Gemeenteraad van Texel. Uilslag van gehouden Moopingen. Distributie. A DVKRTENTIËN. Zondag 30 Maart a.s. Na afloop vrij bal. Vereniging van Akkerbouwers. Algemene Vergadering Vergadering Aandeelhouders Het is ten strengste ver boden eieren te zoeken Predikbeurten Voordrachten avonden. DAAN POOL. Vergadering S. D. A. P. Zondag 30 Haart 19(9. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds Kroese. humorist en cabaretzanger Zaterdag 29 Haart te Oudeschild bij .Allen, komen Niet-leden ook welkom cebr. Li.U.EYiLD, Cocksdorp, Heel groot was het aantal bezoekers niet op de vergadering Zaterdagavond in hotel Texel gehouden. Dit verwonderde den spreker van den avond, den heer Michiels niet, aange zien de belangstelling in de statenverkiezingen en wat daarmede in verband staat overal maar matig is. Zoo zelfs, dat spr, op de vier vergaderingen, waar hij in de iaatste dagen sprak, te zamen niet zooveel bezoek had, als op deze vergadering alleen. Het optreden van de zangvereeniging „Crescendo" en het feit, dat een vrouwelijke candidate, mej. Blauboer zou spreken, had dan ook hier ongetwijfeld het bezoek bevorderd, althans het aantal aanwezige vrouwelijke bezoekers was nogal van beteekenis. Na een inleidend woord van den voorz. den heer Korevaar, gaf het gemengd koor een zangnummer „Zegepraal", daarna trad mej. Blauboer op, die in hoofdzaak, tot de vrouwen en moeders het woord voerde, wier belangstel ling voor de politiek zij trachtte te wekken. Voor de pauze zong het vrouwenkoor een meerstemmig lied „Oudejaarsavond" en direct na de pauze het gemengd koor een zangnum mer „Aan de strijders." Daarna sprak de heer Michiels, die de weinige belangstelling bij de verkiezingen voor de prov. staten trachtte te verklaren, om daarna aan te toonen, dat die verkiezingen toch niet zoo onbelangrijk zijn. Ten le wees spr. op de beteekenis van de Prov. Staten als kiescol- logc van de le kamer, ten 2e op het belangrijk bedrag aan belastingpenningen voor de pro vincie geïnd, in Noordholland niet minder dan f2.144.000—waaraan door de Prov. staten van dat gewest een bestemming moet worden gegeven en van welke taak die staten zich steeds in vooruitstrevende richting kwijten, getuige de provinciale subsidien voor verbete ring verkeersmiddelen f50,000,voor vak onderwijs en cursussen f300.000,provinciale krankzinnigenverpleging f 1.500,000,— enz. Over de a.s. oprichtig van het provinciaal hoogheemraadschap, naar aanleiding van de watersnood 1916, sprak nog de heer Michels en hij eindigde met een aanbeveling om te stemmen op de candidaten van de S. D. A. P. Het gemengd koor zong daarop als laatste nummer„ Op Proletaren", waarna de vergadering met een woord van dank aan spreekster en spreker en een opmerking tot aansluiting bij zijne partij, door den voorzitter werd gesloten. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Een leerling van de zeevaartschool protesteerde tegen een welverdiende afstraffing door den heer Michels den jongelui toegediend, die zich cn gedurende het optreden van mej. Blauboer èn tijdens het zingen van het koor zoo onbe hoorlijk gedroegen. De heer Michiels zette hem met weinig woorden, doch zeer ten genoege van het overige publiek terecht. De leerlingen van de zeevaartschool schijnen te vergeten, dat ze hier gasten zijn en dat ze zich als zoodanig hebben te gedragen. De gastvrijheid van de Texelaars laat ten hunne opzichte niet te wenschen over, laten zij dat erkennende, het ook weten te waardeeren, Tijdens den feestavond van het vrouwen kiesrecht waren de aanwezige leerlingen buiter»» gewoon luidruchtig doch het kon er mee door, om dat het een feestavond was, op den avond van Zaterdag, waar volwasdenen menschen zich weerden voor een ernstige zaak als de verkiezing van de Prov. Staten, was hun gedrag ergerlijk. Wij meenen goed tc doen hen te waarschu wen, opdat ze in den vervolge niet sommige gelegenheden voor zich gesloten zullen vinden. Witte Kruis, 't Was aan 3/B procent van het ledental dat de voorzitter, de heer Dr. v. d. Vegt, bet welkom kon toeroepen, naar hij meende, wij zijn van meening dat het iets gunsti ger, n. 1. Vio procent, was, doch we zullen er niet over kibbelen en slechts met den voorz. het treurig feit constateeren. Als punt 1 van de agenda werden na het openingswoord van den voorzitter de notulen gelezen ze werden ongewijzigd vastgesteld. Ook de rekening en verant woording mocht de volle goedkeuring van de vergadering ontvangen. Op voorstel van den heer Ph. Vlessing als rekeningopnemer, die hem lof bracht voor zijn net en nauw keurig beheer, werd den penningmeester decharge verleend over 1918. Aan con ributie was ontvangen f 1147,—, provenue hakhout f 173,75, vormende met de overige inkomsten, w o. het kassaldo '17 ad f461,691/» een bedrag aan ontvangsten van f 1964,597a' De uitgaven, hadden, met inbegrip van een aflossing van f400, - te zaaien f 1667,881/» beloopen, zoodat het boekjaar sloot met een kassaldo van f296,71. De voorz. constateerde dan ook de zaak er voordeelig voorstaat en met de balans voor ons, waarop een staat van bezittingen van f6764,18 en een staat van schulden van slechts f 1600.—, moeten wij dat mede erkennen. Een verslag over 1918 van den secretaris penningmeester werd door dezen voorge lezen en wij bejammeren, met den voor zitter, dat niet meerderen aanwezig waren. De beschouwingen over de voorbije en de toekomende dagen aan dat verslag toege voegd, waren waard in wijder kring gehoord te worden. Applaus van de vergadering loonde den secretaris, aan wie ook den dank van den voorz. ten deel viel. Wij ontleenen aan het verslag, dat aan alle aanvragen in 1918 kon worden voldaan en dat, dank zij den goeden staat der financiën, al wat noodig was, voor zoover verkrijgbaar, kon worden aangeschaft. Aan de dames die zich zoo hadden beijverd voor de aanwinning van leden werd dank gebracht. Door den heer v. d. Craatsals afgevaar digde op de algemeene vergadering van het Groene kruis en den heer Pisart als idem op die van het witte kruis, werd beiden een zaakrijk verslag uitgebracht, waaruit wij slechts meedeelen, dat samen werking tusschen Groene en Witte Kruis tot stand kwamen en dat het hoofdbestuur het gewenscht acht, dat de wijkverpleging overal bij het witte Kruis wordt getrokken. Zoolang de financieele aangelegenheden het nog wenschelijk maken om van twee zijden inkomsten te hebben, zoo sprak het bestuur van onze afdeeling zich uit, achten wij samenvoeging nog niet geraden. Even wel de financiën van het witte Kruis staan gunstig. Door den heer Pisart werd verslag van den toestand van het magazijn uitgebracht, waarbij ons weer werd verzocht te wijzen op de noodzakelijkheid van het tijdig terug brengen tau ten gebruike ontvangen artikelen By de daaropvolgende verkiezing, de aftredende leden, de heeren v. d. Vegt en v. d. Craats waren niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren Adr. Wagemaker en Ph. Vlessing, die verklaarden de benoeming te willen aanvaarden. Voor het nazien der rekening 1919 werden aangewezen de heeren Jb. Dekker en -f v. d. Craats. Door bemiddeling van den heer J. Kikkert kwam een gift in van f 1, waarvoor den gever werd dankgezegd. De voorz bracht mede hartelyken dank aan de vereeniging, die een uitvoering gaf ten bate van het Witte Kruis en waarvoor f 117.416 inkwam, ook omdat er zoo goed is gespeeld. Over de wenschelijkheid van het zitting nemen van dames in het bestuur, spreekt nog de voorzitter, terwijl de heer v. d. Craats het gewenscht zegt te achten, dat de dokters als zoodanig een adviseerende stem in het bestuur hebben. Een besluit wordt niet genomen. Den heer v. d. Craats, die tydens den korten tijd, dat hij zitting had, bewijzen heeft gegeven een goed bestuurslid te zijn dankt de voorzde heer Bossen doet dat den aftredenden voorzitter, door wie de ver gadering daarop met een kort woord wordt gesloten. Hedenmorgen wordt ons van de Cocksdorp telegrafisch gemeld, dat de hofstede bewoond door den heer K. J. v. d. Woude dezen nacht geheel ver brand is. De bewoners hebben zich ternauwer nood kunnen redden, 7 koeien en 1 varkon kwamen in de vlammen om. Te Zuidveld (Groningen) werden 3 Duitschers gearresteerd, die samen 3000 stukjes harde chocolade wilden smokkelen. Gehouden Zaterdag 22 Maart 1919, 's voormiddags 10 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damste, Burge meester. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig de heer Keesom. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden goed gekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den heer J. W. Roeloffs houdende dankbetuiging verhooging jaarwedde. b. idem van mej. A. Braakenburg houdende aanneming benoeming tot onderwijzeres M. U. L. O. school. c. idem van den heer C. de Hon als chef machinist van het Gem. Electr. bedrijf. Aangenomen voor kennisgeving. d. Schrijven van het gemeentebestuur te N. Niedorp met verzoek adhaesie te betuigen met een adres aan den Min. v. Onderwijs, enz. om te protesteeren tegen de voorgenomen classificatie inzake onderwijs, waardoor het onderwijs ten plattelande in ongunstiger con ditie dreigt te geraken. Algemeen deelt men de meening van den Raad van N. Niedorp, dat het leven op het platteland niet goedkooper is dan in de stad, waarom tot adhaesiebetuiging besloten wordt. e. Verslagen van de wijkverpleging over 1917 en 1918. f. Idem van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1918. Worden voor de raadsleden ter inzage gelegd. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Wees huis uoor 1919. De begrooting 1919 tot een bedrag van f27.783.18, zoomede een staat van af-en over schrijvingen en een lijst van betalingen uit de post onvoorziene uitgaven 1918 worden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren D. C. Dros, Kikkert, Eelman en Boon. 3 Benoeming plaatsvervangend lid stem bureau. Wegens bedanken van den heer W. R. van Douwen tc den Hoorn als plaatsvervangend lid van het stembureau aldaar, wordt in zijne plaats benoemd de heer K. Lap Sr. 4. Benoeming leden commissie uiering schoolverzuim. De aftredende leden, de heeren A. Langeveld Az., J. A. Frederiks, W. H. Willemsen en P. Lieuwen worden herbenoemd. 5. Gratificatie gemeentereiniger. Door het opbreken en herstellen van de straten als gevolg van het wegnemen der gas- buizen, heeft de gemeentereiniger niet zooveel mest kunnen vergaren dan anders, opgrond hiervan wordt hem over 1918 een gratificatie van f75,— toegekend. 6 Gemeentebegrooting 1919. Wijziging van de begrooting is noodig, omdat Ged. Staten verlangen, dat de kosten van het distributiebedrijf in de gewone rekening worden verantwoord en omdat genoemd college geen vrijheid heeft kunnen vinden de Kroon te adviseeren aan onze gemeente een buiten gewoon subsidie voor onderwij^ toe te staan, wordt bij die wijziging tevens het bedrag vaH den Hoofdelijken Omslag in onze gemeente gebracht van f 87.000,op f 90.000,—. 7. Voorschriften electriciteit. Voor hen die de kosten van de electrische installatie in hunne perceelen in termijn wen schen af te doen wordt den Raad een huur contract ter goedkeuring aangeboden, waarbij o. a. bepaald wordt, dat de installatie het eigen dom van de gemeente blijft, totdat de geheele betaling volgens zekere voorwaarden zal zijn geschied. Het ligt in het voornemen van B. en W. van hen die in termijnen betalen een extra ver goeding van b. v. 5 pCt. 's jaars te heffen. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Boon naar de vorderingen inzake woningbouw. De voorz. deelt mede, dat de Nutsbouwvereeniging grond heeft gekocht, behoudens goedkeuring en dat plannen gereed zijn en opgezonden aan den heer Inspecteur van de Volksgezondheid. Over verzanding vóór den steiger te Oost spreekt de heer Kikkert en acht het wenschelijk dat euvel weg te nemen, verder vestigtspr.de aandacht op een mijn, die achter Oost op een zandplaat in zee ligt. De voorz. antwoordt den heer Kikkert, dat hem bij informatie gebleken is, dat bedoelde mijn slechts een ledig omhulsel is, terwijl spr. in verband daarmede er nog even op wijst dat hem van de zijde der autoriteiten is mede gedeeld, dat van medewerking van de zijde der schippers bij het opruimen van mijnen geen sprake is, ze zelfs wanneer een vaartuig moet worden gehuurd, abnormaal hooge prijzen vragen. Op den slechten toestand der dakbedekking van de toren te de Cocksdorp vestigt de heer de Graaf de aandacht; de voorz. zegt onder zoek toe. Sluiting. Notaris G. J. O. D, DIKKERS, in café „den Braven" op Zaterdag 22 Maart 1. een huis en erf, groot 4 A. van de er ven F. Lros, gekocüt door den beer Jac. D os *oor f 4950. 2. do oude school met onderwijzerswo ning en tuin, groot 450 e.A. te Oo«ï, met inbegrip der oude schoolbanken, gekocht door den heer Job. Roeper Nz. voor f1875. 3. 2,20,60 H.A l*nd tan den heer G. Ro b -ndaal, gekocht door den heer F. Duin- ker, voor f 4600, 4. een huis sn erf, groot ongeveer 650 o.A., eerder eigendom van den heer K. Boon te Harlingen, opgehouden voor f 3295. Van de verkooping op Dinsdag 25 Maart gehouden is een gedeelte uit de band verkooht en de rest opgehouden. Koog v.m. 10uur ds. Pijnacker Hordijk. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, am. he If 3 ds. van Grasetek. Oosterend, v.m 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, n.m. halt 3 ds. Kroese. GEREFORMEERDE KERK. Uostcrmd. Vm. 10 nar ds. de Jong, van Broek op Langedjjk. H. Avondmaal. nam. 3 nnr dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Onnes van Westzaan. Wijk Burg. Donderdag 5—6 uur reparatieleder. n 6-7 uur klompenbons Zij die klompenbons ontvingen, kunnen niet eerder dan twee maanden daarna nieuwe halen. l)e Koog. S A JET DISTRI BUTIF. 1 knot per gezin, sommige gezin 2 knotten. Uitreiking Donderdag e.k. in de school 4-5 uur nam. Heden verblijdde ons de fleero met de geboorte vaa een welgeschapen dochter, GRIETJE. M. de HAAN. J. de HAAN-de Boer. den Hoorn, Texel, 23 Hanrt 1919. v GEBOREN RIEUWERTJE ANNA, dochter van G. ZOETELIEF en E. D. ZOETELIEF-Bruin. den Burg 25 Maart 1919. hopen onze geliefde Ouders C. VAN HERT en A. VAN HERT-Boon den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar in dan Echt werden verbonden. HunDO dankbare kinderen ENGELTJE, do Cocksdorp. DIRKJF, den Hoorn, de Cocksdorp, Maart 1919. Den 20 Maart werden wij getroffen door het smartelijk verlies van onzen trouwen vriend, CORNELI3 VAN TATENHOVE. Dat hij is ingegaan in de vreugde des Heeren, z(j ons tot troost. Zijn vrienden, C. 8TOEPKER. C. KOOG ER. J. BROUWER. Texel, 20 Maart 1919. Hiermede vervullen w(j den treu- rigen plicht, keunis te geven, riet na een langdurig doch geduldig gedra gen lijden, heden van odzs zijde word weggenomen, onze geliefde Echtge- noote en Moeder, <j PIETJE TIMMER, in den ouderdom van 48 jaar en 7 maanden. Wij treuren, doch niet als degene die geen hope lubben. B. VLAMING Pz. eu Kindereu. Oosterend, Texel, 94 Maart 1919. GETROUWD: H. J. MUNK en D. H. BRANS, die, mede namens hunne wederzijdscho fa milies, hun dank betuigei voor da vele hawijzon v&n belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Bij deze betuigen wij onze» hartelljken dank aan allen voor do vele blijken van belangstelling en deelneming bij siekteen overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. MAATJE REUVERS, echtgenoote van wijlen den Hoer Jacob Bremer, ondervonden. Namens de Familie, •TOH. P. DROS. Oudeschild, Texel, 24-3-'19. Optreden vsn den den Heer VAN KETEL. Zondag 39 Maart te Oosterend, bij den Heer KOPPEN. Aanvang 's av, half aobf. Eotreo 50 oent per persoon. Plaatsen te bespreken a 10 cent extra. Personen beneden 16 jaar geen toegaDg. Muziek ven de Heeren D.-<»n H. Zon, te Anna Paulowna. a s. Zaterdag 3 uur 's middags bij ZOETE LIEF. Behandeling O. W. belasting. Verslag afgevaardigden naar de Inspek- teur. Voorlichting oa Raadgevingen. Het Bestuur van den VcewaeoD, gestationeerd op „Hol land" op Maandag 31 Maart dts v.m. 11 uur in Hotel Texel. V. A. DE GRAVE. of overpaden te maken op het bouwlasd en de landerijen van

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2