Tandarts Ansingli PAKHUIS huisraad en inboedel, BIBMBBE» Motorschip „Maria" Roomboter p.p. f 1,40. Gemengd Nieuws» Veewagen Samenwerking" in „Hotel do Lindeboom" aan haven Oadeschild te huur, Prima jong SLACHTVEE te koop gevraagd, P. MOSK, Slager, Oadeschild, G. J, O. D. Dikkers, Deorwaarder C. G. GUDE, publiek verkoopen: Alkmaarsche Hoppen Predikbeurten Vergadering van Aandeelhouders trachten deze vergadering, zoo mogelijk te bespoedigen. Met de secretaresse zal daar over gesproken worden De heer Klimp gaf een kort verslag van een in den Haag gehouden meeting, waar van de bladen een uitvoerig verslag hebben gegeven. Hierna werd gesproken over Kinder herstelling- en Vacantiekolonies. Men zal daarvoor een spreker uitnoodigen. .Nog verklaarden de meesten zich voor het vormen van een leeskring De heeren Weersma, de Jager en de dames de Rooij en Warner zullen hiervoor de commissie uitmaken. Nadat men ook nog even had gedelibereerd over schoolreisjes en her- halings onderwijs, werd de vergadering ge sloten met de beste wenschen voor de vereeniging. Het bestuur der Tuinbouwvereeni- giDg „Texel", heeft in haar vergadering van Maandag jl. besloten aan hare veiling een eierenveiling te verbinden. Nadere bijzonderheden zijn voorshands nog niet mede te deelen. Een ongeval. Hedenmorgen werd de smid Kiljan alhier, terwijl hij met hoefbeslag bezig was, waarschijnlijk: door een klap van een paard, ernstig aan het hoofd verwond. Hevig bloedend werd K. opgenomen. Dr. v. d. Vegt verleende de eerste hulp. De toestand van den getroffene is zorgwekkend. Tot secretaris-penningmeester van den polder Waalenburg is benoemd de heer P. Bakker Az. Kip boven kip. Men meldt ons uit Epe Van een mijner toornen, groot 11 kip pen, (Welsumers), raapte ik in Maart z95 eieren, waarvan de laatste twee weken Donderdag tot en met Woensdag iedere week 69 eieren, dat is 6 3/11 per kip per week. Mijn 3 toornen te zamen (Leghorns, Wyandotters en Welsumers), bestaande uit 36 boenders, legden in dien tijd (Maart) 867 eieren, dat is 5.437 per kip en per week. Op Goeden Vrijdag gaarde ik van 35 kippen (1 zat te broeden) 34 eieren en meermalen 33 stuks. (,,Vad.«) Dure schapen. De kerkschapen der R,K. kerk, te Hazerswoude ten getale van 62 hebben f4687 opgebracht. Snelvervoer. De monteur J. de Jong, te Grouw, die bij de Oudeschouw met een anderen motorrijden in botsing kwam, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het Diaconessenhuis te Leeuwarden over leden. Gebakken haring in netten. Te Enkhuizen kwam een haringvis- scher binnen, die met zijn kornet in de Noordzee een partij langwerpig ronde blikken doozen had opgevischt, waarin gebakken haring. Elk doosje bevatte 6 stuks. De visch, die vermoedelijk af komstig is van een gezonken Engelsch oorlogsvaartuig, was nog zeer goed voor de consumptie. Nws. Van kwaad tot erger. Een gezin te Bodegraven begaf zich met een rijtuig naar een bruiloft, onder weg sloeg het paard op hol en raakte het rijtuig met inzittenden te water. Na gered en van droge kleeren voorzien te zijn, werd de reis met een ander paard en rijtuig voortgezet. Nu kwam een auto het rijtuig achterop. De chauf feur wilde remmen, om achter het rijtuig te blijven, doch haalde den verkeerden handel over, zoodat de auto met volle vaart op het rijtuig inreed. Dit werd met kracht tegen een boom gedreven, waardoor het letterlijk in elkaar werd gedrukt. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden met den schrik vry. De bruiloftstemming was evenwel weg. Dr. Kuyper. De Stand, deelt mede, dat het ant- woord-telegram van dr. Kuyper aan de Deputatenvergadering als volgt luidt „Het is mij geen oorzaak van beklag... maar veeleer één van innigen dank, dat de Deputatenvergadering, ook waar ik haar niet meer leiden kon, mij toch met zooveel aanhankelijkheid gedachtig bleef en mij van haar onverholen aanhanke lijkheid blijken deed. Bijna een halve eeuw genoot ik haar vertrouwen. Een periode, die zeiden door een politiek leider bereikt wordt. Ontvang voor dit zoo overruim genoten vertrouwen mijn oprechten en innigen dank en laat mij er voor uitkomen, hoe het eere-voorzitter van het Centraal Comité mij een zonne straal op mijn donker geworden levens pad is." 1 Meidag. Het sociaal-democratisch gemeentebe stuur van Wormerveer heeft den 1-Mei- dag als verplichten „rustdag" ingevoerd. Een voorstel om dit facultatief te stel len, werd verworpen, zoodat 1 Mei in Wormerveer voor heel het gemeente- personeel een feestdag zal zijn. Mille Colonne gesloten. Mille Colonne, bij de Amsterdammers beter bekend onder den naam van Mast is gisteravond 12 uur gesloten. Talrijk waren de gasten, die de plech tige uitvaart van het calè, dat gedurende zijn 40-jarig bestaan op het Rembrandts- plein groote vermaardheid had gekregen, bewoonden. Met de uitvoering van een uitgebreid variétéprogramma werd de begrafenis voltrokken. Het gebouw zal binnenkort worden afgebroken en op het terrein, dat dan vrijkomt, zal een groot varietré-theater verrijzen. De laatste meestoof (meekrapfa- briek) te Ouddorp zal gesloopt, worden. De oorlogswinstbelasting verdeeld. Minister de Vries heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat binnenkort een wetsvoorstel is te wachten om 60 milli- oen gulden uit de oorlogswinatbelaating te verdeelen onder de gemeenten. Maakt prikkeldraad prikkelbaar? Een antwoord op de vraag of prikkel draad prikkelbaar maakt, anders gezegd of het beschermen van bloemperken enz. tot verzet en baldadigheid prikkelt, vindt men in het onderstaand stukje, dat onder het opschrift „Straatjongens" voor komt in Nieuw Vrouwenleven en onder teekend is door T. V. J. te Rosario de Santa Fé „Gezegend zij de dwang! en zie de resultaten. In de zeven jaren, die ik in de repu bliek Argentinië ben, heb ik nergens en nooit last van straatjongens ondervonden, en ook nimmer van andere vreemdelingen of Argentijnen iets gezien noch gehoord. Hoe komt dat? Is alles hier hoog ommuurd en dicht gemetseld dus berekend op defensie en juist daardoor een tantaluskwelling tot verzet? In geen parken zijn afgebakende per ken geen draadversperringen, geen muren niets van dat alles, dat prikkelt tot baldadigheid en vandalisme. Dwang is geen opvoeding. Er moet vrijheid zijn. Zonder het gevoel van vrijheid kan zich geen verantwoordelijkheidsgevoel ontwikkelen Dwang is een onverstandig lapmiddel gemakzuchtig en ondeugdelijk en zelden verbetering brengend. Met verstand en geduld moet er geleid worden. Uit de daden van het volk kent men zijn regeering. Hollandsche straatjongens zijn toch zeker geen buitengewoon menschsoort en toch en dan aan wie de schuld Waarom zijn ze in Holland tot misdadig tuig geworden en hier niet? De rakkers 1 ze rekenen op macht en geweld en probeeren onbewust tot hoever ze die dwangmiddelen wel zullen zien stijgen. 't Is al op een aardig peilTegelijk met het plan voor een te bouwen brug over het Vondelpark in Amsteidam, wordt als eerste vereischte besproken, hoe hoog de leuning zijn moet en hoe dicht, dat straatjongens er niet over of door kunnen gooien of spuwen. Dit is de belachelijke oogst van het dwangbuissysteem. Ga zoo voort! sluit alles hermetisch af, bouw muren om parken en plantsoe nen, zet prikkeldraadversperringen en electrische draden langs bruggen en gebouwen wapent u tegen de woede van de wilde beesten, opdat ze... harder brullen en hun klauwen in kracht zullen toenemen 1 Dwang en verdediging noodigt onwil en aanval uit." Een socialistische predikantenver- eeniging. Dr. K. F. Proost, G. Horreus de Haas en W. Banning achten, naar het Volk meldt, den tijd gekomen voor een socialis tische predikantenvereeniging. Zij mee- nen, dat als grondslag kan dienen dé volgende beginselverklaring, bij welker opstelling er naar gestreefd is, alle socia listische predikanten, ongeacht hun politieke partij te vereenigen. „De Nederlandsche Socialistische Predi kantenvereeniging is de vereeniging van predikanten van verschillende kerk genootschappen, die het systeem van de tegenwoordige kapitalistische en militaris tische klassemaatschappij in onverzoen lijke tegenspraak achten met de gods dienstige beginselen, die zij belijden, en die overtuigd zij'', dat beide, maatschap pelijke ontwikkeling en zedelijk besef, dringen naar een maatschappij op den grondslag een«r sociale democratie. Zij willen de wc .•aid handhaven, dat gods dienst naar de oeginselen van het Evan gelie, verre van reactionaire of behoud zuchtige gezindheid, herschepping van hart en wereld beteekent in naam van het hoogste zedelijk ideaal. Krachtens deze waarheid stellen zij zich ten doel de socialistische maatschappij te helpen voorbereiden op den grondslag van rede, geweten en religieuzen geestbinnen en buiten de kerken reactie en onheilig conservatisme te bestrijden,en uit de kerkelijke reglementen en gebruiken alles te doen verwijderen, wat een met het bovenstaande strijdige strekking heeft.* Bloedvergiftiging. Het 14-jarig dochtertje van den aan nemer E. Statema, ta Bolsward, had een puistje op den wang. Het werd open gekrabd, bloedvergiftiging ontstond en het meisje is aan de gevolgen overleden. 't Ontbreekt niet aan waarschuwingen! Een grappenmaker Een der in Den Haag verschijnende bladen bevat de volgende advertentie „Stoomwasscherij buiten Den Haag vraagt voor terstond strijksters. Elk verlangd salaris wordt gegeven. Vervoer per spoor vrij, 's Morgens om 8 uur ontbijt, des middags om 12 uur warme lunch, 's middags 3 uur koffie met koek Per week 2 dagen vacantie. Bij lichte ongesteldheid vrij, waarbij het salaris wordt uitbetaald. Al wat meer verlangd wordt, is bij voorbaat reeds toegestaan. Vrees voor daling. Te Arnhem zijn in den laatsten tijd vele huizen weer met verlies verkocht in plaats van met de gebruikelijke woekerwinst. Overal vliegen daar de bordjes met „te koop" uit den grond blijkbaar in de vrees, dat men te laat zal komen en in het bange vooruitzicht (wat de tegenwoordige eigenaars betreft) van een waarschijnlijke verdere prijs daling. Te Nijmegen besloot de Raad tot afschaffing van de kermissen in Hees, Neerbosch en Hatert, de drie buiten wijken van de gemeente, vormend het zoogenaamde Schependom. De Nijmeeg- sche kermis, welke is drooggelegd, blijft bestaan. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toebehoorende aan C. P. Keijser te den Burg (de Mars) P. Kikkert Pzn. te Driehuizen C. Keijser Hzn. te den Burg (Molenbuurt) H. W. Smit te Everstekoog (Berkhoeve) Gebr. Veeger te den Hoorn. Als te zijn hersteld is aangegeven het vee van Hendrik Troost, Zuidwestkust W. Kok te den Hoorn. Texel, 20 April 1920. De Burgemeester van Texel, BlIYSING DAMSTE. Woensdag 21 April 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's avonds half 8 uur Bijbellezing. Zondag 25 April 1920. HERVORMDE GEMEENTE Burg, T.m. 10 uur ds. Kroos». H. Duop. Kerkcollecte. Waal, Geen dienst. den Hoorny.m. 11 uur ds. Yisser. Biddag voor den oogst. Oudetehild, Geen dienst. Ooalerend, v.m. 10 uur de. van Grasstek. Kerkcollecte. Cockidorp, vm. 10 uur ds. van Noort, van Amsterdam. Bevestiging. Kerkcollecte. n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Intrede. Kerkcolleote. GEREFORMEERDE KERK. Ootterend, v m. 10 nnr ds. 8j. Rjjper, van Trts Arroyos (Arg. Republ.) Maaiidcollecte. n.m. 3 uur dezelid». DOOPSGEZINDE GEMEENTE. den Hoorn, v.m. 11 uur aomertijd de. Kuperus. Ooiterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. VJL>V EKTkNTI*:* V GEBOREN: BERNARDUS zoon van P. DROS en A DROS—Roeper. EierlaDd, 18 April 1920. in de a.s. Maandag 12 uur in Hotel Texel. Hoofdgracht «1, Den Helder, is Donderdag 22 April van half 11 tot half 2 te spreken Inschrijvingsbiljetten vóór 1 Mei '20 io te leveren bij den Directeur van Tex. Eiges Stoomb. Onderneming te den Burg bjj wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Notaris te Texel, zal op Dinsdag den 27 April 1920, dei namiddags 2 uur, bij het woonhuis van den Hear C. H. BROEKKAMP, te den Burg op Texel, publiek verkoopen als: penautkastje, schuiftafel, tapijten, loopers, stoelen, fornuiskachel, lamp, enz. te Texel, zal op Dinsdag 27 April 1920 des na middags te D/, our (oude tijd) ten ver zoeke en ten huize van deu heer G, 8CHUURMAN op de Hoeve Leiden in Eierland te Tex ff een iu uitmuntenden staat v*rkearenden goed onderhouden t. w. eikenh sulonameublemen-, dito slaap kamerameublement, talels, stoelen, spia- gels, schilderijen, veerenbedden, ledikan ten, kachel, fornuis, wasohfornuis, wasch- maohine, glas-, aard- werk en keukenge reedschappen, alsmede een waakhond. Te beziohtige - op den verkoopdag vanai 12 uur, oude tfid. Betaling 1 November 1820, ligt Maandagmorgen gereed om vee te laden voor Purmerend. -Afvaart 11 nur. H. KEESOM. evenaart de Natuurboter, f0,80 per kop van een pond. Edammer kaa3 vanaf f 2,00 per stuk. Leideche kaas 0,65 pond Friescbe kaas 0,40 Goudsche kaas 0,65 Bak- en Braadvet 0,80 Aa!ibevel3nd, C. DE WAAL, Gasthuisstraat, Den Burg.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2