hw terdag 27 Maart 1920. 338t* Jaargang. I H S .Advertentieblad. Spoor- en Bootdrenst. WITTE KOZEN. Burn en la ad. ;n§ FETJÏIiLKÏOK vM J*U8 "-ï -r.ÖimjH «V# '«.few ft-ÏTÏ Dit felsd verseitgai Woensdag- enZater ^yworgen Adverteatiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam ABOi. IEMENTEN ea ABVERTENTIEN worden aaageuomsa bQ CA Uiig. Fiska LANHEVELS DE ROOIJ, Parkstraat, Boa® or Taxit, LICHT OIM HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 25 Maart v.m. 11,55 Vrijdag 26 12,19 Beperkte dienstregeling van 18 Februari I9'20 Vertrekuren yan de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 n.m. X 26 Maart i - 20. Nationale Vrijwillige Landstorm. Voor dc arme kinderen in Weeneu. ft -?%x Sx "5 Tï -Vvr fit i v ïv Ik Vr: O' AbonnenietUsprvs per S naanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. C ÜRANT, Prijt der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 24 Maart tot en met Dinsdag 30 Maart voor rijwielen 6.45 uur, voor rijtuigen 7.15 uur _^..iir..i«».«nmWTV»CTr»«CT..»rwi-\i'«ii»- --rrr t—j» Zaterdag 27 1,12 Zondag 28 2,18 Maandag 29 3,43 Dinsdag 30 5,14 Woensdag 31 6,25 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,246 1,07 12,20+ 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 8,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Stiereukcuriug De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door de Provinciale Regelings-commissie is bepaald, dat te den Burg op Zaterdag 3 April a.s., des middags 12 uur een stierenkeuring zal worden ge houden. Texel, 24 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. Naar b.et Hoog-Duitseh van Gravin S. von Adiersfeld-BalleatrerD. 107.) „Ia diea toestand van twijfel en ver driet, geleidde mijn goede ster mij ia hej bitterste uur mijns levens naar een wijs en heilig man, den broeder-overste van het Kspucijnerklooster op Fiescle en hij bestreed mijn twijfel. Hos gelukkig was ik, en nooit heeft do gedachte,, dat ik toch van je had moeten afzien, zich van mij meester gemaak. En hoe jij hierin zult beslissen, dat zegt mijn hart. Amen." Hochwald had uitgesproken, maar reeds van te voren was Iris opgestaan en aaa zijn zijda getreden. „Vandaag eerst ben ik waarlijk je vrouw geworden, omdat je mij in de diepte van je ziel hebt laten zienzeide zij esnvou- „Zal het mij ooit gelukken, de diepe wonde geheel te genezen? Het hart van den mensch ie niet te doorgronden, zegt men, en het bedriegt zichzelf nst gemak kelijkst voor jou hart ata ik evenwel in. Satan zelf moot haar die uitleg ging van je woorden hebben ingegeven, Bat»», die baar eeuwigen dood heets gewild Diep geschokt zweeg zij. De vergadering op Woensdag in hotel Texel gehouden was niet druk bezocht, misschien had de omstandigheid, dat de publicatie eerst in het nummer van dien dag plaats vond, daaraan schuld. Na een inleidend woord van den heer Ploos van Amstel was het woord aan den heer Lobel, die begon met te zeggen, voornemens te zijn de aanwezigen aan te sporen, zich als lid van den vrij willigen landstorm op te geven en overtuigd daarin te zullen slagen, wanneer het hem maar gelukken mocht, ze van het nut van den landstorm, als middel om revolutie te voor komen, te overtuigen. Spr. stelde zich voor daarbij drie vragen te beantwoorden. 1. Is de revolutie zoo'n groot gevaar als men zegt 2. Bestaat er gevaar voor revolutie in ons land 3. Wat is het beste middel om dat gevaar te voorkomen Aan de hand van verhalen van gezanten, consuls, zendelingen en andere personen, die van uit Rusland naar hier zijn gekomen en van citaten uit geschriften, boeken en couranten uit binnen- en buitenland, beschreef spr. de gruwelen, die tijdens de revolutie in Rusland zijn gepleegd. De banden van godsdienst, beschaving en cultuur zijn gebroken, het dier in den mensch is losgebroken, godsdienst, zedelijkheid en eigendomsrechten hebben afgedaan. Of het wel zoo erg is geweest Als bewijs daarvoor haalde spr. citaten aan uit „Het Volk", het orgaan van de S.D.A.P. Over de revolutie in Oostenrijk ontleende spr. een en ander aan het orgaan van de Communisten in ons vaderland, „de Tribune", dat naar zijn meening, de zaken toch zeker niet dopkerder zal voorstellen dan ze zijn, en hij komt ten slotte tot de conclussie, dat de revolutie is een groot gevaar. Of er gevaar voor revolutie bestaat in ons land? Spr. meent van wel, hij wijst op de be weging. van deze dagen in Duitschland en is ten opzichte van de communisten, maar ook van de S.D.A.P.ers, in ons land niet gerust, op grond van uitlatingen en gedragingen van de vooraanstaande personen in die partijen, door hem gen.oemd. Het middel om revolutie onmogelijk te maken is volgens spr. organisatie van alle welgezinden. Wanneer de communisten weten, dat zij een goed georganiseerden landstorm tegenover zich zullen vinden, zullen zij zich nog wel tweemaal bedenken, meent spr. Als gij mij gelijk geeft, eindigt spr. voelt gij U verplicht aan te sluiten, tot bescherming van uw vrouw, uw kind, uwe geestelijkheid en uwe godsdienstige instellingen, geeft gij het antwoord, dat uw regeering, koningin en al wat U heilig is, van U vraagt. Na de pauze was het woord aan den heer luitenant van Rees, die onder aanhaling van de woorden van onze regeering in 1903„Aan „Zij stierf ia vrede met God, stand vaetig en a: t een berouwvol hart," viel Hoch wald .at ia de rade. „Wij mogen hopen dtst zij hierboven ook genade heelt gevon den. Ee toch, IrÏ3 jij hebt haar dikwijls ia je droorc .gezienik hecht geen geloof aaa geesten oi geestverschijningen cn bea, naar ik hoop, vrij van spiritiatï- sohe denkbeelden en toch, Iris, ia zij is. ;<'ö3, ongeveer op dit uur, voor mijn „eest komen staan, zooals ik haar tijdens haar 1 ven heb gekend, het lange blonda haar ea den ruiker van witte rozen, die door fc sar bloed rood waren gekleurd, in da hand en ik heb haar slem gehoord, die mij zeide: „Red mijn kind!" Ongeveer een uur later kreeg ik een telegram van den professor, waarin hij mij verzocht, ter wille vaa jou dadelijk terug te komen." Diep geschokt boog Iris zich over de zwarte, eenvoudige doodkist heen en hare tranen vloeiden er rijkelijk op neder. Hoohwald stoorde haar niet cn liet haar uitweenen met deze tranen verdween ook do ziekelijke spanning, die haar bet jongs hart zoo had toegenepen, eu mis schien groeide nit deze tranen wel het bloempje op, waarvan de oude dame haar die hier een gewijde rustplaats had gevon den, rast zoo' uorg v'oal bad gesproken Ea uit csze tranen kon Hochwald ook Z! 3 zij nu o. k do huivering bad over wonnen vo„-r de gedaaufe van hare moeder die z.j rooit bad gekend, cte nare hand reactie denkt hier niemand," verklaart, dat met den landstorm niet de bedoeling voorzit, het militarisme te versterken, evenmin om als sta kingsbrekers op te treden, ook niet om te stijven de voorstanders van een hard milita risme. De bedoeling zit zelfs bij spr. voor, om niet door te gaan met een legqr als tot nu toe, waar men slechts heeft te zwijgen en zich neer te leggen bij hetgeen een ander beslist, maar om te trachten te komen tot een zoo kort mogelijken oefeningstijd en zoodoende de kosten en de persoonlijke lasten tot een mini mum terug te brengen. De kazerne, zegt spr. is voor menigeen ge weest het kerkhof van zijn beter ik, daarom zoo min mogelijk dc jonge mannen weggehaald van hun werk, voor het oefenen In de hande lingen van den krijg. Het is slechts de bedoeling te beproeven door de oprichting van den vrij willigen land storm ons vaderland te behoeden voor den burgerkrijg. Reeds hebben zich 45.000 mannen aangemeld, spr. meent daarmede reeds veel te kunnen be reiken. Het percentage dat de revolutie wil is zeer gering. In Hongarije, in Rusland en in Beijeren was dat ook het geval, toch kwam er de revolutie, het volk liet. zich opzweepen door de leiders. De regeering kan de lichtingen niet oproepen, want daarmede roept zij ook op de aanhangers van Wijnkoop c. s. Het is daarom noodig dat een aantal mannen zich bereid verklaren om zich te geven om het wettelijk gezag te steunen tegen een eventueele revolutionaire beweging. Wanneer gij bereid zijt daar aan mede te werken, zegt spr., hebt gij slechts uw naam en adres op te geven, zoomede o( gij in zekeren rang hebt gediend, voor het overige zorgen wij. Oefeningen behoeft gij niet mee te maken, zij die gediend hebben kennen de bediening van den snaphaan. Wanneer gij rnocht worden opgeroepen, blijft gij zoo dicht mogelijk bij uw woonplaats, onder eigen onderofficieren en luitenants. De regeering geeft een toelage van f4,— per dag, terwijl den burgemeesters uit drukkelijk is medegedeeld, dat bij de vergoeding voor kostwinnerschap met die f28,per week geen rekening mag worden gehouden. Bij invaliditeit of dood is bij wet -/3 van uwe in komsten gegarandeerd, tot een maximum van f 3000,—. Tot slot deelt'spr. nog mede, dat ook niet- kerkelijken de zaak voorstaan. Spr. noemt daarbij mannen als Melchior Treub en Mr. Marchant. Hebt gij nog bezwaren zegt 'spr., spreekt ze vrij uiten hij eiudigt met declamatie van het Wilhelmus van Nassouwe. Voor de gelegenheid tot stellen van vragen of het wisselen van gedachten melden zich aan de heerenj. C. v. d. Poll, Tholman en Ds. Visser. De heer v. d. Poll meent, dat ieder recht geaard Nederlander als het noodig blijkt zal voldoen aan de oproeping. Waarop knoopt men Roland Holst en Wijnkoop niet op vraagt hij. De heer Tiiolman vraagt wat bij algemeene werkstaking zal worden gedaan en of men wanneer de revolutie uit Duitschland overkomt durfde opheffen tegen haar echtgenoot en haar misdaad moest boeton op het schavot. Hier stond de reine, vlekkelooze dochter en wpende heote tranen van medelijden en vergiffenis op de kist Yan hare lietdeloozo schuldige moeder. Hoe Jlochwaid tot de overtuiging was gekomen, dat Maria voa Ravensberg hem iet lief gehad, icaar de ongelukkige daad alleen had begaan, omdat zijn rang es zijn ryicdom baar hadden verlokt, omdat de eerzucht haar de vorstenkroon als hoogste doel had getoond, dat Iris te vertellen stelde hij tot later uit. Ia die dagen, toen hij zoo vrijwillig ia eenzaamheid leefde, waa hem veel ter oore gekomen, mecig gebrek in het karakter der jonge vrouw kwam aau het licht en hij gevoelde nu zijn schuld tegenover haar geboet. Bijna twintig jaar had hij noodig gehad om van den schok, dien zijn ziel had ondergaan, te genezenbij had haar lichaam eea waardige rustplaats gegeven ea voor haar ziel den troost en de voor spraak van de kerk weten te verkrijgen was dat niet reede het loon waerd, dat hem ton deel viel, toen haar kind in baar reii.e onschuld, toegerust met de schoonheid der moeder en hut beminnelijk karakter van den vader, in zys leven trad ea hom een geluk braout, dat hij op aarde met me voor mogelijk bad gehouden Sigrid was al lang ut dea post vau de deur verdwenen en do avoudaceemering denkt met de 45.000 man, die zich hebben aangemeld, die vloedgolf te keeren. Spr. stelt in staat van beschuldiging de re geering, die door onvoldoende vergoedingen voor gemobiliseerden, afschepen zonder ver goeding van lien, die in dienst ziek zijn ge worden en anderen, die hun zaken in hunne afwezigheid hebben zien vcrloopen, ontevreden heid heeft gekweekt en toelaat dat door minis ters contracten worden aangegaan, die het land millioenen kosten. De heer Ds. Visser informeert of het in de bedoeling ligt ook op de andere dorpen op te treden, voor hen toch is z. 1. dc vergadering te laat gepubliceerd. De voorz. licht de heer Ds. Visser toe, dat door noodlottige omstandigheden de publicatie niet reeds Zaterdag geschiedde, doch dat liet in de bedoeling ligt ook de andere dorpen op Texel te bezoeken. De heer luitenant van Rees, als spreker, ant woordt de heeren v. d. Poll en Tholman. Met eerstgenoemde is spr. het eens, dat ieder zich moet aanmelden, doch wat het opknoopen van Roland Holst cn Wijnkoop betreft, dat zou z. i. niet getuigen van wijs beleid, spr. wil vrije uiting handhaven. Tot de heer Tholman zegt spreker, dat de regeering zicli niet zal laten plukken. Bij een gewone staking zal zij zich geen partij stellen, doch wanneer de voedselvoorziening in gevaar komt, zal zij weten wat te doen. Betreffende de millioenen zegt spr., er zullen door een regeering altijd dingen gedaan worden, die achteraf bezien, beter niet gedaan waren, men zal ecliter niet één persoon in de regeering aanwijzen, die de gelden ten eigen bate heeft aangewend. Op de uitlating van den heer Tholman over de zieke soldaten, wenscht de heer v. d. Poll nog in het midden te brengen, dat de soldaten in den regel de ziekte aan zichzelf hebben te danken. Spr. heeft in indië gediend, is thans 65 jaar maar nog geheel gezond, heeft zijn leven dan ook nooit verslingerd. Nadat de heer Tholman nog heeft gezegd, dat het niet in zijn bedoeling lag de beweging van den vrijwilligen landstorm te bestrijden, doch slechts op enkele feiten te .willen wijzen, spreekt de heer luitenant van Rees nog een aanbevelend woord, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten, met bijzonderen dank aan de heeren Lobel en van Rees. Of het optreden succes heeft gehad, zouden wij niet kunnen zeggen, van aangilften voor den landstorm vernamen wij niet. Het dames-comité hier ter plaatse, dat zich tot taak had gesteld, ook van hier uit iets te doen, om den nood te Weenen te lenigen, heeft hare taak voleindigd. De ingezamelde gelden zijn besteed, de stof fen daarvoor aangekocht zijn in kledingstuk ken omgezet. Achttien, voor het meerendeel jonge dames, hebben iederen Woensdag, ge durende 10 weken, in een der lokalen van de openbare school, meegewerkt om de kleeding- stukken te vervaardigen, die door de dames van het comité naaiklaar waren gemaakt. Een koffer, van flinke afmetingen, vol onder goederen, bestemd voor kinderen vanaf zuige- begon roede te vallen, toen Hoohwald zijn vrouw uit hare overpeinzing wakker schudde. „Kom, lria, het ia tijd," zeide, terwijl hij haar zacht net blonde naar streelde. „Je kent nu de plaats waar het roode licht brandt en je kunt komen, zoo dikwijls je hart behoefte gevoelt, om hier te bidden. ZQ stond op, maar voordat hij het loo- den deksel er weder bp deed, legde zij het bouquet rozea, dat zij had meegenomen, op de zwarte arme-zoadaarskist eeae handeling, zoo eenvoudig) en natuurlijk en toch hier zoo treffend en grooteeh, dat Hochwald zijn beide armen uitbreidde en Iris op deze ernstige plaats aan zijn hart drukte, ouder stomme, heilige beloften. Zorgvuldig sloot by toen weer den in gang naar den grafkelder. „Want,* zeide hij, „wij moeten het een geheim laten bleven, wegens de bevolking en de be dienden van het slot. Beter dat hun bijge loof rondom het roode licht allerlei sagen spint, ais dat het mogelijk de ongelukkige die hier rust, als geest laat wandelen en daarmede onberekenbare schade aannioht." Toea zij boven kwamen, gevoelde Iris hoezeer zij behoeite aan rust had en hoe de gang naai' beneden haar geprikkelde zenuwsu nog meer had gesohokt. Hoohwald bracht huar dadelijk weer naar zyue kamer en vonu daar den professor met den dokter op hen wachtende. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1