Broedeieren te koop, #g$i „EKWIN" Motorschip „Maria" De stamboekhengst Gemengd .Nieuws. %t ar kt berin ten distributie. een Kuikalf. HUISNAAISTER biedt zich aan. H. KEESOM. Streng verboden Landbouwers opnieuw te velde willen doen keuren, prima Stokbolmer teer, koolteer, carbolineum, blackvarnis, machineolie, consistentvet. staat ter dekking tegen een dekgeld van21,- en f 10.- veulengeld. Gemeenteraad van Texel. Predikbeurten D VEKT BNTIÏGN een Dresseerkar. - Van welingelichte zijde deelt men ons mede, dat de heer Buysing Damste, burgemeester onzer gemeente, de benoe ming tot eerevoorzitter van de afdeeling Texel der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer heeft aangenomen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. Dijt te Den Burg om op het perceel, kadastraal bekend in Seetie D, no. 15 een graan- malerij en koekenbrekerij, waarin een petroleummotor van 6 P.K. zal worden gebezigd te mogen oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 9 April 1920. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUTSING DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van G. COEVERT te den Burg om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie E, no. 1302 een slagerij te mogen oprichten door hen voorwaar delijk is ingewilligd. Texel, den 9 April 1920. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUTSING DAMSTE. Mond en Klauwzeer. Zondag 18 April 1920. Wijkcommissie den Hoorn. Wilte Leghorns, 20 cent per stuk. Te koop Te koop ligt Zaterdagmorgen gereed om vee te laden voor de groote voorjaarsmarkt te Alkmaar. Afvaart elf uur. en Maandagmorgen voor Pur- merend. Afvaart elf uur. eieren te zoeken of overpaden te maken Wij leveren tegen scherp concurreerende prijzen S. SMIDT ZONEN. Waalderstraat, Den Bnrg. thans te hoop bij het socialisme en in de toekomst zal de strijd gaan tusschen hen, die gelooven, en hen, die niet gelooven. Wij zullen U overvloed geven van alle stoffelijke goederen en zinsgenot en gij zult gelukkig zijn, zoo spreekt het socialisme, zegt spr. Het kamerlid Kleerekoper heeft het gezegd en zijn collega Sannes heeft het beaamd, de begeerte heeft de massa aangetast. Het socialisme noemt spr. één lofzang op de hebzucht. Het Katholicisme daarentegen, vervolgt spr. volgt de leer van den Qoddelijken Zaligmaker. De grondslag van die leer is de liefde. Het Katholicisme bedoelt rechtvaardigheid en naastenliefde. Omtrent de taak van de vrouw in de politiek, deelt spr. na de pauze een en ander mede. De vrouwen hebben aan het Christendom veel te danken, zegt spr., bij de heidenen waren zij niet in tel en van het communisme, voegt hij er aan toe, hebben ze niet veel te wachten. De hoogste taak van de vrouw en moeder blijfi ook thans nog de opvoeding van hare kinderen tot goede burgers. Wanneer alle kinderen worden gevormd tot zedelijke men- schen, zegt spr., krijgen wij van zelf een goede maatschappij en zullen de ongerechtigd heden vanzelf verdwijnen. De maatschappij is in de laatste jaren heel wat veranderd, zegt spr. In ons vaderland winnen 600,000 vrouwen buiten de huishouding de kost, terwijl 100,000 van die vrouwen in den leeftijd van 23 tot 50 jaar ongetrouwd zijn. Het vrouwenkiesrecht, waar wij lang tegen gekant zijn geweest, bleek ten slotte niet te keeren en is gekomen, zegt spr. Onze vrouwen hebben zich erbij aan te passen. Iedere vrouw moet nu lid worden van de R. K. Kiesvereeniging en bovendien haren man opwekken tot aan sluiting, wanneer die nog niet lid van de kies vereeniging mocht zijn. Spr. verwacht veel van den invloed der vrouw. Met een kort woord werd de vergadering, door den voorz. gesloten. V. V. V. Eigenaardige kwestie. Een eigenaardige kwestie doet zich te Haarloo, gem. Borculoo, voor. Ver scheidene mannelijke gezinshoofden heb ben als lid der Ned. Herv. kerk bedankt, omdat zij als rechtzinnigen niet wilden bijdragen voor een vrijzinnig predikant. Nu heeft de vrijz. - kerkvoogdij de vrouwen aangeslagen in den kerkelijken hoofdelijken omslag. Maar de mannen weigeren dezen voor hun vrouwen te voldoen. Thans heeft de kerkvoogdij deze zaak in handen gegeven van een advocaat, zoodat de rechter zal hebben uit te maken, of gehuwde vrouwen gedwongen kunnen worden, haar hoofdelijken omslag te betalen. Eet huis voor den Baacl van Arbeid te Tiet. Het tweede kamerlid, de heer L. M. Hermans, schrijft aan het Volk o m. Een door mij ingesteld onderzoek heeft mij doen zien, dat er in deze zaak zonderliog is gehat deld, zelfs zoo zonderling ik wil voorloopig nog maar geen ander woord gebruiken dat ik mij niet met het antwoord vaD den minister tevreden kan verklaren. Zoodra de Kamer weer bijeen komt, zal ik met onze fractie de wenschelijkheid bespreken om een interpellatie aan te vragen. Ik weet zooveel van de zaak mede te deelen, dat dit niet alles gaat in het keurslijf van een paar schrifte lijke vragen. Gesteld in handen van B. en W. om praeahvies. e. Besluit van Regenten Algemeen Wees huis tot verhooging van de jaarwedde van den Vader en de Moeder dier-instelling tot f 1000,met 4 eenjaariyksche verhoogin gen van f50,— en de pensioensgrondslag voorloopig te bepalen op f2200,—. Wordt goedgekeurd. f. Adres van 42 losse werklieden van Staatsboschbeheer, houders van werke- loozenkaarten, om uit de gemeentekas te mogen ontvaugen, hetgeen zjj als houders van genoemde kaarten minder ontvangen dan de overige losse arbeiders, te weten: 25 cents per dag en het volle dagloon op de dagen, dat er niet gewerkt wordt, als Goede Vrijdag, 2en Paaschdag enz. De voorz. merkt op, dat niet waar is wat in het adres wordt gezegd, als zou de ge vraagde vergoeding zyn beloofd. De heer Epe licht de kwestie betreffende de werkeloozenkaarten en aanverwante toe. In verband met de vele aanvragen is de post op de begrooting verhoogd, maar om te voorkomen, dat de arbeiders, die om hunne werkeloosheid worden in dienst ge nomen, zouden blijven, ook als ze bij andere werkgevers werk kunnen krijgen, is hun loon bepaald als in het adres wordt gemeld. Iüdien nu het gemeentebestuur van meening is, dat het loon te laag is, dan zou dit kunnen worden aangevuld uit de aemeentekiis. De heer Boon vindt de gelegenheid voor werkverschaffing, als door Staatsbosch beheer geboden, een genot voor de gemeente en meent dat de. gemeente wel verplicht is iets voor zijn werkelooze arbeiders by te dragen. De heer K6esom is het in zeker opzicht met den heer B. eens, doch acht het 6en bezwaar, dat een boer, die een enkelen dag een arbeider noodig heeft, die niet kan krijgen, omdat de arbeiders, die bij staats boschbeheer werkzaam zjjn geregeld daar moeten verschijnen en niet maar eens een dag bij een ander kunnen gaan werken. Op dien grond is spr, niet voor bijpassen uit de gemeentekas. Op voorstel van den voorz. wordt besloten het adres aan te houden. 2. Vaststelling kohier schoolgelden, 2e kmartaal 1920. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1199,55. 3. Benoeming onderwijzer aan den Burg. Met 10 stemmen wordt benoemd de heer P. B. Riteco van Helder no. 1 van de voordracht, op no. 3 werd 1 stem uitge bracht, 1 in blanco. 4. Verbouwing school Den Hoorn. De o. 1. school te den Hoorn werd be zocht op 15 Januari '16 door 42 leerlingen, 15 Januari '17 door 58 leerlingen, 15 Jan. '18 was dat aantal 65, 15 Jan. '19 was het 69, in 1920 op 15 Jan. 73, 1 Maart 76, 1 April 83, er is dus een geleidelijke stijging. Reeds bij meer dan 40 leerlingen worden de kosten van een 3e leerkracht door het Rijk gedragen en bi) 91 leerlingen wordt die 3e leerkracht een eisch. Het onderwas te den Hoorn, door 2 leer krachten, komt onvoldoende tot zijn recht, waarom B. en W. voorstellen te besluiten le tot het stiohten van een 3e schoollokaal te den Hoorn en hen daarvoor een crediet te verleenen van f 8000,en 2e tot het aanstellen van een onderwijzeres, zoodra genoemd lokaal kan in gebruik worden genomen. Wanneer nog dit jaar tot den bouw wordt overgegaan, draagt het Rijk ]/4 in de bouw kosten bij. De kosten van den bouw, als op over gelegde teekening aangegeven, zijn begroot op f7200,— aanschaffen schoolmeubelen f600, voor rekening van de gemeente blijft daarvan f6000,De finaatieele ge volgen zullen zijn, rente en afschrijving, 10 per jaar f600,—, jaarljjksch onder houd f50,verwarmen en schoonhouden f 100,is te zameu f750, vermindert met f275, hetgeen thans voor onderwijs haDdwerden wordt betaald, blijft f475. Na eenige discussie, waarbij de heer de Graaf de vraag stelt of misschien plannen worden beraamd voor een bijzondere school, een vraag die door den heer de Vries ont kennend wordt beantwoord, wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel van B: en W. besloten. By de rondvraag wordt door den heer Koning gewezen op verzakkingen bij de steiger te Oost. Besloten wordt een onder zoek in te stellen en zoo mogelijk ver betering aan te brengen. De heer Dekker brengt de geruchten ter sprake betreffende iemand, die als spook zou fungeeren aan den Burg. Spr. veronderstelt dat, het spook zal verdwynen, wanneer de krant zal melden, dat er hier over ge sproken is. Verder wyst de heer Dekker op de onge motiveerd hooge aanslagen van meerdere personen in onze gemeente in de Rijks inkomstenbelasting en wijt dat aan den ambteuaar de Vries. De heer Bakker merkt op, dat genoemde ambtenaar slechts gegevens verzameld en met den eigenlijken aanslag niets te maken heeft. De heer Keesom zou wel wenschelijk vinden, dat een commissie uit den Raad de aanslagen mocht vaststellen, want zooals het nu geschiedt vindt spr. treurig en als de voorz. opmerkt, dat er in de commissie van aanslag toch Texelaars zitting hebben, dan antwoordt de heer K. daar niks mee op te hebben. Op een vraag betreffende de rioleering te den Hoorn gesteld door den heer de Vries, antwoordt de voorz., dat het door hem aan den opzichter is opgedragen. Over de baldadigheid van de jeugd te Oudeschild, in de avonduren, nu geen lan taarns meer branden, klaagt de heer Boon. Naar voorziening in de vacature by het onderwys te de Cocksdorp informeert de heer de Graaf, acht aanstelling van een reserve leerkracht gewenscht. De voorzitter merkt op, dat men thans niet kan slagen iemand in vasten dienst te krijgen, dus zeker geen reserve-kracht. Er moet zegt de voorz. op de examens worden gewacht. Voor wijziging in de schooltijden pleit nog de heer de Graaf, die met het oog op den zomertijd, de school liever om half tien dan om half negen zag aanvangen. De voorz. zegt toe, den heer Schoolopziener er over te zullen raadpbgen, In verband met mond-en klauwzeer, zou de heer Kikkert willen voorschry ven iedere week versch stroo in de markthokken te moeten leveren. De voorz. zal met de op merking rekening houden. De heer Kikkert klaagt over het opbreken van de straat door de jongens om te knik keren. De voor», beaamt die klacht en voegt er aan toe, by het onderzoek naar de daders steeds weinig medewerking van de om wonenden te ondervinden. Sluiting. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Sinds de vorige opgaaf komt blijkens aan gifte mond- en klauwzeer voor bij J. Witte Jzn. te Everstekoog J. Witte te Noordhaffel; H. Kuip te de Westen Jac. Roeper Jzn. te de Waal. Als hersteld is aangegeven het vee van A. Dros te Eierland. Texel, 13 April 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds. Kroese. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijnackar Hordyk. Koog, n.m. 3 uur ds. Pijnacker Hordijk, den Hoornv.m. 11 uur ds. Visser. Oudetchild, v.m. 10 uur ds. Kroese. Ooslerendn.m. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. van Gra«aiek. GEREFORMEERDE KERK. Ooiterend, v.m. 10 uur de hr. A. J. Noordewier Theol. Cand. van Meppel. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoornv.m. 11 uur zomertijd da. Kuperus. Purmerena, 13 April. Aangevoerd 1083 Runderen waaronder: 245 vette kooien 150 i 210 Ct. per K.G QQfi Gelde koeion f 400 i 750; 880 Melkkoeien f 400 i 750; 14 stieren. 78 vette kalveren f 2,40 a f 2.80 p. Kg. 876 Nuchtere kalveren f 18 a f 62; 1034 Schapen f 45,a f 70.—; 255 vette varkens f 1,45 a 11.65 per Kg. 85 magere varkens f 60 a f 85,00; 74 biggen f 32,00 a f 52,00; kipoiernn f9,25 a f 9.75 D«r 100: Afhalen van Broodkaarten Donderdag 15 April 5 6 uur n.m. De heer en mevrouw DRIJVER-Dyt betuigen hun oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Santpoort 12 April 1920. J. KEIJSER Augsz. J. GRISNICH, P.H. Polder. R. HUISMAN flfz. Burg. Adres Bureau van dit blad. op Oostzicht, Anna Pauluwna, en. op de landerijen, bij oncergeteekende in gebruik A. A EELMIN. die hun producten van te velde en op party goedgekeurd zaad ot pootgoed, door het Algemeen Bearings Instituut (K.I. Z) (Opgericht door den Bond van Nederl. Handelaren in Zaaigraan, Zaaizaad en Pootgoed) gelieve zich onverwijld op te geven voor zoover Noord-Holland betreft by den Heer H. E. WAMSTEKER te Hoofddorp (telef. 85) waar verdere inliohtingen te verkrijgen zijn. Aanbevelend, H. A. LANGEVELD. Zaterdag 10 April, 's morgens 9 uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté. Secretaris Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennis geving de heer Vlaming. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorz. doet meded6eling en voorlezing van a. Dankbetuiging voor veThooging salaris als onderwijzeres handwerken van mej. N. Bakker Oosterend en idem van mej. G. Bakker, den Burg. b. Verslag en rapport over 1919 van de commissie van toezicht M. O. (Io ons volgend nummer zullen wij daaruit eeo en ander mededeelen.) c. Afschrift van Kon. Besluit van 18 Maart no. 85, boudeude goedkeuring wijzi ging verordening H Omslag. Sub a, b en c aangenomen voor kennis geving. d. Verzoek bestuur Sportvereeniging om subsidie.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2