N° 3279 Woensdag 26 Maart 1919 32ste Jaargang, leuws- ©n Advertentieblad. Van week tot week Pit bind verschijnt Woensdag:- en ZnterdRgmorgeii Adverteiitiën daags voor de tiitgivo vóór t auriutn. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen de Uiig. Firma LANGEVELÖ& DE R O O IJ, Parkstraat, Bürc» op Tax *l. Verkiezing voor den Gemeenteraad. lijsten van candidaten, Katerdag 29 Haart a. s. des voo-middags te tien ure in de daarvoor bestemde zaal teu Raadhuize dezer Gemeente. Abonnsmentsprpi per S maanden. Voor den Büro 40 Ct». Franco per post door ge heel Nederland 55 Ct>. Nur Amerika en andere Unden met verhooging dei porto'i. 9 sfa? v* cs&aa Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct,, met 20 Crisistoeslag. Grootc letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Texel, brengen ter openbare kennis, dat op Donder dag 3 April 1919, van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, ral geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Staten der provincie Noordholland. Stemplicht. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij artikel 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen steindistrict. Artikel 149 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verlichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt tenzij den rechter van eene geldige reden van ver hindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indiens tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaar zijp verloopen sedert eene vroegere veroordecling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cas satie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kanton rechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschre ven bij art. 144 van het Wetboek van Straf vordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op ar tikel 128 van het Wetboek van Strafrecht lui dende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ,ten hoogste EEN JAAR. Texel, 21 Maart 1919. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 8 April aanstaande, zal plaats hebben de can- didaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur ter gemeen tesecretarie bij den Burgemeester, worden inge leverd als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 can didaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig kiezers, die bevoegd zijn te stemmen in de gemeente waarin de lijst wordt ingeleverd. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voor komenden candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Deonder- teekening van deze verklaring moet zijn ge legaliseerd door den Burgemeester van de woonplaats van den candidaat. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten bovenvermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar gedurende drie weken vóór en op den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 147 der Kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot de ilneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevëiing geschiedt, terwijl zonder die handteeke iingen geen voldoend aantal voor eene geld.ge lijst zou overblijven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Texel, 21 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; BreDgt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 25 Maart 1919. De Burgemeester van Texel, BUY8ING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis 1919, enz. 3. Vaststelling suppletoirkohier honden belasting. dienst 1918 4. Verbreeding gedeelte Koogeruieg. INRICHTINGEN, fyelke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inz3ge ligt een verzoek met bijlagen van E C. Thommassen alhier, om vergun ning tot het uitbreiden zijner smederij door plaatsing van een benzinemotor van 9 P. K. tot het draven van een draaibank, een boorbank en een slijp steen, in het perceel kadastraal b6kend in Sectie I, No. 521. Op Zateidag den 5 April 1919, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dieniet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 22 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester. JONKER. BUYSING DAMSTE. 15—23 Maart. De Fransche minister Pichon heeft in het wekelijksche intemeuw, dat bij de journalisten toestaat,gezégd,dat de blokkade voor de neutralen zal worden opgeheven, zoodra de vredespreliminairen zijn geteekend Dat is ook de normale gang vao zaken als de vrede geteekend is, beboort de oorlogstoestand tot bet verleden en houdt alle oorlogsgeweld,waartoe ook een blokkade gerekend kan worden, op. Toch is het goed, dat minister Picbon het nog even uitdrukkelijk beeft gezegd, want nu de geallieerden bezig zijn, Duitschland de wetten voor te schrijven en een nieuwe kaart van Europa te teekenen, zou zelfs een abnormale gang van zaken niets vreemds zijn. Naar het zich intusschen laat aanzien zal de blokkade nu weldra tot het verledeu behooren en zullen onze schepen weer vrijelijk kunnen uitvaren. We moeten erkennen, dat de blokkade in den laatsten tijd niet zoo heel scherp meer voor onze havens toegepast werd en dat we, dank het afsluiten met de geasso cieerden van allerlei economische over eenkomsten, weer in alle opzichten wat ruimer adem kunnen halen. Het gevolg daarvan is, dat ons zoo langzamerhand ook door de regeering weer wat meer vrijheid van bewegiDg gegund wordt en we zoo voetje voor voetje onder het juk van de distributie en wat dies meer zij weg komen. —o—o—o— 1 De Eerste Kamer heeft weer vacantie genomen. Ze is „aangewerkt* wat de be- grootingsarbeid betreft. Er is door de heeren nog heel wat gezegd over allerlei onder werpen van belang, die bij de begrootingen ter sprake kwamen ener werden af en toe zelfs belangwekkende redevoeringen gehou den, maar veel nieuws leverde het begroo- tingsdebat tot heden niet op en voor zoover ze behaudeld weiden was o'vor geen enkele begrooting hoofdelijke stemming noodig, daar de Kamer ze alle z. h. st. aannam. De Tweede Kamer had door dit alles een paar dagen gedwongen vacautie en deed daarna de marinebegroo ing af, waarbij minister Ruys achter de ministertafel zat. De financieel belangrijke kwestie, wat er met de in aanbouw zijnde kruiseis zou ge schieden, werd door de Kamer uitgemaakt in den geest van deD minister. Het werk heeft al een millioen of vijf gekost en nu ophouden, dat ging toch niet best. Afge zien van de beslissingen die er te Parijs genomen zullen wordeD, zullen me6Dde men, de kruisers toch wel noodig zijn. Maar van den anderen kant werd het zonde en jammer gevonden, dat de 15 millioen, die nog met den afbouw gemoeid zjjn, beschikbaar worden gesteld. De mini ster kreeg echter zijm'zin. De derde kruiser, die nog niet op stapel gezet is, zal intus- schen voorluopig alleen op papier blijven bestaan. Na het marinedebat is de kwestie van de dubbeltjes aan de orde gekomen. De financieels debatten zijn nog niet geëindigd. Ook de Minister moet nog aan het woord komen. En dan zal bij meteen het zijne hebben te zeggen over de heffing in eens, waartoe een deel der Kamer hem wil overhalen. Tot nog toe liet de minister de Vries zich als een tegenstander van een heffing in eens geiden en van bekeering in dezen zal wel geen sprake zijn Maar een deel der Kamer is bet in dezen lang niet met hem eens en van socialistische en vrijz. dem. zijde wordt dat duidelijk in moties uitgesproken. Ook van de andere partijen zija er leden, die niet zoo geheel en al afkeerig zijn van het denkbeeld. Een der katholieke sprekers b.v. verklaarde voor een gedeeltelijke heffing, 4°/0 van het natio naal vermogen wel te vinden te zijn. Nu daar zou het nationaal vermogen ook niet zooveel g9vaar door loopen. Dat is genoeg gestegen in de laatste jaren. Alleen aan oorlogswinst is volgens de i fficieele opgaven 2 miljard gewonnen en niet-cfficieel zal er nog wel eeD hap bij moeten. Maar minister de Vries zal er wel niet aan willen en de Kamer is tot nog toe zeer volgzaam geweest. Het geld moet er intusschen wezen en als het er niet komt door een heffing in eens, dao zal het wel uit de kcffia en de thee, de chocolade eu wat niet al moeten worden gebaald. Dat daartegen gevochten zal worden in de Kamer ligt voor de band. Minister de Vries krijgt een zware taak in de komende week. Hij is flink van de toDgriem ge sneden en dat kan hem te pas komen. o o—o-*- Donderdag en Vrijdag zijn te Parijs de vertegenwoordigers der neutrale staten bijeen geweest, om het ontwerp van den Volkenbond te behandelen, met de daartoe door den Raad van Tien aangewezen com missie, onder leiding van Lord Robert Ceel. Ons land was op de conferentie vertegen woordigd door prof. van Eijsinga, den oud minister Jbr. Loudon en den Raadsheer in den Hoogen Raad, den heer Loder. Naar luid der berichten werd het outwerp artikelsgewijze besproken en kregen de afgevaardigden gelegenheid vrijuit hun meening te zeegen en wijzigingen aan te bevelen. Er werden op enkele artikels amendementen ingediend, die daarna nader door de Commissie voor den Volkenbond worden overwogen. Of het onderzoek haar aanleiding zal geven aan de Vredesconfe rentie wijzigingen voor te stellen, moet de tijd leeren. o—o—o— Lloyd George, die aanvankelijk 21 dezer, naar Engeland had willen terugkeeren, is ta Parjjs gebleven. De aandrang daartoe door Wilson. Ci6menceau en Orlando uit geoefend, is derhalve niet zonder uitwerking geweest, Lloyd George zeil heeft in een verklaring uiteengezet, dat bij thans niet in Parijs gemist kan worden. 1-Iet is noodig dat de vrede zoo spoedig mogelijk tot stand komt en waar thans een der moeilijk ste kwesiies moet worden opgelost, daur zou het vertrek van hem, vertraging van den vreae beteekenen. Lloyd George sprak van private besprekingen, dio gevoerd werden om die kwestie tot een goed einde te brengen. Wat bodoeld hij daarmede? Welke moeilijke kwestie had hij op het oog? Een antwoord hierop te geven is niet gemakkelijk, want er zijn nog ver schillende moeilijkheden op te lossen, voordat het vredesverdrag is geteekend. Zoo is men het nog niet eens over de schadevergoeding, die van Duitschland zal worden gevorderd. In beginsel welDuitsch- laud zal tot aan de grens van zijn draag kracht hebben te betalen, maar hoeveel moet dat zijn en hoe zullen de miliarden verdeeld moeten worden? Kan Lloyd George dat bedoeld hebben? Niet onmo gelijk. Maar hjj kan ook heel goed het oog hebben g6had op de groot moeilijkheden die er met Hongarije gerezen zijn. De Enten te heeft besloten Hongarije te bezetten, maar nauwelijks was te Boedapest daarvan bericht ontvangen of de Hongaarscbe regeering trad af en gaf het land over aan de prole tariërs. De sociaal demoeraten en de com munisten hebben daarop vrede gesloten, zich tot een boud vereenigd en het bestuur van het land op zich genomen. Naar luid der berichten zijn zij van plan aansluiting te zoeken bij de Russische Sovjetrepubliek, m.a w. by de Boisjewiki. Het gevaar van het Bolsjewisme, dat West-Europa bedreigt eu de heeren te Parys tot haast aanspoort, zal daardoor in niet geringe mate vermeer derd worden. Dat gevaar is toch al zeer toegenomen in de laatste dagen. Wel hoort men herhaaldelijk dat de BoDjewiki verslagen zijn, maar deze verslagen Russen blijkeu taai te wezen en wat ze in het noorden verliezen, winnen ze in het zuiden. Odessa moest door de Entente ontruimd woideu, Oskraine is zoo goed als geheel in handen van de Russen, in Polen neemt hun aanhang toe en als Duitschland niet de dam biijfr, dan staat er in West-Europa nog heel wat te gebeuren. Duitschland* dreigt een geweldvrede te zullen weigeren, dao liever de Spartacisten maar baas. Is dat de groote moeilijkheid, die Lloyd George op het oog bad Ziet men te Parijs in, dat niet alleen een spoedige vrede, maar ook eeri reentvaardige vrede eisch van het oogenblik is? Er ia nog een andore moeilijkheid Italië. De Iraliaanscbe eiscben zijn gesteld en daartoe behoort ook de afstand aan Italië van de zeehaven F;ume. De Raad van Tien heefc dien eisch afgewezen. Fiume zal voorloopig geïnternationaliseerd wordeD. De Italiaansche delegatie ia toen erg boos geworden en beefi Vrijdag met algemeeue stemmen besloten zich van de Vredescon ferentie terug le trekken, tenzij Fiume onmiddellijk bij het sluiten van den vrede aan Italië worut toegewezen. De stok bij de deur eeu ultimatum in optima forma. Als Italië werkelijk eens van de Vredes- tafel wegloopt, wat dan Wat Lloyl George precies op het oog heeft gehad, toen hy van een bijzondere moeilijkheid sprak, valt niet uit temaken, maar wal is het uuideiijk genoeg, dat het aan moeilijkheden van gewiebtigen aard niet ontbreekt. Anders ook zou men te Parijs allang gereed hebben moeten zijn mst de voorLoopige Vredesvoorwaarden.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1