Bijvoegsel Tex@3sehe Courant van Woensdag 12 Maart 1919. van de Plaatselijke keuze. Het was Vrijdag dec geheelen dag nat en koud en 's avonds bij het haard vuur gezeten lokte het weder allerminst tot uitgaan. Geen wonder was het dus ook, dat siechts weinigeD zich hadden opgemaakt om de vergadering in Eben Haëzer bij te wonensiechts een dertig tal personeD, van beiderlei kunne, waren tegenwoordig. Na de vergadering met gebed te heb ben geopend, sprak Ds. Kioese in hoofd zaak over de drankellende en de drank zucht, Spr, ving aan met te herinneren aan de beweging voor plaatselijke keuze van 5 jaar terug, die ook door de oor logsomstandigheden op den achtergrond was geraakt Nu de normale tijden weer zullen intreden, zegt spr. wordt de boweging weer opnieuw ingezet, .om niet te eindigen, vóór en aleer de wet voor plaatselijke keuze iu het Staats blad zal zijn opgenomen. Het dank- misbruik en de ellende die er uit voort komt zijn daar, meent spr. aanieiding genoeg voor. De sterke drank, de alcohol, is een boosdoener en een gevaarlijk bedrieger en als bewijs voert spr. daarbij aan, de misdaden onder den invloed van alcohol bedreven tegen vrouw en kroost, voor wie men beloofde als beschermer te zullen optreden. Spr. wfjst op de nadeelige gevolgen van drankmisbruik op het nageslacht, de ontelbare gevallen van achterlijkheid, idiotisme en misvormdheid bij kinderen van drinkers, op het verleidelijke van bet enkeie glas in gezelligheid gedron ken, Op do verwoesting van maatschappe lijke welvaart tengevolge van drank misbruik vestigt spr. de aandacht en hij komt tot de conclusie, dat de ver wekker van zooveel ongeluk, leed en bederf van uit de maatschappij moet worden verbannen. Men zou zoo meenen, vei volgt spr., dat ieder denkend wezen het daarmee eens zou zijn en dat b.v. de regeeringen van stad en land, die bij besmettelijke ziekten of dergelijke het kwaad in zijn oorsprong bestrijden, ook hier in dien zin zouden handelen, maar dan vergist men zicb. De overheid, die 6r zoo angstig voor waakt, dat de melk niet met water wordt verdund, ofschoon dat op zichzelf niet schadelijk voor de gezondheid is, diezellde overheid aarzelt om den drank, die zooveel onheil stieht, uit de samen leving te bannen, niettegenstaande de gevolgen van drankmisbruik schatten gelds kosten aan de schatkist, voor ar menzorg, justitie, politie, gevangenissen en krankzinnigengestichten. Men zegt, zegt spr., laat de dronkaards matig zijn, maar men vergeet, dat die menschen daarvoor te zwak van wil zijn, dat ze niet met opzet hun gezinnen ongelukkig maken, maar dat ze uit zich zelf niet krachtig genoeg zijn aan de verleiding weerstand te bieden. De drank en de drankgelegenheden, eindigt spr. moeten verdwijnen, een juk, erger dan dat der Fransche en Spaan- sche overheerscbing. drukt thans nog ons vaderland. Na de pauze sprak Ds. v. Grasstek in het bijzonder over plaatselijke keuze en hoe de beweging bedoelt, bij de wet geving aan de bevolking de bevoegdheid te geven om bij stemming uit te maken of d9 di ankverkoop iu de streek hunner inwoning zal worden beperkt of wel geheel opgeheven. Wanneer drievierden van de meerder jarige ingezetenen zich daarvoor ver klaren, dan is tot beperking ofopbeffiug besloteD, al naar de opzet der stemming was. Spr. wijst op de voordeelen van het stelsel, omdat het geleidelijk zal gaan, aanvankelijk b.v. slechts die streken die er rijp voor zijn. De schatkist, die thans nog nog voor een deel op de kurk van de jenever- flescb drijft, de belasting op geaisttilleerd brengt thans nog ongeveer 28 millioen gulden op, kan dan langzamerhand an dere bronnen van inkomsten vinden en het platteland, dat volgens proefstem- mingen zich voor een deel reeds voor opheffing van den drankverkoop uitsprak, behoeft niet te wachten tot do bevol king van de steden ook voor de zaak gewonnen zijn. Ia den breede worden de voordeelen en de schijnbare nadoelen besproken, om tot de conclusie te komen, dat een spoedige totstandkoming van de wet op plaatselijke keuze ten zeerste gewenscht is. Spr. eindigt met een opwekking tot aansluiting bij den Bond voor plaatselijke keuze, waarna de vergadering met dank gebed wordt gesloten. Van de gelegenheid om over het on derwerp van gedachten te wisselen, werd geen gebruik gemaakt-, H. M. r. Landbouw afd Texel. Slechts 16 personen, bestuur, pers en zaalhouder inbegrepen, waren Zater dagavond in hotel de Zwaan tegenwoor dig toen de voorz. de vergadering van bovengenoemde afdeeling opende met een woord van welkom aan die weinigen en daarbij zijn spijt te kennen gaf over het gebrek aan belangstelling. De secretaris bleek verhinderd de vergadering bij te wonen, de lezing van de notulen werd dus tot een volgende vergadering uitgesteld, aan den heer R. A. Keijser verzocht voor de notulee ring te willen zorgen. Voorlezing van een reeks ingekomen stukken volgde. Wij maken slechts melding van een schrijven van iemand die zich „opmerker" noemt en een van de coöperatieve aankoopvereeniging te Oosterend, betreffende kwaliteit en prij zen van de regeeringsveevoederkoeken. Door het bestuur was daarover geadres seerd, terwijl antwoord ontvangen was, n.l. dat de z g. groene koek niet meer zou worden gezonden en dat de prijzen ▼oor deze levering reeds waren vastge steld, zoodat daarop niet kon worden teruggekomen. De rekening over het afgeloopen jaar werd nagezien door de heeren S. C. EelmBD, J. Roeper Cz en Jb. Bakker Jbz die bij monde van eerstgenoemde de re kening accoord verklaarden en adviseer den tot goedkeuring; waartoe weid beslaten. Het aantal leden bleek thans 230 te bedragen en het boekjaar 1918, be gonnen met een kassaldo van f 142 89 te sluiten met een saldo van f310.72, dat hoofdzakelijk te danken bleek aan de bate van het bekende proefveld achter de haven. Nadat de voorz. had medegedeeld, dat het quotum aan het hoofdbestuur van f2.— voor dit jaar was teruggebracht tot f 1.50 per lid, werd ter bespteking ingeleid het al of niet houden van een afdeelingstentoonstelling in dit jaar. Meenden sommigen, dat het moest worden uitgesteld, omdat men waar schijnlijk niet over voldoende krachtvoe- dar zou kunnen beschikken, anderen waren van oordeel, dat zulks juist een motief moest zijn om wel tentoonstelling tehouden, terwijl nog anderen het ge wenscht achten, nu de oorlog tot het verleden behoort zoo spoedig mogelijk het leven weer in normale banen te leiden, sedert 1903 toch was geen afdee lingstentoonstelling gehouden. Negen leden verklaarden zich voor zeven tegen, het vereischte stemmen- aantal, tweederden, werd niet bereikt, dus ook in 1919 geen afdeelingstentoon stelling. Bij de rondvraag is het de heer C. Keijser Hz. die voorstelt om alsnog van het kassaldo f235,— of minder als gratificatie voor de bemoeiïDgen in zake landbouwverloven aan den secretaris af te staan. Na een uitgebreide discussie verklaart het bestuur zich niet bereid het voorstel in stemming te brengen. Hierna is bet de heer J. JoDk, die als zijn meening te kennen geeft, dat de voorzitter en de secretaris der afdee ling zich zouden behooren terug te trek ken als lid en controleur van de door de veehouders zoo algemeen gehate hooivordering. Over de wolvereeniging en een even tueel hier op te richten wolmarkt spreekt nog de voorz, doch tot een besluit komt meD niet. Sluiting Bedankt voor het teioep naar de Geref. Kerk te Oosterend Ls. G. Wiers- ma van Sauwerd.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 3