1919 sluit. Niet MORGEN maar HEDEN REVOLUTIE Denk om de verhoogde port. Voor visitekaartjes r|2 ct. zegel. Gemengd Nieuws. InpSaats van kaarten, tegenhouden Nationale» Vrijwillige» Landstorm. le Luitenant van HEES, Sociëteit, nette Werkster. Uitslag van gehouden Yerkoopingen. Pr©dikb@yptöre APVB&TEMT1EM- Jongelui De avond werd ingezet met een twee tal solonummers voor violoncel door den jongeheer Ph. Ylessing, die daarbij ge accompagneerd werd door zijn vader, den heer Sam Vlessing, de componist van het eerste nummei „Chanson sans paroles". Een trio voor viool, violoncel en piano uitgevoerd door de jongejuffrouw Ine Wagenmaker en de beide genoemde heeren Vlessing volgde, waarna mej. Cor Pisart en de heer J. Plaatsman een voordracht met zang ten beste gaven, „De rijk geworden visschersjongen". Een heel aardig nummer vormde „Het Angelus", waarbij de bekende groep onder fantastisch licht keurig werd weergegeven, terwijl het Angelus- liedje door dames in het verborgene werd gezongen. De heer C. Keijser en mej. Marie Eelman vertolkten als boertjes gekleed een Texelsche samenspraak „De boertjes van de Mient" waarin zij hun weder waardigheden betreffende hun reis naar Amsterdam vertelden. Voor de pauze zong nog mej. Cor Pisart een lief zangnummer „Op het ijs" terwijl na de pauze door een 6 tal per sonen het blijspel van J. J. Rentmeester „De macht der vrouw" ten tooneele werd gevoerd, dat niet naliet de lach spieren duchtig in beweging te brengen. Het was een mooie avond, zei de voorz. in zijn sluitingswoord en wij zeggen hem na en voegen er aan toe „in meer dan een opzicht". De aanwezigen hebben volop genoten de zaal was tot in do uiterste hoeken bezet, de baten voor de alg. Bewaarschool zullen dus zeker wel meevallen. Kerstfeest. Een prachtige kerstboom, prijkte op den avond van den 2dea kerstdag in het ruime, kerkgebouw der Hervormde Ge meente. Om de keurig verlichte en versierde boom werd met de kinderen van de Zondagschool onder veel belangstelling het kerstfeest gevierd. Aandachtig werd geluisterd naar de kerstverhalen, bij afwisseling klonk door het ruime kerkgebouw het gezang der kinderen, die zich de aangeboden ver snaperingen goed lieten smaken. Van de welvoorziene kerstboom droegen de kinderen ten slotte hunne kerstgeschen ken huiswaarts. O osterend, 27 Dec. Bij de hooge vloeden van de laatste dagen verkeerde een 20-tal schapen van den heer K. die op de schorren achter polder Eendracht liepen, in levens gevaar. Dit werd opgemerkt door eenige jongens van hier en aan hun cordate handelingen, waarbij men tot aan het midden door het water moest waden, is het te danken, dat de dieren behou den bleven. De eigenaar beloonde de moeite met 25 gulden, waarmede de jongelui hun vrienden te rijk waren. 't Is eerder meer gebeurd, dat op deze plaats een aantal schapen om het leven kwamen en door het zeewater meegevoerd werden. Oudeschild, 30 Dec. Gisterenavond trad voor „Neptunus op Mej. Kroes van Koog a. d. Zaan. Voor een stampvolle zaal vertolkte zij op boeiende wijze het tooneelspel „De Violiers" van Willem Schürman. Nadat nog twee kleine stukjes waren gegeven, kon de w.n. voorzitter, de heer M. M. Bakker te elf uur met een woord van dank aan spreekster het offlcieele gedeelte sluiten. Een begin van brand werd gister morgen geconstateerd in de) achterkamer van het perceel bewoond door den heer Jb. Eelman. Hoewel men er met ver eende krachten in slaagde den brand in den aanvang te stuiten, is de schade toch vrij aanzienlijk. Den Hoorn, 26 Dec. Heden vierden de kinderen van de Zondagschool in het kerkgebouw weder hun jaarlijkschen feestavond. Een keurige kerstboom prijkte in het kerkgebouw. Ook aan belangstelling ontbrak het weder niet. De kinderen werden ruimschoots onthaald op versnaperingen, terwij! ieder kind een aandenken mede naar huis kreeg. Met dankgebed werd de avond gesloten. Ooi? in dit dorp en omstreken is een inzameling gehouden ten behoeve van de noodlijdende kinderen in het buitenland. Het resultaat is dat 13 kin deren kunnen worden geplaatst, f 162.50 is verzameld en 2 H.L. tarwe, 37» H L. rogge en 13 H.L. aardappelen is toege zegd. Thans zal, na bekomen vergunning van den Commandant, ook het vliegkamp worden bewerkt. Het zal nog wel eenige weken duren eer de kinderen arriveeren. De Cocksclorp. Woensdag 24 Dec. sloeg de bliksem in een op het erf van de hofstede Leiden in Eierland staande houten schuur. In een oogwenk stond alles in lichtelaaie, zoodat de schuur met bijna den geheelen inhoud een prooi der vlammen werd. Drie veulens en eenige kippen kwamen om het leven, terwijl mede een grooten partij stroo en een aantal landbouwwerk tuigen verloren gingen. De hoofdgebou wen bleven gespaard. De huurder der plaats, de heer G. Schuurman, was tegen brandschade ver zekerd. De op de Vliehors gestrande drie- mastscboener „Johanna" zit nog in de zelfde positie. Men heeft hier een deel der deklading aangebracht en zal trach ten een groot anker uit te brengon om te voorkomen, dat het schip hooger op het strand slaat. Het ligt nu voor twee kleine ankers en heeft weinig of niets geleden, moeten vieren. De verkeersmoeilijkheden en de sneeuwval maken, dat ten hoogste een vierde van het aantal boomen, dat verleden jaar aangevoerd is, naar Berlijn zal gebracht kunnen worden. De prjjs zal gemiddeld 50 a 75 cent hooger zijn. Niet alleen echter zal men krap in de boomen zitten, ook de gebruikelijke kerstboomversieringen en vooral de kaarsen zullen ontbrekende „lichtjes" kosten ten minste 90 pfenning en dan zijn ze nog klein en lang niet van vredesmakelij. Goede kosten dadelijk 1,65 a 2 mark het stuk. Noten en appelen zijn bijna voor geen gezin te betalen. Een pond noten kost 12 Mark. Deze zullen dus wel bij de meeste boomen ontbreken. Ondanks deze ongunstige omstandig heden, zegt de Vossische, is er toch bij den kleinhandel al veel vraag naar Kerstboomen. Boe oud wordt het xoild Met behulp van bepaalde merkteekens is het mogelijk vrij juist den leeftijd van diverse wildsoorten te bepalen. Volgens het Duitsche jagersblad „St.-Hubertus" worden roofvogels al zeer oud, arenden en raven bereiken een leeftijd van 70 jaar terwijl wilde eenden ongeveer 20 jaar worden. Fazanten en patrijzen daaren tegen sterven meest op 6 a lO jarigen leeftijd, hazen worden 8 a 12 jaar. Herten van 50 jaar zijn volstrekt geen zeldzaam heid wolven en beren daarentegen wor den niet ouder dan 15 a 20 jaar. Over het algemeen worden de dieren in ge vangen staat veel ouder dan in de vrije natuur en sterven de wijfjes eer dan de manlijke dieren. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te ge«en, dat na een korte ougesteldbeid plotseling is overleden, onze innig geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, NEELTJE BLO», in den ouderdom van 66 jaar en 8 maanden. H. ZUIDE WIND-Kuijper. •T. ZUIDE WIND. M. A. KUIJPER. J. KUIJPER-van Maldegem. Californië. JOH. KUIJPER. O. KUIJPER-Schaller. en de Kleinkinderen. Den Burg, Texel, 27 Dec. 1919. Heden overleed te IJmuiden, onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder de Heer Casper Diederich ZUR MüIILEiV, Ridder v. d. Orde var, Frans Joseph in den ouderdom van 79 jaar. Amsterdam. Wed. Th. C. Zur Müblen-Boelen. Mr. K. N. Zur MühleD. 's Gravenhage. Wed, Mr. H. G. van Doesburgh Zur Mühlen. 28 December 1919. IJmuiden, Kanaalstraat 52. Eenige en algemeene kennisgeving. De teraardebestelling zal plaats heb ben Woensdag 31 Dec. '19, Jop de be graafplaats „Westerveld" te .Driehui zen ten 1 uur n.m. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van o»!zen lieven Zoon en Broeder, betui gen wij onzen oprechten dank. P. C. KuORN. M. KOORN-Keijser. en Kinderen. Burg Texel, Dec. 1919. Voor de vele bewijzen van belangstel ling en deelneming, tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Ecbt- genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder betoond, betuigen wjj hierbij onzen har- telijken dank. In het bijzonder aan den WelEd. Zeergel. Heer Boswijk en aan de Zusters Mets en Duinker, die haar onvermoeid hebben ver pleegd en aan buren, dragers en kleed- oplegsters voor de laatste eer de overledene bewezen. P. BRUIN en Familie. Oudeschild, Dec. 1919. Nog enkele uren en is 't TTw tijd, Vraagt prospectus Levensverzekering. E. W. K. HU8EN. Veerstraat 3 Amsterdam. Tel. Zuid 5957 wil niemand op Texel, hoe znllen wij die Alle elementen van orde en tucht reke nen op den Daarvoor komt spreken Maandag 5 Jannari 's avonds 8 uur in het Café „den Burg". Gij alle dienstplichtigen, komt naar die vergadering. Het bestuur der afdeeling Texel van de N. L. S. van den Burg en omstrekeD, die iets ge voelen voor een op te richten worden verzocht ter vergadering te komen op Zaterdag 3 Jan. '80, 'a avonds 8 uur in Café „Schoonoord*. Het voorloopig bestuur. Gevraagd Wed. T. DE WINTER—Moojen. het leegstaan van woningen. In deD Amsterdamschen Gemeenteraad is onlangs terecht bij het college van Burg. en Weth. er op aangedrongen van Regeeringswege maatregelen te verzoeken tegen het met speculatieve doeleinden laten leegstaan van woningen. Huizen speculanten laten dikwijls perceelen ont- ruimeu, die zjj korten of langen tijd laten leegstaan, omdat de bezitter ze niet wil verhuren, maar kalm afwacht tot zich, noodgedwongen een kooper aanmeldt. Van de tafel van Burgem. en Weth. is toen de toezegging gedaan dat dit misbruik, 't welk niet is van plaatse- lijken aard, in Den Haag zou worden besproken. Deze stap heeft blijkbaar succes gehad, want uit goede bron ver nemen wij dat een wetsontwerp wordt voorbereid, dat gerechtelijk optreden tegen dit opzettelijk ongebruikt laten van woningruimte, mogelijk maakt. Dit wetsvoorstel zal, zijn wij goed in gelicht, aan de autoriteiten machtiging geven om beslag te leggen op alle open staande woningruimteD en die te ver huren tegen huurprijzen, door de Huur- commissies, in wier ressort de perceelen staan, te bepalen. H b 1. Wie ben ik? Ik ben machtiger dan alle legers der wereld tezamen. Ik heb meer menschen om het leven gebracht, dan er in alle oorlogen, die tot op heden gevoerd werden, gevallen zijn. Ik ben gevaarlijker dan kogels en ik heb meer gezinnen verwoest, dan het zwaarste belegeringsgeschut. Ik heb in Amerika alleen ieder jaar meer dan 300 millioeD dollar gestolen. Ik spaar niemand en ik zoek mijn slachtoffers zoowel onder de rijken als onder de armen, onder oud en jong, onder de sterken en onder de zwakken. Wedu wen en weezen kennen mij. Ik verschijn in zulke afmetingen, dat mijn schaduw alle arbeidsvelden bedekt, van den draaienden slijpsteen tot den snelrijdenden spoorwegtrein. Ik vermoord duizenden en duizenden loontrekkenden in een jaar. Ik loer in verborgen plaatsen en doe mijn werk meest in stilte. Gij zijt tegen mij gewaarschuwd, doch gij lette niet op mij. Ik ben onmeedoogend. Ik ben overal in huis, op straat, op kantoor, op de spoorwegen en op zee. Ik breug ziekte, tegenspoed en den dood, en toch, weinigen trachten mij te ontloopen. Ik verniel, verpletter of verminkIk geef niets, doch neem alles. Ik ben uw gevaarlijkste vijand. Ik ben de zorgeloosheid. Geen kerstboom. De Vossische ZeitiDg wijst er op, dat man in vele Berlynsche gezinnen dit jaar Ke;struis zonder Kerstboom zal Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 16 tot en met 25 Deo. GEBOREN Barber, d.v. Cornelia de Jong en Anna Bakker. ONDERTROUWD: Jacob de Jong en Antje Catharina Timmerman. Jan Claudius en IJ beitje Buisman. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Dinsdag 30 December v.m. 11 ure in café „den Burg, voor d«n heer R. Kos. Eeu Huia en erf, aan de Waalderstr. groot 400 centiaren. Opgehouden voor 16000—, Woensdag 31 Dec. (Oudejaarsdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Kroese, Kerkcollecte. Waal, 'sav, 7 uur ds. Pijnacker Hordijk. den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Visser. Oosterend, 'aav. 7 uur ds van Grasatek. Kerkcollecte. Cocksdorp, 's av. 7 uur de hr. Scbellenberg beroepen pred. van Eierland. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's av. 7 uur ds. H. Buitenhuis van Heemstede. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. hall 8 ds. de Maar. O osterend, 's av. 6 uur da. de Maar. den Hoorn'sav. 7 uur ds. Kuperus. Donderdag 1 Januari 1980 (Nieuwjaarsdag) Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oosterend, vm. 10 uur ds. van Grasstek, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur ds. H. Buitenhuis van Heemstede. Zondag 1 Jannari 1980. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese, H. Doop. Voorbereiding H. Avondmaal. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Bevestiging Kerkeraadsledeu. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, nm. half 3 ds. Pijnacker Hordijk Oosterend, v.m. 10 uur ds. Van Grasstuk. Cocksdorp, n.m. hall 3 ds. Kroese. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. half 10 de hr. B. M. Schuurman, ,Theol. Cand. Rijswijk. n.m. 2 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus. GETROUWD: C. LEMSTRA en E. JELLINGRiUS, die dankzeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2