3390 Woensdag 21 April 1920. 33st' Jaargang Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. en en la Van week tot week 1 a Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S madndeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A.B01S -4BME N TE N en ABVERTENTIEN worden aangenomen de Uiig. F»ka LAH0EYEL!» A DE ROOIJ, Parkstraat, Bun® of Tax as. LICHT OP! Van Woensdag 21 April tot en met Dinsdag 27 April: voor rijwielen 8.45 uur, voor rijtuigen 9.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 22 April v.m. 11,55 Vrijdag 23 12,44 Zaterdag 24 1,10 Zondag 25 2,06 Maandag 26 3,12 Dinsdag 27 4,29 Woensdag 28 5,51 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Beperkts dienstregeling van 25 April 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwedlep9,15 4.15 Op Zon- en Feestdagen Van Texel7,45 v.m. 5,— n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vartrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,245 1.07 12,20+ 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11.39 !2,28§ 3,07 3,05 6,02 6.09S 9.18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag. T+ Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 10—17 April. De anti-revolutionaire partij heeft een nieuwen leider gekregen. Dr. Kuyper heeft, met het oog op zijn hoogen leeftijd, de leidsels uit handen gegeven. Op de depu- tatenvergadering, dezer dagen te Utrecht gehouden, worden daaraan woorden van weemoed gewijd Maar tevens werden ook woorden van groote dankbaarheid ge sproken, over wat Dr. Kuyper voor de partij is geweest en werd hem het eere voorzitterschap aangeboden. ■Waarschijn lijk zal tevens het initiatief worden ge nomen om aan de Vrije Universiteit een Kuyper-leerstoel te verbinden. De hulde in dit alles de verdiensten van „den grooten leider" gebracht, is alleszins verklaarbaar. Dr. Kuyper is zooal niet de stichter, dan toch de man, die de anti revolutionaire part(j tot grootheid en bloei heeft gebracht, waardoor ze, nu al een reeks van jaren, een rol van beteekenis kan speleD op het tooneel der politiek. Oud-minister H. Colijn heeft de teugels thans in handen gekregen. Waarschijnlijk zou de keuze van de Deputatenvergadering op oud-gouverneur Idenburg z|jn gevallen, ware deze niet door zijn gezondheidstoe stand verhinderd geworden, om den arbeid en de zorgen aan het leiderschap verbon den op zich te nemen. Thans werd de heer Colijn tot le Voorzitter gekozen en de heer Idenburg tot 2e Voorzitter. Naar luid der berichten heeft de heer Coljjn aanvankelijk nogal bezwaren tegen zijn benoeming ter tafel gebracht. Zooals men weet, vertoeft de heer Colijn, door zijn verbonden zijn aan de Ned. Bat. Petroleum-Maatschappij, veel buitenslands. Mag men echter de berichten gelooven, dan zal hij binnen alzienbaren tijd ontslag nem6n, om zich geheel aan de politiek en de a.r.party te kunnen wijden. —o—o—o— Onze zuidelijke buren vertoonen in de laatste dagen weer teekenen van zenuw achtigheid. Het oogenblik nadert met rassche schreden, waarop de te Parijs op gestelde overeenkomst, tusschen Nederland en België, zal worden bezegeld. Aanvan kelijk schijnt het voornemen geweest te zijn, om deze plechtigheid op 15 dezer te doen plaats hebben, doch daar is niets van gekomen. Men was er in België al weer heelemaal door van streek, maar minister-president Delacroix kwam geluk kig de gemoederen geruststellen met de mededeeling, dat op genoemden datum alleen de conclusies van de Nederlandsche en Belgische delegaties zouden worden overhandigd en nog dadelijk niet tot on- derteekening zou worden overgegaan. Som mige Belgisohe bladen, die tot de tegen standers van het ontwerp bebooren, maak ten hun lezers al dadelijk blijde met de mededeeling, dat nu van de onderteeke- ning wel niets zou komen. Ze hebben hun lezers waarschijnlijk met een doode musch blij gemaakt, Intusschen bleven tal van bladen er bij de regeering op aan dringen, het verdrag, zooals dat te Parijs opgesteld is, niet te teekenen. o—o—o— Nog steeds blijft de toestand in Duitsch- land in sterke mate de aandacht bezig houden. En er is meer dan één onder werp dat daarbij naar voren treedt. Allereerst is daar het gebeuren in het Roergebied. De rust is er hersteld. Voor het oog althans. De rjjksweer heeft de roode benden uiteengejaagd en de roode gardisten hebben zich verspreid. Maar een bedenkelijke zaak is het, dat het met het inleveren van de wapens en munitie ,niet vlotten wil. Naar luid der berichten is nog Diet het tiende deel, van wat er moet zijn, ingeleverd. Men begrijpt wat dit beteekent. Als de rijksweer straks weer teruggetrokken wordt uit de neutrale zóne, staat de roode hoofdlieden niets in den weg om het oude spel te hervatten. Wa pens en munitie zullen er nog genoeg overgebleven zijn, hier en daar veilig op geborgen. Er wordt in de Duitsche bladen ernstig tegen dit gevaar gewaarschuwd. En meteen wordt er geklaagd over de slappe houdiDg der regeeriug, die niet recht door durft pakken. Over die slappe houding zijn ook de Beiersche r|jksweertroepen, die in het Roergebied de orde hebben hersteld, zeer ontevreden. Daarbij komt, dat de regeering ook nog geloof hecht aan de tegen deze troepen ingebrachte beschuldigingen van wreedheden te hebben gepleegd. Het z|jn de communistenleidere, die deze beschuldi gingen tegen de troepen ingebracht hebben, en inderdaad schijnen deze troepen niet al te zachtzinnig opgetreden te zyn. Moge lijk wel, omdat van de andere zijde al evenmin met zachtheid werd opgetreden. De troepen hebben nu een deputatie naar Berlijn gezonden om tegen de beschuldigin gen te protesteeren, maar de regeering heeft geweigerd, ze te ontvangen. Daarover zijn de Beieren nu geweldig boos geworden. Ze hebben een vergadering gehouden,waarin ze verklaarden, dat zij alleen op verzoek der rijksregeering zich bereid hadden ver klaard de orde en rust in het industrie gebied te herstellen. Nu de regeering hun niet vertrouwt weigeren zij verder te vechten. o—o—o- In Duitschland worden de gemoederen voorts geregeld in beweging gebracht, door allerlei geruchten over een op handen zijnde contra-revolutie. De Duitsche rijksweerminister Gessier heeft in de Nationale Vergadering over de contra-re volutionnaire bewegingeenig woor den gezegd, die nogal de aandacht hebben getrokken. Hij verklaarde n.l., dat de be richten, die de regeering nit Pommeren, het bolwerk der Pruisische jonkers, be treffende een nieuwen staatsgreep, had ontvangen, zeer ernstig luidden. De regeering heeft maatregelen genomen om dien nieuwen staatsgreep het hoofd te bieden. Zij heeft te Berlijn een brigade regeeringstroepen geconcentreerd, welke uit volkomen betrouwbare officieren en soldaten bestaat. Ook de vakvereenigingen bereiden een gewapend verzet voor. Zij laten lijsten rondgaan, waarop elk georganiseerd arbei der of beambte kan teekenen, indien hij bereid is de republiek tegen de binnen- landsche vijanden,zoo noodig met de wapens te verdedigen. Belangrijker steun schynt de regeeriDg echter van de Entente te zullen ontvangen. De Britsche regeering hee(t het voorstel gedaan aan de bondgenooten, om de Duit- schers mede te deelen, dat de geallieerden niet zullen dulden, dat in Duitschland een opstandig regime aan het bewind komt. In dat geval zullen de geallieerden zich genoodzaakt zien, de economische hulpen de zending van levensmiddelen te staken. Waar in het Roergebied de toestand nog steeds onzeker en gevaarlijk blijft en in Pommeren blijkbaar nieuwe opstandige plannen worden uitgebroed, daar komt het Britsche voorstel, dat naar luid der berich ten door de anderen met instemming is begroet, misschien nog juist ter rechter t|jd. Het Engelsche Lagerhuis heeft besloten, do vredesverdragen met Oostenrijk en Bulgarije te ratificeeren. Als nu ook het Hoogerhuis een dergelijk besluit neemt en de Koning er zijn handteekening onder plaatst, zal tusschen Engeland en de beide genoemde r|Jken de vredestoestand inge treden zijn. Een ander niet minder belangrijk be richt uit Engeland is dat, waarin gemeld wordt, dat het dreigend gevaar voor een mijnwerkersstaking vooreerst weer afge wend is. Met een kleine meerderheid heeft de mjjnwerkersbond de loonvoorstel len der regeering aangenomen, zoodat het stakingsbevel niet zal worden uitgegeven. T EX EL, 20 April 1920. Zaterdag j. 1 vergaderden te Oosterend de beide Visschersvereenigingen .Betracht het Goede" en de afdeeling van D. E. t. V. De opkomst was zeer bevredigend. De voorzitter van eerstgenoemde vereeni- ging, de heer P Kuiper, riep den aan wezigen het welkom toe en deelde mede, dat de vergadering van „Betracht het Goede" slechts kort mocht duren, daar D. E. t. V. veel werk had te verrichten en men voor „Betracht het Goede" alleen enkele huis houdelijke zaken had af te doen. De notulen van de laatstgehouden ver gadering werden gelezen en onveranderd met dank aan den secretaris goedgekeurd. Daarna deed de penningmeester rekening. De kas sloot met een nadeelig saldo van f 11.06. Goedkeuring volgde. Volgde verkiezing van vier leden van het bestuur. Aftreden moesten de heerenP. Kuiper, A. A. Ellen, C. Daalder Pz en J. Daalder Jzn. Op voorstel van een der aan wezigen werden allen bij acclamatie her kozen onder applaus van de vergadering Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, dat men dit jaar van ieder lid een kwartje meer contributie zal heffen, om het tekort in de kas te kunnen dekken. Nadat nog besloten was, om een aanplak- bordje der vereeniging op de oude plaats aan te brengen, werd met dank voor de belangstelling de hamer overgegeven aan den heer C. Timmer Azvoorzitter der afdeeling „Oosterend" van D. E. t. V. Ook de heer Timmer verheugde zich over de goede opkomst en deelde mede, dat dezen avond uitsluitend geldelijke aangelegen heden aan de orde gesteld zouden worden. De notulen der vergadering van 6 Maart j.l, werden gelezen en mede onder dank zegging onveranderd goedgekeurd. Hierna werd verslag gedaan van de handelingen eener vergaderrng, op 3 April te den Helder gehouden, waar inlichtingen waren verstrekt omtrent het instellen van een kas voor werklooze visschers en knech ten. Men zou daartoe dé statuten moeten wijzigen, vervolgens een verzoek moeten richten tot den betrokken Minister en daarna een onderhoud moeten heboen met de Directie van het Bureau te Den Haag. Ook was op de vergadering te Helder besloten tot het benoemen van een Alge- meene Secretaris tegen een matig hono rarium, terwijl men in belastingzaken elkander zal steunen. Aan den verslaggever werd dank gebracht. Uit de hieromtrent gehouden besprekin gen bleek, dat men voor het instellen van een kas voor werkloozen nog niet algemeen gestemd is, daar men eerst 4 weken wer keloos moet wezen, alvorens men kan trekken en vele geldelijke offers gevraagd worden De voorzitter lichtte een en ander- uitvoerig toe en besloten werd dat men nog meerdere gegevens zal trachten te verzamelen. Vervolgens gaf de voorzitter verslag van eenige besprekingen, gehouden met het Hoofd der Gemeente, inzake oorlogsschade en schade die zou kunnen ontstaan voor de visschers, na het afsluiten van de Zuiderzee Uit het onderhoud was gebleken, dat zich op Texel geen verliezen van men- schen door den oorlog hebben voorgedaan en dat ook aan de schepen geen schade door m|jnen of anderszins is bezorgd Wel heeft men tengevolge van den oorlog schade aan netten, die vastliepen achter wrakken en mijnen Breedvoerig was ook besproken de t-chade, die men zal kunnen hebben door het afsluiten van de Zuiderzeevooral zal het uitstroomende zoete water veel bederf brengen op de banken, waar de weekdieren zich ontwikkelen. De heer Bur gemeester zal nog meerdere inlichtingen inwinnen, en daarna zullen vragenlijsten zoowel voor knechten als voor visschers ter invulling gezonden worden. Het Bestuur zal dan zitting houden, om b|j de invulling behulpzaam te z|jn. Ten slotte werd pog gesproken over de aanslagen, die ontvangen zijn voor de Inkomstenbelasting. Men besloot zooveel mogelijk gezamenlijk te reclameeren tegen de te hooge aanslagen. Zij, die meenden te hoog aangeslagen te z|jn, werden uit- genoodigd, na de vergadering te blijven voor de voorbereidende werkzaamheden. Hierna werd de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling en met den wensch, dat zou mogen blijken, dat de vergadering vruchtbaar werk heeft gedaan. Vergaderlnr der Texelsche Onderwijzer» vereeniglng. Aanwezig waren 12 personen, niettegen staande den feilen wind. De voorzitter, de heer Klimp, opende de bijeenkomst, waarb|j hjj een overzicht gat van de veie actie, die tegenwoordig aan de orde is. In den Haag is men bezig aan de Nieuwe Onderwijswet, die, naar gehoopt wordt, vele verbeteringen zal brengen. Naar financiëele verbetering wordj algem een verlangd De situatie is bij vroeger heel wat veranderdtoen werd gesmeekt en gesoe bat, thans durft men eischen De heeren Klimp en Daalder gaven, nadat de notulen gelezen en goedgekeurd waren, verslag van eenige besprekingen met den heer Burgemeester. Belofte was gegeven, da't zoo mogelijk de leermiddelen in ruimer mate verstrekt zulleff worden Ook was het Hoofd der Gemeente niet ongenegen te bevorderen, dat les in aardrijkskunde ge geven zal kunnen worden mei lichtbeelden. Voor pogingen, om Texel voor het salaris in de eerste klasse te krijgen zegde de Burgemeester z|jn steun toe. Ook was er bij zijn Ed Achtb. geen bezwaar, om bij de Kroon aan te vragen, dat de overuren be taald zullen worden. De penningmeester bracht zpn financieol verslag uit. e kas sloot met een klein batig saldo. De rekening werd met alge- meene stemmen goedgekeurd Er werd geklaagd, dat eenmaal ingezon den stukken bij den Gemeenteraad, niet in behandeling zijn gekomen, men zal zich tot het Bestuur der Gemeente wenden, met het verzoek een en ander b|j den Raad aanhangig te willen maken. Na eenige bespreking over de contributie waarbu bleek, dat enkele postkwltanties onbetaald teruggekomen waren, werd tot verkiezing van een lid van het bestuur overgegaan He heer C. Keijser moest vol gens rooster aftreden en was niet dadelijk herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Daalder z., die de benoeming aannam en door den voorzitter werd ge complimenteerd. Vervolgens werd gesproken over de aan staande vergaderi g van de Schoolcommis sie met de Onderwijskrachten. Men zal 'ESP SSSSSE ÜRANT OOO

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1