0 3380 Woensdag 17 Maart 1920, 33s" Jaargang. en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week Dit Msd Terschjjnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam A301. iEMSNTEN en ABVERTESTIEN worden aangenomen de üitg. Fut ka LANGEVELHék BB R O O IJ, Parkstraat, Bona or Tix in LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Vrystelling van den dienst. Kohier van de belasting op de honden, Abonpementspryt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URA1T, Prüder Adverlentièni Van 1 tet 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 17 Maart tot en met Dinsdag 23 Maart voor rijwielen 6.45 uur, voor rijtuigen 7.15 uur Donderdag 18 Maart v.m. 7,32 Vrijdag 19 8.09 Zaterdag 20 8,44 Zondag 21 9,17 Maandag 22 9,52 Dinsdag 23 10,39 Woensdag 24 ,11,11 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwedlep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56+f 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. f+ Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. MILITIE. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de publicatieborden bekendmakingen zijn aange plakt, waarin op uitvoerige wijze de bepalingen zijn vermeld, welke gelden ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der volgende redenen: a. eigen vrijwilligen dienst b. broederdienst c. aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders d. kostwinnerschap e. het bekleeden van een geestelijk of gods- dienstig-menschlievend ambt of de opleiding daartoe f. woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën of bezittingen des rijks in andere werelddeelen g. bijzondere redenen. Zij, die vermeenen recht op vrijstelling van den dienst bij de militie te kunnen doen gelden worden uitgenoodigd zich te vervoegen ter gemeente-secretarie en wel zoo de vrijstelling wordt gegrond op eigen vrijwilligen dienst of broederdienst, op Woensdag, 24 Maart a.s. des voorm. tusschen 10 en 12'/s uur; kostwinnerschap op Donderdag, 25 Maart a.s. des voorm. tusschen 10 en 12'/, uur aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, tusschen 10 en 18 Juli e.k. Texel, 13 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1920, gedurende 5 maanden, van den 15den Maart 1920 tot en met den 15den Augustus 1920, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 15 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NG DAMSTE. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester deGemeente Ter.el maakt bekend, dat de sobieren der Per soneels belasting No. 10 en 11 over het belastingjaar 1919, invorderbaar zijn verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld, Ieder daarop voorkomende belasting schuldige is verplicht zijnen aanslag, op den bij le wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 13 Maart 1920. De Burgemeester, BUTSING DAMSTE. 6—13 Maart. Met belangstelling zal menigeen in de afgeloopen week de Kamerverslagen heb ben gelezen. Er waren toch eeu tweetal belangrijke onderwerpen aan de orde. Het een kan gerekend worden tot de naweeën van den ouden, den oorlogeed, het andere tot de geluiden van den nieuwen tijd. Allereerst hield de Kamer zich bezig met de millioenen, die er in den crisistijd, vrij wel nutteloos, gespendeerd zijn aan aller lei proeven, om uit waardelooze dingen voedsel voor vee te fabriceeren, wat daarbij uit de fabrieksschoorsteen gevlogen is, wat er aan de strijkstok is blijven hangen, enzoovoort. Een stukje van de zeer be zwaarde erfenis, die minister Posthuma aan «ijn opvolger heeft nagelaten. De Ka mer was er lang niet blij mee en het heeft aan critiek niet ontbroken. Toen het bleek, dat men het er ten slotte niet over eens zou worden, werd besloten een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben, een onderzoek in te stellen, inzake de veevoedercontracten, waarbij dan tevens ook de handelingen der regeering naar aanleiding dier over eenkomsten, en de geldelijke jgevolgeo, die daaruit voortgevloeid zijn, nader onder de oogen zullen worden gezien. Het slottafe reel van dit millioenenspel zal dus nog een tijdje op zich laten wachten, maar betalen zal wel het einde zijn. De andere belangrijke kwestie, waar mee de Kamer zich bezig hield, was de vraag of de regeering niet tot taak heeft, inzake de staking in de havenbedrijven tusschenbeide te komen. De heer Mar- chant beeft, door middel van een interpel latie, die vraag aan de orde gesteld. Het debat is nog niet gesloten op dit oogen- blik, maar zoowel de Kamer als minister Aalberse hebben hun standpunt uiteen gezet. Een deel der leden meent, dat het landsbelang eischt, dat de regeering han delend optreedt. De staking bedreigt ons geheele economische leven, de partijen kunnen niet tot elkaar komen en de strijd zal zich gaandeweg moeten verscherpen. Het feit, dat de Federatie en de Centrale Bond, die na het bekend worden van de revolutionaire plannen der syndicalisten uit elkaar gingen, weer vrede gesloten hebben en samen één uitvoerend stakings- comiié hebben gevormd, wijst ook op ver scberping van den strijd tegen de scheep vaartmaatschappijen. Minister Aalberse heeft in de Kamer uit voerig uiteengezet, waarom van hem niet een daad van interventie kan uitgaan. Toen bet conflict dreigde, heefc bij, „naar beide zijden gepeild" of door bemiddelend optreden van de regeering het conflict nog zou kunnen worden voorkomen. Het tegen deel bleek toen het geval. Ook na het uitbreken van de staking heeft de minister getracht iets te doen, maar hij kon zich niet ongevraagd aan de arbeiders en werk gevers als bemiddelaar aanbieden. Tot dusver was er dus naar de meening van minister Aalberse, voor hem nog geen ge legenheid geweest, om met kans op wel slagen, in het conflict tusschenbeide te treden. Met dit standpunt konden tal van Ka merleden zich niet vereenigen en van ver schillende zyden werd een beroep op den minister gedaan, om toch maar het initia tief tot een bemiddeling te nemen. Minister Aalberse verklaarde zich ten slotte bereid, om zijn bemiddeling te verleeuen. Indien eer. van de partijen daartoe den wecscb te kennen geeft, is de minister bereid, dit aan de andere partij mede te deelen. Of de interpellatie-Marchant nog wat meer resultaat zal hebben, dient te worden af gewacht. De staking duurt intusschen nog voort. Dank zij vooral de krachtige houding van den centralen bond, die den strijd voert als een zuiver arbeidsconflict en van poli tieke inmenging niets wil weten, draagt de staking het kenmerk van vastberaden heid en heeft ze tot heden een ordelijk ver loop. Als men in aanmerking neemt, dat de bootwerkers over 't geheel genomen niet tot de zachtzinnigste behooreD, dan kan men zeggen, dat de stakingsleiding in vertrouwde handen is. Het is te hopen, dat de vredesonderhan delingen tusschen de strijdende partijen spoedig een aanvang mogen nemen, hetzij dan zonder of door de tussdhenkomst san minister Aalberse. Van stakerszijde is reeds te kennen gegeven, dat men tot eeDig toe geven bereid is. Van de andere zijde wordt eohter beweerd, dat het niet meer gaat om een gulden meer of minder loon, maar om de maoht. En dat juist zal, naar we vreezen, een spoedige oplossing van het conflict in den weg staan. o—oo Onze oostelijke buren doorleven weder hoogst spannende gebeurtenissen. In Ber lijn is een contra-revolutie uitgebroken. Vrijdag kwam het bericht, dat te Döbe- ritz, bij Berlijn, 8000 soldaten geconcen treerd waren, die naar de hoofdstad wilden oprukken, om de regeering omver te wer pen. Pogingen van regeeringswege, om de militairen van hun voornemen af te hou den, mislukten. Om kort te gaan, Berlijn werd door de contra-revolutionaire troepen bezet, de rijksweer sloot ,zich bij de be weging aan en.de rtjkspresident, als mede de regeering verliet de stad. Tegelij kertijd werd ook in Beieren de regeering omver geworpen en Milncben door contra revolutionaire troepen bezet. In beide hoofdsteden voltrok de omwenteling zich zonder bloedvergieten. Dr. Kapp en generaal von Lütwitz namen de teugels van het bewind in handen en vaardigden een proclamatie uit, waarin ze veiklaardeD, dat de dictatuur was inge steld. De omwenteling had ten doel de oude heerlijkheid van Duitschland te her stellen. Verder wordt in de proclamatie gezegd dat de vredesvoorwaarden stipt na geleefd zullen worden. De soc. dem. partij heeft onmiddellijk de staatsgreep der rechterzijde met een krachtige maatregel beantwoord. Voor het geheele r|jk is de algemeene werkstaking afgekondigd. Wat zullen de gevolgen zijn van deze schokkende gebeurtenis? Het is gewaagd voorspellingen te doen, maar de kans dat Duitschland thans het tooneel wordt van den meest verbitterden strijd tusschen de aanhangers van het oude en die van het nieuwe regime, is grooter dan ooit. —o—oo— De Engelsche arbeiders hebben Donderdag een belangrijke beslissing genomen. Te Londen werd een buitengewoon congres der Britsche vakvereenigingen gehouden, ten. inde te beslissen over de vraag of door een directe actie van de geheele vakbewe ging moeet worden getracht de nationalisatie der steenkolenmijnen af te dwingen. Het voorstel om de algemeene werkstaking af te kondigen werd krachtig verdedigd door deD vertegenwoordiger der mijnwerkers federatie. Andere arbeiders bestreden echter het denkbeeld van een directe actie. Onder hen ook Thomas, de bekende leider van het spoorwegpersoneel, die het roekeloos achtte het land door een algemeene staking uiteen te scheuren, zoo kort na den oorlog en nu er zulk een ontzaggelijk aantal vraagstukken als nooit te voren pm oplossiDg vragen. De arbeidersleider en gewezon minister Clynes bestreed het denkbeeld der directe actie eveneens krachtig. Nadat nog meer sprekers het woord ge voerd hadden, werd bet voorstel om tot een directe actie over te gaan verworpen met eene meerderheid van 2 820,000 stem men. Er werden cl. 1,050,000 stemmen voor en 8,870,000 tegen directe actie uitgebracht. Een voorstel om voor nationalisatie der mijnen eene politieke actie te blijven voeren, werd aangenomen met 3,732,000 tegen 1,015,000 stemmen, Het onderwerp blijft dus op de agenda, maar geweld zal niet worden gebruikt, —o—o—o— In Frankrijk, waar spoorwegstaking een snel en gelukkig verloop had, blijft nog steeds de mijnwerkersstaking in de Boorl- nage aan de orde. Nog maar steeds duurt de strijd daar voort en niemand kan nog bet einde er van zien. De gevolgen laten zich intusschen met den dag zwaarder gevoelen en vooral voor de industrie in Noord-Frankrijk, die door den oorlog zoo zeer heeft geleden, maar al weer zoo mooi opbloeide, dreigt deze staking een nieuwe ramp te worden. Als er geen kolen zijn, moet de fabriek worden stopgezet, worden de werklieden werkloos en verliest de industrie het met zooveel moeite weer veroverde terrein. o o—o De Fransche regeering zorgde in de afgeloopen week voor een verrassing. Mille- rand diende bij de Kamer een wetsontwerp in, om de betrekkingen met het Yaticaan te herstellen. Een crediet wordt aange vraagd om een vertegenwoordiger b|j den H. Stoel te benoemen. Het ontwerp zal stellig veel tegenstand ontmoeten, maar de meerderheid zal wel meegaan met Millerand en diens motiveering, dat het heretel der betrekkingen in 's lands belang zal zijn. NASCHRIFT. Toestand in Duitschland. In verschillende plaatsen, Berlijn, Kiel en Essen b.v, is bét tot bloedige botsingen gekomen en zijn tal van dooden gevallen. Het volk blijkt echter in breede lagen vijandig tegenover de beweging te staan. Volgens de laatste berichten schijnt de contra-revolutie spoedig te zullen dood- loopen. Een bericht uit Stuttgart van 15 Maart, in de Telegraaf spreekt er zelfs van, dat de nieuwe regeering, volgens het oordeel van den Wurtemourgachen gezant, geheel ondermijnd is, terwijl volgens de laatste be richten, niemand minder dan Dr. Mayer als zijn meening uitspreekt, dat aan de gebeurtenissen geen grooter beteekenis moet worden toegeschreven dan aan een opstootje. TEXEL, 16 Maart 1920. Middenstands-Credietbanb. Onder presidium van den heer Adr. Wage- maker, als voorzitter van den Raad van Com missarissen der N.V. Texelsche Middenstands- Credietbank kwamen Vrijdag de aandeelhouders van genoemde vennootschap in café „den Burg" in buitengewone algemeene vergadering bijeen. Na een korte inleiding en een welkom aan de aanwezigen, in het bizonder aan den heer Adriaanse, directeur van de Middenstands- Credietbank te Helder, deelde de voorz. mede, dat men in de verwachtingen, omtrent de behoefte waarin de Middenstandsbank zou voorzien, was teleurgesteld, dat het aantal serieuse aanvragen te klein was gebleken en daardoor de deposito's tot verlies hadden geleid. De Raad van Commissarissen had gemeend, zoo niet te mogen doorgaan. Tot liquidatie wilde men niet overgaan, omdat misschien spoedig de omstandigheden zich dusdanig zouden kunnen wijzigen, dat een gelegenheid voor credietneming alleszins gewenscht zou zijn. Een oplossing meende men te hebben gevonden in het voorstel, dat de Raad ter tafel bracht: „Overdracht van zaken der Vennoot schap aan de Algemeene Centrale Bankver- eeniging voor den Middenstand en het vestigen van een correspondentschap der algemeene Centrale te dezer plaatse." Het woord werd daarna verleend aan den heer Adriaanse, die aan de hand van de ervaring met de Middenstandscredietbank te Helder opgedaan, de levensvatbaarheid en het groote nut van dergelijke banken aantoonde, naast de bestaande groote bankinstellingen en boerenleenbanken, die elk weer een eigen en ander terrein van werkzaamheid hebben. Noodzakelijk, dringend noodzakelijk ver klaarde spr. een eigen bank voor den Midden stand, die anders straks door coöperatie en groot-kapitaal in de knel komt en bevestigde dat met voorbeelden aan de praktijk ontleend. Van de gelegenheid om vragen stellen of met den heer Adriaanse van gedachten te wisselen werd vrij druk gebruik gemaakt.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1