B i n u e li I a 11 d. Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten TEKFL, 3 September 1'19 Iloezce de Burgerwacht. Bij don uitgever M J. H. Kessels te Tilburg is verschenen „Hoezee de Burgerwacht" Naiionale Marsch met zang ad. lib. en vei krijgbaar voor Piano (met of zonder zangstem) alsook voor Harmonie of Fanfare, groot of klein Oikest, voor Mannenkoor of Gemengd koor enz. Op aanvrage wordt do Marsch gratis gezonden aan H H. Commandanten van Burgerwachten, Hoofden van Scholen en 0 lderwijsinrichtinget', zelfs ontvangen zij, als zij d'> matsou door hunne afioe- Jing»n of in hunne scholen willen doen uit voeren, gratis het benoodigie aantal zar gstommen. H H. Directeuren van Harmonie, Fanfare en Zanggezelschappen ontvangen op hunne aanvrage gratis een partituur. Koninginnedag. 31 Augustus en i September gingen bier zonder oeDig feestbetoon vooi bij Maandag woei van olfieieele gebouwen en enkele particuliere de vaderlandsche driekleur. In verschillende steden evenwel werd den verjaardag met veel animo gevierd. Te Rotterdam b.v. hadden Zondag en Maan 'ag vliegdemonstraties plaats. De overüeid had tegen drankmisbruik de noedige maatregelen genomen en daartoe tot de volgende beperking besloten. Op Zoüdag 31 Augustus en Maandag 1 September 919 mocht Da 6 uur's na middags in de inrichtingen tot verbruik van eet- of drinkwaren (ook die, waarvoor een veigunning voor den kleinhandel in sterken draLk geldt) geen sterke drank worden vei kocht of toegediend, welke maatregel door de politie streng zal worden gehandhaafd. Bjj overtreding vau dit voorschrift zal voor de betrokken inlichtingen een zeer sterk vervroegd sT.itingsuur worden vastgesteld. Ook de vei koop van sterken drank en de afleveiing voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop (verkoop per maat of per flesch en slij'teren) alsmede die in sociëteiten, zal op gemelde dagen na het aangegeven uur niet-mogen plaats bebbSD. O osterend, 1 Sept. Bij de Gerefoi meerde Kerk, alhier, is beroepen de hoer F. L. Kroes, van Coevorden. Do humorist Vrugt, van Haarlem, trad hier gisteren op voor een groot aantal jeugdige personen. Van den voordrager kan gezegd worden, dat hij succes had. De aanwezigen kenmerkten Z'cb door een wat al te groote roerig- hoii, waardoor eerder gesloten moest worden, dan men verwacht had. Een circustent ingestort. Vrijdagavond omstreeks aebt uur heeft b ven Gouda een ernstig noodweer ge woed. Een vreeselijke storm ging ver gezeld van onweer, terwijl groote hagel- st.eenen en hagel neervielen. Op de Markt zou in hot circus Wilke juist de openingsvoorstelling aanvangen. Detent was geheel .met publiek gevuld. Toen de zeildoeken - begonnen te zwiepen, droog het publiek naar de uitgaDgen. Binnen enkele minuten stortte het cir cus in en er werden eenige personen onder de zeikloeken bedolven. Zij wer den er echter weer spoedig onder uit gehaald. Voorzoover tot air too kon worden vastgesteld, is niemand ernstig gewond. Op straat vluchtte het publiek voor den geweldigen bagolregen in caié's, hotels en particuliere huizen. De die ren uit het circus werden in een rij wielstallingin veiligheid gebracht. Overal in de stad is groote verwoesting aange richt. Door den storm en den hagel slag zijn vele boomeD ontworteld, daken afgewaaid en ruiten vernield. Ernstig vliegongeluk. Te Winschoten heeft Vrijdag de En- gelsche vlieger HiachcüfFe demonstra ties en passagiersvluchten gedaan. Na een der vluchten landde de tweedekker buiten het vliegterrein, waarbij vrouw J H. de Ruyter, uit Winschoten, moe der van negen kinderen, en het acht jarige zoontje van den arbeider Jacob Mol^ma, uit Heiligerlee zijn doodgesla gen. Eenige andere personen werden gewond. Het vliegtuig raakte geheel in het ongereede. Nader meldt men nog dat de Engel- ■sche vlieger reeds verschillende demon straties had gegeven en met passagiers gevlogen had. De landing was daarbij steeds goed gelukt. Toen hij nu weer met drie passagiers gevlogen had en wilde dalen, werd hij door de enthousi ast opdringende menigte daarin gehin derd met het ongelukkig gevolg dat twee personen werden gedool en een drietal gewond. De vlieger bleef onge deerd eveneens de passagiers. Te Zacdvoort waren Woensdag nog 7000 badgasten Het Neder landscb elftal heeft te Christiania van de Noren gewonnen met 5-0. Oude liefde. Te Enter is een 64-jarige man ge trouwd met een nog geen 20 jarig meisje. Een bijzonderheid is het zeker, dat de moeder, van de jonge vrouw de eerste liefde van don gelukkige echtgenoot was. Valsche kaartspelers in den trein Ter beschikking van den commissaris van politie in de tweede afdeeling te Utrecht, is een perscon in bewaring ge steld, die in den trein van Amsterdam naar Utrecht met een medepassagier had zitten kaarten, en in'een korten tijd f 400 van deze had gewonnon. U. D. Steeds meer gevraagd. Het subsidie uit de gemeentekas voor het Burgerlijk Armbestuur in Den Haag dat bepaald was op f966,172,85, wordt met f 167,785,65 verhoogd. Steeds meer sparen. In de Rijkspostspaarbank werd in Juli 1919 meer iDgelegd dan terugbetaald f2,632,225,33. Zij, die uien eten, zijn zelden ziek, jomdat uien me9r dan iets anders tal van vergiften en onzuiverheden uit het lichaam doen verdwijnen' In „Vraag en Aanbod" komt een adveitentie voor, waarin een smid te Oosterland (Wioringen) velerlei te koop aanbied, o.a. „Eakele prima hoefijzers, gemaakt door den ex-kroonprins van Duitsch'and." Artis-nieuws. In de roofdieigalerij te Amsterdam zijn woer leeuwen geboren. Vijf grappig- kleine welpen spelen bij bun moeders, die bijwijlen nog wel eens verontrust de mollige poesjes in d6n bek wegdra gen wilieDj maar dagelijks meer ver trouwend bun kroost onder de oogen van het bewonderend publiek den vrijen loop laten bij hun pi ill© jeugdspelen. Er zijn nu allerlei stadiën van leeuwen- jeugd te zien, want de jongen van ver leden jaar, flink in den groei, zijn nog alle aanwezig en laten den beginnenden groei van de manen volgen en de eerste bruipogingen nu en dan eens hooren. Het olifantenbad trekt hoe langer hoe meer belangstellingmaar ieder houdt zich vlncbtens reê bij het kijken naar het plassen, baden en spuiten der oolijke woudreuzen, hoewel de dikhuiden tot nu toe toch nooit een straal op het publiek hebben gericht. Als een drijvend en ondergaand eiland roeit, de kolossale Zeeschildpad, geschon ken door dr. Bonna te Paramaribo, door het groote middenbasrin van het Aqua rium. Meer dan e6n meter lang, is dit de grootste Zeeschildpad die ooit levend het Aquarium vau Anis heeft bereikt. „Onze boterpositie :s zoo gezond als ooit zegt d 1 heei L. Büekmann in de „Economise j Statistische Berich ten". Het blad toont aan, aan de hand van gegevens van vroeger jaren, dat voor eventueel tekort aan boter geen vrees bestaat. Te Feerwerd (Gron.) is Woensdag mejuffr. S. bij het op hol slaan van de paarden uit een rijtuig gesprongen, over reden en gedood. Verdronlcen. In de Vecht te Vilsteren (gem. Ommen) is bij bet zwemmen verdronken de 21 jarige K. uit NijraegeD, die te Zwolle zijn vacantie doorbracht. Hij was pas geslaagd voor de hoofdacte. Meisje Wordt bier Diet een dienst bode gevraagd Mevrouw Neen, dat is hier naast, ik doe al 't werk zelf MeisjeJammer, dat zou net een dienst voor mij zijn 1 Luchtvaart-aforismen. „Ik vlieg stouter dan gij sprak de ballon, toen hij een adelaar inhaalde, „'t Is goed 1" antwoordde de adelaar, trotsch zijn vlucht vervolgend, „maar ik daal niet zoo licht en zoo snel, en dat is ten slotte meer!" De ballon is ook hierin een parvenu, dat hij zijn vlucht dankt aan zijn opge blazen heid. Aan den anderón kant is dit het merkwaardige van den ballon, dat bij slechts stijgt door wat in hem zit. Hoe zelden komt dat voor onder de menschan. Hijgend en blazend met een hoofd als een biet, hold9 de oude beer achter zijn hoed aan, dien bij plotseling op den hoek bij verrassing te pakken kreeg. Uitgeput leunde bij tegen een lantaarn paal, den hoed in de hand. Het was een wanhopige jacht geweest maar dank zij zijn vlugheid en volhar ding had hij zijn eigendom teiug. Een andere oude heer even rood, even hard hijgend en blazend, arriveerde kort na hem bij den lantaarnpaal. Dank u zeer, pufte do laatste. Waarvoor hijgde de eeiste. Voor mijn hoed, pftf, Voor uw hoed 1 Ja, dat is de mijne, pfff. En toen voor het eerst herinnerde de eerste zich dat zijn vrouw het kooidje van zijn ho9d aan zijn jas had vastge maakt om iat het zoo woei. Zondag 7 September 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur fs Kr ese. Rij kspostspaarbank. ter secr., B. Beumkes, havenmeester, W. Duin- ker, veldwachter, enz., J. Tiessen, opzichter, P. de Graaf, bode, B. Houtwipper, reiniger D. Bruin, veldwachter, enz. en J. C. v. d. Poll, veldwachter, en van de dames J. M. Groene- wold en A. J. de Wit, resp. 2e en tijd. ambt. ter secretarie. b. Verslag en rapport Zeevaartschool over 1918. Wij stippen daaruit aan, dat de Zeevaart school in 1918 door schenking in het bezit kwam o. a. van een hoogtemeter voor vlieg machine, een gebruikte sextant en twee intern seinboeken en dat Van de 82 leerlingen, die de school in 1918 bezochten 12 van Texel waren, te weten5 aan den 2jarigen cursus, 7 aan de stuurlieden-afdeeling. in 1918 werd door 24 leerlingen examen afgelegd, waarvan 17 slaag den, n. 1. 1 voor eerste stuurman, 8 voor tweede stuurman, 7 voor derde stuurman en J voor stuurman groote sleepvaart. Sub a en b aangenomen voor kennisgeving. c. Verzoek A. Knol, te Cocksdorp, verhooging bestelloon telefoonberichten. Blijkt niet voor inwilliging vatbaar, aange zien de bezoldiging van het bestellen aan het kantoor Cocksdorp, in tegenstelling met de overige kantoren, van het Rijk uitgaat. d. Voorstellen van het lid Boon. I. De stukken betreffende het in den Raad te behandelen eenige dagen te voren in af schrift of afdruk aan de leden worden toe gezonden. Als zijn persoonlijke meening, deelt de voorz. mede, het beter te achten dat vermenigvuldi ging van de stukken den Raad betreffende, vooral om finantieele bezwaren, tot speciale gevallen blijft bepaald, zooals dat tot nu bij de vaststelling van de Hoofdelijken omslag gebruikelijk was. Spr. zou het aan B. en W. willen overlaten te bepalen, welke stukken daarvoor in aanmerking zullen komen. Met die oplossing kan de heer Boon zich uitstekend vereenigen, omdat hij erk«nd, dat er zaken behandeld worden te weinig van betee- kenis om er kosten voor te maken. De heer de Graaf betuigt zijn adhaesie met het voorstel Boon en spreekt de hoop uit, dat B. en W. de maatregel ook zullen toepassen op de meer gewone gevallen. Wanneer de stukken een week ter inzage zouden liggen was er z.i. ook al veel gewonnen, thans is men wel eens verhinderd van de gelegenheid tot inzien gebruik te maken. Lang ter inzage liggen van stukken werkt wel eens belemmerend op de afdoening van zaken, zegt de voorz. en zou het aan de prac- tijk willen overlaten of B. en W. aan de uit gesproken wenschen voldoen. Al moet het eenigszins kosten, zegt de heer de Vries, het komt mij van belang voor, de raadsleden, vooral de nieuwe leden, voldoende op de hoogte te stellen. De heer Dekker sluit zich bij de meening van den heer de Vries aan. II. Wijziging artt. 19, 20 en 21 van de ver ordening op den Hoofd. Omslag en waarbij de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud wordt verhoogd tot f600,—voor hoofd van gezin f 100,extra, voor elk kind beneden 18 jaar ten laste van den belastingplichtige f 100,— extra, evenzoo voor eiken persoon, die door ouderdom, ziels- of lichaamsgebreken niet in staat is in eigen onderhoud te voorzien en die geheel ten laste is van den belasting plichtige, terwijl voor personen tusschen wie bloed of aanverwantschap bestaat en die te samen éèn gezin vormenaftrek van f 600,— voor noodzakelijk levensonderhoud wordt toe gestaan. Voorts bevatten de voorstellen wijziging in het te heffen percentage, van dien aard, dat het maximum-percentage wordt gebracht op 5,5 procent, te heffen van af een belastbaar inkomen van f 4000,—. Voor inkomens van f 2000,— bedraagt het percentage 4', pet., van f 1000 4 pet., van f 500,— 3 pet., van f 300; 2 pet. en van f 100,— 1 pet. Het voorstel wordt gesteld in handen van B. en W. om te dienen van preadvies. De tabel van heffing bij het voorstel overlegd, noemt de voorz. als een voorbeeld van een stuk, dat z.i. voor vermenigvuldiging in aan merking komt. 4. Voorloopige oaststelling gemeente rekening en rekening ieusiumiddelen- bedrijf ouer 1918. De gemeenterekening, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 282,625,637., en een nadeelig saldo van f 272,74, wordt voorloopig vastgesteld. Evenzoo de rekening levensmiddelenbedrijf, waarvan de geheele om zet f 314,087,99' bedroeg en het door de ge meente bij te passen bedrag f 22,135,03. Op meel en bloem werd f 6794,46 toegelegd, op aardappelen f 2469,98, op melk f 1245,95, op boter f 1165,89 en op verschillende artikelen minder dan f 1000,— Bij de voorloopige vaststelling van de ge meente-rekening maakt de heer Dekker eenig bezwaar, doch de voorz. stelt de heer D. ge rust, de commissie van onderzoek adviseert tot vaststelling, terwijl bovendien door Ged. Staten nog een onderzoek wordt ingesteld. 5. Benoeming onderwijzeres Oost. Op de voordracht komen de volgende dames voor: 1. Joh. W. Blok, Loenen a.d. Vecht. 2. Hendr. A. M. de Rooij, Helder. 3. Joh. M. van Dam, Amsterdam. Benoemd wordt no. 1 van de voordracht, Mej. J. W. Blok, op Mej. de Rooij was 1, op mej. van Dam 2 stemmen uitgebracht. De heer Dekker merkt op, dat de drie dames hem hebben bezocht, de kosten worden hen zeker wel vergoed, doch het is spr. moeielijk- cen keuze te doen, loting komt hem recht vaardiger voor, waarop de voorz. antwoordt, dat de wet zulks niet toelaat. In het belang van het onderwijs informeert de heer de Vries of het hoofd der school te Oost gehoord is. Voorschrift is, zegt de voorz., dat de voor dracht wordt opgemaakt door B. en W. in overleg met den heer Districtsschoolopziener, gehoord het hoofd der school. Over het zich presenteeren door de onder wijzeressen wenscht de heer Bakker wel iets te zeggen. Spr, meent, dat het zich presen- eren bij de raadsleden van te weinig nut is- Gezien de serieuze wijze, waarop de voor dracht wordt opgemaakt, komt bij spr. de vraag naar voren of het wel gewettigd is een andere dan no. 1 te benoemen en of het niet op den weg ligt om in de toekomst dat presenteeren af te schaffen. Met de meening van den heer Bakker gaat de voorzitter volkomen accoord, niet alzoo de heeren Kikkert die een geval bekend is, dat in onze gemeente het zich presenteeren nut zou gehad hebben en de heer Koning, die uit de ervaring noemde het geval van iemand, die als no. 3 zich presenteerde en benoemd werd, en welke keuze een zeer goede bleek te zijn. Bij de rondvraag geeft de heer Boon te kennen van het veranderd economisch inzicht van den heer Dijt iets nader te vernemen; wat de heer Dijt toezegt na afloop van de vergadering. Een klacht over den stank van het marktplein, door een paar vreemdelingen tegenover hem geuit, wordt door den heer de Graaf over gebracht. Sluiting. Waal, n.m. 3 uur ds. v 8dl., Den Hoorn v.m. 10 uu d-. Viseer. Oudeschild," n.m. 3 uur O*. Kruee. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, nm. 3 uur ds. van Grassteb, GEREFORMEERDE KEEK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. J. Sijbrandij van ZuialwreD. nam. 3 unr dez< Ifde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, v.m. 10 uur (zomertijd) ds. Kupjrus. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Texel, 1 Sept. 1919. Aangevoerd werden 3 Paarden f —0.— a f 3 veulens f 200,- a f 5 koeien f 350 a f 575. 3 kalveren f 35,— a 1 55,—, 5 rammen f 80 a f 100. 149 schapen 45,— af 55,— 152 lammeren i 18,a f 26,— 4 biggen f 35,— a f —,00 Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Aug. 1919. Ingelegd f 12506,73 Terugbetaald 9737,93 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4746. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 15 toten mot 31 Aug. GEBOREN; Marie en Jasn-Udoe.iiters v"au Willem Kanie m Tietje Zi-ylemak-r. ONDERTROUWD Johana s Uh.fB-i.ffel de Refjger eu Tietje Geertruida I ijmvas

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2