Binnenland. Gemengd N ieu ws* flus vrije woning TEX.EL. 27 Augustus 1919 Op het tweetal voor predikant bij d) öaieformeerde kerk te Oosterend komen voor de heeren H. Hangelbroek van Wirduin en F. L. Kroes van Coevorden. Dut vliegt maar. Een Tielenaar, die een daagje naar de E L T.A. ging, voLd bij zijn terug komst vrouw, kioost en inboedel.-., gevlogen. Een reuzenstrop. In den oorlogstijd heeft een fabrikant te Groningen duizenden kilo's zuurkool ingemaakt, waarvan hoegenaamd geen aftrek was en waarmede hij nu verle gen zit. Om althans de dure vaten te kunnen gebruiken heeft men geen ander middel weten te vinden, dan den inhoud naar de gemeentereiuiging te brengen. Verpletterd. Het 8-jarig dochtertje van den heer G. Gua t, te Zwolle wilde op een wagen van Van Gend en Loos klimmen en greep zich met dat doel vast aan een zware, met kaas beladen kist, die kan telde en op het hoofd van het kind viel tengevolge waarvan de dood onmiddellijk volgde. Past op de kleintjes. Te Akkersloot is het 8-jarig zoontje van den heer V. in een waschtobbe verdronken. Prijsverlaging. In oostelijk en midden GroningeD hjdeo da minders en kweekers groote schade door uo enorme pi ijsverlagiog. burnencCiltuur slaat bovendien sl- cm, wegens veel misgewas Dt- piiizen zijn leiuggeloopen lot 8 ct ter kilo, lenvijl ades berekend was op teu 20 £L 22 c.öL Bet mooie gaat er heusch af. 's Hertogenbosch heeft blijkbaar reeds genoeg van al de wonderbaarlijke ver richtingen der lelepathen. Althans, ter wijl Rubini er voor een stampvolle zaal optrad en Morini al minder belangstel ling trok, moest de derde Jean Cinjé, die gieteren in Casino optrad, zich ge troosten mot slechts een heel klein groepje bewonderaars. In Friesland zijn, volgens de bepa lingen van de Scheur wet, 9021 H.A. grasland omgezet in bouwland. Oplichter aangehouden. Te Haarlem is iemand aangehouden uit HeerleD, die daar verschillende op lichtingen, tot meer dan f30.000 zou hebben gepleegd. E9rst als men in tegenwoordigheid van een doove is, bemerkte men, hoeveel men zegt, dat niet waard is herhaald te worden. Levensmiddelen weggencorpen. Terwijl er steen en been wordt ge klaagd over de hooge prijzen der groenten kon men dezer dagen waarnemen, dat in de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder, op last van een tuinder uit Lisse, eenige duizenden kilo's wortelen te water werden geworpen, omdat ze niet genoeg konden opbrengen. Eenige toeschouwers hehben zich terecht geërgerd aan dit schandelijk be drijf, waarop door de rijkspolitie een oaderzoek werd ingesteld en tegen den betrokken tuinder proces-verbaal werd opgemaakt. Werkloosheid der schippers. Uit Gorichem wordt aan de Tel. ge meld Noch op de Rijksbeurs, noch op de beurs van den „Algemoenen SchippersbODd" worden door de schippers vi achten ter vervoer aangenomen. De beursmeester van den A, S B. heeft opdracht, dat de provisie voor be vrachting, door de werkgevers aan den A S. B moet bepaald worden, dienten gevolge zijn de scheepsbevrachters niet gênegen de schippers in 't werk te stellen. Er heerscht nu nog grooter ontevre denheid ouder de schippers alhier dan tijdens de staking. Door baldadigheid wordt aan ge meente-eigendommen om nog maar ni9t te spreken over particuliere eigen dommen heel wat vernield in den Haag jaarljjks aan opgebroken straten f 20,000, aan gestolen kolkdeksels ruim f 3000, aau plantsoen ban ken f 7000, aan schuttingen f 3000. Dit zijn nog maar enkele cijfers, het totaal is heel wat meer. En zooals het in den Haag is, gaat het in alle groote steden. Wanneer zal het publiek toch eens een sikkepitje beschaving geleerd hebben?- De bewaking van den ex keizer. Hceveel de bewaking van den ex-kei zer het Rijk kost, kan men uit het vol gend staatje zien. De bewaking bestaat uit 16 Rijksveld wachters, 2 marechaussees en een recher cheur. Elke rijksveldwachter krijgt per dag f 4 toelage, wat in het geheel een bedrag maakt van t 64 per dag, daarbij komen nog f 8 per dag voor den rechercheur als toelage en plm. f 3 menagegeld, voor de marechaussees, alzoo f 75 per dag. Wanneer men deze berekening maakt van half November af, dan komt men tot een totaal bedrag van f 20,000. De hooge Schoenprijzen. De Ned. Bond van Schoenmakers patroons en schoenwinkeliers-vereenigin- gen deelt ons mede, dat hij een request beeft iDgediend bij den Minister van L., N. en H., waarin, in verband met de opheffing der maximumprijzen wederom 120 pCt. gestegen zijn, d.i. 350-pCt. boven de prijzen voor schoeisel dus steeds hooger worden, mede in verband met de'hierdoor dreigende werkloosheid en het feit, dat een fioor den Bmd be noemde commissie is uitgemaakt,-dat de groote winsten in handen komen van de fabrikanten alleen, zonder dat de winkeliers hierin mededeeleD, aan Z.Ex. wordt verzocht een Staatscommis sie in te stellen,-ten doel hebbend een onderzoek in te stelien naar en middelen te beramen tegen het steeds duurder word n van de betreffende artikele.". Van een redder. 'Zaterdag is aan het stille strand te Schoveniogen ééa der zwemmers, een ldgé van een familie uit de Conradkade, met levensgevaar van eèn gewissen dood gered. De man was weder te ver in zee gegaan en kon den wal niet meer bereiken. Op zijn geroep om hulp, be gaf een der bezoekers van het strand zich onmiddellijk te water en daar deze een zeer goed zwemmer bleek te zijn, gelukte het hem den drenkeling, die reeds het bewustzije verloren had, met zeer veel moeite aan het' strand te brengen. Door middel van een zuurstofapparaat gelukte het de politie aldaar, delevens- geesten weder op te wekkeD. De held, die met trotseering van zijn eigen leven, het leven van een ander had gered, was inmiddels verdwenen en is daardoor onbekend gebleven. Ambtelijke stijl. Het volgende briefje ontviDg een amb tenaar van het Departement van Arbeid van z(jn collega „Waarde Collega. De minute van de apostille met het exhibitum is in resumptie en ter visie, met een door de betrokken afdeelingscbefs geadviseerde en geparafeerde Retro-acte bij den verificateur, en zal worden ge arresteerd en later na registratie wotdi-n gedeponeerd in dossier Novan het archief met bijhechting uwer appendices. Volgde onderteekening. Een landbouwer te 's Giavendeel schoot heden op zjju et f met een geweer van den vrijwilligeu landstorm, met het gevolg, dat een meisje, dat op een na- burigen akker bezig was met tarwe af te snijden, in het been getroffen werd. Zjj is naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Nederland en België Havas seint uit Brussel. De minister van Buitenlard-che Zaken zeide, in den loop van de beraadslaging over het vredes verdrag in den Senaat, sprekende over het tractaat van 1839, dat dit moet worden gewijzigd. „Wij moeten aan de Maas een afdoende verdediging kunnen verzekeren, Frankrijk en EQgeland heb ben er belang bij, dat België eensteike macht zij. „De Belgische eiscben zijn niet ge grond op territoriale veroveringen, maar op onze aspiraties naar wettig geregelde verbeteringen." Men schrijft ons Een voor Gent bestemde stoomboot kwam zonder moeite door het Neder- landsche gedeelte van het kanaal Ter- neuzen-Gent, maar in het Belgische deel geraakte zij driemaal aan den grond. Commentaar overbodig I In het Lunapark te Amsterdam, is een persoon uit de planeetbaan ge vallen. Hij deed b(j zijn val een vrij ernstige hoofdwonde op en werd in het Binnen-Gasthuis opgenomen. Op de Korte Nieuwendyk te Am sterdam, is een bejaarde hter op etn vrucbtenschil uitgegleden en gevallen. Hij kwam op het hoofd terecht en kretg een hersenschudding. De woningnood te Amsterdam. Als uitgave van den gemeentelijken woningdienst te Amsterdam is versche nen „De berekeniDg van de woningbe hoefte", door A. J. A. Rikkert. Wat nu de woningbehoefte tè Amster. dam voor de eerste 5 jaar betreft, de heer Rikkert berekent die aldus. De vermindering van het aantal woningen door slooping enz. bedraagt 1100, de vermeerdering van het aantal gezinnen vereisebte een vermeerdering van het aantal woningen met 2900, te zamen 4100 die jaarlijks moeten worden bijgebouwd. Wanneer dit gebeurt zal de bestaande achterstand niet grooter wor den. Maar er moet ook achterstand wor den ingehaald. Moet dit in 5 jaar ge schieden, dan mag men rekeneu op 12000 woningen. Tel hierbij over 5 jaar 5 maal de 4000 woningen, die jaarlijks noodig zijn, dan moeten in 5 jaar gebcuwd worden 32000 woningen of per iaar 6400. Met huis en al verdwenen. Aan de Bellervaart te Smilde had iemand een woning gehuuid. Dezer dagen wilde de verhuurdei- eens naar zijn eigen dom zieD, doch kwam totdeontdek'kiDg dathuurder eu huis verdwenen was. De politie doet onderzoek. Vliegen zonder motor. Ds correspondent der N. R. Ct. te Parijs seint, dat de kampioen-wielirjder Gabriel Poulain te Parijs in een toestel zonder motor 12 meter heeft gevlogen. Boon, z.i. mag de vereeniging geen winst be halen en evenmin schade lijden. In antwoord hierop deelt de heer de Graaf mede, dat het huis. bezwaard is met een hypo theek van f6000,—, terwijl een bedrag van f1420,— in kas is, zoodat de woning thans nog voor een bedrag van f 4580,— in de boeken der vereeniging voorkomt. Spr. neemt de ge legenheid waar B. en W. te danken voor het voorstel, zoomede de vereeniging voor het initiatief, waardoor de vestiging van een dokter te Cocksdorp werd mogelijk gemaakt. Bij acclamatie wordt het voorstel aange nomen. 7. Herziening jaarwedden gemeente-ambte naren. Ter tafel komt een missive van Ged. Staten, houdende dat voor wat betreft de salarieering van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, de gemeente Texel'een'klasse is verhoogd en ge bracht in de 7e klasse. De jaarwedden zijn met ingang 1 Januari 1919 dus bepaald op: Burgemeester f 2900,— tot f 3500, Secretaris f2700,— f3350,— Ontvanger f1850,— f2350,— terwijl mede is bepaald, dat de jaren boven den leeftijd van 23 jaren doorgebracht in dienst van het Rijk en zijne koloniën, Provinciën of gemeenten bij de berekening in aanmerking komt. Komt het aan den Raad voor de jaarwedden hooger te moeten stellen, dan heeft men dat aan Ged. Staten te berichten. Nog is ingekomen een adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren, afd. Noord Holland, betreffende herziening van jaarwedden, zoomede het rapport van de commissie in vorige ver gadering benoemd en bestaande uit de heeren de Graaf, Koning, Kikkert en Boon. In het rapport erkent de commissie dat het leven 80 85 pCt. duurder is geworden, en de noodzakelijkheid het inkomen van de verschil lende personen in dienst der gemeente daar mede eenigszins in overeenstemming te bren gen. Overwogen is, dat te doen door een toe slag, door toeslag en verhooging of door een blijvende verhooging. Waar niet is aan te nemen dat de loonstandaard van 1914 zal terug keeren, toeslag voor de berekening van pensioen niet meetelt en voor hetgeen sedert 1914 te weinig is genoten, wel eenige vergoeding mag worden gegeven, meent de commissie tot een blijvende verhooging van de jaarwedden te moeten ad- viseeren en legt een ontwerp-regeling daarbij over. Met de zienswijze van de commissie kan zich de heer Keesom wel vereenigen. Niet in alle opzichten de heer Dijt, een levens standaard voeren als voor 1914 is niet voor ieder mogelijk, spreker feliciteert daarmee de ambtenaren. Gaat de redeneèring van den heer Dijt ook op, zegt de heer Mets, de ambtenaren hebben in de jaren, die achter liggen, ook het meest geleden. Voor een deel gaat de heer v. Scharenburg met het rapport mee, doch spr. meent dat de opdrijving niet zoover behoefde te gaan, dat alie zorgen worden weggenomen. De heer de Graaf brengt er den heer van Scharenburg lof voor, dat hij tot het laatst zijn principieel standpunt blij ft innemen. Doet de Raad wel goed, vraagt de heer Eelman, deze zaak nog af te doen Moet deze regeling niet aan den nieuwen Raad worden overgelaten Het komt den voorz. niet goed voor, dat aan den nieuwen Raad over te laten, 'tis toch niet te veronderstellen, dat de oude leden niet tot het laatst toe de belangen der gemeente zullen bevorderen. Een eer voor den ouden Raad, acht de heer Koning het, deze zaak nog te kunnen afdoen. Maar de nieuwe Raad, zegt de heer Eelman heeft straks te kijken waar het geld vandaan moet komen, waarop de heer Kikkert opmerkt, dat met September de oude raadsleden nog een meerderheid zullen vormen, dus een zelfde besluit zouden nemen. Na eenige discussie worden de voorstellen van de commissie behandeld, die onveranderd worden aangenomen. Besloten wordt, aan Ged. Staten te verzoeken de jaarwedden van de beide wethouders te willen brengen van f 150 op f 300 en de jaar- wedden van burgemeester, secretaris vast te stellen op de bedragen door Ged. Staten be paald, ingaande 1 Januari 1919. In verband met de jaarwedde-regeling thans aangenomen, worden de volgende verhoogingen toegekend met ingang 1 Juli 1919. 1 Jan. '19 1 Juli '19. Ie Ambtenaart Secretarie f1350 f1650 2e 800 1000 3e (tijd.) 600 900 Opzichter 1500 2100 plus vergoeding rijwiel f25 Bode 475 900 plus vrije woning, vuur en licht dez. (vergoeding schoonhouden raadhuis) 280 300 Veldwachter den Burg 500 1350 plus vrije woning dez. vergoeding uniform 62,50 100 rijwiel 25 35 Veldwachters de Cocksdorp 175 250 den Hoorn 150 200 Oosterend 150 200 de Waal 150 200 Oudeschild 150 200 Nachtwachts den Burg 200 275 de Cocksdorp 140 225 den Hoorn 200 300 Oosterend 200 300 Oudeschild 200 300 Klokkenisten den Burg de Cocksdorp den Hoorn de Koog Oosterend de Waal Reiniger den Burg 50 f 100 f 100 600 700 700 50 150 150 100 175 175 125 175 225 175 250 300 50 125 125 50 100 350 500 500 500 750 1000 55 40 45 40 50 45 1050 dez. (gesch. opbrengst facaliën) 125 150 Geneesheer Burg 500 500 Cocksdorp 1000 1400 50 35 40 35 45 40 775 Vroedvrouw Oudeschild 300 300 le Ambt. Burg. Stand 75 150 2e idem 50 100 Marktmeester 125 225 1 Jan.'19 tusschentijds 1 Juli'19 verhoogd tot Kademeesfer Oost f Vroedvr. Oosterend Kantoorhouders den Hoorn Koog Oosterend Oudeschild Waal Cocksdorp Gem. Veearts Havenmeester Het bedrag aan salarissen door de gemeente uit te keeren, dat op 1 Januari f20.802.50 be droeg, wordt door deze verhoogingen gebracht op f 28.260.— Tevens wordt besloten aan Ged. Staten te verzoeken, goed te keuren, dat het presentie geld van de leden van den Raad wordt ver hoogd tot f3,— per zitting, het gemiddelde van 13 gemeenten in onze provincie, die tot verhooging besloten. Voor het zeer zaakrijk rapport door de com missie uitgebracht, brengt de heer Mets een woord van dank, waarbij de voorz. zich gaarne aansluit. De verordening regelende de uitbetaling der jaarwedden, medé door de commissie ingediend, wordt na voorlezing eveneens onveranderd vastgesteld. Bij de rondvraag geeft de heer Eelman in overweging met het bestuur der 30 polders in overleg te treden over de beharding van het nog onbeharde gedeelte van den len dwarsweg in het Noorden. In verband met het feit, dat een 6-tal raads leden op de volgende vergadering niet zullen terugkeeren, meent de voorz. een enkel woord tot hen te moeten richten. Het ligt niet in de bedoeling de verdiensten van elk in het licht te stellen, ieder heeft op zijne wijze de belangen van de gemeente voor gestaan, daarvan is spr. overtuigd, doch hij kan niet nalaten te bedanken, voor.de medewerking door hem persoonlijk ondervonden, voor de bereidwilligheid door allen betoond om ge durende den mobilisatietijd zitting te nemen in commissies in en buiten den Raad en vooral voor den aangenamen toon, die bij de beraad slagingen steeds heeft geheerscht. Spr. eindigt met den wensch, dat de ver trekkende raadsleden nog lange jaren de be langen van Texel moge behartigen, zij het dan niet in den Raad. De heer Langeveld zal de redenen, die hem noopte het lidmaatschap neer te leggen, hier niet noemen, doch brengt dank aan voor zitter, secretaris, wethouders en medeleden voor de goede verstandhouding, die hij hoopt dat zal blijven voortbestaan. De heer v. Scharenburg sluit zich bij de woorden van dank van den heer Langeveld aan en hoopt dat voor den nieuwen Raad, als voor een jongen man, die pas het leven ingaat, geen berg te hoog, geen taak te zwaar zal zijn. Ook de heeren Bcumkes en Eelman spreken een woord van dank. De openbare vergadering wordt hierop ge sloten.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2