N°. 3255, Dinsdag 31 December 1918, 32st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bij het jaareinde. Van week tot week PredSkbeurien. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederlahd 55 Cts. Naar Amerika en andere Unden net rerhooging der porto's. Advertentiën daags voor do uitgave vóór 1 unr nam. Prii* der Advertenliin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en A9VERTENTIEN worden aangenomen bij de itg. Fibha LAN8EYELB A DE ROOIJ, Parkstraat, Bubo op Tsx i. Ons leven is een staag verreizen en vertrekken Wij vinden vast verblijf, noch rustplaats hier beneen, Ons komt gedurig weer de stem des geestes wekken Op, maak U vaardig, en reis heen I Een jaar ligt weer achter ons en onwille keurig zetten we ons een oogenblik neer om de bonte rij van levenservaringen, die in het achterliggende tijdperk ons deel waren, aan ons geestesoog te laten voorby gaan. Er zijn er die we zien naderen met vluggen tr9d, licht en vroolijk, als op engelenwieken gedragen, ervaringen die nog een blijden toon in onze ziel doen na trillen; maar er zijn er ook, die tot ons komen, met tragen moeizamen tred, het hoofd gebogen en zonder vreugde, levens ervaringen waarvan we diep in onze ziel nog de smart en het leed gevoelen. En voor velen onzer zijn het, in oogen- blikken als deze, juist deze laatste gestalten, die ze uit het verleden zien opdoemen en die hun gedachten weer terugvoeren naar die uren van bange worsteling om het leven van dierbare verwanten. Zoo ooit, dan heeft in het jaar dat achter ligt de stem des geestes geklonken„Op maak u vaardig en reis heenDaar kwam over onze grenzen geslopen, die vreemde, schrik wekkende zi6kte, die de meest krachtige bloeiende jeugd aaDgreep, om ze weg te rukken uit het zoo dierbare leven. Jonge mannen jonge vrouwen, jeugdige echtparen, ze vielen als rijpe aren voor den maaier en nimmer was de oogst voor dezen zoo groot als in het jaar dat achter ligt. We hooren de stem des geestes telkens weer, luide en ernstig: „Op, maak u vaardig en reis heen!* —o-o-o— En de levenservaringen van eigen land en volk treden ons voor den geest. Wat was ook 1918 weer een veelbewogen jaar voor ons. Wat waren er tal van schokkende gebeurtenissen, wat doorleefden wjj spannende uren. De oorlog bleef maan den lang nog woeden om onze grenzen en nu het oorlogsgevaar geweken is, zijn er nog zooveel moeilijke kwesties gebleven. Wat er zich buiten ons land afspeelde, och we behoeven het niet in herinnering te brengen, de gebeurtenissen liggen bi) ieder nog versch genoeg in het geheugen. o—o—o— Wij doorleven thans dagen van bijzondere beteekenis en spanning. In oogenblikken als deze spreken de feiten des te sterker tot ons. En in spanning richt zich de blik vooruit. Wat zal het nieuwe jaar brengen Die vraag wordt onwillekeurig vastgeknoopt aan de overdenking van wat het oude ons bracht, 't Is alsof we staan aan de ingang van een nieuwe wereld. De vrede nadert en 1919 zal hem zeer zeker brengen. De vrede, ,de volkerenvrede. Men hoort thanè spreken over den Vol kenbond en allerlei andere hooge en schoone idealen, van een betere wereld dan die waarin we tot nog toe geleefd hebben. Wie zou ze ni6t gaarne verwezen lijkt zien, die schoone begeerten Hoe donker het heden is, de hooggestemde gedachten, die thans tot uiting komen, geven ons moed voor de toekomst. Kome onze wensch in vervulling. Heil en zegen in het Nieuwe jaar. 31^38 Dec. Het Kerstfeest is weer achter den rug en we snellen het jaareinde tegemoet. Vroeger onder de noimale tijdsomstandigheden, was dat de tijd waarin de politiek zweeg. De parlementen gingen tegen Kerstmis met i vacantie uiteen, de diplomaten en staats- I lieden namen het er eveneens van en zoo 1 kon men dan zeggen, dat het eigenlijk een A stille tyd was. In de oorlogsjaren is dat alles anders geworden. Zelfs op Kerstmis kon het gruwoare oorlogsbedrijf niet stop- gezet worden en de staatslieden en diplo maten hadden het even druk als anders. Wel waren de parlementen in ruste die werden in den oorlogstijd trouwens zoowat buiten het groote wereldgebeuren gehouden maar overigens was ook tusschen Kerst mie en Nieuwjaar in, die dagen van bij zondere stemming, de wereld in beweging. Nog leven we in den bewogen tijd en aan rust kan dan ook nauwelijks worden ge dacht, Wel is ook ten onzent de Volksver tegenwoordiging met vacantie en zal ze niet voor 14 Januari weer bijeenkomen om het verdere begrootingswerk af te doen, wöI sluimert ten onzent thans de politiek een tijdje, ondanks de belangrijke politieke gebeurtenissen van den laatsten tyd en de voorbereidingen voor de komende Staten verkiezingen, maar voor de Regeering is het thans geen tijd van rust, nu tal van belangrijke vraagstukken door het groote wereldgebeuren naar voren worden gebracht. En in het buitenland wordt nog minder aan vacantiej gedacht. Men staat aan den vooravond van een vredescongres, waarbij de grootste wereldbelangen ter sprake zullen komen. De Ententestaatslieden zijn bezig dit congres voor te bereiden. Het vrij plot selinge vertrek van Wilson uit Frankrjjk naar Londen staat daarmee waarschijnlijk ten nauwste in verband en moet zeer zeker dienen om den weg voor de besprekingen te effenen. Er zijn geschilpunten tusschen Wilson en de Entente en alvorens de be sprekingen aan kunnen vangen, is het noodig dat men het eens wordt. Mag men Reuter gelooven, dan zullen aan de eigen lijke vredesbesprekingen voorafgaan de be raadslagingen over den Volkenbond. Ook Clémenceau heeft zich in dien geest uit gelaten en de Matin" weet te vertellen, dat reeds 'een voorstel voorbereid wordt, dat .in de vredespreliminairen zal worden vastgelegd, waarin de grondbeginselen voor de nieuwe betrekkingon tusschen de volke ren zullen worden geregeld. Daarbij zullen verplichte arbitrage en beperkidg der be wapening voorop gesteld worden. Ook de neutralen zullen tot de vredesconferentie worden toegelaten, maar geen enkele natie zal tot de Volkenbond worden toegelaten, indien geen voldoende waarborgen worden gegeven. Duitschland aldus de bericht gever zal pas als de gelijke van de andere volken worden beschouwd, als het zijn schulden tot den laatsten cent betaald heeft. Intusschen zullen een wereldpolitie en een internationale rechtbank in het leven worden geroepen, om de orde in de wereld te handhaven. Netuurlijk is Wilson niet enkel voor de regeling van dit onderwerp naar Londen getogen. Er z(jn verschillende andere zaken meer, die geregeld moeten worden. Men weet te melden, dat Engeland voor zich zelf reeds een vredesprogram opgesteld heeft, waarbij o. a. beslist wordt, dat de Duitsche koloniën verbeurd verklaard zul len worden. Of Wilson daarvoor te vinden is moet nader blijken. Ook wordt het bezoek van Wilson aan Londen in verband gebracht met de op touw gezette actie tegen Rusland. Het staat n. 1. thans als vrij zeker vast, dat de geallieerden op Rusland los gaan. Een expeditie wordtin gereedheid gebracht om aan het bewind der Bolsjewiki een einde te maken. De Entente ziet in bet Rusland van thans een groot gevaar voor Europa en het belang van de menschheid vordert, dat er eindelijk aan den warboel een einde wordt gemaakt. Dit zal zoo spoedig mogelijk gebeuren, zelfs zal de Lente niet worden afgewacht. De Duitschers kunnen in deze voorge nomen actie voor zich een vingerwijzing zien. Als zij niet spoedig zorgen voor orde in de huishouding, dan zouden de geallieer den dit werkje wel eens ter hand kunnen nemen. Dat begrijpt men in Duitschland ook heel goed en daaraan is het zeker ook toe te schrijven, dat er nu spoedig een Nationale Vergadering zal zijn. Maar het beeft tevens ook tengevolge gehad, dat de Spartacuslieden en de andere revolutionaire elementen zich meer dan ooit beginnen te roeren. Indien de teekenen niet bedriegen dan zullen de verkiezingen voor de Natio nale Vergadering een meerderheid brengen aan de burgerlijke en sociaal democratische groepen, maar het is te verwachten, dat Li9bknecbt en zijD aanhang zich daar maar niet zoo bij zullea neerleggen. De bloedige botsingen tusschen de roode troepen en de garde te Beriijn, welke in de laatste dagen plaats hadden, wijzen er op, dat er nog erge dingen te gebeuren staan. Voor Duitschland is het intusschen maar te hopen, dat de toeleg der uiterste linkerzijde om het Bols jewisme op den troon te brengen, veredeld wordt. Het Congres der Arsolraden heeft intusschen de leiding gelegd in handen van de meerderheidssocialisten en er komt dan ook een Centrale Raad, enkel uit leden der gematigde partijen bestaande. Wel zitten er nog een paar onafhankelijk sooialisten in het Zesmanschap, dat de voorloopige regeering vormt, maar deze zullen zich we) bjj de meerderheid moeten aansluiten of heengaan. Het is wel duidelijk, dat men in Duitsch land wel allerminst aan rust en vacantie kan denken op dit oogenblik. In Belgie begint het gewone leven, dat door den oorlog en de Duitsche bezetting zoo langen tyd ontwricht was, zich weer te normaliseeren. Herhaaldelijk ook ver gaderde in den laatsten tyd de Ministerraad, onder leiding van den Koning, en daarby werden tal van besluiten genomen, waaruit blykt, dat ook in België de eischen van den nieuwen tyd erkend worden. In voor bereiding is een kiesrechtregeling, waarbij het zuiver enkelvoudig kiesrecht ingevoerd wordt, ter vervanging van hot huidige meerste mmige kiesrecht. Ieder, die den 21-jarigen leeftijd bereikt heeft, zal kiezer zyn, ook de militairen zullen aan de ver kiezingen kunnen deelnemen, terwyi aan de Wetgevende Vergadering zal worden overgelaten te beslissen of de invoering van Evenredige Vertegenwoordiging zal ge schieden. Voorts wordt er met kracht gewerkt aan den wederopbouw van België, vooral ook wat zijn kolenbekkens en industrie betreft. In Brussel werd dezer dagen het Congres der Belgische sociaal-democraten gehouden en de vraag kwam daarbij ter tafel of ook de sociaal-democraten deel aan de regeering zullen nemen. Zooals men weet, heeft Van der Velde thans reeds van het begin van den oorlog af zitting in't Belgische Kabinet De partij sprak zich met overgroote meerder heid voor deelname aan de regeering uit, onder voorwaarde, dat het algemeen kies recht moet worden ingevoerd. Nu dat komt in orde, en Van der Velde zal zyn zetel in het Kabinet mogen behouden. Waar vooral de verhouding tusscnen ons land en België in den laatsten tyd een punt van veel bespreking beeft uitgemaakt en nog steeds de aandacht biyft vragen, verdient opmerkzaamheid de zeer gerust stellende verklaring, die Van der Velde in dit opzicht aflegde. Men vroeg hem op het CongreB zijn meening te zeggen over de annexionistische beweging en in zyn ant woord verklaarde Van der Velde, dat indien de Belgische regeeriog zich zou hebben uitgesproken voor een agressieve annexatie politiek jegens Nederland, hy geen lid van de regeering zou zyn gebleven. Men mag uit deze verklaring afleiden, dat de Bel gische regeeiing heel wat kalmer gestemd is jegens ons land, dan een deel der Bel gische pers, dat maar steeds doorgaat stemming tegen ons land te maken en liefst Zeeuwsch-Vlaaederen en Limburg op staanden voet zouden willen annexeeren. Het is te verwachten, dat indien werkeiyk nog annexionistische pogingen mochten worden ondernomen, de Belgische sociaal democraten zich daartegen krachtig zullen verzetten. Ook de bekende Camiel Huismans liet zich in dien geest uit. In een vergade ring te Antwerpen protesteerde hij met kracht tegen de actie der annexionistische drijvers. Wat Nederlandsch is, moet Nederlandsch blijven, zei hy onder toe juiching der aanwezigen. Woorden van van warmen dank en hulde bracht de spr. aan Nederland, voor alles wat dit in de oorlogsjaren voor België heeft gedaan. Wel zouden er omtrent de Scheldekwestie besprekingen voorbereid worden, maar niets zou een kalm overleg in den weg staan eu Nederland zelf zou in dat overleg gaarne toestemmen. —o—o—o In Luxemburg heeft men ook „revolutie" Een bloedlooze „revolutie*. Het Luxem- burgsche leger is n.l, in opstand gekomen. Dat leger bestaat uit 200 man, vrywilligers. Met 193 tegen 7 stemmen hadden deze nu besloten een adres aan de Kamer te zenden, waarin 31 eiscben werden opgesomd. De soldaten wilden het Pruisisohe drilsysteem afgeschaft zien, wensohen invoering van Fransche commando's, vermindering van bet aantal luitenants, mildere straffen, ens. Een deputatie werd uitgezonden- om het adres aan de regeering te overhandigen dooh deze weigerde haar te ontvangen. De soldaten gingen toen tot rebellie over. Ze barricadeerden de kazernes. De regeering zond toen een delegatie om met de rebellen te onderhandelen, maar toen waren deze niet thuis. Ze wezen alle voorstellen van de hand. Op het oogenblik, dat wij dit schryven duurt in Luxemburg de operette-revolutie nog voort. Mogeiyk dat de geallieerden ten slotte wel orde in de hut moeten maken. T EK EL, 31 Dec. 1918. Vorige week slaagde te 's Graven- hage voor le stuurman groote stoomvaart de heer H. van Hensbergen, leerling der zeevaartschool alhier. De Cocksdorp. Vrijdag 3 Jan. zal de nieuwe school worden ingewijd. Het gemeentebestuur zal daarbij vertegenwoordigd .worden door de heeren B. Dros en M. W. de Graaf leden van den raad. De inwijding, welke een feestelijk karakter zal dragen, zal plaats hebben om 10 uur des .voormiddags. Op dit uur zullen ook de ingezetenen in de gelegenheid worden gesteld het schoolgebouw binnen te gaan, ten einde van de plechtigheid getuigen te zijn. Den Hoorn. Op den tweeden Kerstdag had alhier de kerstfeestviering met de leerlingen van de alhier bestaande Zondagschool, onder veel belangstelling in het kerkge- Dinsdag 31 December (Oudejaarsdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. Kroese. Extra-colleote. Waal, 's av. 7 uur ds. Pijnacker Hordyk. Zendiugsoolleote. Den Hoorn, 's av. 7 uur de hr. Bieger ex-zendeling. Oosterend, 'sav, 7 uur Eerw. Heer van Zweden, van den Haag. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's av. 7 uur ds. W. J. Goedbloed van Maaresen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Geen dienst. Woensdag 1 Januari 1919. (Nieuwjaarsdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Geen dienst. Koog, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hord jk. Den Hoorn vm, 10 uur de hr. Bieger ex-zendeling. Oosterend, v.m. 10 uur Eerw. Heer van Zweden GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. W. J. Goelbloed. Zondag 5 Januari 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Den Hoorn, D.m. 2 uur ds. Kroese, Oudeschild, geen dienst. Oosterend, nm. hall 3 ds. Pynaoker Hordyk Cocksdorp, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterer.dVm. half 10 ds. S. P. Vermeer Theol. Cand.. Haarlem. nam, 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperus. TEXELSCHE COURANT. -0 0- o—

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1