g| Openbare Vergadering Binnenland. Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten Advertkntiën. "ijj| Zondag 23 Maart a.s. m Openbars Vergadering Plaatselijke Keaze, Sprekers Os. KROESE, Ds. VAN GRASSTEK. S.D.AP. afdeeling TIXiL Sprekeróe heer A. W. Mieheis, SpreeksterMej. C. Blaawboer, „Het Witte Kruk". Algemeene Vergaderhsg Ontvangen Maizsaa per pakje @5§5 Ombmont p. carter 0,40 per bus 0,75 TEXEL, 19 Maart. 1919. liet eerste kievitsei. Het milde weer van de maand Maart is niet zonder invloed gebleven en zoo werd op 17den Maart in deze gemeente het eerste kievitsei geraapt, dat door de fa. Duinker Co. werd opgekocht. O osterend, 11 Maart. Zaterdagavond j.l. hielden de vereeni- gingen „Begrafenisfonds" en „Zieken fonds" in het „Wapen van Amsterdam" eene gecombineerde vergadering. De opkomst bleef beneden de verwachting Bij de opening wees de directeur van eerstgenoemd fonds, de heer M. Kikkert, op de beperkte keuze van den vergade- ringavond en op de vele sterfgevallen door de Spaansche Griep, die ook het fonds hebben getroffen. Het finantieel verslag was als volgt Op 1 Jan. 1918 was het aantal leden 522 met 168 contribueerende kinderen tusschen 4 en 18 jaar oud, totaal 690. In 1918 verminderde het aantal leden met 9 en nam toe met 16, terwijl het aantal kinderen verminderde met 4. Alzoo was het aantal leden op 1 Jan. 1919 529 met 164 kinderen, totaal 693. Aan cootributie was in 1918 ontvan gen f 486,97. Uitgekeerd was f 845, terwijl de uitgaven in het geheel be droegen f 885,70. De bezittingen be droegen op 1 Jan. j.l. f 2519,55, tegen f 2848,36 een jaar te voren. De rekening werd goedgekeurd. Tot commissaris werd gekozen de heer 3. Daalder Pz. in de plaats van den heer P. A. van der Vis, die geen hernieuwd msndaat wenschte te aan vaarden. De benoemde nam aan en werd gecomplimenteerd door den direc teur. Besloten weid, om ook in het loopende jaar f 10 toeslag op de gewone uitkee- ringen te verleenen en gedurende 5 maanden contributie te heffen. Na oravrage sprak de directeur zijn beste wenscben uit voor het „Begrafenis fonds", waarna hij de leiding overdroeg aan den heer J. Daalder Dz. directeur van het „Ziekenfonds". Deze betreurde het, dat de Commissaris, de heer J. J. Bruin, die altp zoo getrouw op zijn post was, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij sprak den wensch uit, dat de heer Bruin weer spoedig zou mogen herstellen en op een volgend jaar weer gezond aan de bestuurstafel zou mogen aanzitten. Uit de rekening bleek, dat in 1918 de ontvangsten hadden bedragen f 1114,— de uitgaven f 1104,226, waaronder voor geneeskundige hulp f 1056,876. Batig saldo f 9,ll6. De bezittingen bedroegen op 1 Jan. j.l. f 762,55' Het aantal le den 140. Tot commissaris werd herkozen de heer J. J. Trap, die hiermede accoord ging en gefeliciteerd werd door den di recteur. Op voorstel van het bestuur werd be sloten, om aan „Witte Kruis" en „Wijk verpleging" ieder weer f 7.50 als bijdrage te verleenen. De directeur deelde mede, dat een der geneesheeren te kennen heeft ge geven bezwaar te hebben de veraf wo nende leden voor gelijke bedragen als de nabijzijnde te behandelen. Van die leden zou bij bijbetaling wenschen. Aangezien geon dier verafwonenden aanwezig was, kon men bier Diet verder op ingaan. Na omvrage werd de vergadering ge- s:of.en met de beste wenschen voor het fonds en zijne leden in het loopende jaar. Ouleschild, 11 Maart. De jongeheer W. Burger Jz. leerling der 7e klasse der O L S. alhier, is na afgelegd examen toegelaten tot de Am bachtsschool te Helder. 18 Maart. Gisteravond werden om streeks 10 uur de bewoners van ons doi p opgeschrikt door het geroep: brand, brand! Al spoedig bleek, dat derooke- rij en drogerij van de firma Boon-Bakker Cr. in volle vlam stond. Door de vele brandbare stoffen in het gebouw aanwezig, hadden de vlammen zich overal verspreid en viel er aan blusscben niet te denken. Eerst toen het van binnen zoo goed als uitgebrand was, kon men overgaan om de vlammenzee te beteugelen. Van het zoo grootsche en naar de eischen des tijds ingerichte gebouw, bleven tenslotte niets dan eenige kale 0 muren over, Voor de ondernemers in de eerste plaats, maar ook voor vele andere in woners van ons dorp is deze brand een ware ramp. De oorzaak ligt geheel in het duister. Men had in drie dagen noch gerookt, toch gedroogd. In het „Algemeen Politieblad" komt de volgende mededeeiing voor De commissaris van politie te Deventer waarschuwt, naar aanleiding van bij hem ingekomen klachten, tegen de praktijken van Maurits van Straten, koopman te Amsterdam, en Simon Cohen, geb. 4 Febr. 1877 te Doesburg, wonende te Deventer, aan den Brink 65, waar hij een antiquairszaak heeft. Beiden zijn antiquair, die onder bedriegelijke voor wendsels bij ingezetenen weten binnen te dringen, voor voorwerpen van kleine waarde enorme sommen bieden om een ander werkelijk antiek stuk of stuk van waarde voor weinig of geen geld mede te nemen. Meestal beloven zjj het z. g. kostbare stuk later te komen halen, nemen daarvan maten voor de te be stellen verpakking, onderhandelen zeer druk, doch keeren niet weer terug. De stukken van waarde, waarom het hen te doen is, nemen zij bij hun vertrek mede. Maurits van Straten is herkenbaar aan een gouden tand in den mond hij doet zich wol eens voor als Amerikaan en spreekt dan gebroken Eogelscb, een ander maal noemt hij zich O. W.'er. Simon Cohen bezoekt zijn slachtoffers ook wol vooraf alleen, speelt dan zijn rol alsof hij komt in opdracht van den Ameri kaan of O.W.'er, met wien hij later terugkomt en tracht door het bieden van groote sommen en het geven van ge schenken aan kindereD, bij families waar hij zijn slag tracht te slaan, de families tot den z. g. verkoop van hun oudheden, zilver, porcelein etc. te bewegen. Viorts bevat het „Alg. Politieblad" nog bet volgende De commissaris van politie te Vlissin- gen deelt mede, dat iu die gemeente in perceel Walstraat 82, door Leendert van der Tulen, wordt gedreven eeD agentuur en commissiehandel onder den Daam „Universum", welke agentuur en com missiehandel doorloopend in verschillen de dag- en weekbladen prijsraadsels en piijsvragen plaats, waarbij aan de goede oplossers geschenken o. a. pijpen, pijpen, roosters, wandversieringen, enz worden toegezegd. Uit ingekomen klachten is herhaaldelijk gebleken, dat „Universum" de aangegane verplichtingen niet nakomt, althans, dat minderwaardige geschenken aan de goede oplossers tegen rembours worden ge zonden, waardoor deze dupe worden van het afkeurenswaardig optreden van meer genoemde agentuur en commissiehandel. Ernstig wordt dan ook gewaarschuwd geen relaties aan te knoopen met de agentuur en commissiehandel „Univer sum" te Vlissingen. Onder de dislributieartikelen, waar mede buitengewoon geknoeid is, behoort de suiker, en wel zoo erg, dat men vreest, dat het suikerrantsoen verlaagd moet wordvn De centrale distributie- dienst der Rotterdamsche politie is thans weer fraude op het spoor gekomen die de Maasstad minstens 20,000 K.G. ge kost heeft. Het vermoeden is niet onge grond, dat, mede door andere knoeierijen het tekort 100,600 K G. zal bedragen. Ditmaal zijn twee bedienden van het distributiebedrijf en twee winkeliers, die van de fraude profiteeren, aangehouden de eene bediende, niet eens tot de af- deeling suiker behoorende, was in het bezit van een go- dkeuringsstempel, waar mede hij de aanvraagkaarten der win keliers, bestemd voor de grossiers, af stempelde. Aanvankelijk was hij zonder medeplichtige. Op 24 Februari echter werd het goedbeuringsstempel gewijzigd, zoodat hij een handlanger van deafdee- ling suiker in zijn zaken moest halen. Voor da afgestempelde kaarten ontvingen de oneerlijke beambten f10 per baal, de winkelier betaalde zelf f45 a f50 en zette de suiker, die als industriesuiker ongeveer f 140 moest opbrengen, voor f SU a f 90 van de hand. De arrestanten hebben hun misdrijf bokeDd. be spoorramp bij Weosp. De H. IJ. 3. M. betaalt geen schade vergoeding. Naar gemeld wordt, beeft de Holl. IJzeren Spoorweg Hpij. zich, in verband met het ongeval te Weesp, op het stand punt geplaatst dat zij voor het gebeurde geen aansprakelijkheid kan aanvaarden, zoodat door deze maatschappij aan de slachtoffers van de ramp geen enkele schadevergoeding zal worden uitbetaald, Een officier aan boord van een oorlogsschip deed lichaamsoefeningen met de matrozen. Iedor gaat op zijn rug liggen legde hij uit, steekt zijn beenen in de lucht en doet of hij fietst. Op 't comraanda begonnen alle beenen te bewegen, maar plotseling hield een van de matrozen op. Doorgaan, riep de officier. Ik heb nog niets gezegd. Neem me niet kwalijk luit, maar ik heb een freewheel was het antwoord. Te Haarlemmermeer kaerscht thans op niet minder dan 110 boerde rijen mond en klauwzeer onder het vee. R.N. üe Landarbeidersstaktng te Eierland. Zondag1 23 Maart 1919. Dankbetuiging. Toegang vrij. Entree 10 cent. Debat vrij IIII IIM III I I I I I I III II llll II lm II ——II 11 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Aan den Voorzitter der Eierlandsche Neutrale Landbouwers-organisatie, den Heer P. C. Boogaart. Uw ingezonden stuk in de Texelsche Courant van 12 dezer door voortdurende afwezigheid eerst heden in mijn bezit gekomen noopt mij tot een kort verweer. Om te beginnen constateert U leugens aan de zijde der arbeiders (of hunne bestuurders) waar gezegd werd, dat er een jaarloon van f 1000 werd gevraagd. Het zou volgens U door de werkgevers zijn aangeboden. Ziet U dan al de bestuursleden van de Katho lieke zoowel als onze organisatie een 10-tal mannen voor ossen aan, want dronkenschap is uitgesloten, aangezien de choco van Zoetelief alcoholvrij is, dat we dan nog een hedenavond zouden boomen over het door U aangeboden loon en er ten slotte voor zouden gaan staken De heele zaak is, en U kunt het niet ont kennen, dat een opmerking door U, volgens eigen woorden, persoonlijk gemaakt, maar zóó is het door geen onzer begrepen, onzerzijds werd opgevat als de meening van het bestuur der neutrale werkgevers-organisatie. Wij trok ken toen de conclusie dat Uw bestuur tegen de door ons gevraagde duizend gulden mini mum-jaarloon geen bezwaar had. Toen daarop een circulaire verscheen, zonder dat van Uwe zijde hierover aan ons adres ook maar was gekikt, waarin een tweS-loonenstelsel werd gelanceerd, moesten wij dat wel gevoelen als een volkomen negatie van de gemaakte afspraken. En nu schenk ik U het genoegen van het neerpennen van groote woorden als „oproer kraaiers" enz., maar al die krachttermen nemen het feit niet weg, dat wanneer de arbeiders geslikt hadden wat in Uwe circulaire werd aangegeven, momenteel vrij zeker 96 procent van de vaste arbeiders voor f930 per jaar moest werken en de resteerende 4voort 1000. Nu is er dank zij de eensgezinde houding van de werknemers een minimumloon van f 1000 voor alle valide werkers verkregen. Dat moogt U voor mijn portie een over winning van de werkgevers noemen, maar het doet mij de woorden in herinnering komen van den Duitschen soldaat, gesproken bij het luiden van de klokken voor de zooveelste overwinning van de Centralen op de slagvelden „Wirsiegen uns tod". En ten slotte heer Boogaart moet mij de opmerking van 't hart, dat wanneer Uwe ver- eeniging werkelijk prijs stelt op goeie verhou- houdingen tusschen werkgevers-en werknemers organisaties, er voor gezorgd dient te worden, dat het besprokene en beslotene in een confe rentie voortaan behoorlijk worde genotuleerd. Onzerzijds dat heeft deze geschiedenis ons wel geleerd zal er voor worden gezorgd. „Misverstanden"als bovenomschreven, mogen niet weer plaats kunnen vinden. Wat Uw vrees aanbetreft, dat de gevolgen wel eens op de hoofden van de arbeiders zouden kunnen neerkomen, deze deelen wij niet. Er is immers afgesproken met Uw be stuur, dat geen rancune zou worden genomen. Wordt deze belofte niet nagekomen, dan moet U zelf eens in Uw woordenboek kijken, welke benaming een dergelijke handelwijze verdient. Laat het Uwe leden voor gezegd zijn, dat wraakzucht, vooral in de tijden welke wij thans doormaken, een wapen is, dat zich weieens kon richten tegen dengene die het hanteert. Zelfs niet door landbouwers iaat de arbeiders organisatie zich trappen. W. VAN DE VALL. Schoten, 15—3—'19. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese, Kerkcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. Pijnaoker Hordijk. Zondagsschool half 12 uur. Den Hoorn, n.atr 2 uur ds. Kroese. Oudeschild, nm. half 3 ds. Pijnacker Hordijk. Oosterend, v.m. 10 uur Eerw. Heer J. IJ. Alketna, vau Makkum. Coeksdorp, n.m. halt 3 ds. vau Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Ym. 10 uur ds. B. M. Schuurman Theol. ca-id. dea Haag. VoórDereiding H. Avondmaal. nam. 3 unr dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar, van Twisk. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 1 tot en met 15 Maart GETROUWD: Joost Wulffraat en Antje KromhouL Barend Adriaan Molenaar en Christina Willemina Bruijn. hopen onze geliefde Ouder?, W. KOK Pz. eu E. KOR—Duinker, - hunne 25-jarige Echtvereenigiag te herdonken. Hnnne dankbare Kinderen, Piet en Jacob KOK. den Hoorn. Voor de vele blfiken van belangstelling bij de ziekte en teraardebestelling van onzen geliefden Vader, M. EELMAX ondervonden, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelljken dank. Familie EELMAN. Molenbuurt, 19 Maart 1919, Aan allen die tijdens de ziekte, het over lijden en de teraardebestelling vaa ons iunig geliefd Zoontje en Broertje! REIJER, hun belangstelling en deelneming hsbbnn betuigd, zeggen wjj bij deze onzen oprech ten dank. j Vooral een woord van dank aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. A. Wagomaker voor zijn onvermoeide bulp. aan de buren welke ons zoo trouw en liefderijk hebben bijgestaan en aan de onderwijzer, onder wijzeressen en leerlingen der St. Joseph- school voor de treffend scboone begrafenis ons dierbaar Zoontje en Broertje gegeven. R. BUIJSMAN, Echtgenoote en Kinderen. Die iets te vorderen heeft van of ver schuldigd is aan de nalafenschap van den heer JACOB KALF Adamszoon, overleden te don Burg op Texel, worden verzocht daarvan voor 1 April aansta mdo opgave te^doen ten kantore van den Notaris G. DIKKERS, aldaar. voor op Vrijdagavond te 8 uur, in de Kerke- kamer der N. H. Kerk te Ooatorend. op Zaterdag 22 Maart des avonds 8 uur in Hotel Texel. (Statenlid) Candidate voor de Prov. Staten. De Zangver. Crescendo verleent baar- medewerking. Het Bestuur. f op Maandag 24 Maart a.s. 's avonds 8 uur iu het Hotel „Texel", Agenda Notulen, Rekeniog en verantwoordirg, Rapport dar commissie van rekeningopne- mers, Jaarverslag. Idem over het maga zijn. Verslag van den ^afgevaardigde ter algemeene vergadering." Bestuursverkie zing. Benoeming commissie rekeaingop- nemers 1919. Omvraag. Sluiting. W. van der VEGT, Voorz, L. J. KIKKERT, Secr. Gebr. DROS.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2