'». Advertcutien daays voor do uitgave vóór A aur nam. Prijs der Advertcntiin. Van 1 to{ 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 'U Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABO N NEMENTENen ABVERTENTIEN worden aangenome» bij do Uitg. Fi&itA LANQEvSLS BS R O O IJ, Parkstraat, Buna op Tax Goedkoopere schoenreparatie. De Burgemeester van Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat verkrijgbaar zullen worden gesteld bons om schoenen tegen een bepaalden prijs te doen voorzien van zolen en hakken met Rijksleder. Behoudens bijzondere gevallen, kunnen voor deze bons in aanmerking komen personen be- hoorende tot gezinnen met een jaarlijksch in komen van niet meer dan f 1200.—. De bons zullen verkrijgbaar zijn bij de wijk- commissiën op de plaatsen, dagen en uren door iedere commissie te bepalen. Ten huize van de leden der commission worden Igcen bons verstrekt. Voor het voorzien van schoenen met nieuwe zolen en hakken met Rijksleder mag de schoen maker ten hoogste berekenen voor hout gepend afgelapt ot gespijkerd mansschoenen en vrouwen schoenen grooter dan 42 f 3,— f 3,75 ondermansschoenen (maat 3d tot en met 39) f 2,70 f 3,35 vrouwenschoenen (maat 36 tot en met 42) f 2,35 f 2,85 kinderschoenen (maat 31 tot en met 35) f 1,85 f 2.30 kinderschoenen (maat 24 tot en met 30) f 1.50 f 1,85 Texel, 25 November 1918. De Burgemeester van Texel, l BUYSING DAMSTE. Schoenen. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat de distributieregelingen voor reparatieleder en schoenen zijn ingetrokken. Derhalve is het koopen van nieuwe schoe*e* cn het doen repareeren (van schoenen weder geheel vrij. Texel, 25 November 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 17—34 Nov. Onze schepen varen weer uit. Zelfs de vaart naar Indië is weer mogelijk en de kortste weg, door het Kanaal van Suez, is weder open. Verhooging van het brood rantsoen, verstrekking van allerlei levens middelen en andere benoodigheden uit de militaire voorraden, verkorting van den duur van vet- en boterkaart, ziedaar alreeds de eerste biyde gevolgen van het eindigen van den wreeden oorlog. We zullen nog wel geiuimen tijd worden gerantsoeneerd en ook het stelsel van maximumprijzen, vervoerverboden en wat dies meer zjj,zal nog vooreerst niet verdwijnen, maar het einde van het „gemaszregeln" laat zich toch zien. Wel ontveinzen wij ons niet, dat er nog tal van moeilijkheden overwonnen moeten worden, dat ons ook van de zijde der ge allieerden nog moeilijke oogenblikken kun nen worden bereid, maar ondanks dat is er toch alleszins reden om dankbaar en hoopvol gestemd te zijn. Het einde van de ellende nadert nu met rassche schreden. Onze schepen varen weer en ze zullen spoedig geheel en al hun grootsche taak hervatten, om ons land en volk op te heffen uit de economische inzinking, ont bering en gebrek. o—o—o— Toch is de blokkade nog niet opgeheven. Wel is van Duitsche zijde voldaan aan den eisch bij de wapenstilstandvoorwaarden gesteld en heeft de Duitsche regeering alle belemmerende bepalingen voor de neutrale soheepvaart opgeheven, doch de blokkade van de Duitsche kust duurt nog voort. Zooals men weet, heeft de Duitsohe regee ring daarover geklaagd. Er heerscht zóó groot gebrek in het land, dat het uitvaren van de giheele Duitsche koopvaardijvloot om levensmiddelen te halen, noodig ge worden is. Maar de geallieerde weigeren en die weigering is wreeden onmeedoogend. Men wil zich te Washington en Londen eerst eens goed overtuigen of de toestand ia Duitsohland inderdaad wel zoo ernstig is. Er kan blijkbaar van eenige tegemoet komendheid aan het geteisterde Duitsche volk nog geen sprake zijn. Dat leert ook de weigering van generaal Foch om de voorwaarden voor de ontruiming wat te verlichten. De Duitsche onderhandelaars hebben den Franschen bevelhebber ge smeekt en gebeden geef ons een paar dagen langer tijd en laat ons de op te vorderen locomotieven en spoorwagens wat langer houden, anders loopt het met onze terug tocht verkeerd. Deze geschiedt nu reeds met geforceerde marschen en toch is het niet mogelijk het bezette gebied en de linker Rynoever binnen den gestelden ter mijn te ontruimen. Maar Foch weigert elk uitstel en de gevolgen daarvan zouden voor de Duitschers wel eens ernstig kunnen zijn. Tot nog toe kon de ontruiming vrij ordelijk geschieden, maar als dat Diet meer mogelijk is, als Hindenburg zijn terug trekkende legers niet meer in de hand kan houden, dan zal een ordelooze vlucht het gevolg zijn, met al de daaraan verbonden ellenden, plunderingen en wat niet al. Maar Foch weigerde. Het hindert de geallieerde machthebbers blijkbaar niet, dat Duitschland, nog meer dan reeds het geval is, de prooi van de revolutie wordt. Dat gevaar is verre van denkbeeldig, —o—o—o Zooals boven gezegd, de ontruiming van de bezette gebieden is in vollen gang. Noord-FraDkrijk is reeds geheel van Duit schers vrij, de Amerikanen trekken reeds door Luxemburg od met toenemende geest drift rukken de Franeche troepen thans op in Elzas-Lotharingen. In België gaat de terugtocht eveneens met rassche schreden. Koniag Albert en zijn gemalin deden reeds hun glorierijke intocht in de hoofdstad, die zich opgemaakt had deze gebeurtenis den grootsten luister by te zetten. Dat de stemming in België geestdriftig is behoeft geen betoog. Trouwens aan een geestdriftige stemming heeft het in de geallieerde landen in de laatste dagen nergens ontbroken. Toen de wapenstilstand bekend werd heeft men in Londen en Parys geschreid en gejubeld. En sedert is er geen dag voorbij gegaan, waarop niet de geestdrift over het gunstig einde van den oorlog zich te uiten zocht. In het Engelsche parlement, in de pers, in volksbyeenkomsten in de geallieerde hoold- steden, in officieele toespraken, heeft men de vreugde hooren uiten over de ineen storting van Duitschland, de zegepraal der verbonden wapens. Geestdrift is er inzonderheid ook gewekt door den opmarsch vaD het Fransche leger in Elzas-Lotharingen. Niet alleen waren de Fransche soldaten in een buitengewoon feestelijke stemming, ook de bevolking van Elzas-Lotharingen zelf toonde zich geest driftig gestemd. Wel moet nog de defini tieve regeling van de Elzas-Lotharingsche kwestie door de Vredesconferentie geschie den, maar in Parys beschouwt men het als een voldongen feit,dat de beide provincies weer voor altijd met Frankrijk vereenigd zijn. Wanneer de vredesonderhandelingen een aanvang zullen nemen is nog niet vastge steld. Waarschijnlijk zullen aan de eigenlijke vredesconferentie een reeks bijeenkomsten der geallieerde staatslieden voorafgaan, welke te Versailles gehouden zullen worden en waaraan ook door president Wilson in eigen persoon zal worden deelgenomen. Men weet echter te melden, dat de vredes bijeenkomst, waarin de bindende besluiten genomen zullen worden, te 's Gravenhage zal worden gehouden. o—o—o - Niet allsen wordt de ontruiming van de bezette gebieden en van het Duitsohe grondgebied op de linker Rynoever met haast voortgezet, doch het uitleveren van de Duitsche vloot is reeds zoo goed als ge heel volbracht. Donderdag had de over-* dracht plaats van de volle zeevloot, de kruisers, slagschepen, etc. Ze kwamen in droeven stoet gevaren over de Noordzee. Nog woei de Duitsche vlag in top en zoo stoomden de schepen ook de EDgelsche wateren in. Het duurde 2Va uur eer de Duitsche vloot voorbijgevaren was. Bege leid door Engelsche schepen en een enkelen Amerikaanschen en Franschen kruiser, werd tegen zonsondergang de zuidelijke oever van ds Firth of Forth bereikt. Daar liet de trotscbe Duitsche vloot het anker vallen en al spoedig daarop, nog voordat de zon ondergegaan was. waren alle Duitsche vlaggen neergehaald om nooit meer ge- heschen te worden. Admiraal Beaty, die de uitleveringsplechtigheid leidde, hield na afloop daarvan aan boord van de „Queen Elisabeth" een plechtige dankdienst. En breed uit wapperden de Engelsche wimpels, ter eere van deze buitengewone gebeurtenis. Voor de Duitsche zeelieden, die de schepen aan den gehaten Engelschman moesten uitleveren, zal het wel de zwaarste tocht van heel hun leven zijn geweest. In Duitschland zelf schijnt men zich van de militaire gebeurtenissen niet zoo erg veel aan te trekken. Men weet nu eenmaal dat de oorlog voor Duitschland in een nederlaag is geëindigd en tevens, dat men, na alles wat er in de vier oorlogsjaren voorgevallen is, niet op veel tegemoet koming mag rekenen. De wapenstilstands voorwaarden zijn hard en tergend, maar het schynt wel alsof men daarop genoeg voorbereid is geweest. Daarbij vragen de zeer belangrijke binnenlandsche aangelegen heden in bijzondere mate de aandacht. De revolutie duurt Dog voort en eigenlijk weet niemand nog recht hoe zij zich verder zal ontwikkelen. De vrees, dat de Bolsjewiki het heft in handen zullen krijgen, is niet denkbeeldig. Het zeggingsschap over de Staatszaken schynt thans reeds g6heel te zijn overgegaan in hanuen van den arbeiders- en soldatenraad in Groot-Berlijn. Wel bestaat er ook nog de Duitsche regeering van Seheidemann en Ebert, doch aan deze is te kennen gegeven, dat zij zich heeft te onderwerpen aan de wenschen van het uit- - voerend comité of anders heen moet gaan. Dit Berlijcsche comité heeft ook een plan ontworpen om een Constituante bijeen te roepen. De burgers en de kapitalisten mogen aan het kiezen daarvan niet mee doen. Alleen de arbeiders zullen in dezen medezeggingschap genieten. Leve de demo cratie Als gevolg van deze actie ziet men than3 een groote levendigheid aan den dag treden onder de burgerlyke partyon. Dezeschynen niet van plan zich te Jaten overh3erechen en eischen deel te mogen nemen aan den wederopbouw van den nieuwen Duitschen staat. Voor hen mag als een gunstig teeken worden aangemerkt, dat tal van arbeiders- en soldatenraden het staudpunt van Groot Berlijn niet deelen ea er op Aandringen, dut alle partyon samen zullen werken om een Nationale vergadering ia het leven te roepen, waarbij ieders belangen en politieke rechten gebaat zullen zijn. Maar de Duitsche bolsjewiki blijven zich roereen TEXEL, 27 Nov. 1918. Vorige week slaagde te 's Graven hage voor 2e stuurman, groote stoomvaart de heer S Koorn Cz, Westermient alhier, leerling der Zeevaartschool te Helder. In ons vorig nummer meldden wij abusievelijk voor 3o stuurman. Muzikale Soiree. Geheel gevuld was de groote zaal van hotel Texel Zondag j.l, bij gelegenheid van de soiree boven vermeld. Het publiek bestond in hoofdzaak uit jongelui, dia zich, het mag gezegd, kos telijk amuseerden. Met bet optreden van orkest T.E.S.O., onder leiding van den dirigent van Son, kwam de stemming er onmiddellijk in, waarna de avond op heel origineele wijze geopend werd door „de club van zeven". Vergissen wij ons niet, dan werd daarbij ten beste gegeven de voorge schiedenis van dezen avond ten voordeele van de Algemeene Bewaarschool, waar toe wij ons verplaatst zagen op het tennisveld. Het geheel was in sceDe gezet door Mej. Marie Dijt en werd vlot en vrjj weergegeven. Mejuffrouw Hendrina Langeveld gaf een tweetal aardige liedjes van tfanna de Wijs Mouton ten beste, een negental dames zong tweestemmig één liedje van Schellekens en één liedje van den dich- ter-zanger Hullebroek, terwijl de dames Dijt en Vlessing en de heeren Duykers en van Son de lawn-tennisdans naar motieven van den heer Dorlas uitvoerden. Na een nummer van het bekende orkest trad de pauze in. Als eerste nummer na de pauze gaf Mej. H. E. Dijt een vioolsolo, met piano- accompagnement van een der heeren PoJak van Helder, vervolgens zong de heer van Son „De kleine soubrette" van Dirk Witte, terwijl als slotnummer werd gegeven het vermakelijke kluchtspel „Een vergissing". Wij zouden zeker aan de overigen tekort doea, wanneer wij een enkele in het bizonder onzeD lof brachten, volstaan wij dus met te zeggen, dat allen mede werkten tot het weislagen van den avond. Zooals gezegd amuseerde het publiek zich kostelijk, er moest meermalen ge haald worden en de kas van de Bewaarschool, en dit was de opzet, naar uit da opening bleek, de kas van de Algemeene Bewaarschool is er wel bij gevaren. De voorzitter van genoemde instelling bracht aan het slot een hartelijk woord van dank aan „de club van zeven", de Bewaarschool in de steun van de aan wezigen aanbevelende. Een zeer geanimeerd bal sloot den avond. De Oocksclorp. Heden vergaderde de ijsclub „Eierland" in het lokaal van gez. Buys. De opkomst was beter dan de laatste jaren. De aftredende bestuursleden, de h.h. L. Mallekote, A. Blom en C. de Graaf werden herkozen en namen deze be noeming aan. De penningmeester deed rek. en ver- antw. van het boekjaar 1917/1918 Er was een saldo van f43,- iu kas. Verder werd besloten in den as. winter, zoo deze ijs mocht brengen, eerstens een wedstrijd n 0i] de lange baan um het kampioenschap van Etsrlüud tv houdenen later voor IVS®?#?»

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1