a 3388 Woensdag 14 April 1920. S38t' Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland» ABONNEMENTEN ea A3VERTENTIEN worden aangenomen de TJitg. Fimka LAN GEVELS A PB ROOIJ, Parkstraat, Bpk« of Tax ia LICHT OP! Van week tot week Dit bl»d verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. HOOGWATER Reede van Texel. öeperkte dienstregeling van 16 Februari 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 n.m. De Roomscke vrouw naar de stembus. COURANT. Aborinementspryt per 8 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prï$ der Advertentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 14 April tot en met Dinsdag 20 April: voor rijwielen 8.30 uur, voor rijtuigen 9.—uur (Zomertijd.) Donderdag 15 April v.m. 6,56 Vrijdag 16 7,49 Zaterdag 17 8,33 Zondag 18 9,11 Maandag 19 9,49 Dinsdag 20 10,28 Woensdag 21 „11,09 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. van Nieuwediep9,15* 4.15 Zondags v.m. 8,45. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1.07 12|20t 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 9,17 12,28§ 3,05 6,09 8,30 10,45f i Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,35 11,39 3,07 6,02 9,18 10,36 12,36 3—10 April. Minister Aalberse heefc het opgegeven. Zijn poging, oin in het conflict tusschen de werkgevers en werknemers in het haven bedrijf op te treden, heeft geen succes gehad. En in een kort briefje heeft de minister de partijen daarvan kennis ge geven. De onaannemelijke voorwaarden van de werkgevers, de afwijzende houding der Federatie en de weifelende houding van den Centralen Bond, hebben den minister doen besluiten zich van verdere pogingen te onthouden, totdat hij verneemt, „dat er in de meening der partijen een wijzi ging is gekomen." De besturen der arbeidersbonden hebben verzet aangeteekend tegen de conclussie van den minister, maar afgezien van de vraag of zij vrij uitgaan of niet, staat het vast, dat alleen reeds de voorwaarde door de werkgevers gesteld reeds voldoende was om minister Aalberse de pas af te snfjden. De strjjd in het havenbedrijf ontwikkelt zich almeer in een voor de werknemers ongunstige richting. o oo— Van de buitenlandsche aangelegenheden bleven nog steeds in do laatste^ dagen de Duitsohe in bijzondere mate de aandacht bezig houden. Allereerst wel_ de gebeur tenissen, die zich afspelen in het Roer gebied. Het is daar tot dusver beter af- geloopen, dan aanvankelijk gevreesd werd. Tengevolge van het ingrijpen van de Rijks- weer, is het roode leger uit elkaar geval len en thans kan gezegd word6n, dat het verzet zoo goed als gebroken is. Alle steden van beteekenis zijn door de regee- ringstroepen bezet en ook aan het plun derend en brandschattend rondtrekken van losse roode benden is paal en perk gesteld. Het oude gezag is hersteld en ijverig wordt thans beslag gelegd op de wapen- en mu- nitievoorraden, waarover het roode leger beeft beschikt. De zuivering van hst op roerige gebied is snolier in haar werk ge gaan, dan men had durven verwachten. Nu wil dit alles echter nog niet zeggen, dat het in het Roergebied thans en voor de toekomst volledig pais en vrée is, maar de geregelde toestand is thans hersteld en de terreur is gebroken, dat is een zaak van belang. o—o o— De Duitsche regeering heeft reden tot ernstig klagen over de houding van Frank rijk. Millerand heeft n.l. het binnenrukken van het Roergebied door de Duitsche re- geeringstroepen aangemerkt als een over treding van de vredesvoorwaarden. Het vredesverdrag toch bepaalt, dat Duitscb- land in de neutrale zöne niet meer dan 17000 man troepen mag hebben. Met zoo'n legertje was tegen de veel sterkere roode legers niets aan te vangen en vandaar, dat de Duitsche regeering aan Millerand ver zocht, de rijkstroepen in het neutrale ge bied tijdelijk te mogen versterken. Mille rand weigerde en toen de Duitsche regee ring inzag, dat z(j het Roergebied niet verder aan roof 6n plundering mocht laten prijsgeven, hakte zo de knoop door en zond zo troepen naar het oproerige gebied. Onmiddellijk gaf Millerand daarop bevel de Duitsche steden Frankfort, Hanau, Hom burg, Dieburg en Darmstadt te bezetten en dit geschiedde. De Duitsche regeering heeft daartegen krachtig geprotesteerd. Millerand, die het voorstelt alsof de Duitsche troepenbewegingen in het Roer gebied eigenlijk tegen Frankrijk gericht zijn, heoft bij de Fransche pers nogal in stemming gevonden. En ook do Belgische regeering heeft hem bericht gezonden, dat zij bereid is Millerands optreden te steunen. Evenwel keuren de Engelache, Italiaansche en Amerikaansche regeeringen het optreden van Millerand af. Waarschijnlijk in ver band met een en ander is Lloyd George onverwacht naar Parijs vertrokken. Millerand beleeft nog niet veel plezier van zijn overhaast optreden. Blijkbaar viudt zijn eigenmachtig optreden als hand haver vau het vredesverdrag bij de bond- genooten geen onverdeelde instemming. We zullen er in de komende dagen wel meer van hooren. —o—o—o De politieke crisis in Denemarken mag als opgelost worden beschouwd. En blijkbaar ten genoege van beide partijen, want de oplossing geschiedde op grond van een vergelijk. De Koning heeft het nieuwe Kabinet moeten verzoeken om af te treden, waarop daarna een nieuw ministerie samen gesteld is uit mannen, die tot nog toe geen politieke loopbaan hadden gehad. Dit nieuwe Kabinet zal de kiesrechthervorming voortzetten, welke door het Kabinet-Zahie was aanhangig gemaakt. Tevens zullen nieuwe verkiezingen moet volgen. Door de vakvereenigingen worden alle stakingen opgeheven. Nog hebben niet alle arbeiders groepen daaraan gevolg gegeven, doch langzamerhand keert de rust weer terug. o—o o— De Iersche kweste blijft in Engeland nog steeds de gemoederen in beweging houden. De toestand blijtt nog steeds zeer ernstig en onzeker. Wel is de tegen Paschen aan gekondigde opstand achterwege gebleven, doch de Sinn Feiners hebben toch op een wijze Paschen gevierd, die doet zien, dat zij voor niets staan, als het er op aankomt hun gevoelens lucht te geven. Zij hebben een heel6 reeks regee- ringsgebouwen in brand gestoken, in de lucht laten vliegen of op andere wijze vernield. In niet minder dan 153 belasting kantoren werd alles kort en kRin geslagen en voor een waarde van meer dan een half millioen pond sterling verwoest. En ondanks alle maatregelen werden de daders niet gevat, behalve twee, die toen ze een ontvangerskantoor wilden plunderen, door den ontvanger en diens gezin gevangen genomen werden. Ierland heeft thans een nieuwe politie chef gekregen, doch Macraedy, de nieuwe titularis, krijgt dadelijk de handen vol werk. TEXEL, 13 April 1920. T. E. S. O. Al waren er Zaterdag in café den Burg 20 aandeelhouders minder tegenwoordig dan op de vorige jaarvergadering, de opkomst was niettemin goed te noemenbij de stemming toch bleken 46 stemgerechtigden tegenwoordig te zijn. Na opening van de vergadering door den voorz., werden de notulen gelezen en met een kleine opmerking van den heer G. Dros, be treffende de herziening van het tarief voor melkvervoer, goedgekeurd. De belans en de verlies- en winstrekening over 1919 werden op verzoek van den heer M. Molenaar voorgelezen. De heer J. Jac. Rab informeerde naar de boekwaarde van de Ada van Holland de voorz. deelde mede, dat die thans f 12.000 is. Het trok de aandacht van den heer J. Daalder Dz., dat als vergoeding voor het vervoer goederen naar den Burg, tweemaal per dag met paard en wagen, een bedrag van f 1832.50 op de rekening voorkomt. Dat is toch veel te laag, meende spr. En toch werd er niet meer voor betaald, antwoordde de voorz. De vergoeding geschiedt volgens overeenkomst voor dat bedrag. Vervoer goederen niet door T. E. S. O. aangevoerd, komt den vervoerder ten goede, De cijfers van balans en verlies- en winst rekening kunnen wij onzen lezers sparen. In ons nummer van 24 Maart gaven wij reeds een overzicht daarvan. Om dezelfde reden kunnen wij de financieele beschouwingen uit het jaarverslag achterwege laten. Uit dat verslag stippen wij dan ook alleen aan, dat wegens onvoldoenden aanvoer van steenkolen, alsmede ongunstigen treindienst de dienst Texel—Nieuwediep beperkt werd onder houden en van 1 Januari tot 18 Mei één reis, van 18 Mei tot 31 December twee reizen per dag werden gedaan en van 30 Januari tot 17 Februari wegens ijsgang de dienst werd onder houden tusschen Nieuwediep en het Horntje. Voorts, dat met het Hoofdbestuur der Poste rijen overeenstemming werd bereikt omtrent een nieuw contract, varieerende naar gelang de exploitatiekosten hooger of lager zullen worden, een z.g. elastisch contract en dat over 1919 werden vervoerd 56,965 personen, waarvan in Augustus 9362. Nadat eenige vragen, die gesteld werden, ten genoege van de aanwezigen waren beant woord, werden rekening, balans en jaarverslag met dank aan den directeur, bij acclamatie vast gesteld. De aftredende commissarissen, de heeren H. W. Keesom en F. Zegel Kz., werden bij eerste stemming herkozen met resp. 28 en 27 stemmen. Op de heeren Joh. Keijser Dz. en N. Dros Pz. werden elk 16 en op den heer J. Jac. Rab 3 stemmen uitgebracht. Op de desbetreffende vraag van den voorz. verklaarden de benoemden hunne herbenoeming te aanvaarden, ze werden door den voorz. ge- lukgewenscht, die ook de vennootschap met hunne herbenoeming feliciteerde. De gewone uitloting obligaties had daarna plaats. Bij de rondvraag stelde de heer J. C. Visser, na dank te hebben gebracht aan het bestuur voor zijn bemoeiingen in het afgeloopen jaar, eenige vragen 1. Is de salarieering van het personeel aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen 2. Zijn we vrij in het vaststellen van tarieven 3. Ingeval de 8-urige werkdag moet worden ingevoerd, hoe denkt het bestuur dat te regelen De voorz, antwoorddelo. dat de salaris regeling thans verder gaat dan de eischen van Ged. Staten. 2o. dat voor de tarieven steeds de goedkeuring van den Minister van Waterstaat werd geëischt, thans ook van Ged. Staten. 3o. Dat het bestuur er zich nog niet in had ver diept, hoe te handelen bij invoering van den 8 urigen werkdag; komt tijd, komt raad, meent de voorz. Vervolgens stelt de heer Visser de volgende motie Motie. „De vergadering van aandeelhouders van T.E.S.O. gehouden op 10 April 1920, kennis genomen hebbende van de voorwaarde, waarop door Provinciale Staten subsidie wordt verleend, n.l. zoolang aan aandeelhouders geen dividend wordt uitgekeerd, vreezende, dat mede door die bepaling voor eerst van dividend-uitkeering (waarop nu reeds twaalf jaar wordt gewacht) geen sprake zal zijn, gezien de tegenwoordige hooge liquidatie- waarde der bezittingen van T. E. S. O., verzoekt het bestuur, maatregelen te willen nemen, die eventueel zouden kunnen leiden tot het overnemen van den dienst door Provinci ale Staten ot tot het doen vervallen der voor waarde, waarbij bepaald wordt, dat subsidi- eering ophoudt, ^zoodra dividend zou worden uitgekeerd, of, ingeval die pogingen zouden falen, de wenschelijkheid te overwegen, om tot liquidatie over te gaan, en gaat over tot de orde van den dag." Ofschoon het bestuur zich niet verzette tegen het aannemen van de motie, gingen er uit de vergadering verschillende stemmen op tegen de zinsrede aan het slot„of, ingeval die pogingen zouden falen, de wenschelijkheid te overwegen, om tot liquidatie over te gaan." Men meende, dat slechts dan tot liquidatie mag worden overgegaan, wanneer de dienst door het Rijk of de Provincie zou worden voortge zet, algemeen achtte men de uitkeerlng van dividend billijk. Algemeen werd de wenschelijkheid uitge sproken de dienst aan de Provincie of het Rijk over te dragen, ook van zijde van het Bestuur, dat naar de voorz. mededeelde, reed» herhaaldelijk daarop heeft aangedrongen. Nadat de heer Visser de gewraakte zinsnede heeft teruggenomen, wordt de motie met 42 tegen 2 stemmen aangenomen. Op de vraag van den heer J. C. v. d. Poll, waarom de door de Coöperatie aangeboden 300 H,L. steenkolen niet door T.E.S.O werden aangenomen antwoordde de voorz.„omdat ze ons te duur waren I" Nog vroeg de heer v. d. Poll of het aan het bestuur bekend is, dat het personeel boven hun gage dezen winter steenkolen heeft ont vangen. De voorz. antwoordde daarop „Ja, ieder lid van de bemanning heeft eenmaal '/«mud steen kolen gekregen." Nadat nog de heer Roeloffs met instemming van de vergadering voor die daad dank heelt gebracht aan het bestuur, werd de vergadering met dankzegging gesloten. De zaal van Hotel „de Zwaan" was Woens dag geheel gevuld, toen de heer P. Graaf In het bizonder aan de vrouwen, zoo goed ver tegenwoordigd, en die in zekeren zin de poli tieke vuurdoop zouden ondergaan, het welkom toeriep, om daarna de vergadering te openen met christelijken groet en het woord te ver kenen aan den spreker, den heer de Lobel uit Haarlem. Dat de spreker in scherts sprak, toen hij, vóórdat hij zijn causerie aanving, zeide, met de ultnoodlging van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging aanvankelijk verlegen te zijn geweest, omdat hij er tegenop zag tegenover zooveel vrouwen te staan, is wel gebleken. De heer Lobel is een volksredenaar bij uitstek, weet zijn stof uitstekend te verwerken en het geen hij wenscht te zeggen, in een vorm te gieten, die inslaat, dat getuigt wel het feit, dat hij er Zondag in geslaagd is, zijn gehoor, voor het meerendeel vrouwen, een uur en zeven kwartier,' aan eeq stuk te boeien. Na een inleidend woord, betreffende de nood zakelijkheid voor de vrouw, om aan politiek te doen, kwam spr. aan zijn eigenlijk onder werp, schertsend de eerste les in de politiek genoemd, en die door hem in twee gedeelten werd gesplitst. Voor de pauze zou-spr. trachten zijn hoorde ressen een algemeen begrip van de politiek bij te brengen, terwijl na de pauze meer speciaal de taak der vrouw zou worden geschetst. We zullen beproeven in korte trekken, een overzicht van het behandelde te geven. In het hart van ieder sterveling, zoo ongeveer ving spr. aan, leeft een verlangen naar geluk en al is spr. er voor zich van overtuigd, dat het volle geluk hier op aarde nooit is te be reiken, toch gelooft hij zeker, dat het verlangen naar geluk, de drijfveer is van allerlei stroo mingen rondom ons. De revolutie in Duitschland, de roof en plun dering die er mee gepaard gaat, is meent spr., een streven naar geluk. Spr. is overtuigd van de hooge ernst der leiders en hij noemt als voorbeeld den volksleider Domela Nieuwenhui- zen, die zijn heele leven heeft gewerkt, zijn bezit opgeofferd en smaad en gevangenisstraf heeft verduurd, voor zijn ideaalde menschen gelukkig te maken. Achtereenvolgens behandelt spr. vervolgens de 3 groote stroomingen van den tegenwoor- digen tijd, n,l. het liberalisme, het socialisme en het katholicisme. Het liberalisme, kind van de groote Fransche revolutie, heeft, zegt spr., meer dan 100 jaar geregeerd. De rede, het verstand, zou de menschen vrij maken, die levenbeschouwing is doorgedron gen tot alle kringen, zelfs katholieken hebben haar aangehangen en een tijdlang is het libe ralisme oppermachtig geweest in de wereld. Maar het gevolg is geweest, dat niet het verstand, maar de hartstocht de wereld is gaan regeeren. De groote oorlog, de verwildering, kortom alle ellende van den tegenwoordigen tijd wijt spr. aan het liberalisme. Uitdrukkelijk wijst spr. er op dat hij niet spreekt over de liberale personen, maar over het stelsel. Er zijn altijd liberale menschen geweest, veel beter dan de leer, die zij heetten aan te hangen. Het liberalisme als stelsel zegt spr. is een fiasco geweest, het heeft afgedaan. Van het socialisme zegt spr. vervolgens: al wat niet gelooft in een Hooger wezen, loopt

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1