Stier beschikbaar- Tandarts Ansingh prima Paardeboonen, Sigaretten. Paardenfokkers. 3*1 Dr. R. J. v. d. HEIJDE, Predikbeurten- - Distributie. Uitreiking Suikerbons ADVERTENTIES. BROE DEI EREN Dames HOEDEN roept sollicitanten op Wegens plaatsgebrek te koop Duitsche hinderen. is tot nadere aankondiging nog niet te consulteeren. is tot Dinsdagmiddag luur niet te consulteeren. Vanaf pakhuis Oudeschild verkrijgbaar j Opruiming Gebr. DROS. Verloren twee bankbiljetten, 20 de hengst ERWIfti Werkwilligen. Dinsdag vertrok per scheepsgelegen heid vanaf steiger Oost een twintigtal z.g. werkwilligen naar Amsterdam, om aldaar als bootwerkers dienst te doen. Wij hoorden een loon van f40.—per week noemen, boven vrije kost eu huis vesting. Naar wij vernemen is de heer W. H. Lap alhier tot secretaris penning meester van den Prins-Hendrikpolder benoemd. Men meldt uit Medemblik dat daar het aantal typhusgevallen in de laatste dagen zeer is toegenomen. Van ge meentewege zijn allerlei voorschriften tot bestrijding der ziekte gepubliceerd Het Geref. Weeshuis is thans ingericht tot isoleering der lijders, daar er te Medemblik een ziekenhuis ontbreekt. Enkele gevallen met doodelijken afloop zijn reeds voorgekomen. Gespeculeerd in marken. Toen de marken voor f v ,17 verhan deld werden, moest door gemeentebedrij ven te Sittard 50,000 mark betaald worden voor een levering van buizen door een Duitsche firma. Er werden echter 150,000 marken ge kocht en de overtollige honderdduizend werden op de bank gedeponeerd. Nu de koers zoo zeer gedaald is, wordt in den Gemeenteraad deze zaak ter sprake gebracht. Burgem. en Weth. verklaren geen opdracht te hebben gegeven tot den aan koop van meer marken dan noodig waren en zij stellen nu een onderzoek in wie voor deze handelwijze aansprakelijk is en het schadepostje van ruim f 12,000 zal hebben te dragen. Hbl. De Transportarbeiders-staking. De firma Dobbelman te Rotterdam schonk aan de stakings-leiding van den Centralen Bond duizend pakjes rook- en pruimtabak, die onder de stakers met groote gezinnen worden verdeeld. In Rotterdam zijn 28 landbouwers aangekomen met een stoomboot, waarop ze ook verblijf houden, om groote partijen cbili-salpeter, die zij voor de bemesting van het land noodig hebben, op te halen. Per auto. Het nieuwste is zeker wel, dat met selaars per automobiel naar hun werk gaan. Dit unicum doet zich te Purmerend voor. Een zevental metselaars en opper lieden, van wie er een tevens als chauf feur dienst doet gaan dagelijks met een gehuurde auto naar hun werk te Alk maar Het loon dat zij daar verdienen is van dien aard dat de autohuur er best af kan. („Hbl.") Den heer Burgersdijk, controleur der gemeentebelastingen te Hilversum, werd gevraagd in verbaDd met de ver hoogde belasting, of hij niet vreesde voor een uittocht der groote iDkomens. In 't minst niet, was het antwoord. Hilversum trekt aan het is een merk waardig en verheugend verschijnsel, dat voor ieder inkomen, dat vertrekt, een grooter zich vestigt. Verleden jaar be droeg bet belastbaar inkomeD f 28,000,000 dit jaar hoop ik de 30 millioen te be reiken Bijzonder luchtverschijnsel. Vrijdagmorgen om 11 uur kon men te Utrecht aan de lucht bijzonder fraaie luchtverschijnselen waarnemen. Behalve een fraaie meer vooi komende kring om de zon, was er een zoogen bovenraak- boog van dusdanige helderheid, dat kleine jongens meenden een regenboog te zien. Verder liep door de zon, evenwijdig aan de horizon, de „parhelische" ring, welke in zoo groote helderheid zelden voorkomt. Hierin zag men op eenigen afstand aan weerszijden van de zon twee fraaie helderen bijzonnen, naar beneden schuin uitloopend in de eveneens zeldzame bogen van Lowitz. Als zeer groote bijzonder heid was ook de „tegenzon" vlak tegen over de zon in den parhelischen ring duidelijk waarneembaar. Utr. Dgbl. Bestrijding van scliurftziekte bij appelen en peren. Het tijdstip waarop de eerste bespui- tiog met Bordeauxi-cbe pap ter bestrijding van de scburftziekte moet plaats hebben, Zil weldra zijn aangebroken. Zoowel voor appelen als peren toch is dit het tijdstip, waarop de rose of witte bloem blaadjes tusschen de groene kelkslippen van de nog gesloten bloemen zichtbaar worden. Dit nu zal bij peren over weinige dagen het geval zjjn, bij appelen duurt het nog wat langerbij laat bloeiende appelen treedt dit stadium natuurlijk later in dan bij vroege. Zoowel peer als appel kunnen dan bespoten worden met 1 Va pet. Bordeauxsche pap, (IV» Kg. kopervitriool en 1 Kg. kalk p. 100 L, water). Deze eerste bespuiting is zeer werkzaam, maar toch is het gewenscht haar door een tweede te laten volgen, die dan moet plaats hebben als de jonge vruchtjes ongeveer de grootte van een knikker hebben bereikt. In de schurftjaren kan zelfs 'n derde bespuiting noodig en rendabel zijndeze wordt uitgevoerd, wanneer de vruchten de grootte van een pruim hebben bereikt, dus meestal zoo ongeveer eind Juli begin Augustus. Bij peren kan men dan weder Bordeauxsche pap gebruiken, die dan echter iets slapper genomen kan worden, nl. 1 Kg. kopervitrool en V« Kg. kalk p. 100 L. water daar appelen in bebladerden toestand Bordeauxsche pap niet goed kunnen verdragen (de bladeren en vruchten krijgen er bruine, z.g. brandvlekken van en vallen soms af) bespuite men appelen alleen den eersten keer met Bordeauxsche pap, maar den tweeden en derden keer met Californische (zwavelkalk) pap ter sterkte van 1 deel op 30 a 35 deelen water. Dit geeft ook nog het voordeel, dat de soms veel schade veroorzakende appel- meeldauw er aanmerkelijk door wordt tegengegaan. Deze stof mag echter niet met een roodkoperen pulverisateur wor den verspoten, maar met een geelkoperen of verlood ijzeren. Het is mogelijk, tegelijk met de schurft- ziekte de wormstekigheid te bestrijden, door n.l. bij de tweede bespuiting een arsenicumpraeparaat te mengen door de Bordeauxsche of Californische pap. Te zijner tijd zal hierover een nieuw bericht worden in het licht gegeven. Voor nadere inlichtingen omtrent de bereiding der bovengenoemde middelen, adressen waar zij te verkrijgen zijn enz. wende men zich tot den Pbytopatholo- gischen Dienst te Wageningen of tot de plaatselijke controleurs bij dien Dienst. Mond- en Klanwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel her innert de veehouders, dat zij verplicht zijn, van het voorkomen of vermoedelijk voorkomen van de besmettelijke veeziekte mond- en klauw zeer, o n m i d d e 11 ij k bij hem (ter secretarie) aangifte te doen. Bij verzuim kan door den rechter eene boete worden uitgesproken van f25,tot f75,—. Teneinde steeds een overzicht van den stand der ziekte te kunnen vormen verzoekt hij dringend, van genezing zoo spoedig mogelijk kennis te geven. Hieronder volgt eene opgave van veehouders, die aangifte hebben gedaan, dat onder hun vee vermoedelijk mond- en klauwzeer voorkomt: C. M. Veeger, de Westen Jac. S. Dijt, den Burg R. Dalenberg, Cocksdorp D. Eelman, Bargen A. Dros, Eierland; M. J. Veeger, Westermient P. Klippel, het Noorden; H. Troost, Zuidwestk. C. A. Keijser, de WaalKI. Bakker A. Dz., Hermanshoeve J. Roeper Czn., den BurgW. Kok, den Hoorn A. Breesnee, Eierland; B. Bakker Azn., Ongeren J. Roeper Jzn., de Veen P. J. Bremer, Akenbuurt Als hersteld is inmiddels aangegeven het vee van J. Jonk johannahoeve. N. DrosPzn., Wageningen. H. Zijm Szn., Westergeest. Hij waarschuwt ten slotte nogmaals tegen het gebruik van ongekookte melk, dat zoowel voor jeugdige personen als voor volwassenen zeer nadeelige gevolgen kan hebben. Texel, 30 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. Vrijdag 3 April 1930. (Goede Vrijdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. H. Avondmaal. Koog, 'sav. 7VS uur de. Pijnacker Hordijk. H. Avondmaal. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Bediening H. Avondmaal. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. O osterend, 's av. 7 uur de hr B. Hagenaar Theol. Caud. Arnhem. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus.^ Avondmaal. Zondag 4 April 1930. (Ie Paaschdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Collecte Inwendige Zending. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Koog, n.m. half 3 ds. Pijnacker Hordijk. den Hoorn, v.m, 10 uur ds. Visser. Zendingscollecte. Oudeschild, n.m. hall 3 ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cell. Inw. Zending. Cocksdorp, nm. half 3 ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 unr de hr. B. Hagenaar. Theol. Cand. Arnhem. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur do. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Maandag 5 April 1930. (3e Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. VisBer. Collecte Inwendige Zending Koog, v.m. 10 uur ds. Pijoacker Hordijk. den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. B. Hagenaar DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stok, geteekend „Eenige kooplui", ons van uit den Helder toege zonden, zal worden geplaatst wanneer de inzender ons naam en adres opgeeft. Wij maken geen bezwaar het ingezonden stuk met bovenvermelde onderteekening op te nemen, doch blijven als voorwaarde stellen, dat ons naam en adres van den inzender bekend zijn. De Uitg. te OOSTEREND op Vrijdag 3 April nam, 3—4J/s unr, V GEBOREN KARRETJE, dochter van H. DAALDFR en L. DAALDER—Reuvers, de Cocksdorp, 29 Maart '20. Heden overleed te Haringhuizen onze geliefde Zuster, G. v. SCHARENBURG, Wed. K. Zeeman Kz., in den ouderdom van 62 jaar. Namens de Familie, L. v. SC HARENBURG. De Koog. Heden overleed, na een kortstondig doch hevig jijden, zacht en kalm, tijdig voorzien van de H. H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Vader en Broeder ARIE HItV, WeduwD. van Anna Cornelia Boom, eerder van Martha Zijm, in den ouderdom van 65 jaar en 4 maanden. FAMILIE HIN. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donderdag 1 April, de uitvaartdienst Msandag 5 April te 10 uur. JOH. KIKKERT, Rozenhout. Wit Leghorn a 15 cent per stak. Onbevruchte, mits onbeschadigd terug, worden vergoed. W. REUVERS, Cocksdorp. Ondergeteekende berioht de ont vangst van een mooie collectie voor voorjaar en zomer. Beleefd aanbevelend, M. KUIP, Warmoesstraat. Het College van Dagelijksoh Bestuur van den polder Waalenburg, voor de vereenigde betrekkingen van Secretaris en Penningmeester bij dien polder. Sollicitatiën in te zenden voor 15 April e.k. aan den Dijkgraaf, die nadere inlich tingen geeft. J. EELMAN Jz Dijkgraaf. 1 bakwagen, 1 jachtwagen met zijportieren. Aan 't zelfde adres 1 vet varken. Te bevragen bij C. BROUWER. Maandag 13 April met de middagboot zullen er weer kinderen vertrekken. Zij, die hun kind met dit transport weDschen mede te geven, worden verzocht dit voor 6 April te berichten aan Mevr. KROESE. We verwachten dat op dien datum de kinderen voor Dortmund ook kunnen vertrekken. De kindoren mogen ten hoogste 4 kilo levensmiddelen medenemen, deze moeten apart worden verpakt. Het Comité. Oog, oor, keel en neusarts Hoofdgracht 61, Den Helder, f 20,— per ioo k.g. Goede kwaliteit f i8,— 1RROL Co., Aalsmeer. Vertegenw. J. R. BARKER Az. Daar wjj binnenkort weder bekende soorten Egyptische Sigaretten ontvaDgen, verlaaen wij de prijzen van onderstaande merken met 0 0 Special van f 0,70 voor f 0,56 State Expres 0,70 0,56 Memphis 0,70 0,56 Spinet 0,80 0,64 Miss Blanche (drie ster) 0 70 0,56 Khiat 0,70 0,56 Prince Leopold 0,25 0,20 Olifant 0,20 0,16 Gold flake 0,25 0,20 Capstan 0,25 0,20 Billy 0,15 0,12 vermoedelijk in café „den Burg" of Hotel „Texel" één van f 60,en één yau f 40, Beleefd wordt inlichting of terugbezor ging regen belooning verzocht. Adres Nieuws Texelsche Courant. Oldenburgerst. boek No. 2435, Groninger St. boek No. 226, Geldersehe St. boek No. 131, zal Dinsdag worden ge monsterd. M. A. LANGEVELD. m

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2