3343 Woensdag 5 November 1919. 333t# Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Vim meek tot week 1 Gemeenteraad van Texel. Dit hltd verschijnt Woensdag:- enZaterdjujmorjren Idvertentién daags voor de uitgave vóór! uur nam. ABONNEMENTEN en APVERTENTIEN worden aangenomea bg de Uiig. Firma LAN0EVEL9&DER00IJ, Parkstraat, Bur« op Tint LICHT 01» Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor bb« Btjro 40 Ct». Franco per post door ga. heol Nederland 55 Cts. Naar Axbrika en andere Unden mol rerhooging dei porto'., Prijs der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woendag 5 November tot en met Dinsdag 11 November: voor rijwielen 4.45 uur, voorrijtuigen 5.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 6 Oct. v.m. 6,56 Vrijdag 7 7,40 Zaterdag 8 Nov. 8,23 Zondag 9 9,07 Maandag 10 9,53 Dinsdag 11 10,41 Woensdag 12 11.34 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,— n.m. van NieuwediepQ, 15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. V.rtrek Helder. Aankomst Amsterdam fi 24 Q 14 7^29 sneltrein 9^14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30$ 10,29 10,451" 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 25 Oct.—1 Nov. De Eerste Kamer is bijeen geweest in de afgeloopen week eu heeft zonder hoof deljjfee stemming de belangrijke ontwerpen van minister Aalberse, de; Arbeidswet en de aanvulling van de ontwerpen derluva- liditeits- en ,Ouderdomswet aangenomen. Er werd ook niet veel discussie over ge voerd. Minister Aalberse werd van alle kanten met het in veilige haven brengen van dit sociale scheepje hartelijk geluk gewen6Cbt. Wel waren er nog enkele senatoren, die voor deze nogal ingrijpende wetsontwer pen allesbehalve geestdriftig gestemd wa ren, Uoeh minister Aalberse toonde zich de optimist. En hij rekent het Nederland tot een eere, dat het de eerste iu de rij der staten is. die de '45 urige werkweek ■wettelijk ingevoerd heeft. —o—o-o— In hét Engelsebe Lagerhuis kwam in de afgeloopen week tot tweemaal toe de ex- Keizer ter sprake. In het eerste geval was het een verontrust Lagerhuislid, dat vieest, dat de gewezen monarch „den dans zou kunnen ontspringen.Bonar Law heeft den vrager gerustgesteld. Alles is geröed om de strafvervolging tegen den ex Keizer te beginnen, verklaarde hij. Alléén moet nog de ratificatie van het Vredesverdrag worden afgewacht. Er was echter ook een andere vrager, blijkbaar een zeer verstandig Lagefhuislid. Door dit lid werd de vraag gesteld, of net de regeering niet bekend was, dat er in het Lagerhuis een sterke strooming beetaat tegen een strafvervolging van den ex- Keizer en of zij de zaak niet eens aan een stemming zou willen onderwerpen. Bonar SLaw antwoordde, dat de regeering niet net recht bad, de bepalingen van het Vredesverdrag, dat door het Lagerhuis goedgekeurd is, niet uit te voeren. Bouar Law blijft dus zeggen, dat de actie tegen den ex keizei niet achterwege zal olijven. Waaruit dan vanzelf Vel^t, .dat diens uitlevering van Ned'.rlacd zal gorden gevraago. Nu, iu Den Haag beeft men allen tijd g< had om zich op een af doend antwoord voor te bereiden, —o—o—o— Het schijnt wel, alsof de Nederlandsch Belgische kwestie in een andere stadium gekomen is. Men magaannemen, dat onze delegatie te Parijs alle Belgische eischen, o'ie de souvereine rechten van ons land raakten, heöft kunnen wegwerken, mede omdat de grooto broers van België niet van plan waren de politiek der Brusselsche annexiouisteu te sanctioneeren. De Schelde- kwestie schijnt wel geheel van de baan te zijn, maar met Limburg is men te Parijs nog niet klaar. De eiech om afstand van Limburgscb gebied is door de Belgen niet staande kunnen worden gehouden, maar ze hebben bet daarop over een anderen boog gegooid Ze willen militaire waar borgen tegen een inval van de Duitecbers via Limburg. De oplossing van deze kwestie schijnt nogal eenige moeilijkheid op te leveren. Blijkbaar wordt deze Bel gische eisch eenigermate door de groote mogendheden ondersteund, maar scbrikkm deze ervoor terug bindende voorschriften te geven. Het nieuwste is nu, dat men bezig heet te zijn om te komen tot een Franscb- Belgisch Nederlandsch Verbond. Die kwes tie schijnt te Parijs inderdaad besproken te zijn en er vei luidt, dat Engeland een dergelijke overeenkomst gaarne zou steu nen. Maar de Hollandsche delegatie schijnt ook daarnaar geen ooren te hebben. Eu dat is begrijpelijk, waar de oorlog het verderfelijke van dergelijke bondgenoot schappen al to duidelijk aan het licht heeft gebracht. We moeten afwachten wat er van deze berichten en geruchten, di6 volstrekt niet onwaarschijnlijk lijken, aan is. Mogelijk behaagt het de regeering te den Haag wel, binnenkort het NedeilandsChe volk een blik te gunnen achter de coulissen, waar men bezig is over zulke iDg ijpende Ne- derlandscbe belangen een beslissing voor te bereiden. —o—o—o— Ia Duitechland kan men weer zijn aan dacht wijden aan wat tijdens den oorlog achter de coulissen afgespeeld is. De par lementaire commissie heeft dim gewezen Rijkskanselier in verhoor genomen, teneinde hem opheldering te vragen omtrent het mislukken van de pogingen om door tus- schenfeomst van president Wilson tot vre- desoudbrhandeliogi n te geraken. Veel bij zonders heeft het verhoor van Von Beth: mann Holweg niet opgeleverd en sensatio- neele onthullingen werden door hem niet gedaan. Wel echter is bij het verhoor nog eeos weer duidelijk aan het licht ge- komeD, dat Von Bethmann Holtweg in zijn dagen niet geleid heeft maar geleid werd. Het Duitscbe miljtairisme, verpersoonlijkt in LudendorfF en Hindenburg, was hem de baas Voor cte door hem gemaakte fouten, die bij gulweg erkende, bad bi) maar één verontschuldiging, n.l. dat bij niet bon doen wat hi) verkoos. Hij had eenvoudig geen vrijheid over zijn üoen en laten. Met open oogon zag hij, dat de üuikbootenoorlog het land ten gronde zou voeren, maar Ludendoiff en Hindenburg wilden d-n dui bootcorlog en hij kon daar tegen .niets doen. Hjj beeft alles gedaan otn bet land een eervollen vrede te be zorgen, maar de auntxionisten vervolgden hem met buu haat en agitatie. Eerst !oen de Rijksdag in 1917 de vrede emotie aannam, geraakte bij in het spoor van zijn poiituk. En üöt tragische vond hij wel, dat het de Rijksdag was, die de anuexio- nisten steunden, waardoor hij ten val werd gebracht. o—o—o— In Rusland blijft de toestand nog steeds onzeker. De bolsjewiki hebben bij Poters- burg talrijke versterkingen aangevoerd, beschikken velfs over pantsertreinen en tanks en vallen met kracht het front van Yoedenitsch aan. Deze is dan ook aan bet terugtrekken. Het telegram vaD ge lukwenseh dat Clemenceau hem zond kwam dan ook wel wat te vroeg. Met Denikin gaat het ook niet erg voor spoedig. De bolsjewiki hebben zijn op- marsch tot staan gebracht en nu zijn hot daarbij nog de Oelrrainers die 6en zwaar offensief tegen hem hebben optouw gezet. Hij moet beduidende verliezen hebben ge leden. Gehouden Vrijdag 31 Oct. 1919, 's namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer Buysing Damste. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 11 leden, afwezig de lieer Mets, met kennisgeving van verhindering wegens ongesteldheid en aanvankelijk de heerKeesom wegens zaken elders. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd en met lof aan den secretaris, voor de volledigheid en nauwkeurigheid, worden vastgesteld. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling en voorlezing van a. Schrijven van den oud-gemeentebode Monté houdende dankzegging voor de verleende toelage op pensioen b. Idem van den oud-wegwerker Koorn. c. Schrijven van den heer J. de Jager, hou dende dankbetuiging aan den Raad voor zijne bencfemlng tot onderwijzer aan de M. U. L. O. schoot alhier. Aangenomen voor kennisgeving. d. Verzoek van het bestuur van de zuivel fabriek „De Onderneming" te den Hoorn om een lantaarn te mogen plaatsen bij de fabriek en onderhoud en verlichting te willen nemen voor rekening der gemeente. Inwilliging van het verzoek koriit de heer Bakker ten volle gemotiveerd voor. waartoe dan ook met eenparige stemmen wordt besloten. e. Adres van mej. C. Kuijper, onderwijzeres vak k te den Hoorn, om haar salaris in over eenstemming te brengen met dat voor herhalings- onderwijs. Aangehouden, om met dat van mej. G. Bakker te behandelen. f. Idem van de afd. Schagen der H.M. van Landbouw houdende verzoek aandeel te nemen in het waarborgfonds, dan wel een bijdrage te geven voor de in 1920 aldaar te houden groote landbouwtentoonstelling. Op voorstel van den voorz. gesteld in handen van B. en W. om preadvies. De heer Koning zou de vraag willen laten gelden heeft de gemeente Schagen bijgedragen voor de tentoonstelling in 1908 in deze gemeente gehouden de voorzitter zegt van hetzelfde ge voelen te zijn. De heer de Graaf acht het voorzichtig in geen geval in het waarborgfonds deel te nemen terwijl de heer Bakker, meent dat het verzoek bij de afd. Texel der H. M. van Landbouw thuis behoort, waarop de heer Kikkert opmerkt, dat bij die afdeeling een zelfde verzoek is inge komen. 2. Vaststelling kohier schoolgelden 4e kuiartaal 1919. De heer Dekker overhandigt den voorzitter een adres. Punt 1 van de agenda is afgehandeld, zegt de voorz., wij zullen dus uw adres in de voiger.de vergadering behandelen. De heer Dekker zegt het graag nog in deze vergadering behandeld te zien. U liadt het dan eerder moeten inzenden, ant woordt de voorzitter. Het kohier wordt daarop vastgesteld, zooals het is aangeboden, tot een bedrag van f 1021,42'/,. 3. Goodkeuring bogrooting Algemeen Arm bestuur en subsidie uerleertinq uoor 1920. In het desbetreffende rapport zegt de com missie van onderzoek geen bezwaar te hebben de bcgrooting goed te keuren, doch zij advi seert le. poginge'n te doen om de 3 pCt. in schrijving Grootboek groot tl 100,— te ver zilveren; 2e te overwegen of loonen voor werk zaamheden door verpleegden voor derden ver richt in billijke verhouding staan tot algemeen geldende loonen. Als lid van de commissie van onderzoek wenscht de heer Graaf hier nog aan toe te voegen, dat de laatste opmerking ook bij een vorige begrooting reeds werd gemaakt, doch dat sedert daarin geen verandering is gebracht. Bij het beoordeelcn van de belooning, meent de heer Bakker, moet allereerst de vraag ge steld wat presteert de persoon in kwestie, waarop de heer de Graaf opmerkt, dat wanneer daarin niet één persoon jmet name werd ge noemd, de commissie in het gestelde bedrag geen aanstoot zou hebben gevonden. Of het mogelijk is de inschrijving op het grootboek in contanten om te zetten, wanneer niet het armbestuur het bedrag in vaste goederen gaat te beleggen, meent de heer Bakker, op grond van ervaring door vroegere bestuurders opgedaan, te moeten twijfelen. De heer de Gr. is op grond van ervaring een andere meening toegedaan. De begrooting wordt bij acclamatie goed gekeurd. 4. Ontslag-aanurage onderwijzeres Mei. A. Kweldam. Wordt eérvol verleend tegen 16 Nov. verleend. 5. Ontslagaanvrage gemeente-genees heer en leeraar Zeevaartschool. Zijn wij er zeker van dat de straks te be noemen persoon of personen de benoeming zal of zullen aannemen, vraagt de heer Bakker, zoo niet dan zou spreker bezwaar maken het ontslag tegen 1 Nov. te verleenen. De voorz. verzekert, dat de benoeming wordt aangenomen, waarop het ontslag eervol wordt verleend tegen genoemden datum. 6. Benoeming gemeente-geneesheer. Bij eerste stemming wordt benoemd de heer D. E. W. C. Boswijk, met. 6 stemmen, tegen 5 stemmen op den heer W. W. van der Vegt uitgebracht. 7. Idem leeraar Zeevaartschool. Eenige sollicitant is de heer D. E. W. C. Boswijk, die bij tweede stemming met 6 stem men wordt benoemd. Bij eerste stemming kregen de benoemde en de heer v. d. Vegt ieder 5 stemmen, 1 blanco. 8. Reglement voor de electriciteitscom- missie. Wordt zonder hoofdelijke stemming vast gesteld. 9 Benoeming lid electriciteitscommissfe. In de commissie hebben thans zitting, zegt de voorz., de heeren Dijt en Keesoin, in de plaats van den heer D. C. Dros, die als raads lid is afgetreden, moet een ander gekozen worden, omdat slechts leden van den Raad in de commissie zitting mogen hebben. Bij tweede stemming wordt met 6 stemmen gekozen de heer Bakker, op de heeren Kikkert en Dekker werden daarbij ieder 2, op den heer Boon 1 stem uitgebracht. De heer Bakker neemt de benoeming aan en zegt te zullen trachten den Raad en in het bizonder den heer Dekker, die zich bezorgd maakt voor het risico van dc gemeente, gerust te stellen, dat de gemeente bij het electrisch bedrijf geen schade zal lijden. 10. Tijdelijke kasleening in 1920. Machtiging wordt verleend tot het aangaan van een leening van ten hoogste f 10.000,—. 11. Verhooging toelage aan enkele oud- ambtenaren. Komt ter tafel een verzoek van den oud nachtwacht J. Roeper Tz. en de gewezen- gemeentevroedvrouw Boelfg-Hesse om verhoo ging van de hen indertijd toegestane toelagen uit de gemeentekas. B. en W. adviseeren de door adressanten genoten toelagen voor elk tot wederopzegging met f 50.— te verhoogen. Wel zijn B. en W. van meening, dat een ver gelijking met die in vorige vergadering aan de oud-ambtenaren Monté en Koorn niet opgaat, omdat die uitsluitend in gemeentedienst waren en voor hun pensioen hehben betaald, doch zij mecnen ook, dat in verband met de waarde vermindering van het geld billijkheidsgronden zijn aan te voeren voor verhooging van de toelagen. De heer de Graaf verklaart zich tegen het

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1