m 3321 Woensdag 20 Augustus 1919. 32st# Jaargang. Nieuws» en Advertentieblad. Dienstregeling 9 Jnli 1919. Van week tof week. Dit blsd versclignt Woensdag- caZsteröagmorgen Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Bdro 40 Ct«. France per post door ge heel Nederland 55 Cts. Ntint Amerika en andere Unden set rerhooging dei porto'i. Adverteutiën dangs voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prys der Adverlcntiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. AB Of- 4EMINTEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomea bQ de Uiig. Fiska LANSEVSLS DE ROOIJ, Parkstraat, Boaet or Tax at IIO0GWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 21 Aug. v.m. 5,02 Vrijdag 22 6,31 Zaterdag 23 7,41 Zondag 24 9,25 Maandag 25 10,03 Dinsdag 2(L 10,39 Woensdag 27 11.13 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Spoor- en Bootdicnst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de Boot. Op werkdagen: van Texel6,— v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep: 9,15 6.35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. van Nieuwediep8,30 6,35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 4,11§ 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag. De Burgemeester van Tex9l brengt ter algemeene kennis, dat het kohier schoolgelden over het 3e kwartaal 1919 gedurende de eerstvolgende vijf maanden voor een ieder ter inzage ligt. Texel, 19 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd. BUYSING DAMSTE. Steun voor gedemobitiseerden. De Burgemeester van Texel maakt bekend Met ingang van 1 September 1919 is de gelegenheid gesloten tot het indienen le van bezwaarschriften over beslis singen, welke ziju genomen ten aanzien van de tegemoetkomingen welke zijn vastgesteld bij de steunregeling van einde December 19:8 nopens militairen, die huiswaarts zijn gezonden in het tijd vak 1 Augustus 1918-31 Maart 19 9; 2e van aanvragen om uitkeering voor kleeding, gereedschappen of verhuis kosten ingevolge punt 4 der onder le genoemde steunregeling of ingevolge 3 der steunregeling van 21 Maart 1919 afd. Dionstplicht no. 184 L nopens militairen, die huiswaarts zijn gezonden in het tijdvak 1 April-3l Juli 1919. Bezwaarschriften, als onder le bedoeld en aanvragen, als onder 2e bedoeld, welke niettemin na 31 Augustus 1919 mochten worden ingediend, zullen door de „beroepscommissie ondersteuning ge- demobiliseerden" en door het hoofdbe stuur der afdeelingen of correspondenten der Koninklijke Nationale VereenigiDg tot Steun aan Miliciens buiten behande ling worden gelaten. Texel, 18 Augustus 1919. De Burgemeester der gemeente Texel. BUYSING DAMSTE. 16 Aug. De zomer is dan toch eindelijk gekomen. Onze oude buurman, die voorspelde dat we voor het einde der vermaarde honds dagen geen mooi weer zouden trijgen, heeft niet beelemaal gelijk gekregen. Her 1- veel scheelde er echter ook niet aan, want het is nog maar enkele dagen „stand van weer." Een Duitsche krant schreef dezer dagen, toon het nog maar steeds koud en donker weer bleef, dat men daar dol was op Amerikaansch spek, maar dat men er ook graag een beetje van de Amerikaan- sche hitte bij had. Nu als het er thans zoo is als bij ons in de laatste dagen, dan heeft men er een staartje van. Misschien ook noemt men het wel een Engelsche warmte, Want Engeland werd in de afge- loopen week bezocht door een hittegolf, waar wfj nu misschien een beetj6 van over gekregen hebben. Hoe het z(j, we mogen dankbaar zijn voor de heerlijke zomer warmte, waar we zoo reikhalzend Daar uitgezien hebben. Vooral onze landbou wers komt het zonnige droge weder van pas, nu de oogst moet worden binnenge haald. En hoe weert het thans op onze tuintjes, waar de vruchten zoo achterlijk waren van de koude. Er kan du nog veel terechtkomen, wat vooral met het oog op het opslaan van onze winterprovisie een ding van belang is. Het staat er toch met de voedselvoorziening in het algemeen niet zoo heel schitterend voor. Wo wezen daarop vroeger al eens. Er is in het ont redderde Europa zoo'n groot tekort aan voedsel, dat de oogst niet groot genoeg kan zijn en de grootste zuinigheid in acht moet worden genomen. Men schijnt zelfs naar het oordeel van den Amerikaanschen voedselregelaar Hoover, iD Europa nog laDg niet zuinig genoeg te zjjn. Hoover heeft een inspectiereis gemaakt naar verschil lende landen en de toestand schijnt hem niet mee te zyn gevallen. Vandaar zijn waarschuwing, dat als er in Europa geen betere regelingen worden getroffen, Ame rika de vöedselaanvoeren zal stop zetten. En zonder de voedselaanvullingen van over zee, zou het er in Europa, vooral in de berooide middenrijken en zuidelijke staten, al heel slecht uitzien. Ook ons land is op Amerika aangewe zen om do onvoldoende voorraden aan te vullen. Hoe grooter de opbrengst bier te lande daarom is, hoe beier. Zoodat we dubbel dankbaar kunnen zijn voor het mooie zomerweder, waardoor de hoop van den landman weer verlevendigd is gewor den. 'c Is te hopen, dat we nog maar geruimen tijd het prachtige weder van thans mogen houden. —o—o—o— Voor onze zuidelijke buren waren de laatste dagen dagen van spanning. België toch wordt ernstig bedreign door een grooie algemeene werkstaking. De vakbonden van de spoorwegambtenaren, die der poste rijen, telegrafie en telefonie, alsmede die van de ministrieele departementen, kondi gen tegen den 18sn de groóte staking aan, indien niet de gestelde looneischen wer den ingewilligd. De regeering nam een tegemoetkomende houding aan en bdoofde tegen 1 October een algemeene herziening der loontarieven te zullen ontwerpen, in overleg met de organisaties. Aanvankelijk scheen die toezegging de de leiders niet te hebben bevredigd. Ze verklaarden, dat de staking zou worden doorgevoerd. Maar later schjjaen zij zich toch te hebben bezonnen ea hal er een onderhoud plaats' met den socialistischen minister van de Velde, die de toezegging der regeering bevestigde. Daarbij kozen de leiders der christelijke vakverenigingen tegen de „direc.e actie* eD publiceerden zjj een oproep tot de christelijke ambtenareD en allen die de orde liefhebben, om geen gehoor te geven aan den oproep tot staken van de moderne bonden. Hoewel op het oogenblik dat wij dit schrijven nog geen officieel bericht iDgekomen is, mag worden aangenomen, dat de plannen voor een algemeene staking eerst weer opge borgen zijn. —o—o-o— Ook in Engeland maakte de algemeene werkstaking in de afgeloopen week een punt van algemeene bespreking uit. De groote Driebond, welke gevormd wordt door de vakverenigingen van mijnwerkers, spoorwegpersoneel en transportarbeiders, had plannen ontworpen voor een „directe actie", teneinde een drietal politieke weDschen verweienlykt te krijgen, n.l. staking van de Britsche interventie in Rusland, opheffing van den dienstplicht en onthouding door de overheid van militair ingrijpen bij stakingen. Reeds onlangs had minister Churchill in het Lagerhuis er opgewezen, dat die wenschen eigenlijk on gemotiveerd waren, omdat de regeering reeds druk bezig was ze te vervullen, Er is reeds last gegeven om de Britsche troepen tegen het najaar uit Rusland terug te trekken, de demobilisatie der troepen wordt snel uitgevoerd, waarmee de opheffing van den dienstplicht nauw verband houdt en tevens was reeds last gegeven, de uitgevaardigde circulaire betreffende het gebruik van troepen by stakingen buiten werking te stellen. Ondanks deze uiteenzetting hebben eenige mot bolsjewistische neiging behepte leiders der vakbonden, toch nog getracht de „directe actie" voortgang te doen hebben. De meer bezonnen elementen hebben echter de overhand weten te houden, zoodat door de bonden zcdf met overgroote meerderheid vau slemmen het plan voor een „directe actie" verworpen is. Aau de regeering werd medegedeeld, dat met het oog op de ge- wyztgde omstandigheden en de veranderde houdiDg der regeering, de „directe actie" uitgesteld is geworden. Het gevaar van een algemeene staking is daardoor bezworen, waarover de Eogel- sche regeering zich zeer zeker van harte zal verheugen. Een andere reden tot verheuging gaf haar tevens het besluit vau de mijnwerkers bondon in Zuid- en West Yorkshire, om de staking in de mijnen, die daar zooveel weken de productie stil gelegd heeft, op te heffen. —o—o-o— In Duitschland is in de algeloopen week de nieuwe grondwet afgekondigd en in werking getreden, waarmee een nieuwe periode in de geschiedenis van Duitsch land begonnen is. Volgens deze nieuwe grondwet is het uitvoerend bewind opge dragen aan den rykspresident en aan de 'Rijksregeering. De regeering wordt door den rykspreeident benoemd, doch moet steunen op het vertrouwen van het parle ment. Zij vormt de schakel tusschen hot parlement en den president. De Nationale Vergadering is verdwenen en daarvoor in de plaats is gekomen de Ryksdag, die de wetgevende macht bezit en van wiens ver trouwen de regeering afhankelijk is. Als verbindingsorgaan tusschen hot Rijk en de bondsstaten is in de plaats van den vroe- ger6n Bondsraad gekomen eou Ryksraad, waarin iedere bondsstaat door eenige leden der regeering vertegenwoordigd is. Alleen voor Pruisen hebben ook de provincies vertegenwoordigers in den Ryksraad, Alle wetsontwerpen door de regeering in te dienen gaan eerst naar den Ryksraad. Keurt deze ze niet goed, dan heeft de regeering toch hot recht ze bij den Rysdag aanhan gig te maken. Daarentegen heeft ook de Rijksraad het recht van initiatie! voor het indienen van wetsontwerpen. Voorts bezit de Rykspresident het recht over elke wet, door den Ryksdag aangenomen, een volks referendum te doen houden. Indien J/io van het volk over een wet een referendum vraagt, moet dit ook gehouden worden. Verwerpt de Rijksraad een wet; die door den Rijksdag aangenomen is, dan gaat deze naar den Rijksdag terug. Komt er dan geen overeenstemming, dan schrijft de Rykspresident een volksieferendum uit. Doet hy dat niet, d. n is het ontwerp verworpen. De Rijksprosident moet minstens 35 ja^r oud zya en worlt voor den tyd van 7 jaar gekozen, doch is herkiesbaar. Iiy wordt gekozen door het volk en kan worden afgezet door een uitspraak van het volk, op voorstel van den Ryksdag. Hij vertegen woordigt het Ryk volkenrechteiyk en sluit bondgenootschappen en verdragen met andere mogendheden. Oorlogsverklaringen en het sluitenrjvan vrede kan echter alleen geschieden bij wet. De Rijksregeering bestaat uit den ryks- kanaelier en de ryksminieters. De kanse lier is voorzitter van de regeering. Hy draagt de ministers ter benoeming aan den Rykspresident. voor, stelt de richtsnoer vast voor de politiek en is daarvoor ver antwoordelijk. De ministers zyu echter verantwoordeiyk voor hun eigen departe ment. Rijkspresident Ebert zal eerstdaags den eed op de grondwet afleggen, aan. welke handeling een plechtig karakter zal wor den gegeven. Ebert benoemde minister president Bauer tot rijkskanselier. Nu de grondwet afgekondigd is, dringen de onafbankeiyke socialisten aan op ont binding van den Ryksdag en het uitschry ven van nieuwe verkiezingen. De andere pariyen en ook de regeering verzetten zich daartegen echter. „WaarschJJniyk evenwel zal er in Januari een nieuwe Ryksdag worden gekozen. —o—o-o— De Duitsche minister van financiën Erz- berger heeft in den Ryksdag zijn eerste millioenen- of liever milliardenrede gehou den. Het overzicht, dat bij vandonfiaan- ciealen toestand gaf, zag er niet heel hoop vol uit. Wat na den veiloren oorlog geen wonder is. Deze toch heeft reusachtige kapita'en verslonden en hot land aan den rand van den economischen afgrond ge voerd. Er zal zoer veel geld noodig zijn in de toekomst en Er/.berger berekende, dat op minstens 24 milliard extra per jaar moet worden gerekend. Dat geld moet uit belastingen gevoDden worden. Zelfs zonder indirecte belasting, n zal Erzberger het niet klaar knnnen spelen om het even wicht tusschen ontvangaton en uitgaven te heretellen. Verder blijft er nog de buitengewoon belacgryke vlottende schuld, aflossingen en rentedienst der ooriogsleeningen. Deze wil Erzberger zooveel mogelijk verminderen door een heffing in eens. Onze oostelyke buren zullen heel wat aan den fiscus hebben te offeren, maar ge'd alleen is niet volloende, ..zooals Erz berger deed uitkrm n. Voor dea o rlog gild hef parool: „Geld, geld en nog eeng

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1