f „De Zeevaartavond." INGEZONDEN STUKKE^ Advbbïsstiks Plaatselijk Steuncomité. Holl. Maats, v Landboo' Aid. Texel. Buitengewone Openbar" Vergadering de WelEd. Heer v. d. MOLE1® Onderwerp Invaliditeitswet;' Zaterdag 14 Februari 1921 Zondag 15 Februari LEZING in Prins-HendrikhoteLi Spreker F. DEKKER,1 Adverteert in de Texelselie Courant Predikbeurten WA AFLOOP BAL,1 Tel. O, wee Als de griep komfr. bi Op Vrijdag 13 Febr. te 10 u vre Algemeene Bestuursvergaderio< in Café „den Burg." a Werkgevers komt allen op 1. Het spreekuur van den dokte 2. De gebroken spiegel. Verpachting grasgewas. Lezen wij in elders verschijnende bladen van belangrijke verlaging van pachtprijzen van grasgewas langs dijken en wegen, in onze gemeente is daarvan geen sprake. De verhuring door het Waterschap „de 30 gem. polders" ge houden, heeft althans bijna 100 pet. meer opgebracht dan de vorige maal. Bedroeg da totale opbrengst van de verpachting van grasgewas langs dijken en wegeD, het ophalen van wier en de palingvisscherij aan de steengloo ïogen een vorige verhuring ruim f3200,- thans bracht die naar wij vernemen ruim f6200,— op. Staking transportarbeiders. De laatste berichten in de Held. Ct. melden, dat in een Maandag gehouden bespreking de maatregelen ln verband met de staking havenarbeiders en zee lieden reeds besproken zi}n en de datum waarop de staking zal ingaan werd vast gesteld. Aan de Kwattafabrieken te Breda zijn gisteren, naar het Dagbl. v. N.Br. meldt, 30 meisjes en 140 mannen ont slagen. De oorzaak moet gezocht wor den in het feit dat er geen uitvoer is. Grintbank gevonden. Dezer dagen is op de Eleefsche Waard te Arnhem, een grintbank gevonden, die van zeer groote waarde moet zijn. Naar men ons mededeelde, wordt vo'or- loopig met de boringen voortgegaan, bij een gunstig verloop zal zeer spoedig met exploitatie worden begonnen. In de vergadering van de K. V. V. te Alkmaar werd met 6 tegen 1 stem besloten den Raad te adviseeren deZa- terdagraarkt op Woensdag te verzetten. Hiertoe werd besloten met het oog op den vrijen Zaterdagmiddag. Op 13 Mei a.s. zal in den pastorie- tuin der Ned.-Herv. Hem. te Wognum een gedenktebken worden onthuld, ter nagedachtenis aan Willem Saai, in leven dirigeDt van het bekende Wognummer zangkoor. Het ontwerp voor het monu ment is van den heer Puijpe, beeldhou wer te Apeldoorn, en gekozen uit eenige ontwerpeD, waarvoor prijsvraag uitge schreven was. Het zal in Bornsche zandsteen worden opgetrokken is '2.10 M. hoog en 1,30 M. breed. L. D. Be kolen-distributie. Blijkens mededeeling van de Rijkskolen- distributie zal de brandstofdistributie na 1 April a.s. worden voortgezet. De collecte in alle Roomsche ker ken van ons land op last van den paus op 28 December 1919 gehouden voor de kinderen der Midden Europeescho rijken heeft f500.000 opgebracht- Tel. Electrificatie van spoorwegen. Naar bet Vad. verneemt, zal een com missie, waarvan de Minister van Water staat en de Nederl. spoorwegen ieder de helft van het aantal leden benoemd hebben, zich naar Amerika begeven, teneinde een studie te maken van de electrificatie van spoorwegen. Tot voorzitter is benoemd dé heer L. M. Barnet Lyon, lid van den Raad van Toezicht van de spoorwegdiensten. Steenm. Zeer waarschijnlijk in verband met de groote partijen steeneD, die door den hoogen waterstand verloren gingen, is eensklaps de concurrentie van Belgische steenen weer begonnen, o. a. in Maas en Waal. Wellicht dat de plotseliDg ingetreden opdrijving der prijzen daardoor, ook be halve de reeds door den Minister van Landbouw genomen maatregelen inzake de aflevering en het vervoer van steenen weldra zal ophouden en een spoedige prijsdaling volgeD, zelfs zonder het ver bod. Moderne verkeersmiddelen. Volgens een Fransch blad, zijn siDds de oprichting van den luchtpostdienst tusschen Londen en Parijs (25 Aug. 19 9) 200 tochten gedaan, met een gemiddelde snelheid van 100 mijl per uur. Op de daarbij afgelegde 55-000 mijlen is slechts vijf maal geland wegens motorpech. Uit vele schoorsteenen van de ringovens langs de Waal stijgen de rook pluimen weer op, als bewijs dat de werkzaamheden op de steenbakkerijen zijn her at. - Men is weer aangevangen eiken dag een hoeveelheid versche melk van verschillende zuivelfabrieken in Friesland naar Holland te zenden. Wegens ontduiking der oorlogswinst- belasting hoorde een koopman te Almelo 3 mnd. gev. straf tegen zich eischen. Booze woorden zijn als distelzaad, waar het valt, staan straks doornige planten, die u verwonden en u den weg moeilijk maken. Geen pretiig baantje. De Raad der gemeente Barneveld heeft besloten, dat de raadsleden persoonlijk een nauwkeurig onderzoek zullen in stellen naar de inkomsten der bewoners. Een der raadsleden gaf te kennen, dat dit een weinig prettig baantje zal zijn, waarop de voorzitter te kennen gaf, dat het raadslidmaatschap op zichzelf ook al reeds geen prettig baantje meer is. Een belangrijke verlaging. De grasverpachtingen van den West- frieschendijk behoorende tot het Am bacht van WesltrieslaDd, genaamd de Schager en Niedorper Koggen, brachten voor 1920 f 3547 op, in 1919 was deze opbrengst f 5155, eene verlaging dus van ruim 31 pet. De opbrengst van den Langereisdijk was f 1195 tegen f 1134: in 1919. De Valuta-ramp. Met den mark op 2etsde kroon onder 1 cent, den frank op 20 ets. heeft zoo schrijft de Haagsche Post de valuta-ramp nu zulke afmetingen aange nomen, dat sommigen haar op één liju stellen met den déh&cle in Russen. „Is dat zoo, dan hebben die twee cata strofen ons land ruim 2 milliard gekost, d.i. meer dan de toeneming der Rijks- en gemeenteschulden in de crisisjaren en f 300 per „ziel." Ofschoon Russen voor belegging wer den gekocht en „valuta's" op speculatie, toonen de verliezen op beide een familie trek. Beide spruiten voort uit de bijna pittoreske onverschilligheid waarmede onze Regeering weigert ook maar één enkelen vinger uit te steken ten einde het nationale spaarkapitaal te leiden op banen, waar het veilig is en het lands belang kan dienen, Laatstelijk is het vermoeden bij ons gerezen, dat ons land met deze „valuta's" even handig bewerkt en even grondig in de luiers gelegd is als bij de solide Russische leeningen. „Valuta's" zijn zoo algemeen over ons land verspreid, onder alle standen en tot in alle uithoeken, dat hier een knappe en wijdvertakte organisatie aan het werk schijnt te zijn geweest. Feitelijk iedereen heeft „valu ta's", waarmede doorgaans marken en kronen zijn bedoeld. De visscherij zit er tot berstens toe vol medefeitelijk iedere boer kocht hen, in de meening dat hij snuggere 60 ets. voor een schelling inpikte. De groot handel Sn de kleinhandel heeft hen bij honderden millioenen de winkeljuffrouw en de werkvrouw zitten er mede. Wij zien heusch niet in hoe van dit „geld" ooit iets noemenswaardig terecht kan komen. Integeudeel, wij zijn over tuigd, dat de Sanierung der zakenwereld zal moeten beginnen met erkenning der volslagen waardeloosheid van al dezen papierrommel en met zijn wegwerking. Dit moet een der methoden zijn om veel oorlogsverlies af te schrijven, en wij zijn er tamelijk zeker 'van, dat het een der eerste dingen zal zijn, die het Valuta- Congres, mocht het tot stand komen, zal aanbevelen. Het zal trouwens niet zoo erg zijn als het klinkt; want het zal eenvoudig neerkomen op erkenning van den feitelijken toestand. En het zoude niet het minste doel hebben financieel lapwerk te verrichten door b.v. elk land wat geld te leenen of wat goud te bezorgen. Men zoude dan slechts een poosje voortsukkelen, en de valuta's zouden zoowel gedrukt als koortsachtig schommelend blijven. Maar het er juist om te doen hen te stabiliseeren, want anders blijft alle internationale handel zoo goed als onmogelijk. Dusdiep het mes erin, en al het kwaad er uit. Eerst daarna kan men den ontredderde landen geld leenen en goud bezorgen, dat niet een druppel zal zijn in een oceaan van schuld, doch een soliede grondslag voor nieuwe solid9 geldstelsels. Elke opreddering, die niet dezelijneu volgt, zal knoeiwerk blijken. Waar het inademen van eens anders verbruikte lucht zeer de besmetting in de hand werkt, wordt ten sterkste ge raden, zoo min mogelijk te reizen. Ver der het vermijden van schouwburgen, vergaderzalen en warme vertrekken. Een reiziger was genoodzaakt in een kleine plaats te overnachten. De regen goot in stroomen van den hemel en de reiziger maakte een opmerking tegen den waard over den zondvloed. De wat vroeg de hospes. De zondvloed! Je weet toch wel van den zondvloed en van de ark, die op den berg Ararat strandde. Nee, meneer, ik heb in geen drie dagen een krant gelezen. De Staats Ct. bevat de statuten van een sportvereeniging, die den ver heven naam voert van„Tot Heil Onzer Ribbenkast". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie1 Zoudt U zoo goed willen zijn het on derstaande in uw blad te willen opne men Bij voorbaat dank. Tot nu toe vonden ruim vijftig onder voede Duitsche kinderen een plaats op Texel. Er zijn nog enkele huisgezinnen waar men een kind wil opnemen. Daar echter een nieuw transport wel uit minstens een tiental kinderen mag bestaan, za gen wij gaarne, dat nog meerderen zich bereid verklaarden om gedurende zes weken of langer een kind te verzorgen. Laat ook Den Burg medewerken I Het Comité. Dekhengsten. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat ingevolge de Paarden- wet 1918, ieder die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, daarvan jaarlijks vóór.l Fe bruari aaDgifte heeft te doen aan den Burgemeester der gemeente zijner inwoning. Zij, die zulks verzuimd hebben, wordt ter voorkoming van een strafvervolging ernstig in overweging gegeven, de aan gifte alsnog ten spoedigste in te dienen. Formulieren daarvoor zijn ter gemeen te-secretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 10 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSINGt DAMSTE. Woensdag 11 Februari 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Bnrg, 's avonds 7 uur Bijbellezing Zondag 15 Februari 1930. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 'savonds 7 uur ds. Kroese Waal, 's av. 7 uur ds. Pijuacker Hordijk den Hoornv.m 10 uur ds. Vi?ser. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v. Grasstek. Oocksdorp, vm. 10 uur ds, Pij it acker Hordijk. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. H. Bakels van Haarlem. den Hoorn, v.m. 10 uur da. Kuperus J. P REÜVEBS en A. E. REUVERS—Barends, geven kennis van de geboorte van hun zoon 3IARIUS RICHARD. Amsterdam, 8 Febr., Transvaalatr. 26ii. Heden overleed, na een smartelijk lijden van eenige dagen, ons geliefd dochtertje en zusje, DIEUWERTJE JANNETJE, in den jeugdigen leeftijd van ruim 9 maanden. Job. GIELIS. D. GIELlS—Kuiper. en kinderen. Den Burg, 10 Febr. 1920, Heden overleed, tot onze diep-1 droefheid, Da een kortstondig lfideti', tijdig voorzien van de H. H. Sacral meuten der stervenden, onze innigl geliefde Zood, Broeder en Neef, CORNELIS HENRICUS HIN, in den jeugdigen leeftijd van bijna» 23 jaar. L A. Pz. HIN en Kinderen, r H. Pz. HIN. Dijkmanshuizen, 9 Febr. 1920. Heden overleed ten onzen huizt onze innig geliefde Moeder, Behuwdl en Grootmoeder GRIETJE ELLEN "Weduwe van'FEDDE Daalder in den ouderdom van bijna 69 jaar Haar heengaan was volkomen vredeL Uit aller naam, 'b J. DAALDER.pj Haarlem, 7 Februari 1920. Van Marumstraat 69. De t eraardebestelling zal plaats hebber' op Woensdag 11 Februari a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaau. Te behandelen onderwerpenf( Rekening en verantwoording Liquidatie. De Voorzitter De Secretaris," DIKKERS, LAP. op Vrijdag 13 Februari, 's avonds hall in 't Hotel „Texel". Spreker waarvan de bezwaren zooveel mogel zullen worden besproken. Namens het bestuur, H. W. KEESOM, Voorzitter, R A. KEIJ8ER, Secretaris. 's avonds half acht in Hotel „Texel' Opgevoerd zal worden o. a. Blijspel in 1 bedrijf. Blijspel in 1 bedrijf. Verder afgewisseld door muziek er voordrachten. t onder leiding der H. H. Polak. Entree 75 cent. Plaatsbespreken op den dag der uitvoeriï. van 12 1 unr.jo Onderwerp Lotsverbetering voor vi arbeiders* of .hoe voor veldarbeidtc huis met land is te bekomen." die zelf land en hnizen aanbiedt. Komt allen op. Entree 10 ients t', goedmaking der advertenriekosten. De advertentie wordt slechts eenmsi geplaatst. Bij slecht weder wordt de vergadert' een week uitgesteld. 1

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2