1366 Woensdag 28 Januari 1920. SS81* Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof meek Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijt per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Idvertentiën daags voor de uitgave vóór 4 aar nam PrÜt der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABOLTEMENTEN en ABVERTENTÏEN worden aangenomen bij d» JJitg. Fibka LAN0EVELB& DE ROOIJ, ParkstraatBon» op Tiz in LICHT OP 1 i Van Woensdag 28 Januari tot en met Dinsdag 3 Februari 1 voor rijwielen 4.15 uur, voor rijtuigen 4.45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 29 Jan. v.m. 1,46 Vrijdag 30 2.47 Zaterdag 31 4,07 Zondag 1 Febr. 5,35 Maandag 2 6,49 Dinsdag 3 7,50 Woensdag 4 8.38 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 20 October 1919 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,— n.m. van Nieuwediep9,15* 3.40 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10.24S 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Belastingkohieren. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat het suppletoir-kohier hoofdelijken omslag, het kohier schoolgelden over het eerste wartaal 1920 en het suppletoir-kohier ondenbelasting gedurende de volgende ijf maanden voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 24 Januari 1920. Burgem. en" Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BOTSING DAMSTE. 17—24 Jan. Het antwoord, dat onze regeering gege ven heeft op de nota van den Oppersten Raad, inzake de uitlevering van den ex- keizer, is reeds gepubliceerd. Het antwoord was een weigering en dat zal wel voor niemand een verrassing zijn geweest. Zelfs in bet buitenland zal in het algemeen wel niet anders verwacht zpn. De besprekingen die over de aanvrage om uitlevering in de pers der geallieerden gevoerd werden, hebben de openbare meening in de Entente- landen voldoende op een weigerend antwoord kunnen voorbereiden. De regeering heeft in betrekkelijk weinige en sobere woorden de weigering om den gewezen Keizer uit te leveren, gemotiveerd. Het antwoord was kort en krachtig, wel overwogen en zelfbewust. Dadelijk stelde de regeering de zaak zuiver en scherp, I door er aan te herinneren, dat Nederland tgeen partij is bij het vredesverdrag en volkomen vreemd aan alle omstandigheden waaruit de oorlog voortgekomen is. De —Volkerenbond kan inzake deze kwestie op het oogenblik niet van invloed zijn en 1 voor de regeeriDg geldt thans geen andere plicht, dan die haar wordt opgelegd door de wetten des Rijks. Ook wijst de regeering met nadruk op net asylrecht, of zooals het in het antwoord heet, op de „eerbied waardige traditie van eeuwen her, welke :van dit land te allen tijde 'n toevluchtsoord ■heeft gemaakt voor hen die in internatio nale corflicten het onderspit hebben ge dolven." Ook in dit geval zal het Neder- landsche volk niet het vertrouwen kunnen beschamen, van hen, die zich op zijn vrije instellingen hebben verlaten. We gelooven te mogen veronderstellen, dat het antwoord onzer regeeriog hier te lande algemeen met instemming is ontvan gen. Ook wat de bladen er over zeggen mag daarvoor als een bewijs gelden. En zelfs mag op den steun van een belangrijk deel der Entente pers worden gerekend. Vooral verschillende Fransche bladen heb ben in de laatste dagen hun afkeer over het keizerproces g6lucht en sommigen hebben weigering de best oplossing ge noemd, die meu maar zou kunnen wen- schen. Art. 227 van het Vredesverdrag schrijft nu eenmaal uitdrukkelijk voor, dat de geallieerden en geassocieerden de uitlevering van den gewezen Keizer zullen aanvragen en Lloyd George heeft het destijds ook al te nadrukkelijk aan zijn kiezers beloofd, zoodat de heeren te Parijs daarvan nu eenmaal niet meer terugkonden Aan de eer is en echter voldaan en als men meent, dat dit Dog niet het geval is, zal men den ex-keizer nog bij verstek laten vonnissen wat zeker een ver tooning zonder meer zal worden maar uitgeleverd zal Wilhelm van Hohenzollern niet worden. Waarschijnlijk zal de Opperste Raad 6r nog wel niet het zwijgen toedoen en zal ook het deel der Ententepers, dat ons land niet gunstig gezind is, in de weigering een prachtig middel zien om nog eens weer een felle perscampagne tegen ons land te openen, maar over den verderen gang van zaken zal men zich niet al te ongerust behoeven te maken. Aan het geschetter van een ons vijandige pers zijn we in de oorlogsdagen ai een beetje ge wend geraakt. Intusschen blijft ook de mogelijkheid bestaan, dat het door de regeering uitge sproken vertrouwen, dat de mogendheden de gegrondheid zullen erkennen van haar overwegingen, welke zich boven eenige be- ooideeling van meDschen verheffen, niet al te zeer zal worden besohaamd. Laat ons het hopen. —o—o—o— Maar ook met andere dingen had de Opperste Raad zich bezig te houden. Er moeten nog eenige zeer lastige kwesties geregeld worden, Allereerst noemen we de Fiumekwestie. De door den Oppersten Raad, na heel wat geconfereer in elkaar gezette overeenkomst, is door de Zuid- Slavische regeering van de haDd gewezen. Waarop door den Oppersten Raad aan Servië zoo'n soort ultimatum gesteld is geworden. De regeling moet worden aan vaard, of het verdrag van Londen zal worden uitgevoerd. Op het oogenblik, dat wij, deze regels schrijven, is het antwoord uit Belgrado nog niet bekend, doch dat het een weigering zal zijn, wordt alge meen verwacht. Voorts was er de Hongaarsche vredes- kwestie. De Hongaren zijn, zooals we mededeelden, lang niet met het vredesvpr- drag tevreden. De vredesvoorwaarden heb ben in het geheele land hevige verbitte ring gewekt. Dat de bevolking zeer onder den indruk der gebeurtenissen is, blijkt wel uit de wijze waarop men te Boeda pest Apponyi btj zijn terugkeer ontvangen heeft. Een onafzienbare menigte, w.o. tal van vereenigingen met omfloersde vaan dels en banieren, wachtte bij het station de aankomst van Aponnyi af, om hem met donderend gejuich te begroeten. De minis ter werd toegesproken door" minister-presi dent Huszar, alsmede door afgevaardigden van den studentenbond en de vereeniging tot handhaving van Hongarije's intregiteit. Apponyi zelf voerde ook het woord, om ervan te getuigen, hoe hij alles gedaan heeft te Parijs, om Hongarije's noodlot af wenden. Veel uitwerking zal dit echter te Parijs wel niet hebben. Mogelijk echter, dat de nota's der Hougaarsche regeering, waarin op verzachting der vredesvoorwaarden aangedrongen wordt, meer succes zullen hebben, hoewel men ook daarover niet al t6 optimistisch gestemd behoeft te zijn. Ook de Russische aangelegenheden hou den de aandacht van den Oppersten Raad bezig. Er staan, naar luid der berichten, 200,000 man Ententetroepen klaar, om naar den Kaukasus te worden gezonden, ten einde daar den opmarsch der bolsjewiki te stuiten. Aan de Zwarte Zee is Denikin gekomen onder de bescherming der ka nonnen van de vloot der geallieerden. En in Siberië zal Japan den verderen opmarsch van het roods leger tot staan brengen. Terwijl nu zoo allerlei militaire maat regelen genomen worden tegen de bolsje wiki, gaat de Oppersten Raad heen en tracht weer de handelsrelaties met Rusland te openen. De handel is weer vrij ver klaard, mits deze gevoerd wordt door tusscheDkomst van de Russische coöpera tieve genootschappen. Hoe men tot deze iükonsekwentie gekomen is, kon dezer dagen blijken uit de mededeelingen, die de Engelsche voedselregelaar Roberts in de British Russia Club te Londen heeft ge daan. Deze verklaarde, dat hij Lloyd George den raad had gegeven, om den han del met Rusland weer open te zetten. Hi) wees er op, dat Rusland voor de productie van levensmiddelen en grondstoffen een belangrijke factor is in de wereldhuishou ding. Rusland ie in dat opzicht in de laatste jaren uitgeschakeld geweest, maar het is van belang, dat deze wereldleve rancier weer aan de leveranties gaat deel nemen. Eerder zal er van eenige .prijs daling niets kunuen komen. De verstop ping van de Russische bronnen is de oor zaak van de groote schaarschte. Roberts stelde daarom de vraag, welke de ver standigste politiek zou zijn, te trachten de Russische bronnen weer aan te boren of gevaar te loopen van groote prijsstijging met al de daaraan verbonden gevaren voor onrust. Men weet dus nu, waarom de Opperste Raad de handel met Rusland weer vrij gegeven heeft, 't Is nu maar de vraag, of de Sovjetregeering haar medewerking zal willen verleenen. Als ze kennis neemt van wat Roberts verteld heeft, dan kon het wel eens gevaarlijk worden. Bovendien heeft Litwinof reeds verklaard, dat men niet met de coöperatieve vereenigingen, maar met da regeering zelf dient te onder handelen, dat men ook Russische handels agenten in de geallieerde landen moet toe laten en tevens het telegrafisch en het postverkeer herBteld behoort te worden. Men is dus nog niet, waar men wezen wil. Daarbjj komt uit Londen het bericht, dat het Engelsche Kabinet het over de politiek inzake Rusland lang niet eens ie en dat Churchill er met alle kracht naar streeft, om de geallieerden er toe te krijgen, het bolsjewisme met de wapenen uit te roeien. Over het Russische vraagstuk is het laatste woord nog lang niet gesproken, dat staat wel vast. —oo o De Duitschers konden in de laatste dagen hun aandacht over allerlei belangrijke binnenlandsche aangelegenheden verdeelen. Zoo is daar het proces Erzberger Helffering. Zooals men weet heeft Erzberger zijn ambtsvoorganger voor den rechter gedaagd, omdat deze hem het verwijt voor de voeten heeft geworpen, dat hij van zijn positie misbruik zou hebben gemaakt, om eigen zak te spekken. Het proces is nog in vollen gang, maar Helfferich's kansen op een overwinning schijnen niet heel groot te zijn, Verder bleef het krachtig optreden der regeeriDg tegen de communistische en on afhankelijke drijvers de aandacht vragen. Er zitten nu al heel wat van de onrust stokers achter slot en grendel. Ook tegen de stakingsbeweging treedt de regeering krachtig op. Ze heeft nu laten bekend maken, dat het neerleggen van den arbeid in de steenkolenmijnen niet geoorloofd is en als misdrijf gestraft zal worden. TEXEL, 27 Jan. 1920. Melkonderzoek. Lezerprijst U gelukkig niet te zijn uitgever van, een courant. Waarlijk het pad van den krantenman gaat niet op rozen. Telkenmale als zijn blad verschijnt, gaan tienduizenden van letter- en cyfer- teekens zijn deur uit. Hij heeft er voor te zorgen, dat ieder teeken zijn eigen plaats inneemt. Een verzuim in dien zin kan voor anderen onaangenaam, ja, tot schade zijn. In ons vorig nummer nam het cijfer 2 de plaats in van zijn collega 3 en nauw is de krant verschenen of een van onze melkslijters moest van een confrater hooren, dat zijn melk zoo dun was. Om een mooi ding hadden wij gewild dat de 3 er stond, elk ander cijfer was ons echter liever dan die 2. Iedereen maakt fouten, komt tekort in dit of dat, maar in den regel is het alleen de man van de krant, die in het openbaar zijn fouten moet erkennen en herstellen. Wij doen dat thans met graagte en laten voor zooveel den Burg betreft het rapport van het melkonderzoek op 29 December j. 1. hieronder nog eens volgen thans zonder de voor den melkslijter Boon zoo onaangename fout. Namen Soort. gew. Vet Droge stof Den Burg M, Reij 1,0314 3,20 11,66 Joh. Roeper 1,034 3,50 12,65 Adr. Bakker 1,0313 3,15 11,58 P. Kikkert Jz. 1,0316 2,90 11,36 D. Keijser S. Jz. 1,0311 2,65 10,93 J. Zijm 1,0318 3,25 11,80 C. Stroomer 1,031 3,40 11,80 dez. 1,0306 3,15 11,40 C. Brouwer Jz. 1,0311 3,10 11,47 P. Boon Hz. 1,0327 3,30 12,09 dez. 1,0309 2,75 11,00 G. van der Vis 1,031 3,10 11,44 dez. 1,0324 3,50 12,26 P. Bakker Jbzn. 1,031 2,90 11,21 Joh. Stroomer 1,0298 3,15 11,22 C. de Waal 1,0318 2,90 11,39 Hierbij was de melk van eene koe, van S. J. Koning, welke een vetgehalte had als volgt 1.0308 2,10 10,23 Deze melk wordt thans door P. Boon geweigerd. Flying bioscope. Ook de Zaterdag- en Zondagvoorstellingen van bovengenoemde bioscope in hotel Texel viel een goed bezoek ten deel. De beelden werden keurig scherp op het doek gegeven en de bezoekers waren dan ook uitstekend tevreden. De kleine onderbreking, een enkele maal door het stoppen van den motor, of iets van dien aard veroorzaakt, had geen invloed op den goeden geest van het publiek. Het voornemen bestaat Zondag a. s. nog een middag- en avondvoorstelling te geveD, nadere bevestiging vinden onze lezers in het volgend nummer. Oosterend, 29 Jan. De zangvereeniging„Nieuw Leven", onder directie van den heer M. Kikkert, heelt op Zaterdag en Zondag j. 1. een zeer goed geslaagde uitvoering gehouden in het lokaal van den heer Koppen. Dit geschiedde bij gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Op beide avonden kon aan een zeer talrijk publiek het welkom worden toegeroepen, wat de voorzitter dan ook deed, onder mededeeling, dat heden ook een operette gegeven zou worden. En toen volgde beide keeren een prettige avond. Het goed geoefende zangkoor zette in met „Wilhelmus van Nassauwe", en hierna volgden qpg 11 zangnummers, die alle zeer goed klonken en herhaal delijk applaus veroverden. Afwisseling werd gebracht door de beide, op ver dienstelijke wijze gegeven voordrachten: „De Verstrooide Professor" en „Dirken Aal aan het potverteren", waarmede de lachlust in hooge mate werd opgewekt. Alvorens de pauze intrad, brachten bij verrassing 3 kaboutervrouwtjes een lieve hulde aan „Nieuw Leven." Op de wijze van het Friesche Volkslied werd der vereeniging een vroolyk lied toege zongen. Dit viel zoo in den smaak, dat wei driemaal gehaald moest worden.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1