Binnenland, Marktberichten* Predikbeurten- TEXEL, 18 Augustus 1919. Een ontzettend ongeval. Zaterdagmiddag heett een sombere schaduw over het vroolijk leven aan onze kleine badplaats geworpen. Een ontzet tend ongeval had plaats. Een heer uit Groningen, bij familie te den Burg ge logeerd, moest bij het nemen van een bad zijn leven laten. Alle pc ging n om de levensgeesten op te wekken hebben gefaald, een vader is aan zijn gezin ontnomen, een familie in diepen rouw gedompeld. Het onbetrouwbaar element heeft weer een offer geöischt'. n. ill. van Landbouw. Het is Zaterdagavond en heerlijk zomerweer, de torenklokkeu van het dorp hebben juist het „acht uur" doen weer galmen, doch de zon stoort zich daaraan niet en staat nog hoog aan den hemel, op hooiland en bouwakker is nog niet overal het werken stopgezet. Geen wonder, iu de natuur is het nog maar klokke zeven en te lang werkten regen en blauwe luchten belemmerend op hooibouw en oogst. Vóór het café den Burg, het vergader lokaal van de afdeeling Texel, toeven de voorzitter en d^penniDgmeester, met enkele belangstellenden, klein in aantal, 'tis of ook zij bezwaar maken zich bin nen de muren te begeven. Van den secretaiis komt bericht van verhindering iu, de vice-secretaiis is mede absent, men besluit Laar binnen te gaan. Na eenig wachten opent de voorz.de vergadering, notulen worden niet gelezen, ingekomen stukken als eerste punt op de agenda, worden wegens afwezigheid van den secretaris, niet ter tafel gebracht. Als afgevaardigde op de- Alg. verga dering van 16 April brengt da voorz. van het aldaar behandelde een uitge breid verslag uit, de wolveekcuring wordt bepaald op 3 September, het programma vastgesteld. Benoeming keurmeesters blijft achter wege, het bestuur wordt machtiging daarvoor verjeend. Op voorstel van den heer S C Eelman die reeds persoonlijk protesteerde, omdat enkel aan een 3 tal erkende kweekers recht van uitvoer voor zaden en granen weid verleend, wordt besloten ook van wege de afdeeling te ageeren, opdat vrijen uitvoer en invoer zal woiden toe gestaan. Zoo noodig zal die zaak dooi de afgevaardigde der afdeeling, op de a. s. Algemeene vergadering worden te berde gebracht. De Algemeene vergade ring, die 9 September te Gorkum zal worden gehouden en waaraan een ten toonstelling (8 13 Sept.) en een centrale fokveedag (9 Septzal zijn verbonden. De rondvraag is niet geanimeerd, het aantal bezoekers is te klein, wat de heer D. G. Bakker doet voorstellen, aan een volgende vergaderiug een attractie te verbinden, b. v. een verloting van een of meer artikelen onder de aanwezige leden. De voorz. zegt toe, op de eerst volgende bestuursvergadering dat te willen doen overwegen. Over de verdelging van musscben, spreekt de heer Jb. Roeper Waal, de schade dit jaar door de musschen aan den oogst toegebracht geeft daartoe aan leiding. Een besluit woidt echter niet genomen. Nadat tot afgevaardigde ter algemeene vergadering is benoemd de heer H. W. Keesom en tot diens plaatsvervanger de neer S. C. Eelman, wordt de vergadering geslottn. 't Is even half tien als we het ver gaderinglokaal veriaten, om weer te ge nieten yan het heerlijk zomerweer, ons nog zoo karig dezen zomer toebedeeld Texelsch Fanfarecorps. Over het weer, noch over gebrek aan belangstelling heeft men te klagen gehad. Het weer kon niet mooier zijn, de lieve zon goot haar gouden stralen over het deel der aarde, door ons bevolkt, en koesterde toehoorders en muzikanten, die onder opwekkende tonen, in een forsch marschtempo, den ommegang maakten, dermate, dat zweetdroppels hun facies deden glanzen. Geen moedertje bleef bij het sp'nne- wiel, de jeugd vooral genoot met volle teugen. 't Is een aangename afwisseling in ons zoo gelijkmatigdorpsbestaan. Wij kunnen ons fanfarecorps niet missen. Een eerste bezoek. Het bezoek, dat onz9 badplaats gis teren, Dinsda. middag, half een ten deel viel, kwam niet uit de lucht vallen zoo als het dan vroeger heeten, maar uit de lucht kwam het wel. Een vliegmachine, bemand met 3 per sonen kwam, na even boven de Koog rondgevlogen te hebben, op het strand neergestreken. Oiyjoodig is het te zeggen, dat het ongewone schouwspel velen naar het strand deed spoeden. De bezoekers kwamen uit Aalsmeer en brachten enkele uren aan onze .bad plaats door, het waren de luitenant- aviateur Steup, de luitenant-waarnemer v. Zemeren en een mecaniciën, ze ge bruikten de lunch in het strandhotel Prinses Juliana, te ongeveer half vijf vér trokken ze weer per eigen gelegen heid. Het eerste bezoek per vliegmachine, hoe weinig jaren zal het misschien duren, of onze* badgasten komen en gaan op die wijze. Ods dunkt, de electrische tram naar de Koog komt te laat. Odzs vroegere plaatsgenoot de beer D. Bakker, thans te Oud-Karspel, deed vorige week met goed gevolg eind-exa men H. B. S. 5-jarige cursus Alkmaar. De schippcrssfaking. Het wemelt in de gtoote pers van be richten over de schippersstaking, wij namen daarvan reeds enkele over. Van een uiteenzetting, laat staan een verdediging van de handelwijze van de schippers geen spoor. Op een artikel in „de Standaard" van 22 Juli j. 1. wordt thans onze aandacht gevestigd en wij mogen niet nalaten daaruit een kort uittreksel te laten volgen. Het artikel vangt aan met een inlei ding betreffende dö huidige omstandig heden. den zin voor vrijheid, die in do schippers loeft, den zwaren strijd om het bestaan door hen gestreden, hoe zij wer den georganiseerd in den Alg. Schippers- bond, kortweg A. S. B. geheeten, en hoe na bopelooze verwarring de beurtregeling tot stand kwam. Dan vervolgt de schrijver- En nu is er weer 'n conflict, dat zeer ernstig dreigt te worden, en waarvan het gevolg is, dat de schipperij tamelijk on verwacht nog, in een actie, schijnbaar tegen de Regeering, dreigt te wikkelen. Onder dagteekecing van 27 Juni werd in de Staatscourant meegedeeld, dat een regeling voor beurtbevracbting zou wor den ingevoerd, welke invoering met 5 Juli een aauvang nam. De tijd was te kort; bovendien was de maatregel genomen zonder voorkennis van de schippert). Er was weer eens over hen, zonder hen beschikt. Als een on mondige, die geen zeggenschap heeft, had men eenvoudig over zijn schip, zijn inkomen, zijn bestaan beschikt. Dit moest verzet uitlokken. In Januari of Februari was reeds tegen de wet geopponeerd, maar de schipperij had Diemand die zijn belangen voorstond en nu was door een nieuwe regeling de schippers hun recht ontnomen. De beurt- regelin geerst met veel verzet ingevoerd, doch waarvan men nu de goede werking kende, moest op verlangen van den Bond in overleg samengesteld, en die den sch.ppers een behoorlijk bestaan verze kerde, werden op losse schroeven gezet. Bepaald was, dat een minimum tarief van 60 prucent van do nu geldende vaste tirievon was gsteld, waar beneden niet bevracht mccht worden, doch waar boven zonder grens bedongen kon worden. Voelt men niet het moeilijke? Heel het leven is duurder geworden, maar dat van den schipper naar het scheen niet, diens inkomen wordt, terwijl alles duur blijft, met 40 procent verlaagd. De beurtregeling, die eiken schipper'n nummer geeft, en als er een vracht is die voor deze schipper gtëigeEd maar voor een ander minder geschikt was, strikt onpartijdig toe wees, moest ver vallen. De „veiling", de oude vrachten- jacht, moest weer worden opgeroepen, en wie het „mijn" riep, had de meeste of eenige kans als het op- de beurs ging. Welk gevolg zou dit anders hebben, dan dat de oude concurrentie weer herleven zou Het dood concurreereDhetsmeeken om een vrachtje aan de cargadoors of scheepsbevrachters zou weer terugkeoren een toestand van jammer en kommer voor velen met zich brengend. Heeft dan de schipperij als organisatie niet evenveel recht als een gtoote maat schappij om haar tarieven te bepalen Mogen alleen vorvoeroodernemingau als spoor- en tramwegen op vaste laiieven vrachten en transfoiten aannemen, of moet een-cargadoor, eon scheep:-baviach, ter de vracht voor een Iaditg bepalen- gelijk het vóór. den oorlog was Daar tegen gaat het verzet. En na een overzicht van den strijd zegt de schrijver Het is op het oogenblik noodzakelijk den schippers te steunen in hun verzet tegen de terugkeer van een toestand, waarin zij vroeger moesten leven en die den zedelijken ondergang van den schip per was. Toen bij in kroegen en café's van den scheepsbevrachter gedwongen werd groote vertering .temaken. Toen cargadoors door allerlei middelen den handel geriefden om lage vrachtprijzen te bediogen, ten koste van het geestelijk, zedelijk en maatschappelijk welzijn van den schipper. Vergadering- in liet „Prins-IIendrikhotel gehouden 9 Augustus. Deze vergadering, uitgaande van den Boerenbond, mocht goed bezet heeten. Ongeveer 50 personen waren aanwezig. De heer F. Dekker riep allen het welkom toe, en zeide, dat gesproken zou worden over de oprichting van een beurtveer, het opdrijven der prijzen voor de levensmiddelen, coöperatieve winkels, belastingen en ouderdomspensioen. In zake de oprichting van een beurt- veer betoogde de heer Dekker bet wen- scbelijke van een dergelijk veer tusschen Oost en Helder, via Haven Oudeschild. Spreker wilde .benoemd zien een com missie tot regeling der vrachtprijzen deze regeling werd evenwel aau den beer Dekker overgelaten, terwijl belang stellenden voor het drijven van het veer zich kunnen aanmelden, 't Zal dan blijken, of het levensvatbaarheid heeft. Het punt iDzake levensmiddelen werd verschoven naar het einde der vergade ring, nadat de spreker had medegedeeld dat talrijke artikelen veel goedkooper geleverd zouden kunnen worden, draad nagels b v. tot f45 per 100 K G. Op schoenen werd 40 pCt gewonnen, enz. Voor dergelijke dure benoodigdhedeu zijn de arbeidslconen nog veel te laag Wat de belastingen betreft meende de heer Dekker, dat deze Z9er onrecht vaardig worden toegepast. Er moeten wijzigingen komen, en wie de minste uren voor hetzelfde loon werkt, moet het meeste betalen. Zoo moet het worden. De lage loonen zijn te zwaar belast. Spreker wilde hierover ook op de andere dorpen vergaderen en zou zich gaarne gesteund zien door een commissie. Dit gelukte evenwel staande de vergadering niet. Evenwel allen, die meenden teveel te betalen, konden hun aanslagbiljetten met bezwaarschriften bij den heer Dekker inzenden, en dan zal hij voor vermindering pleiten. Volgde ouderdomspensioen. Spreker beweerde, dat het Bestuur der gemeente Texel zou kunnen zorgen, dat elke man en elke vrouw op het eiland op 60 jarigen leeftijd gemakkelijk een pen sioen vau f8 per week zou kunnen hebben,wanneer van eiken gulden,die ont vangen of omgezet werd, Va cent werd betaald. Er zouden daartoe gemeente- boekjes met zegels van V» cent moeten zijn, en dit zou een enorme schat op leveren. Hij hoopte deze meening bi) het Bestuur der Gemeente ingang te doen vinden. Op een adres daartoe in orde gemaakt, word druk geteekend. Vorvolgens werd weer gesproken over de dure levensmiddelen en het oprichten van coöperatieve winkels. Er werd een commissie aangewezen van 13 personen waaronder 3 vrouwen, die weldra op nieuw zal vergaderen, om te onderzoe ken of een dergelijke coöperatie mogelijk is. Nadat de heer Dekker nog even ge sproken had over de aanstaande wet houdersverkiezingen en de te zware polderbelasten, betuigde hy zijn welvol- daanheid over de vergadering en sloot deze ooder applaus der aanwezigen. Oudeschild. Eenige garnalenvisschers hebben in de verloopen week huu bedrijf hervat. De vangst was over 't geheel wel goed, doch de prijs nog laag. Er werden aangebracht 1350 KG. garnalen, die betaald werden met lü cent per K G.- L'e hacirlemsche politie. Burgem. en Wetb. van Haarlem hebben don Gemeenteraad voorgesteld de volgende politiesalarissen vast te stellen: hoofdinspecteur f3500-f4000; inspecteur le klasse f3G0U- f3500; 2e klasse f250ü-f3000; klerken f1500- f2000 per jaar; hoofdagenten f40; agenten f 32.50-f3{s per week Voorts zm.de 48-urige w.raweek woruen inge voerd, en kiijo'ü de agenten 14 dagen Vfciiof eu f20 vaCftLUegeld, De woningnood. Een heer komt ademloos het kantoor van een eigenaar van huizen binnen stormen en zegtDaar net is een van uw huurders door een auto overreden. Hij is dood. Kan ik de huur overnemen. Antwoord„Het spijt mij. Ik heb de woning al verhuurd aan den chauffeur die hem heeft overreden." Uit Voorschoten schrijft men ons Zaterdagavond reed met woeste vaart een auto, komende van „Het Haagsche Schouw", in de richting Katwijk door het gesloten tolhek, met het gevolg, dat het geheele hek werd versplinterd. Tot verbazing der ooggetuigen reed de auto, nadat de bestuurder met den tol baas over de aangerichte schade onder handeld had, verder. Op verzoek van den chauffeur, die blijkbaar op geen tollen had gerekend en hoogstwaarschijn lijk niet erg nuchter was zou tevens het verschuldigde tolgeld op de schade rekening worden bijgeschreven. L. D. Zaterdagavond omstreeks halfzeven is een der zwemmer by de gemengde baden aan het strand te Scheveningen plotseling doodgebleven. Hij stond bij een ^groep, die zich liet fotografeeeren in zee, waarbij hij plotseling in elkaar zakte. Hij werd door de omstanders onmiddellijk naar den wal gebracht, waar de levensgeesten reeds geweken bleken te zijn. De man was ouderwijzer afkomstig van Rotterdam. Vrijdag en Zaterdag heett het perso neel der gemengde baden stellig eenige baders gered die, ondanks herhaalde waarschuwing, in de steike strooming waren geraakt. Zij konden thans bijtijds buiten gevaar worden gebracht, een hnnner met behulp 'van eèn bootje. Een mislukte auto diefstal. Bij een villa-bewoner te Soesterberg die een auto te koop had, vervoegde zich dezer dagen een heer. die voorgaf de auto, na een proefrit eventueel te willen koopen. Daar de heer des huizes afwezig was, sloeg de kooper voor in gezelschap van de eigenares het proef tochtje te maken, Deze had daar aan vankelijk geen bezwaar in, maar liet zich dit door haar moeder afraden. Toen wilde de heer toch tot den koop over gaan echter met vreemd geld. Daar de vrouw des huizes dit Diet vertrouwde, stelde zij hem voor 's avonds terug te komeD, als haar man weer thuis was. 's Avonds verscheen de vreemdeling en ondernam met den eigenaar en diens vriend de proefrit. Nauwelijks was men gezeten of met razende vaart reed de vreemde weg. Toen hij zoo ongeveer een uur gereden had en blijkbaar geen kans ziende zich van de beide mannen te ontdoeD, stopte hij en zeide geen geld genoeg bij zich te hebben. De benoodigde som zou hij echter in een nabijzijnd hotel, waar by gelogeerd was haleD. De kooper is echter niet terugge keerd. Zondag 17 Augustus 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, n.m. 3 uur ds. Kroese. Koog, v.m. 10 uur ds. van Hoogstraten. Den Hoorn, v.m. tien uur ds. Visser. Oudeschildn.m. 3 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Qrassfek. CocJcsdorp, n.m. 3 uurds. v. Graastek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur Leesdienst. nam. 8 unr DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Burg, v.m, 10 uur ds. v. Slogteren. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur (zomertijd) ds. Kupsrus. Texel, 11 Aug. 1919. Aangevoerd werden 19 Paarden f 475.— a f 560,— 17 veulens f 275,- a f 300.—, 3 koeien f 375 a f 500. 2 Pinken f 200.— f 250,-. 0 rammen f 5 nuchtere kalveren 25,a f 40 28 schapen 45,- ai 55, 138 lammeren t 24,— a t 80,— Groeutea vei ling, Burg. 12 Aug. 1919. Aurdjppelen, binueu). i 7 f 8 p 100 ko. buitenl. f 7,— p»r 100 ko.' Worteli-n 7-10 ct. per. bos. Tuinbviunen 3 per ko, IfUHl Milium I MI133PP—BWMBS—g—

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2