n ar r Woensdag 21 Januari 1920. Wlenws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. i364 3 aar Van week tot week. i Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijt per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 aar nam Pr\jt der Advertentiin. Vanl tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Groot, letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A B O N JEMEN TEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen de öitg. Fibka LANGEVELB éb DE R O O IJ, Parkstraat, Bun» op Tn x n LICHT OP! Van Woendag 21 Januari tot en met Dinsdag 27 Januari voor rijwielen 4.15 uur, voor rijtuigen 4.45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 22 Jan. v.m. 9,33 Vrijdag 23 10,06 Zaterdag 24 10,40 Zondag 25 11,16 Maandag 26 „11,54 Dinsdag 27 12,14 Woensdag 28 12.57 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep: 9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8,30§ 10,29 10,45+ 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Herhalingsoefeningen Zeemilicien-Verlofgangers. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de zeemilicien-ver lofgangers, behoorende tot op gelijk ge oefend met de tweede of derde ploeg van de lichting 1918 (met uitzondering van de kustwachters) zullen worden opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst in het voorjaar 1920 tot het hou den van herhalingsoefeningen, gedurende den tijd van vier weken. De opkomst van deze zeemiliciens zal plaats hebben in twee ploegen, van welke de eerste zal worden geoefend van 21 April tot en met 18 Mei 1920 en de tweede ploeg van 19 Mei tot en met 15 Juni 1920. De zeemilicienkustwachters moeten dit jaar niet voor herhalingsoefeningen opkomeD. Zij, die aan een der tijdvakken van opkomst voorkeur mochten geven, kun nen zulks, bij ongezegeld verzoekschrift voor 1 Februari 1920 aan deD Minister van Marine kenbaar maken, onder op gaaf van de redenen van hunne voor keur. Met het te kennen gegeven verlangen zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. De datum van opkomst voor herha lingsoefeningen zal nog nader worden bekend gemaakt. Texel, den 17 Januari 1920. De Burgemeester van Texel, BOTSING DAMSTE. 10—17 Jan. We beleven weer eens dagen van stormen en orkanen, schipbreuk en watersnood. Wat heeft het er in den laatsten ttjd gespookt op zee, wat zfjn er weer een groot aantal dappere mannen met hun schip naar de diepte gegaan. Op oDze kust en elders, 't Is alsof de natuur ook al verbolgen is op de wereld, die zoo vol onrust, storm en ellende is, of ook zjj de geeseling der menschheid door den oorlogsdemon nog niet voldoende acht. En als de zee kookt en bruischt en de golven hoog op onze kust staan, zoodat ze de lage stranden onder han schuim be graven, dan houdt ze ook de snelle wateren der groote stroomen tegen, die zich alt(jd maar weer wenschen te storten in haar armen. En het gevolg is, dat de lage landen langs Rfjn en Maas en Waal, langs IJsel en Berkel en andere rivieren, over stroomd worden en in het hart en het zuiden des lands gansche zeeën worden geschapen. We zagen dat thans weer gebeuren. Door den sterken was der rivieren, als een gevolg van den vertraagden afvoer in zee en den sterken aanvoer van de gebergten, zfjn in Limburg, Gelderland en Overijsel geheele landstreken overstroomd, worden welvaren de dorpen bedreigd en driDgt het water zelfs hier en daar de steden binnen. Er heerscht in één woord watersnood en de rivieren stegen hooger zelfs dan in 1882, toen de toestand toch al zoo hoogst ernstig is geweest, Zoo is thans de strijd tegen onz&n ouden erfvijand, het water, weder in vollen gang. En duizenden handen moeten zich weer reppen om den dwinge land in toom te houden en slechts ge deeltelijk slagen zij daarin. Uit het land van Cuyk Limburg wordt een groote doorbraak gemeld. Tengevolge van het doorbreken van een leidijk en daarna een spoordijk, is egn geheele land streek ondergeloopen, boerderijen en dorpen door het water overstroomd of ingesloten. De bewoners z(jn voor het meerendeel door het water verrast en hebben zich op de zolder moeten bergen, waarbij het vee, voor zoover het niet ook op de zolders een heenkomen heeft kunnen vinden, jam merlijk is omgekomen. Er zijn bij deze reeds menschenlevens te betreuren, men hoopt echter dat het zich bij enkelen heeft bepaald. In onze nieuwsberichten zullen wjj daar over nader kunnen mededeelen. o—o—o— De berichten uit Duitschland luiden heel wat beter dan eenige dagen geleden. Het is weer eens een veelbewogen week ge weest, de week die thans achterligt. De aanval van de volksmenigte, onder aan voering van eenige communisten en onaf- hankelijken, op de Nationale Vergadering, die weliswaar verijdeld werd, heeft talrijke slachtoffers gemaakt, (men spreekt van 45 dooden en meer dan 100 gewonden) en werd algemeen beschouwd als het voorspel van een nieuwe revolutie. Vooral was men bedacht voor den dag van Donderdag, waarop het een jaar geleden was, dat Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht dood geslagen werden. De Spartacjsten hadden groóte demonstraties voorbereid, doch het gebeurde van Dinsdag schijnt derevolutie- lust bij velen verkoeld te hebben. Ook nu W6er is gebleken, dat bij den aanval op het parlementsgebouw jde ophitsers op de trappen van het gebouw stonden en zich dadelijk in het gebouw in veiligheid stelden, toen de veiligheidspolitie de ge weren in actie bracht. Dat heeft onder de arbeidersmassa te Berlijn kwaad bloed gezet. En daarbij heeft het krachtig in grijpen van Noske, die onmiddellijk den staat van beleg afkondigde en doortastende militaire maatregelen nam, blijkbaar nog al indruk gemaakt. De rust werd dan ook niet verder verstoord en er mogen al een aantal beambten van de trams den arbeid voor 6en tijd neergelegd hebben, thans rijden de trams weer en heeft de opgewondenheid weder voor kalmte plaats gemaakt. Ook in West-Duitschland trad verbetering in, voorzoover de spoorwegstaking betreft. Deze werd opgeheven, nadat de stakers een flinke loonsverhooging toegezegd hadden gekregen. In de mijnen wordt echter nog gestaakt, ja de staking heeft zich op den linker-Rijnoever zelfs uitgebreid, zoodat er maar in twee mijnen meer gewerkt wordt. Ook hebben er in de z.g. neutrale zone in het westen ernstige onlusten plaatsgehad, waarbij zelfs dooden vielen. Met toestem ming van de Belgische bezettingstroepen zijn er nu uit Berlijn militairen heen ge zonden. Het liet zich eenige dagen geleden zeer dreigend aanzien zoo erg is het thans niet meer; maar er bestaat toch voor allen, die van een rustige ontwikkeiing der ge beurtenissen alleen nog het heil voor Duitschland verwachten, alle aanleiding om niet te optimistisch te zijn. De naaste toekomst lijkt nog somber en zeer onzeker. Het arbeidsconflict in België is geëindigd. De staatsambtenaren hebben de staking opgeheven en wel duurt die der verzeke- ringsbeambten nog voort en wordt er ook hier en daar nog bij particuliere spoor lijntjes gestaakt, doch de grootste moei lijkheden zijn weer overwonnen. In Engeland is de regeering ook met de spoorwegmannen tot overeenstemming ge komen, zoodat het gevaar van een alge- meeDe spoorwegstaking in Engeland weder afgewend is. __o_o—o De Oppersten Raad te Parijs houdt zich in de laatste dagen vooral bezig met de oplossing van de Fiumekwestie. Er hebben over dit onderwerp allerlei besprekingen plaats gehad en daarbij schijnt men met Nitti, den Italiaanschen ministerpresident tot overeenstemming te zijn gekomen. Hoe die overeenkomst er precies uit ziet valt niet met zekerheid te zeggen. Er zijn daarover een tweetal lezingen verspreid. Volgens de eene zal Fiume aan Italië ko men, evenals Zara, maar zal aan ;Zuid- Slavië een vrije haven worden gegaran deerd, terwijl Italië vrijwel de geheele Dalmatische kust aan de Zuid-Slaven af staat. Volgens de andere lezing evenwel zal Fiume worden geïnternationaliseerd en onder het bestuur van den Volkenbond worden geplaatst. Hoe de overeenkomst echter ook ook moge luideD, zeker is het dat de Zuid-Slavische regeering van het een noch van het ander wil weten. Zij houdt vast aan den eisch, dat Fiume aan Zuid-Slavië zal worden afgestaan en ver trouwt klaarblijkelijk op den steun van Wilson. De onderhandelingen worden nog voortgezet. Ter afwisseling heeft Vrijdag in het ministerie van buiteDlandsche zaken de overhandiging plaats gehad van het Vre desverdrag aan Hongarije. In tegenwoor digheid van Lloyd George, Clemenceau, Nitti en de andere grootheden van den Oppersten Raad, heeft de secretaris Datusta het vredesverdrag aan Apponiy overhan digd. Op het oogenblik, dat wi) deze regels schrijven, is de officieels tekst van het verdrag nog niet gepubliceerd. Alleen weten we, dat in het verdrag de nieuwe grenzen van Hongarije worden aangegeven, dat het bepalingen bevat omtrent de ver deeling van de schulden van het oude koninkrijk en dat het HoDgaarsche leger niet meer dan 35000 man zal mogen be dragen. Natuurlijk zal de Hongaarsche regeering eerst heel wat op de vredesvoorwaarden hebben aan te merken, maar z(J zal wel met toegeven eindigen. Men verwacht echter in Hongarije zelf een harde strijd strijd over het vredesverdrag. Onder lei ding van Friedrich schjjnt er een levendige actie gevoerd te worden tegen de Entente. Friedrich moet zelfs gezegd hebben, dat men maar het beste deed, om weer naar de wapens te grijpen, beter dan hulp van de Entente te verwachten. o o—o— President Wilson heeft van de hem ge geven bevoegdheid gebruik gemaakt en de eerste vergadering van den Volkenbond- raad bijeengeroepen. Wel hebben de Ver- eenigde Staten het vredesverdrag nog niet geratifieerd, maar toch heeft Wilson zijn taak vervuld en de uitnoodiging verzonden. De president heeft zich dus niet beschouwd als het hoofd van een verdragsluitende staat, maar als vader van den Volkenbond. De Amerikaansche Senatoren blijven intu3schen nog maar voorttwisten over het vredesverdrag. De oppositie heeft echter in de afgeloopen week een veelzeggende wenk ontvangen. Het gezeur der Sena toren begint de Amerikaansche burgers blijkbaar te vervelen. Gedelegeerden van 26 organisaties, industneelen, arbeiders, kerkgenootschappen en landbouwers, samen 20 billioen Amerikanen vertegenwoordi gend, vervoegden zich bij Lodge en Hitch cock, om dezen een manifest te overhan digen, waarin de oomiddell|jke ratificatie van het vredesverdrag werd gevraagd. Lodge verklaarde, dat de republikeinsche en democratische Senatoren al het moge lijke doen om tot overeenstemming te komen o—o—o De Fransche pers heeft het in de laatste dagen druk over de komende presidents verkiezing. [Clemenceau heeft thans ge hoor gegeven aan den aandrang zijner vrienden en de candidatuur aanvaard. Maar h(j heeft een stevige ooncurront ge kregen in den zeer populairen Kamerpre sident Deschanel. NASCHRIFT. Clemenceau heeft zich teruggetrokken. Deschanel is met 734 van de 889 stemmen tot president van Frankrijk gekozen. TEXEL, 20 Jan. 1920. Nut. Het was Vrijdag geen kleine teleur stelling voor de talrijke opgekomenen in hotel Texel, toen ze vernamen, dat door samenloop van omstandigheden, zoo toch drukte de voorz. zich uit, geen licht beelden werden vertoond. 't Was een groote teleurstelling voor velen, dat bleek vooral, toen in de pauze zóóvelen de zaal verlieten, zóó weinigen daarin na de pauze terugkeerden. Wij hebben geinformeerd en ons is daarbij gebleken, dat het bestuur aan de teleurstelling geen schuld heeft. De spr. zou voor de platen zorgen, door vertraging in den telegraafdienst en adresverandering bereikte hem het defi nitief bericht aangaande zijn optreden te laat en toen hij zich voor de ter zijner beschikking gestelde platen aanmeldde, bleken die te zijn uitgegeven, terwijl hij niet kon slagen andere platen machtig te worden. 't Was jammer, want hoe de spreker zich ook heeft ingespannen, het gemis der platen werd door te velen gevoeld, teleurgesteld gingen ze huiswaarts. Het bestuur van het Nut treft geen schuld, dit vast te leggen was onze bedoeling en wij willen er nog wel bij voegen, dat wij ons den gang naar hotel Texel niet hebben beklaagd. De spreker was zijn onderwerp uit stekend meester, hij heeft ons opgefrischt de dingen uit de geschiedenis van de Hollandsche vestiging in Indië, ons ver teld vele wetenswaardigheden omtrent cultures, dierenwereld, land en volk. Ons komt het woord van dank, hem door den voorz. gebracht, alleszins ver diend voor. Maar dat hij zonder platen kwam, terwijl hier de sciopticon er op wachtte, was niet te vergeven. Vergadering landeigenaren. De oproep tot een vergadering, door den heer J. Witte J.Pz. tot de land eigenaren in de polders Koog, Everste- koog en Gerritsland gericht, heeft weer klank gevonden. De groote opkomst in hotel de Zwaan op Maandagmorgen was daarvan een doorslaand bewijs. Algemeen waren de bezwaren om 50 pCt. bij te dragen in de kosten en alge meen werd er dan ook geteekend om daar tegen te protesteeren bij de auto riteiten. „Of het baten zal," zegt de een, „Hoe nu?" vraagt de ander. De bemalingskwestie is een moeielijk vraagstuk en toch... de oplossing is nood zakelijk. The Flying Bioscope. Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. geeft blijkens advertent ën bovenstaande bios- cone voorstellingen in hotel Texel. Sedert kermis werden hier geen bios- 0—0—0

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1