n N° 3333 Woensdag: 1 October 1919. 33st" Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- ea Bootdienst. inneniand. Van week tot week Dit blxd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor deb Bono 40 Cts. Franco per posl door ge bed Nedehlakd 55 Ot«. N»*r Amrrixa en endere umden met rerhocging der porto't. AB01 (EMENTENea Advertenttën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Pryjs der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A9VEHTENTIEN worden aangenomen by do Oitg. Fibma LANGEVELÖ& DE R O O IJ, Parkstraat, Boaa op Tï x il LICHT OP! Van Woendag 1 tot en met Dinsdag 7 Octo ber: voor rijwielen 6.— uur, voor rijtuigen 6.30 uur van Texel. Beperkte dienstregeling van 29 Sept. toten met 19 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 6,v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 4,11§ 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30§ 10,29 10,45+ 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. 20-27 Sept. In België is een „d'Annunzio" aan het werk. Dat is wel het nieuwste en intres- eantste bericht, dat er in de laatste dagen inzake de Belgische kwestie werd gepubli ceerd. Als het waar is, wat de Belgische Standaard „uit doorgaans betrou wbare bron" mededeelt, dan zal 'eerstdaags een der Belgische dichters, het verheven voorbeeld van den Italiaanschen poëet volgend, aan het hoofd van een vliegend vendel ods Limburg binnenrukken, om dit in naam van het Belgische volk te anDexeeren. Men kan er om lachen, maar 't wordt in alle ernst medegedeeld en zelfs ver zekert het Brusselsche blad, dat er reeds druk vrijwilligers— gedemobiliseerden, zoo wel als actief dieuende soldaten, meeren deels uit Belgisch Limburg - aaDgewor- ven worden voor deze schoone onderne ming. 't Is niet heelemaal onmogelijk, dat de „dichterlijke vrijheid" van d'Annun- zio navolging vindt, 't Is immers een weg om een nationale held en bij het volk beroemd te worden. En dichterlijke dwa zen loopen er genoeg rond. Maar 't zal den Belgischen d'Annuuzio geraden zijn, gesteld dat er zoo'n exem plaar gevonden wordt, om een snel- loopende pantserauto mee te nemen op zijn zegetocht naar „het te bevrijden Lim burg*. De reden kan ieder wel gissen. De lezer zal voorloopig goed doen, het inderdaad iutressante en zelfs vrij uitvoe rige bericht van de Brusselsche Standaard, niet al te ernstig op te nemen. De Bel gische dichtersvorst zal, ook nu zijn krijgs plan veiraden is, eerst een nieuw moeten ontwerpen. En L'mburg is F;ume niet, dat weet men stellig in België ook wel. Ooh en men wil immers in België ook geen aan6xaties. Dat b6eft dezer da ,en in de Kamer toch niemand minder dan minister Hymans getuigd. "België wenscht geen annexaties, verzekerde hij, alleen zullen de „groote broers" vao Ne derland waarborgen moeten vragen voor zijn verdediging. Mioister Hymans zal het wel met een stalen gezicht hebben gezegd, maar een zuur-zoet gelaat zou er boter bijgepast hebben en ook meer overeen komstig de waarheid zjjn geweest. Het moet een man ais dezen Belgischen minis ter, die nog kort geleden zijn handlan gers uitzond om Limburg voor een annexa tie rijp te maken, wel hard gevallen zijn, zoo'n verklaring af te leggen. De omstandigheden laten ook geen an dere verklaring toe, In België begint men het in te zien, dat de kans op inwilliging der Belgische eischen zoo goed als verke ken is. De berichten uit Brussel erkennen reeds, dat de besprekingen te Parijs voor België een negatief resultaat hebben opge leverd. De Belgische annexionisten komen met de kous op het hoofd thuis eo ze zouden hun droeve figuur alieen nog maar met wat dwaasheid kunnen tooien, door met een d'Annnunzio op het oorlogspad te gaan. Maar zoo dwaas zal zelfs een Hymans wel niet zijn. —o—o-o— Ernstige berichten komen er uit Enge land. Men is daar vrij plotseling komen te staan voor een algemeene spoorweg staking. In de afgeloopen week zijn de spoorwegen door de regeering overgeno men en op deuzelfden dag, datditgeschiedde stelden de spoormannon reeds een ultima tum. Vlugger kon het al niet, maar de bond van spoorwegpersoneel meende daar voor alle redenen te hebbeD. In Februari werd een overeenkomst gesloten tusschen de regeering en de organisaties, waarbij bepaald werd, dat de toen geldende loon regeling tot December van kracht zou blij ven, terwijl imniddels zou worden ge tracht door onderhandeling te komen tot een staudaardloun v.oor alle werklieden. Deze onderhandelingen nu hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. De re geering verklaarde, dat de eischen van de vertegenwoordigers der werklieden te bui tensporig waren en bereker.de, dat de door haar aangeboden regeliDg het land al 65 millioen pond sterling meer zuu kosten, vergeleken bü de kosten van vóór den oorlog. De Uitvoerende Oommissie van den bond van spoorwegpersoneel verklaarde echter het aanbod der regeering voor on voldoende, omdat daardoor sommige cate- goriën van werklieden in loon bi) thans achteruit zouden gaan. Er zijn nog een tweetal conferenties gehouden tusschen de rege6ring en het comité, maar deze leidde niet tot het doel. De onderhandelingen werden afgebroken 6n in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd de algemeene spoorwegstaking afgekondigd, o—oo D'Annunzio is nog steeds heer en mees ter-te Fiume, ondanks alle vertoogendoor de Ituliaausche regeering tot hem gericht, 't Is ook nog de vraag of men het te Rome wel zoo heel echt meent. In Italië steekt de bevolking het niet onder stoelen en banken, dat zij met welgevallen het op treden van d'Annunzio gadeslaat, maar de regeering kan dat nu eenmaal niet doen. Zij zou haar boudgenooten al te zeer ont stemmen en meteen de heele boel gaan bederven. E is immers nog eenige kans dat Fiume aan Italië komt. want Clemen- ceau en Lloyd George vueLn daar wel iets voor. Man- natuurlijk moet eerst u'An- nuuzio van het toneel verdwenen zijn, want te Parijs wil men zich niet door den Italiaanschen poëet de weiten iaten voor schrijven. Vandaar, dat Italië de stad blokkeert en ingesloteu heeft. Maar toch ook alweer niet al te zeer, want de be volking van Fiume mag tooh geen honger lijden om een dwaasheid van d'Annunzio. De blokkade is dus verre van effectief. Dat begint de Joege-Slaven, die ook aan spraak maken op [Fiume, te vervelen en ze hebbon de Italiaansche regeering dan ook kennisgegeven, dat als d'Annunzio niet door de Italianen uit Fiume veijaagd wordt, de Joege Slaven daar zelf voor zul len zorgen. Dat klinkt vrij ernstig, Daarbjj komt nu ook nog, dat president Wilson bericht gezonden hoeft, dat van het besluit te Parijs niet zal worden af geweken. Fiume zal een vrijstad worden en niet in Italië's bezit komen daar gaat niets van af. En d'Annunzio moet drom mels vlug uit Fiume worden verjaagd, want dat de eerste de beste rijmelaar maar den Oppersten Raad durft te weder staan, dat is al te gek. Er is, zeer zeker in verband m6t deze minder gunstige wending, die de kwestie dreigt te nemen, te Rome een kroonraad gehouden. Ook is een zoon van den grooten Garibaldi naar Parijs gezonden met een bijzondere opdracht en loopen er geruchten, dat Tittoni, de minister van buiteDlandsche zaken in verband met de Fiumekwestie zal aftreden. Er staan blijkbaar belangrijke gebeurte nissen voor de deur. o o—o— Lenin is gevangen genomen en in het Kremlin te Moskou opgesloten. Aan zijn bewind is een einde gemaakt door weer andere bolsjewikileiders. Dat is één bericht. Koltsjak is voorgoed verslagen. Koltsjak heeft een besliste overwinDiDg behaald. Koltsjak's leger bestaat niet me6r. Koltsjak heeft zich tot dictator laten uitroepen Dat zijn weer andere berichten. Denikin marcheert op Moskou aan met een groot ieger PoRn en Oekrainers. De Puien en Oekrainers gaan elkander voort durend met grof geschutte Ijjl. De Polen versloegen de roode troepen aan de Duna. Dat zijn weer andere berichten. Dan zijn er nog berichten over vredes onderhandelingen tusschen Sovjet-Rusland en de randstaten,die op den voet door de tegenspraak worden gevolgd, terwijl voor de variatie thans ook vredesonderhande lingen met de Entente worden aangekon digd. Er is eenvoudig geen touw aan vast te knoopen en wat er precies in Rusland gebeurt, weet men hier niet. Allemaal vraagteekens. TEXEL, 30 September lsU9 De afdeeling „Texei" van het N.O G.' hield Zaterdag j.l. een goed be zochte vergadering. De aanwezigen werden welkom ge- heelen, inzonderheid de Wethouder Mets en Mej. Blok, die voor het eerst ter vergadering aanwezig was. De notulen werden gelezen en goed gekeurd, waarna eenige ingekomen stukken werden behandeld. Door den heer J. Daalder Dz. werd iDgeleid Het oudo; wijzersexamen, waar bij inzonderheid uitkwam, dat bij dit examen veel !e weinig gelet wordt op de practischo bek.waamh.id van de examenandi. Eenig debat volgde. De heer L. J. Kikkert was niet ter vergadering aan wezigfZoodat de bijdrage, die hij zou geven, in portefeuille bleef. Een brochure van het Hoofdbestuur „Kwakzalvers" en „Erger dan Kwak zalvers" werd voorgelezen door Mej. J. Dros. Men luisterde met aandacht. De volgende vergadering werd bepaald op 20 Dec. a.s. De heer H. Groenewold zal dan een onderwerp inleiden. Men zal trachten woer des voormiddags te kunnen vergaderen. Den Hoorn28 Sipt. Daar het ons niet mogeljjk was om voor het ter perse gaan van de courano een verslag over de Feestelijkheden alhier in te zenden, hubbou wij maar met het geheel gewacht tot dit nummer. Den eersten dag weiden de Feesten des morgens ingozet met een optocht door het dorp, vooropgegaan door muziek van het Texelsch Fanfarecorps. Daarna had plaats ringsteken met versierde karretjes, waarvan de le prijs 1 pendule met coupes gewonnen werd door Mej. C. Witto Jd. en den heer D. Witte Jz., 2e prijs een kaststel door Mej. A. Witte Jd. en don hr. D. Witte Pz. 8e prys een naaidoos door Mej. v. d. Star en den hr. C. Huisman. Voor het mooist ver sierde karretje viel de prijs een barometer aan Mej. C. Jonker Sd. en den heer Alb. Jouker Kz. ten deel. Namiddags werden do spelen voortgezet en stond als no. 1 op het programma tonruiteren, waarvan na loting de eerste prijs een barometer aan G. Wilner ten deel viel, 2e prijs een leeren portefeuille Aris SmitCz. eu 3e prijs een wekker Jb. Kiljan. Daarna bollenkorfloop voor meisjes, lste prijs Willemien Bakker, een klok- stelletje, 2e prijs Lize Gielis, zes kopjes en schoteltjes, 3e prijs Klasina Ran, twej vaasjes. Hardloopen met hindernissen, le prijs jongeh. M. J. Kikkert, Sigarenpijpje met Electrische sigarenaansteker, 2e prijs jongeh C Dekker, gouden dasspeld, 3e prijs, Jac Kikkert, poi temonnare Hardloopen met bal op een blaadje, le prijs Alida Koorn, Poösie Album, 2e prijs Nelly Gielis, driedeelig stelletje, 3e prijs Annie Lap, een pop. Koekhappon voor jongens, le prijs dambord met stukken, jongeh Kuip, 2e prijs, een drukkerij, Jaa Bakker Jz,3r prijs, een spel, Fred. Huismau. Stoelendans voor dames, 1 prijs, mej. A. Zijm Kiljan, een klokstel, 2o prijs mej. J. Lap Krijnen, een kaststel, 3 j prijs mej. M. Boon, een roomstellotje. Hiermee waren de feestelijkheden van den eersten dag afgeloopen en begaf de talrijke menigte zich naar het Loods- mauswelvareo, waar de prijsuitdeeling zóu p'aats hebben. Daar was het stamp vol zeker wel oen teleurstelling voor de jongelui, die zoo gaarne een dansje haddon willen maken. Voor den tweeden dag was een rijtoer naar de Koog met de schoolkinderen vastgesteld, doch 's morgens liet het weer zich heel slecht aanzien en besloot de commissie maar met hen naar de dennen te gaan, welke tocht over den Burg werd aanvaard. In de bep'antlog was het heerlijk luw en grooten zoowel als kleinen hebben volop genoten. Om ongeveer twee uur arriveerden allen weer hier. Ten half vier begon ion de spelletjes weer, nu meer voor joigeren. Een aan vang word genomen met kaarsbappea voor jongens, de winners daarvan wares als volgt. le prijs een inktste', Simon Lap 8z, 2e prijs een zakmes, Maarten Braiu, 3a prys een portemonnaij Jan Boo-i. II90GW.4TKK Reede Donderdag 2 Oct. v.m. 1,— Vrijdag 3 1-57 Zaterdag 4 n 3,16 Zondag 5 4,44 5,54 Maandag 6 Dinsdag 7 6,48 Woensdag 8 7.32 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1