DE WITTE WADE. N°. 8254. Zaterdag 28 December 1918» 32st8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Aan onze Adverteerders. Nieuwjaarsgroeten. FEUILLETON, Gemeenteraad van Texel. Dit bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen Advertentiën daags voor de uitgave vóór t uur nam. Priji der Advertentiin. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op T e x x r,. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Toor dïh Borg 40 CU. Franco per post door go- heel Nedbb.ia.itd 55 CU. N»»r Amerika en andere landen met rerhooging der porto'i. Van 1 tol 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. In verband met den Nieuwjaarsdag ver schijnt ons eerstvolgend nummer Dinsdag 31 December. Advertentien voor dat nummer dienen lluandagnamiddag VIER UUR in ons ber.it te zijn. In het Oadejaarsnnmmer zal gelegen heid bestaan voor het plaatsen van Nieuw jaarsgroeten tegen 35 cents voor ten hoogste 5 regels. Men gelieve voor tjjdige opgave te zorgen. Regeeringswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel maken beleend, dat van 30 Dec. tot en met 5 Jan. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke gele bon no. 2 één ons peulvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten gr. erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. capucijners 54 27 op elke witte bon gemerkt S 24 een half pond Suiker a 30 cent per pond. op elke blauwe bon no. 2 ons harde of zachte zeep of zeeppoeder. Zachte zeep 14 ct. per K.G. 3 ct. per ons Harde Zeep 60 33 ct.per dubb. stuk van 250 gr. 13ct per ons. 16Vj ct. per enkel stuk van 125 Harde zeep 25 pCt. 16 cent per dubbel stuk van 2 ons 8 cent per enkel stuk van 1 ons. Zeeppoeder 20 "ct. per pakje van half pond. op groene bon no 11 gemerkt GL l'/j ons goedkoope of duurdere. op groene bon 11 niet gemerkt GL l'/j ons duurdere of nagelkaas. Maximumprijzen van kaas: volvetteGoudafl,56perK.G.fO,78per 7S K.G. f 0,15Va per ons volvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. f 0,80 per V» K.G., f 0,16 p. ons. volvette Gouda (belegen) met Rijksmerk f 1,72 per K.G. f0,86 per pond, f0,17'/, per ons. volvette Gouda (belegen) zonder Rijksmerk f 1,69 per K.G., f 0,84', per pond, f 0,17 per ons. Gouda 30 pCt. f 1,19 per K.G., f 0,60 per pond, f 0,12 per ons. Gouda 20 pCt. f0,75 p. KG. f 0,37'/, p. p. f 0,08 p. ons. Edammer 40 pCt. f 1,43 per KG., f0.72 per half KG., f 0,147, per ons. Edammer 40 pet. (belegen) f 1,57 per K.G., f 0,787, per1/, K.G. f 0,16 per ons. Gedurende het tijdvak van 23 December tot en met 5 Januari is verkrijgbaar op elke groene bon no. 7 (met en zonder Naar het Daitech van Rudolph stratz. 49.) Hij was dus aan het hoofd gewond. Geen wonder na zulk een val. Op den rug liggend, staarde hp met ge opende oogen in de oneindige duisternis, Van hoe hoog zou hij wel neer gekomen zijn Als de dag aanbrak zou men dat wel kunnen zien. Maar zou hp den dag heieven Misschien ook wel. De lucht was koel maar niet ruw, De sneeuw had, als ge woonlijk, de koude verminderd, en van den storm hoorde men slechts nu en dan van boven uit de duisternis een kreunen. Be vriezen zou hij dus niet. En zijn wond zou ook wel niet doodelijk zijn. Als lip kracht genoeg behield om zich bij het aanbreken van den dag voort te slepen, als de gidsen hem zochten en gelukkig vonden, dan zou hij zien misschien nog weer megen verheugen in het gulden zon- G L) één ons gort öf indien voorradig één ons havermout Gort 13 ct. per pond, 27, ct. per ons Havermout 16 3 7, Op groene bon 10 (met en zonder G.L.) een half pond rijst. Prijs f 0,14 per pond. Gedurende het tijdvak van 23 Dec. tot en met 19 Jan. op elke groene bon no. 9, (met en zonder G. L.) een half ons vermecelli. 78 ct. per KG., 39 ct. per pond, 8 ct. per ons. Van 1 tot en met 15Jan. is verkrijgbaar: op elke bon 44 der thee en koffiekaart 0,05 K.G. koffie. Prijs f 1,40 pet pond. Vanaf 23 Dec. tot en met 5 Jan. zal ver krijgbaar zijn: op bon no. 4 der kaart voor verlichtingsarti kelen 1 pak kaarsen. Prijs 64 ct. per pak. op bon 2 der kaart voor stalverlichting 1 pak kaarsen. Prijs 64 cent per pak. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 27 Dec. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Gehouden Dinsdag 24 Dec. 1918, 's voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damste, Burge meester. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die ongewijzigd worden vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. a. schrijven van den heer Mallekote, hoofd der school te de Cocksdorp, om de strook grond bij de nieuwe school aldaar in gebruik te mogen nemen, zoo noodig tegen vergoeding. Besloten wordt het terrein tot wederopzeggens gratis af te staan. b. Schrijven van den heer Tiessen, gemeente opzichter, houdende dankzegging voor verhoo ging jaarwedde. c. id. van gelijke strekking van den gemeente- bode. Sub b en c worden voor kennisgeving aan genomen. d. id. van mej. S. Mets-Bakker houdende ver zoek om ontslag als plaatsvervangster hulp kantoorhouder Oudeschild tegen 1 Jan. '19. Wordt verleend. e. Verzoek van de commissie der nieuwe circulatie-bibliotheek lagere scholen in deze gemeente, om een subsidie van f 200,— voor de aanschaffing van 130 boeken voor die bibliothek. Besloten te stellen om advies in handen van in te stellen schoolcommissie. 2. Benoeming regenten en regentes Al gemeen Weeshuis. Tot regenten worden herbenoemd de heeren A. Dros Albz. en J. G- Kooiman, tot regentes mevr. N. Keesom—Dijt. 3. Idem leden en regentes Algemeen Armbestuur. Herbenoemd worden de heeren P. Smit Pz. licht. En dan De schrik sloeg plotseling den eenzamen man om het hart. Zij wachtte hem immers morgenMisschien had zy juist nu haar man meegedeeld, hoe het tusschen hen beiden stond. Als dat waar was, dan zou de arme, goedige man hem nu wellicht met al de kracht zijner zwakke ziel haten, zooals men een roofdier haat, dat ailes verwoestend in een vreedzame schaapskooi inbreekt. Hij verloor immers zijn vrouw, zijn tehuis, zyn geluk en zijn vertrouwen in de menschen alles alles door hem Daar bewoog zich'iets in den zwijgenden nacht. Omhoog begon iets te rollen t- in sprongen kwam het naar beneden op twintig dertig schreden afstand suisde het de helling langs, een harde schok een paar vonken schitterden en het gedruisch stierf weg in de verte. Vallende steenenZijn vuisten balden zich. Zag de dood dan uog niet van zyn prooi af? Neen. Daar donderde het opnieuw, heel van verre. Dat moest een geweldig brok zijn. Het stortte zeker in een onpeilbaren afgrond, want hij hoorde het nergens meer en Aris Bakker Jbz. als leden, mevr. T. Zoetelief- Graaf als regentes. 4. Idem lid commissie uan toezicht Mid delbaar Onderwijs. De heer W. Mets Tz. wordt herbenoemd en in de vacature Gualtherie van Weezei wordt benoemd met 7 stemmen de heer W. H. Lap. Op den heer D. C. Dros, die mede op de aanbeveling voorkomt, werden 5 stemmen uit gebracht. Op de desbetreffende vraag van den voorz. verklaard de heer Mets de benoeming aan te nemen. 5. Gewijzigde uoorloopige uaststelling gemeente-rekening 1917. Ged. Staten hebben bezwaren gemaakt de rekening 1917 goed te keuren, wanneer daarin niet tevens was opgenomen het nadeelig saldo ad f293,96, door B. en W. bestemd voor rekening 1918. Zonder discussie wordt de rekening aldus gewijzigd vastgesteld. 6. Tijdelijke kasleening in 1919. B. en W. wordt machtiging verleend voor een kasleening groot f 10,000,— rente en aflos sing uit de gewone middelen. 7. Verkoop uoormalig schoolgebouw te Oost. Het gebouw is oud en geen omstandigheden zijn bekend, waaruit valt af te leiden, dat door de gemeente aan het pand een bestemming kan gegeven worden. Bezwaren tegen onttreking aan den openbaren dienst zijn niet ingebracht. Besloten wordt het perceel met de oude schoolbanken in het openbaar te verkoopen. 8. Ruiling uoormalig schoolgebouw te de Cocksdorp met woning A Eelman. Door de bemoeiingen van het raadslid, den heer M. W. de Graaf, wien door B. en W. daarvoor dank wordt gebracht, is een verklaring ingekomen van den heer Arie Eelman Jbz. te de Cocksdorp, dat deze zijne, voor enkele jaren gebouwde, in goeden staat verkeerende woning wil ruilen voor het oude schoolgebouw plus f2000,—en de oude schoolbanken. Het hoofd der school acht de aangeboden wo ning voldoende ook voor een eventueelen opvol ger, terwijl B. en W. mede van oordeel zijn, dat de woning aan de te stellen eischen voldoet. Het Rijk zal, meenen B. en W., op verzoek van de aanspraken op deel van de waarde van de oude school afzien. B. en W. stellen voor de ruiling aan te gaan. Is de woning nu werkelijk voldoende? in formeert de heer van Scharenburg. Zal niet straks weer een kamer of een bijkeuken noodig blijken De heer de Graaf meent de gemeente te mogen feliciteeren met het aanbod, terwijl de heer D. C. Dros het voorstel aanbeveelt, dat dan ook zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De voorz. brengt nogmaals dank aan den heer de Graaf voor zijne bemoeiingen in deze, waarop deze zegt niet meer dan zijn plicht te hebben gedaan, doch desniettemin dankt voor de waardeering. opspringen. Het kon dus nog niet laat in den nacht zijn. Tegen middernacht dat wist hij hield het vallen van steenen geheel op, omdat bij het afkoelen der lucht de rots blokken vastvriezen in hun ijs- en sneeuw- bed. Maar hoelang zou het nog duren, eer het zoover was? En intusschen lag hij hier op den killen, smallen rand, wachtend op den dood, die ieder oogenblik, door de duis ternis onzichtbaar, op hem kon nederschie- ten. Was er maar een flauwe lichtstraal maar een oogenblik van bevrijding uit die ontzettende duisternis, zoodat men den dreigenden vijand althans zien konDoch nietsZijn lucifers waren in den val met al het overige uit zijn zak gegleden. En omhoog zocht zijn blik tevergeefs naar maan of sterren. Ook zij waren weggevaagd, verdwenen in den dichten nacht van raven zwarte wolkeu. Het beste was niet aan het gevaar te denken. Als hij ontkwam als hij het leven eraf bracht—ja, helpen kon hy dien ander 9. jaarwedde hauenmeester. Sedert 1 Januari 1918 geniet de havenarbeider een vast loon van f 14,—B. en W. achten dat voldoende argument om voor te stellen, de bezoldiging van den havenmeester van f550,— op f 750,— te brengen en aan dat besluit terug werkende kracht te vcrleenen tot 1 Januari 1918, onder voorwaarde, dat ook Rijk en Provincie ieder voor l/, daaraan bijdragen. Wordt aangenomen. 10. Instelling schoolcommissie en uast stelling reglement. In de onlangs vastgestelde verordening, re gelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel, is bepaald, dat toekenning van even- tueele verhooging afhankelijk is van de wijze, waarop een onderwijzer zijn betrekking waar neemt, waarover advies van de plaatselijke commissie van toezicht. Tot de instelling is dus feitelijk reeds besloten. Om de commissie niet te groot te doen zijn, wordt voorgesteld uit iedere wijk één lid te kiezen, doch met het oog op de uitgebreidheid uit wijk E 2 leden, zoomede 2 leden uit wijk B, opdat voorzitter en secretaris niet te ver van elkaar verwijderd zullen wonen. De commissie zal dus uit 9 leden bestaan. Voor bestrijding van rijtuighuur,administratie kosten en presentiegeld krijgt de commissie de beschikking over f300,—, een bedrag dat naar matige berekening van B. en W. noodig zal zijn. De verordening wordt goedgekeurd, zooals ze is aangeboden, doch geschrapt worden de woorden in art. 11, dat de commissie over de financiën geen verantwoording schuldig is. Zooiets in een verordening op te nemen vindt de heer Kikkert niet gewenscht en de heeren Keesom en de Graaf stemmen daarmee in. 11. Benoeming leden schoolcommissie. Tot leden van de commissie worden vervol gens benoemd Mevr. Dijt—Koster, P.Dros Albz. Ds. Visser, M. W. de Graaf, C. Stoepkerj A. Epe, Mevr. Koning—Bouma, F. Zegel Kz. en W. Keijser. 12. Verordeningen op de heffing en in- uordering uan leges. Sedert 1899 is de loonstandaard aanmerkelijk verhoogd, herziening van het tarief voor dien sten ter gemeentesecretarie of ten bureele van den Burg. Stand verricht is dus wel gemoti veerd. De inkomsten, die thans ongeveer f200,— bedragen, kunnen meenen B. en W. gevoegelijk tot f500,— worden opgedreven, de verordenin gen worden zonder discussie vastgesteld als aangeboden. In werking treding 1 Jan. 1919. De te heffen leges aan het bureau van den Burg. Stand, doen wij hieronder volgen Voor voltrekken van een huwelijk op een anderen dag of een ander uur dan voor koste- Iooze voltrekking is bepaald le klasse op Woensdag f15,— andere werkdagen 7,50 Zondag of daarmede gelijkgestelden dag 50,— 2e Woensdag 7,50 andere werkdagen 5,— Zondag of daarmede gelijkgestelden dag 25, voor loopers op de stoep 2,50 niet. Die moest maar zien, hoe hy zich redde. Dat had hy vroeger ook moeten doen Zeker hy was sterk en die andere was zwakHij droeg den slag als een man. De ander zou eronder bezwyken. Doch zelfs in nood en dood ontwaakte weer in hem de trots, het besef van kracht gereed tot den strydAls die ander zwak was - welnu, dat was ongelukkig voor hemOnze bestemming is het niet, de zwakken te behouden Laat hen ondergaan. Dat is 's werelds loep Huilend en gierend schoot er iets door de duisternis. Dicht naast zyn hoofd ver pletterde donderend het rotsblok, dat ver der naar beneden sprong. Rotssplinters werden van den wand geslagen en de lucht die hy inademde was vervuld van steen- stof, dat hem tusschen de tanden knarste. Onwillekeurig greep zyn hand naar de nu van sneeuw ontdane plek, waar twee duim van zyn oor, de dood een oogenblik gerust had. Het koude zweet stond hem op het voorhoofd. Hij gevoelde zich mach teloos in de hand van het almachtige noodlot. Opnieuw begon ziju bloed te vloeien, en zyn bewustzijn werd schemerig. or Al vervolgt.)

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1