Binnenland, Gemengd Nieuws, hoopvol, maar in Moskou en Petersburg heerschen de Bolsjewiki nog. Eu eerst moet Lenin van de troon, waartoe de Entente klaarblijkelijk besloten heeft, maar wat nog wel eenige moeite zal kosten. TEXEL, 11 Dec. 1918. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de rondgang met het orgel en de daarmede gegeven balmuziek in hotel Texel op St. Nicoleasavond, ten voordeele van de Wijkverpleging gehouden, een batig saldo opgebracht van f 96,881/3. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. Vonk, thans onderwijzer te Haar lemmermeer, is in gelijke betrekking benoemd te Beverwijk. Bij do te 's Gravenhage gehouden examens, slaagde de vorige week voor 3e stuurman Gr. Stoomvaart o.m. de heer W. Dijkstra, leerling aan de Zee vaartschool alhier, zoomede onze vroe gore plaatsgenoot de heer C. J. Bakker, leerling der Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot vau Texel 9,30 v.m. Vertrekuren van de boot van Heldor J,C0 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van don Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Heldor. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder dagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 8,— te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. Amsterdam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. O osterend, 10 l)ec. Verscheidene schuiten van hier z(jn heden uitgezeild tot ,.het korren van Gonsumptiemosselen, die voor .het buiten land bestemd zijn. Men kan er voor ontvangen f 2 a f 2,25 per baal. Oudeschild9 Dec. Vrijdagmiddag werd 't St. Nicolaas- feest gevierd met de kleintjes van de KoniDgin Wilhelmiuabewaarschool. Daartoe in staat gesteld door do milde bijdragen der ingezeteoen, konden Smt- Nicolaas en ziju knecht, die het feest opluisterden met hunne tegenwoordig heid, aan elk der kleintjes een rijk ge vuld mandje mee naar huis geven. De ouders en verdere belangstellenden sleten een aangenaam uurtje bij 't aau- schouwen van de blijde kindergezichtjes en 't aanhooren van liedjes en 't uit voeren van allerliefste spelletjes, waar voor den beiden onderwijzeressen zeker een woord vau dank toikomt. Vlieland. De loodssckukkers welke gedurende den oorlog in Hariingon waren opge legd, zijc hier weder aangekomen m worden voor den dienst in gereedheid gebracht. Er van door nvt 35,000. De kantoorbediende 1J. S van Hee renveen, in dienst bij de Friescbo Bank te Leeuwarden, is voortvluchtig met een bediag van luim f25,000 aan effec ten en ruim 1 lüUO aan buitenlam sch geld. Hij is in gezelschap van een juf frouw. De 24-jarige bediende leefde ver boven zijn inkomen. Beperking tninvirwanning. Vooitaau zuilen, in verband mei den kolenrood, de treinen slechts dan r er- war aid worden, indien de iomperatiur der buiten, ucht btn.dcu 45 gsadm Fahrenheit ia, Een dapper wicht In het cafe vau de wed. v. d. Wal, te Schoemda (Groningen) kwam een man die oen bankbiljet gewisseld wilde hebben. Daaiop verdween bij, het geld kistje met f4100, dat op de tafel was blijven staan, meenemende. Zoodra de dochter dit vernam, sprong ze op de fiets en had hem spoedig in gehaald. Direct greep deze heldin den kerel bij do keel en bij kreeg het zoo benauwd, dat bij het kistje met inhoud terstond teruggaf. Merkwaardige vergi- singen. Dag aan dag kwamen te Aalsmeer winteraaidappel9n aan, zending van de Rogeering, zooveel voor de 6000zieloo, dat men niet wist, waar men ze bergen moest. Het bleek, dat niet minder dan 80 wagons waren besteld, doch tevens, dat de autoriteiten, belast met de be stelling in do meeniug verkeerden, dat een wagon inplaats van 10,000 kilo, slechts 1000 kilo inhield. Met grooto moeite heeft men gedaan gekregen, dat Amsterdam 25 wagons overnam. Een jongen te Hellevoetsluis was in het bezit gekomen van een patroon van een machinegeweer van een Duitsche torpedoboot; met eenige anderen ging bij die eens bekijken, en een van dezen duwde er een brandende sigaret in, waarop het kruit ontbrandde, de patroon ontplofte en de jongens de stukken in het gezicht en tegen de handen kregen, Een oog van den jongen die het, vasthield, werd verwond, zoodat hij in Rotterdam onderzocht en behan deld moet worden de anderen ontvingen lichte verwondingen. Zaterdagavond omstreeks halfnegen is nabij de Nieuwe brug te Den Bosch een moordaanslag gepleegd op schipper P. Volienhoven. Er werd uit een gioepje h un onbekende personen, met een revolver op hem geschoten. Hij werd aan den achterhals gewond. Bosmettingsg vaar. Een medicus deelt aan de N R. Ct. medeMen mag als bekend verocder stellen, dat de talrijke krijgsgevangenen, die thans ons land binnenstroomen, niet voor hun vertrek door de nuttige Duit sche inrichtingen, die als „Entlausunge- stationen" bekend staan, gepasseerd zijn Mij' is dan ook ter oore gekomen, dat jassen en ander§zins van sommigen, die zij aan uitdragers hier ter stede ver kochten, vol ongedierte zaten. Een feit is, dat een patiënt van mij, die een kleedingstulc, dat vermoedelijk van hen afkomstig was, gekocht had, als het ware bedekt met luizeü, zich voor behandeling bij mij aanmeldde. De Nederlandsche bevolking wordt zoodoende niet alleen met bet ongedierte, meegebracht door degenen, die de quarantaine stations niet behoorlijk gepasseerd zijn, bedreigd, maar ook door een ernstig gevaar van besmet ting. Bekend is oa, dat luizen als overbrengsters van vlekiyphus zijn te beschouwen. De Engelsche krijgsgevangenen schij nen onmiddellijk van nieuwe kleeren voorzien te worden, maar met de krijgs gevangenen van andere nationaliteiten lijkt dat niet het goval. Er is dus voor de bevoogde overheid alle reden om tegen dit gevaar, dat ons dreigt, waak zaam te zijn. Een gevaarlijk lieer. Door zekeren S., te Nieuwer A mstel, is een poging tot moord gepleegd op een tweetal agenten van politie aidaar. De agenteo hadden hem uit een cafe gezet waar hij den boel op stelten zette. Na- eerst naar zijn woning te ziju gegaan, kwam hij terug met een dubbelioops jachtgeweer, onder het uiten van bedrei gingen. Hij werd door 5 agenten over weldigd en in arrest gesteld, bij welke arrestatie danig van den gummistok werd gebruik gemaakt. S. is een zeer berucht individu en heeft al eens verdacht van moord in voorarrest gezeten. Geen vredesconferentie in Den Haag. Men koestert zoo schrijft de Lon- densche correspondent der N. Ct. nog de hoop in Nederland, dit de definitieve vredesconferentie in den Haag zal ge houden worden. Men make z ch geen illussies. Thans kan ik u mct den meesten nadruk verzekeren dat van Den Haag geen sprake is Er zou een storm van verontwaardiging opgaan indien de ge- allie9 e rederingen dit voornemen aankondigden. Verhomo tuinbouwzaden oogst 1919. De minister van landbouw breDgt ter algemeene kennis, dat door hem eerlang bij beschikking zal worden vastgesteld onder welke voorwaarden de teelt van tuinbouwzaden in het oogstjaar 1919 zal zijn toegestaan. St.ct. Lichtgebrek. In de gemeente Wychen zoekt men in de deanenbosschen stokjes met hars en terpentijn, om voor verlichting te dienen. Velen gebruiken zelfs de distri- butieboter als kaars en eten droog brood, De toestand in vele plattelands gemeenten is op het gebied van licht allertreurigst. Msb. Lastige Franschen. Te Franeker, waar ongeveer een 150- Franscho vluchtelingen zijn onderge bracht, is het vorige week vrij rumoerig geweest. Onder hen bevinden zich een paar las tige en gevaarlijke elementen, die de verleende gastvrijheid beloonden met op- ruiiDg tegen het vluchteliDgen-comite, politie en burgemeester, kortom alles wat Nederlandsche gezag was. De boosdoeners werden gesommeerd teu stadhuize te verschijnen hetgeen ge- weigeid werd. Toen de politie kwam om de rustverstoorders te halen namen de vluchtelingen een dreigende houding aan en werd geweigerd de boosdoeners uit te leveren. Versterking van mare chaussees, die met geweld wilden op- tieden, hetgeen door het comité werd voorkomen, had geen succes. De houding werd tartender. Een der ontevredenen wist zich tele fonisch in verbinding te stellen met het Franscbe consulaat te Groningen, dat spoedig ter plaatse was om een onder zoek in te stellen. Na inlichtingen heeft deze den vluch telingen een flinke berisping toegediend. De belhamels 3 mannen en een vrouw zijn verwijderd en naar Zeist overge bracht. Goed afgeloopen. Vrijdag voormiddag te kwart over elven is te Rotterdam een vierde gedeelte van ds ia reparatie zijnde draaibare spoorbrug over de Koningshaven (welke brug Zaterdagavond 2 December door een stoomschip van den peiler gevaren werd) tengevolge van het breken van den tros waarmede het aan den bok „de Adelaar" hing, te water geploft. Vier werklieden wisten zich bijtijds te bergen een vijfde die onder aan de brug werk verrichtte, werd meegesleurd doch kon zichzelf uit het water redden. Het treinverkeer, dat reeds over het oostelijk spoor onderhouden werd, onder vond door dit ongeval geen vertraging. Door gas bewusteloos. Toen Zaterdagavond om 8 uur de kost ganger C. A. N. thuiskwam in zijn ver blijf aau d9 2e Schausstraat 56, kwam hem een sterke gaslucht tegemoet. In de kamer vond hij de 78-jarige mej. E. W. bewusteloos uitgestrekt op den grond liggen en baar 80 jarige man J. W. M. lag op bed eveneens bewusteloos door gas bedwelmd. De vrouw lag nabij eeu gasstel, welks kraantje men blijkbaar vergeten had te sluiten. De politie werd gewaarschuwd en nadat deze de voorschriften voor de kunstmatige ademhalingj had toegepast verscheen de reddingsbrigade met het zuurstofapparaat. Het gelukte de beide oudjes weder bij kennis te brengen. Dr. M J. M. Vuijisteke constateerde ten slotte, dat het levensgevaar, waarin beiden hadden verkeerd, geweken was. Inbraak te Noordwêfkerhout. Te Noordwijkerhout heeft des nachts in het goadvoorziene rijwielmagazijn van den heor Van Leeuwen een brutale inbraak plaats gehad Om twee uur in den nacht hoorde de eigenaar een deur slaan. In deu winkel gekomen bemerkte hij, dat deze geheel leeggehaald was. De dieven zag hij het hazenpad kiezen. Met een gummistok gewapend, zette hij nen na en haalde hen spoedig in. Een hevige worsteling ontstond. Door die personen werd de hoer Van Leeuwen aangevallen eo spoedig onschadelijk gemaakt. De daders ontkwamen. Er werd voor eea groote waarde medegenomen. Zaterdag weid een 17-jarige af kom-tig uit Am terdam, .slagersknecht te Vucht, leiwijl hij op d» ti ts ver ra .'ede. ij k frauduieus vivesch vei voelde, door een soldaatcommies aangehouden. Hij trachtte te vluchten. De soldaat com mies zond hem 'n schot na. dat het ge- heele lichaam doorboorde, waarna hij spoedig overleed. Een brandkast weggehaald. Terwijl een bewoner der Loosduinsche kade te 's Gravenhage gedurende slechts enkele uren uit huis afwezig was, hebben inbrekers een brandkast, inhoudende een waarde van f30,000 aan geld en effecten weggehaald. De kast had een hoogte van 1 meter. Van dit brutale stukje hebben de medebewoners niets bemerkt. Alleen meende achteraf'een bovenbuur eenig gestommel te hebben gehoord, waaraan echter geen bijzondere aandacht werd gewijd. Lang niet pluis. Men meldt uit Groenlo: In het naburige gebied van Pruisen gaat het thans zonderling toe. Zoo groot vroeger de orde en tucht was, onder de Duitsche troepen, even groot schijnt thans wel de wanorde en tuchteloosheid te zijn onder de Duitsche militairen. Nog op geen uur afstands van hier liggen honderden Duitsche marine-soldaten. Deze hebben den tocht te voet afgelegd van het west front in Belgie naar hier, en houden thans huis onder de West-Faalsche boeren, zooals zij het ook op hun terug tocht in Belgie, de Belgen lastig gemaakt hebben. Paarden worden zoo maar uit de stallen gehaald meegenomen en elders weer verkocht. Als zij do kans schoon zien gaan ze met hun buit da grens over en verkoopen het gestolene voor weinig geld aan de Hollandsche boeren. Zoo zijn hier reeds meermalen paarden met tuig voor honderd mark ter verkoop aangeboden. Dikwijls zijn het legerpaar- den, maar m6t altijd. Ook hier worden geweren, gasmaskers en ander oorlogs tuig voor weinig geld gekocht. Een Gel- dersche boer heeft zelfs een mitrailleur in zijn schuur staan. Natuurlijk worden de Duitschors door de Hfllandsche grenswachten geweerd, wanneer zij de grens willen oversteken. Daarvoor is dan ook hier de grenswacht die reeds gedeeltelijk was ingerukt aan zienlijk versterkt. Geheel kan men dit overtrekken echter niet beletten. Veilig is het voor Nederlanders sinds eenige dagen niet meer, aan den overkant. Personen, die het waagden daar een kijkje te nemen of zaken te doen verklaren bljj te zijn ongedeerd in Holland terug te zijn gekomen. Teveel liefhebbers. Naar we vernemen hebben zich voor het stoomschip „Prins der Nederlanden" de eerste mailboot van de Mij. „Neder land", die 28 Dec. naar Indie vertrekt, 5000 passagiers aangemeld. Er is maar plaats voor ODgeveer 500. Kleurenzien en kleurenblindheid. Dr. J. P. van der Brugb, oogarts te Rotterdam, hield onlangs over boven genoemd onderwerp een zeer belangwek kende rede. Wij ontleenen aan het Rott. Nieuwsbl. daarover het volgende Zijne voordracht met verschillende proeven toelichtende, behandelde spr. de vragen. Wat is kleur Wat is licht. Evenals de golven en trillingen der lucht iu ons oor geluid veroorzaken, geven de golven en trillingen van den aether in ons oog d9 gewaarwording van licht. Treffen alle aetbergolven waarvoor wij gevoelig zijn ons oog tegelijk, dan zien wij wit licht. De grootste zien wij als rood, iets kleinere als cranje, weer kleinere als geel, voorts groen, blauw, indigo en de aller kleinste zien wij als violet. In het dagelijksch leven zijn wij om ringd door gekleurde dingen. Toch hebben deze dingen eigenlijk geen kleur, want kleur is gewaarwording on niets anders. Zij zijn vermengd met, doortrokken van, of bestreken met een verfstof en verf is geen kleur. Verfstoffan zijn stoffen die de eigenaardigheid hebben dat zij, als zij getroffen worden door wit liebt slechts de aetbergolven van een bepaalde golflengte terugkaatsen. De kleur van een gevei fd voorwerp is dus ook afhankelijk van het licht dat er op valt. Na dit ec-n en ander nog in den breede te hebben toegelicht wees spreker er op, dat waar de kieuren te zamen wit licht geven een prisma in staat is dit wiite licht in zijn kieuren te ontleden. Er ontstaat dan als bij den regenboog oen 'kleun nband, dien wij spectrum noemen.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 2