y 1376 Woensdag 3 Maart 1920. 33st' laargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdieast. Van week tot meek. B i o e u 1 a a iL Dit bl»d verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór i uur natn ABOb {KMENTEN en ASVSSf ENTIEN worden aangenomen bij da Oitg. Firma LAÜIdEYEL# DE R O O IJ, Parkstraat, Buna ofTixih LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Abonnementsprijs per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prijs der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 3 Maart tot en met Dinsdag 9 Maart voor rijwielen 6.15 uur, voor rijtuigen 6.45 uur Donderdag 4 Febr. v.m. 8,25 9,05 9,40 10,16 10,51 11,25 12- Vrijdag 5 Zaterdag 6 Zondag 7 Maandag 8 Maart Dinsdag 9 Woensdag 10 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 16 februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56+f 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Rosielooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de kostelooze in enting en herinenting, door hen aangekondigd op 26 Februari 1.1. NIET zal geschieden, als in die aankondiging vermeld, doch als volgt op Dinsdag, 9 Maart a.s. des nam. 37s uur in de o.l. school te Zuid-Eierland op Woensdag, 10 Maart a.s. des nam. 1 uur in de o.l. school te den Hoorn; des nam. 3 uur in de o.l. school te de Koog op Donderdag, 11 Maart a.s, des nam. 1 uur in de o.l. school te de Waaldes nam. 3'/j uur in de o l.s. te Midden-Eierlanddes nam. 3in de o.l. school te Oosterenden dus niet zooals voorheen bij IJ. Koppen; op Vrijdag, 12 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school te Oudeschild op Zaterdag, 13 Maart a.s. des middags 12 uur in de o.l. school te den Burg, des nam. 3 uur ten huize van den geneesheer te de Cocks- dorp. Belanghebbenden wordt verzocht, teneinde de juiste namen der ingeënten' te kunnen op nemen, een trouwboekje mee te brengen. Texel, 1 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NG DAMSTE. SI—28 Febr. Minister van Karn'ebeek heefc inzake den ex-Keizerkwestie voor een verrassing ge zorgd. Z,Ex. heeft zich laten intervieuwen door Gordon Siles, correspondent van de „Chicago Dailey News* en dezen journa list medegedeeld, wat de regeeriDg inzake de ex-Keizerkwestie van plan is te doen. Zoo weten we dan nu, dat de nieuwe nota van onze regeering gereed is, maar nog in den Ministerraad behandeld moet worden De verzending zou niet kunnen geschieden voor het begin dezer week. De regeering zal in de nota meöedeelen, dat zij in haar houding volhardt, dat er geen gronden bestaan, waarop een eventueele uitlevering van den ex-Keizer zou kunnen worden ge baseerd. Evenmin is onze regeering voor nemens den ex-Keizer naar eenig oord in de Nederlandsche koloniën o1 er te brengen, daar het toezicht, zoover van de regeering in het moederland verwijderd, te moeilijk zou worden en de groote uitgestrektheid der overzeesche gebieden een strenge be waking bezwaarlijk zou maken, fh de dichtbevolkte streek, waar de gewezen Keizer thans vertoeft, kan elk zijner be wegingen nauwkeurig worden nagegaan. De Nederlandsche regeering is evenwel voornemens, speciale maatregelen te tref fen ten opzichte van de vrijheid van be weging van den ex-Keizer, die onder haar voortdurende coutióle zal blijven staan. De correspondent vroeg ook nog, of de regeering een eventueele terugkeer van den ex-Keizer naar Duitscblund zou toe laten, waarop minister van Karnebeek ant woordde, dat met zulk ecD mogelijkheid voorhands nog geen rekening is gehouden en dat zij nog altijd kan worden overwo gen, indien zij zich inderdaad voordoet. Tot zoover het verhaal van den Ameri- kaanschen journalist. Als het heele inter- vieuw met door hem uit den duim gezo gen is, wat al een htjzoDder sterken bru taal stuk zou zijn, dan mag men dus aan nemen dat de laatste nota niet veel indruk op ODze regeering heeft gemaakt. Maar dan moet men zich toch ook met eenige verbazing afvrageu, waarom men te den Haag alle ramen en deuren potdicht houdt, als de minister van ouitenlandscbe zaken tegenover vreemden zoo mededeelzaam is, als uit het intervieuw kon blijken. o—o—o Er gaat een gerucht dat minister Aal- berse gevraagd zal worden, een poging aan te wenden tot bemiddeliog inzake de transportaibeidersstaking. Deze staking is thans in vollen gang men vergeve ons deze ietwat gewaagde beeldspraak. In de havens te Amsterdam en Rotterdam ligt de arbeid zoo goed als stil. En waar do bootwerkers nu juist niet de reputatie be zitten, te bebooren tot de zachtzinnigsten ouder het meusehelijk geslacht, daar ligt het voor de hand, dat er af en toe bot singen tusschen werkwilligen en stakers niet uitblijven. Tot nog toe is de beweging niet over geslagen uaar andere haveDS, maar wel wordt daar haidbandig opgetreden tegen beo, die werkwilligen voor Amsterdam en Rotterdam tiaebteu aan te monsteren en tegen z.g. besmet werk. Ook de spoorweg mannen en gemeentewerklieden in de ba- vensteden willen zich met besmet werk niet inlaten. Wanneer het r daarby blijft dan kan men nog zeer tevreden zijn. Uit breiding van het conflict blijft echter drei gen. En het zijn vooral de syndicalistische eRmeuten, die daar op aansturen. Niet in het geheim, maar openlijk. Verschillende woordvoerders van de Federatie van Trans poriarbeiders hebben onomwonden ver klaard, dat de strijd in de havens grooter beteekeuis heeft dan enkel die van een loonstrijd, al wil de Centrale bond de sta king ook binnen de perken daarvan houden. Men weet dat daardoor reeds een vrij groote verwijdering is ontstaan tusschen de beide groote tran8portarbeidersorgauisaties en dat ze thans wel naast elkander optrekken, maar niet vereenigd. De communisten achten deze staking een geschikte aanlei ding om te komen tot een weieldrevolutie en de Russische Sovjetregeering beeft niet voor niemendal paarlen en diamanten ge zonden. Daarentegen wil de Centrale boDd niets weten van een revolutionair avon tuur. Het is nu.wel de groote vraag, wie van beide de leiding zal weten te krijgen, wie den meesten invloed bij de stakers zal bezitten. Een bedenkelijk teeken is het ongetwijfeld, dat in Amsterdam de fede ratie van gemeentewerklieden zich uitge sproken heeft ten guDSte van eenaauelui tiüg bij de staking. De uitbreiding^ van de havenstaking werd wenschelijk geacht, om de positie der arbeiders te verbeteren. Het oordeel der leden zal nog nader worden gevraagd, omtrent de uitbreiding van den strijd, maar het bestuur kreeg opdracht, in overieg met de stakingsleiding, bet tijd stip van deelneming aan de staking vast te stellen. De staking is nog maar een week aan den gang, doch de gevolgen laten zich hier en daar reeds gevoelen. En dat zal na tuurlijk met den dag erger worden. Waar daaröy de stryd zich meer en meer dreigt uit te breiden en een politiek karakter aan te nemen, daai is het te wenschen, dat de bemiddeling van den minister van arbeid gevraagd en door de partyen aanvaard zal worden. o—o—o Als er één is, voor wie de afgeloopen week al een zeer slechte was, dan is het wel Erzberger, de Duitscbe minister van financiën. Het proces Helfferich heeft voor hem al een ze9r ongelukkige wending ge nomen. Niet Helfferich, maar Erzberger is de beklaagde geworden en er is in de laat ste dagen zooveel bewijsmateriaal tegen hem aangevoerd, dat zijn positie thans vrijwel onhoudbaar is geworden. Een zeer zware beschuldiging was die van de be lastingontduiking, welke Helfferich zijn vyand met succes voor de voeten wierp. Erzberger heeft daarin aanleiding gevon den om een onderzoek van regeeringswege te eiscben en iu afwachting daarvan, beeft hij een tijdelijk verlof uit zijn ambt ge vraagd. Men neemt echter algemeen aan, dat dit tijdelijke verlof weldra door een definitief zal worden gevolgd, want zelfs al mocht Erzberger er in slagen de be schuldiging van te lage belastingaangifte te ontzenuwen, dan nog blijven er andere niet minder zware beschuldigingen over. Zoo is er bet hem ten laste gelegde feit, dat hij belangrijke bedragen naar Zwitser land heeft uitgevoerd, terwijl uit de ver- hooren van von Bethmann Holweg en Spabn, op overtuigende wijze is gebleken, dat Erzberger in de politiek niet altijd het belang en de eer van het vaderland heeft gezocht, maar eigen eer en(eigen voordeel. En wat vooral ook aan den dag is getredeD, is het feit, dat Erzberger het volstrekt niet nauw met zijn woorden neemt, als dat in zijn kraam te pas komt, m.a. w. dat hij onbetrouwbaar is gebleken. Zoo heeft in de laatste dagen dan ook de meeniug de overhand gekregen, dat het uit is met Erzberger, dat hij zich als mi nister en politicus, ja zelfs als menscb volslagen onmogelijk heeft gemaakt. Naar luid der berichten zal de zaak iu de ko mende week in de Nationale Vergadering ter sprake komen en de mogelijkheid is groot, dat Erzberger dan den genadeslag zal bekomen. V gXEL, 2 Maart 1920. Schapenfokkerij. Van bevriende zijde vernemen wij uit Groningen, dat daar een proef is genomen met het fokken van Texelsche schapen met het resultaat, dat de proefnemer f23,— voor zijn lammeren en f4,— voor zijn wol ontving en de andere fokkers uit die om geving slechts f 13,— voor hun lammeren en f 2,50 voor hun wol ontvingen. Vroege aardappelteelt. De lezing over bovengenoemd onderwerp voor leden van de Tuinbouwvereeniging Maan dag in cafe den Burg gehouden, was goed bezocht te heeten. Precies op tijd opende de voorz. de bijeen komst en gaf het woord aan den spreker van den avond, de heer Hazeloop, Rijkstuinbouw- leeraar te Alkmaar. Omdat het belang van den producent mee brengt, dat hij voor zijn producten den hoogst mogelijken prijs zoekt te bedingen, zoo onge veer ving de heer H. aan, is er voor hem veel aangelegen dat hij ze aan de markt kan brengen ten tijde van schaaischte. Voor den aardappelbouwer is het dus van veel beteekenis, dat hij, zoodra de winteraard appelen in kwaliteit achteruit beginnen te gaan, nieuwe aardappelen kan aanbieden en het telen van aardappelen die zoo vroeg mogelijk oogst- baar is dus het meest loonend. In sommige streken van ons vaderland legt men zich uitsluitend op die teelt toe en de keuze van de soort, die de natuurlijke eigenschap heeft, zich snel te ontwikkelen speelt daarbij een groote rol. Als vroege soorten noemt spr. de „Schotsche muis", in Friesland „Eersteling" genoemd, die van meest uitstekende kwaliteit, meer voor binnenlandsch gebruik wordt geteeld en de „Koksianen" die een grootere opbrengst geven. De „Schoolmeester" door de plattelands bevolking typisch zoo genoemd, zegt spreker, omdat zij Iaat op komt en vroeg klaar is, is niet zoo vroeg "als de eerstgenoemde soorten, maar toch een aardappel van zeer snelle ont wikkeling. Verder noemt spr. de „Duke of York", een witvleczige aardappel, en de „Negentigvoud", die tot nog toe geen beste reputatie geniet, wat evenwel misschien nog wel daaraan te danken is, dat nog over geen best pootgoed kan worden beschikt. Een middel om te vervroegen, Is de voor bereiding der knollen, door ze eerst te laten spruiten. Hier te lande geschiedt dat meest door ze in bakjes, waarvan de voor- en achterwand lager zijn dan de zijwanden, 2 13 laag dik en de bakjes op elkaar gestapeld, in half donker dus, op de zolder van een vertrek, waarin ge stookt wordt, te laten ontkiemen. Van soorten die wat vroeg kiemen worden meermalen de eerste spruiten in December of Januari afgenomen, de tweede spruit is dan half Maart ongeveer klaar, Een koelere plaats houdt de ontwikkeling van de spruiten terug, dat is voor de Schotsche muls wel noodig, voor de Schoolmeester niet. Half Maart gaan de poters met spruiten in den vollen grond en komen dan heel spoedig boven den grond. Voor beschutting worden op de akkers aan de zijde van den heerschenden wind, hier Noordwestenwind, riethekken ge plaatst ter hoogte van l'/j meter en op een meter afstand van elkaar. In sommige streken teelt men de vroege aard appelen aan de zuidzijde van schuttingen en gebouwen en dekt men 's avonds tegen nacht vorst met rietschermen die op palen ongeveer een meter boven den grond worden gelegd. Te Langedijk, een land met veel slooten en de zee in de nabijheid, is de schade door nachtvorst aangericht van geen beteekenis en is dat niet noodig. Spr. vermoedt dat het ook op Texel geen vcreischte zal zijn. Vroeger gebruikte men voor de teelt uit sluitend z. g. trammest, paardemest met turf- strooisel, waarvan dan een handvol op lederen aardappel in het pootgat werd gelegd. Bij het gebrek aan voldoende paardemest, dat zich in den lateren tijd deed gevoelen, de hooge vervoerkosten, enz. heeft men beproefd, die mest te vervangen en is daarin uitstekend geslaagd met de stikstofhoudende mestsoorten, chilisalpeter en zwavelzure ammoniak. Proeven van 1907 tot 1912 genomen, hebben bewezen, dat met meer voordeel laatstgenoemde mest stoffen zijn te gebruiken. Aardappelen verdragen een bemesting van 1000 tot 1400KG. per HA. Over de poters wijdt spr. in den breede uit en komt tot de slotsom, dat men door met zorg de stammen uit te zoeken, de aardappelen van elke stam afzonderlijk uit te zetten, gescheiden van die van andere stammen door een afstand van 4 meter, om het overbrengen van ziekten, door middel van de wortels te voorkomen en door telkens van die beste stammen, de beste stammen voor poters te nemen, dus z. g. door selectie, zich van uitstekend pootmaterieel kan verzekeren. De ondervinding heeft geleerd, dat het niet noodig is poters te nemen van z.g. uitgegroeide of rijpe aardappelen. Heeft men eenmaal zuiver gezond pootgoed dan zijn de genoemde voorzorgen wat betreft den afstand van 4 meter, niet meer noodig. Tegenwoordig worden meer groote aardap pelen voor poters genomen, de grootste worden een dag of vijf voor het uitzetten doorgesne den. Wat de ziekten van den aardappel betreft deelt spr. nog mede, dat men tegenwoordig bijna 20 verschillende ziekten onderscheidt.de aardappelziekte, de ziekte van den knol nog daargelaten. Als een der ergste en besmettelijk- ste ziekten, noemt spr. de z.g. bladrol. Voor nabouw beveelt spr. aan verschillende koolsoorten, o.a. bloemkool, de z.g. „reuzen" April-Mei op bedden gezaaid en in Juli, uiter lijk begin Augustus uitgeplant, ook de „Lom- bokker", soorten, die zelfs vorst kunnen ver dragen en tot in December, Januari geoogst worden. Ook sluitkool, in het bijzonder, Savoye kool wordt aanbevolen. Spruitkool wordt in Westland, op hooge gronden met succes voor nabouw gebruikt, de aardappelrijen worden dan wat ruimer uitgezet en de planten reeds tusschen de rijen geplant. Ook stokboonen, bij voorkeur pronkboonen, die nog ai wind kunnen verdragen, worden tusschen de rijen geplaatst. De rijen aardappelen worden gewoonlijk op een halven meter afstand gezet, doch voor de pronkboonen wordt die afstand om de twee rijen dan op 60 a 70 cM. genomen en in die ruimte dan half Mei de stokboomen gelegd. Tusschen de vroege aardappelen wordt ook de keukenbiet. bij voorkeur, de „bleekblad" die een bizonder roode biet geeft, geplaatst. Voor augurken, die soms als nabouw een opbrengst gaven van f4000 per H.A. moet men om de 3 ryen een rij laten vervallen, op die ruimte tusscheti de planteo. een meter, worden dau de augurken eiDdeMei geplant of gelegd. Nog noemt spr. de teelt van vroege wortcien eu alaooocen ais nabouw, om daarna do gelegenheid te stellen voor vragen.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1