Sportvereniging Texel. Texel I ~Z. V. S. INGEZONDEN STUKKEN. M arktbariehten. Adveetbntiën Vergadering Zondag 12 October Re vanche-wedst rij d le kwaliteit Varkens- en Schapenvleesch. een nieuw Woonhuis met groeten tuis. Pr@dikb®ypt@n. Dankbetuiging. Voetbal Z. V, S,-Texel I. Het was om een medaille en e'f zilveren dasspeldjes, uitgeloofd door Z. V. S., dat bovengenoemde elftallen elkander Zondagmiddag bekampten, Texel won den toss en verkoos het eerste gedeelto tegen wind te spelen. De aftrap geschiedde door don WelEd. heer Bossen, Directeur der Zeevaartschool. Direct ontwikkelde zich een vlug en forsch spel, waaruit viel op te maken dat beide partijen flink tegen elkander waren opgewassen. Hard werd er ge werkt, doch mooi spel b't ef over't alge meen achterwege Na een halfuui spelens werd aan Z. V. S een .vrij i-chot op Texols doel toegestaan, dut goed en hard voorgezet, via het been van eon der voorspelers van Z. V S onhoudbaar in Texels doel terecht kwam. Even daarna werd door Texel een doelpunt gemaakt, dat evenwel wegens buitenspel niet werd toegekend, zoodat de rust intrad met 1—0 voor Z. V. S Direct na de rust maakte Texel, na 'mooi combiDeeren den gelijkmaker. Texel was daarna wel iets in de meerderheid, maar kon zulks niet in doelpunten omzetten Mooie kan sen werden echt verknoeid en goed benutte kansen daarentegen uitstekend verijdeld door „Göbeltje", die in tegen stelling met Toxels keeper, kranig zijn doel verdedigde. Halverwege de tweede helft werd nogmaals door Z. V. S. ge doelpunt. Dit schot was gemakkelijk te houden geweest, maar twijfel of hij z'n handen of voeten zou gebruiken, was den keeper noodlottig. Hierna vei wis selde de Tex. keeper met een der voor spelers van plaats en werd de verde diging van Texel er veel beter op. 't Spel begon nu evenwel eenigzins te verflauwen. Z. V. Shoewel niet zoo laks als Texel, legde er zich nu hoofd zakelijk op toe den voorsprong te behou den, hetgeen dan ook gelukte, zoodat deze beslist geanimeerde wedstrijd ein digde met 2-1 voor Z. V. S. Deze cijfers geven echter de verhouding van- het spel niet zuiver weer, meer echter die van de twee keepers. Na afloop van den wedstrijd, die door een talrijk publiek werd bijgewoond, weid het winnende elftal door den heer Bos.- en in hartelijke woorden toegespro ken en gefeliciteerd met den uitslag, hoewel bij 3 2 eigenlijk meer zuiver had gevonden. Wij willen er echter op wijzen dat de aanvoerder van Texels elftal zich wat meer moet laten geldon en dat een andere opstelling van het elftal in vele opzichten gewonscht is. Volgende wetk Zondag zal een re vanchematch plaats hebben en kunnen wij het publiek aanraden dien wedstrijd bij te wonen. Oadeschüd, 6 Oct. De 4 Oct j J. gehouden huishoudelijke vergadering van het plaatselijk Nut „Neptunus" was slecht bezocht. Behalve het Bestuur waren slechts 2 leden tegen woordig. Nadat de Voorziiter de aan wezigen had verwelkomd, werden de notulen der laatstgehouden algemeene vergadering voorgelezen en onverandeid goedgekeurd. Uit de daarop gevolgde Red en Veractw. van den Penningen, bleek, dat er een klein batig saldo ge boekt kon woiden, wat in jaren niet was geschied. Nadat deze Rek. goedgekeuid en de Penningmeester voor ziju richtig beheer bedankt was, weiden 12 personen als nieuwe leden aangenomen. Bij de daaropvolgende Bestuursverkiezing wer den de aftredende leden de Heeren C. Jz. Duinker, M. M. Bakker en Js. Csz. Dogger als zoodanig hei kozen. De eerstgenoemde heeren ter vergadering tegenwoordig namen deze hei benoeming aan. Vast gesteld werd nu in dit seizoen 3 bijeen komsten met dames te houden en wel in het midden van November, het laatst van December en in het begin van Februari. Nadat nog bepaald was wie als sprekers zouden worden uitgenoodigd, werd de bijeenkomst te ongeveer 9 uur gesloten. De Koog, 3 Oct. Begunstigd door piachtig weer werd bier heden feest gevierd Ten 9 uur v.m, werden de feestelijkheden, onder leiding d^ r onderwijzers, door de school jeugd ingezet. Verschillende spelletjes, het zingen van toepasselijke versjes en het gebruikeu van de aangeboden lekker nijen wisselden elkander af. Aan het slot werd aan ieder der leerlingen een cadeauije uitgereikt, waarna de jongelui in de beste stemming huiswaarts keerden. 2 uur n.m. begonnen de aangekondigde volkspelen. Ringsteken met paard en kar. Eerste prjjs bestaande uit theelicht met trekpot en sigarenkoker vielen ten deel aan D. Eelman en Echtgenoote. 2de prijs een pendule met coupes en portefeuille P. Uitgeest en Naatje Bakker. 3de prijs kralenridicule en portemonnaie R Eelman en Duwie Bakker. Ringsteken met flets, lste prijs pendule met 'coupes R. Smit. 2de wekker, C. Bonne. 3de sigarenpijpje, P. Boon. Hardioopen met hindernissen, lste prijs f5, N. Kikkert. 2de f4, M. J. Kikkert. 3de C. Daalder en R. Smit elk f3. Driebeenenloop. lste pr. J. v Zeijlen en M J Kikkert elk f3 2de J. Kikkert en C. Daalder elk f 2,50 3de Adr. Stiggelbout en K. Kuip elk f 2 Stembuswedstrijd voor dames, lste prijs f6, C. Peereboom. 2de f 5, J. Spigt. 3de 14, M Boou. Stoelendans, lste prijs, een beeld, D. Eelmau-Boon 2de een beeld, C. v. Lente. 8de dameskoffer, A.'Maas. Het fanfarecorps van den Burg zorgde voor goede muziek Na afloop van de feestelijkheden, het was inmiddels half elf geworden, had de uitdeeüng der prijzen plaats in het lokaal van den heer Stiggelbout. De caféhouders hadden voor dansmuziek gezorgd, waarvan de dans- lustigen een diuk gebruik maakten. Jammer, dat tengevolge van het verder felijk off-ren aan Bachus, de feestvreugde somwijlen werd verstoord. Oosterend, 6 Oct. Beroepen bij de Oer. Kerk alhier Ds. E. Beukf ma, thans te Drachtster-Compag nie. De oestervisschers ondervinden ook nadeel van de staking bij de sporen in Eng- la d, daar men de gevangen weeidieiow nu niet langs den gewonen weg naar de markten in Engeland kan zenden. Geachte Redactiel INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hindei kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van het Bestuur der G. Gemeente v.d. Burg, Waal en Oosterend op Texel om vergunning tot het plaatsen van een aërogeengasinstallatie voor het verlichten van de pastorie te den Burg kadastraal bekend in Soctie K, no. 1627. Op Maandag den 20 Oct. 1919, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie dër Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den boven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten, Texel, den 6 Uctober 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BÜYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. Texel, 6 Oct. 1919. 1 korf kippen per stuk 1 4.00. Zondag IS October 1919. HERVORMDE GEMEENTE. op Zaterdag 11 Oct. a. s„ t's avonds half acht in het Prins-Hendrikholel. Het Bestuur, F. DEKKER, Secretaris. Ter opluisteringHumoristische inleiding van H. Braam; Trustpolitiek van de moderne patroons- en arbeidersorganisatie. Voor dezen Revanche wedstrijd is een medaille uitgeloofd door de JSportver- eeniging. Aanvang half 3 uur, Entree 15 cent. Kinderen 10 cent. Iedere speler van het winnende elftal krjjgt een horloge aanhanger. Het Bestuur. Dagelijks verkrijgbaar Te bevragen Bur, Nieuwe Tex. Crt, werp het volgende„Degenen die bij de in werkingtreding der wet reeds 65 jaren of ouder zijn, krijgen aanspraak op een kostelooze ou derdomsrente van 3 gulden per week." Reeds bij de algemeene beschouwingen over deze wet mocht blijken dat geen der politieke partijen tegen dit wetsontwerp gekant was en scheen men huiverig door ingrijpende amende menten de wet in gevaarte brengen. Sommige der amendementen werden dan ook weder tijdig ingetrokken, andere 'met groote meer derheid verworpen. Een amendement, om den leeftijd voor vrijwillige verzekering lager te stellen, vond genade, waardoor de verzekering niet met den leeftijd van 16 jaren, doch reeds terstond bij de geboorte van een persoon zal worden toegelaten. Inzake de overgangsbepalingen nemen wij woordelijk het volgende over: Art. 28. leder ingezetene, die bij het in werking treden van deze wet den leeftijd van 65 jaren heeft bereikt of overschreden en niet in het genot is van eene rente als bedoeld in de artikelen 369 of 370 der Invaliditeitswet of van eene uitkeering welke hem in de plaats van die rente uit 's Rijks kas is toegekend, heeft behoudens het bepaalde bij artikel 30 recht op eene rente van f 3 per week. Art. 30. Geen recht op rente, bedoeld in art. 28, heeft hij a. die zelf of wiens echtgenoot in de ver mogensbelasting is aangeslagen over het be lastingjaar, eindigende 30 April van het jaar, waarin deze wet in werking treedt; b. die zelf of wiens echtgenoot over het Ioo- pende of voorafgaande belastingjaar in de in komstenbelasting is aangeslagen naar een in komen van f 12C0 of meer; c. die hoewel tot aibeid in staat, heeft na gelaten regelmatig door arbeid in de behoeften van zich en zijn gezin te voorzien." Men ziet, de overgangsbepalingen zijn zeer kort doch duidelijk, en wel iedereen zal kun nen beoordeelen ot hij of zij voor de bedoelde rente in aanmerking zal'komen. Zooals wij hierboven reeds schreven bleek geen der partijen ernstig tegen het ontwerp gekant en het pleit zeker voor het noodzake lijke van de invoering van deze wet, dat de debatten zich bepaalden tot opmerkingen en enkele amendementen. Werd het ontwerp !n de laatste week van het zittingjaar 1918/19 artikelsgewijze behan deld, in de eerste week van het zittingsjaar 1919/20 werd de wet zonder hoofdelijke stem-* ming aangenomen. Wij willen nog opmerken dat echtelieden, die beiden den leeftijd van 65 jaren hebben bereikt, niet ieder 3 gulden trekken, doch te samen vijf gulden. Door deze wet wordt tegemoet gekomen aan de leemten welke dewet-Talma aankleven, tengevolge waarvan menig oude en behoeftige werd afgewezen. Volgens de aangenomen wet kan iedereen zich verzekeren, behoudens de voorkomende bepalingen, en wordt voor de niet in die termen vallende alreeds iets ge zorgd. De voorbereiding tot uitvoering van deze wet wordt alreeds ter hand genomen en 9 December zal de datum zijn waarop de kostelooze ouderdomsrente aanvangt. Naar berekening zullen aan de op ditoogen blik aanwezige 110,000 rentetrekkers krachtens de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, nog rond 220,000 personen in het genot eener rente van hetzelfde bedrag komen. De contante waarde der aan al die personen toe te kennen kostelooze renten wordt op rond 318 millioen becijferd. Ingez. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) In uw veel gelezen blad van Woensdag 1 October komt een ingezonden stuk voor van den heer Mantje. Gun mij de gelegenheid daarop te antwoorden. Bij voorbaat mijn dank. We le^en in het ingezonden stuk betreffende de vergadering van den Bond van Melkvee houders van 22 September „de heer Vlaming was nog niet voldaan, want zijns inziens had er geen tweede afdeeling mogen bestaan." Dat was niet mijns inziens, maar dat zegt Art. 6 van de Statutenen als ge daarnaar wenscht te handelen, dan zoudt ge u hebben gewacht om een tweede afdeeling op te richten. Maar hoewel u veel spreekt over het Reglement, wenscht ge er zelf niet naar te leven, £>f had ge als Secretaris het nog nooit gelezen? Nu schrijft ge dat uw afdeeling is erkend door het Hoofdbestuur. Dat behoeft ge ons niet te ver tellen, waarde Heer, wij weten daar alles van. Ondergeteekende heeft de eer gehad met den heet Kooij, over die zaak met het Hoofdbestuur te spreken. En wat blijkt nu (schrik niet Mantje) dat het Hoofdbestuur nooit een bestuit heeft genomen over uw afdeeling, dus van er kenning door het Hoofdbestuur is geen woord waar. Misschien zijt ge erkend door den heer Brinkman, maar niet door het. Hoofdbestuur. Vertel dat dus niet verder. Door uw Penning meester is met Juli de contributie al overge dragen, dat was wel een schitterend bewijs zegt ge, maar ge vertelt niet, dat die gelden thuis behoorden bij onzen Penningmeester. Als ge wat vertelt, zeg dan alles. En ten laatste, dat Vlaming zijn verdachtmakingen weinig zullen baten. Heer Mantje, ik weet niet dat ik me daarin te buiten ben gegaanof ge moet bedoelen die gelegenheid, dat we samen waren op een vergadering met het Hoofdbestuur en dat UEd. daar ging vertellen, dat van 2 melk bussen, die wij van U hadden gebruikt, er drie zoek waren geraakt, daar alle andere bussen aanwezig waren, dat was geen verdachtmaking hoor. Maar het geval dat U daar besprak was verdacht, en dat U daardoor nog steeds wacht op de nieuwe bussen, is voor U niet aangenaam, dat kan ik begrijpen. Maar, waarde Heer, laat ons nu de Redactie niet meer lastig vallen met stukken in de courant ik stel U nogmaals voor, in een openbare vergadering aan Den Burg, eens over die zaken te spreken. Aan U dag en datum (behalve Zaterdag en Zondag) ik ben altijd ter uwer beschikkingdan kunnen we dat veel beter bespreken. U moogt dan alles zeggen wat ik tegen U heb misdaanU behoeft mij niet te sparen, want die wat verdient, die moet maar wat hebben. Tot ziens dan I Als altijd je vriend, J. VLAMING. van 16 toten met 30 Sept. GEBORENPieter Wietfe, z.v. Cornelia Sieben en Martje van der Mefl. Aangevoerd werden 3 Paarden f 0.a t 0, 1 veulen f —0,— a f —0.—. 7 koeien f 300 a f 550. 6 Pinken f 200.f 300,—. 6 Greskalveren f 100 a 1 140. 4 nuchtero kalveren f 35,ai 45,— 12 rammen f' 60 a t 110. 125 schapen 40,— a t 55,— 37 lamm ren 1 20,a t 35, 5 schrammen 160,a 175. Burg, v.m. 10 nor ds. Kroese Voorbereiding H. Avondmaal. Kerkcolleete. Waal, v.m. 10 nur ds. Pjjnacker Hordijk. Koog, D.m. half 3 ds. Pijnacker Hordijk. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, nm. hall 3 ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 unr de hr. F. L. Bakker Theol. Caodidaat Amsterdam. ZendiDgscollecte. nam. 3 unr dezelfde. DOOP8GEZINDE GEMEENTE. Den Hoorn, v.m. 10 nur ds. Kuporus. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal. GEBOREN ROELF GERUIT, zoon van E. STEL. en L. STEL Kikkert. Ede, Paralelweg 242, 2 Oct. 1919. Heden oveil ed in het Geneeskundig Gesticht „Het Apeldoornscha Bosch* te Apeldoorn onze geliefde Doohter, Zuster, Behuwdzuster en Tante HENRIETTE VLESSIXG, in den ouderdom van ruim 26 jaar. Uit alD r naam, Wed. E. 8. VLEr-SING-?. Messel. Alkmaar, 6 October 1919. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Hiermede betaigen wij onzen harielqkcn dank aan Familie eu vrienden voorde vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden, zoowel van buiten als binneu deze gemeente; C. C. 3ARHOR8T Jobz. M. BARÜOR8T—Schsap. Eierland, Texel, Oct. 1919. Besproken zullen worden Wijziging weg Oost. Spoedige beharding hoofdweg Noordet), om het verkeer over den steiger te Oost te bevorderen. Droogleggen van de Kerkevlakte, opdat een arbeider in het bezit van huis en land kan komen. Toelichtingen invaliditeitsw. t, in verbaod met onze eigen pensionneering. Coöperatieve aankoop van goederen. De inwoners van Texel worden verzoent deze vergadering goed te bezoeken, daar oudergeteakende niet alleen alles kan goed maken. Deze advertentie wordt eenmaal geplaatst. Zegt het voort 1 Op het terrein aan den Kruisweg. J. P. KIKKERT. TE KOOP:

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2