3392 Woensdag 28 April 1920. 33sta Jaargang. j Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Van week tof week fóiuiieuiaucL Dit bl*d verschijnt Woensdag- eaZaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 aar nam ABONNBME NTHNen ABVERTENTIEN worden aangenomen bg d® XJitg. E»ma LANGEVELBABEROOIJ, Parkstraat, Bob» of T Zou daar ook vee ingevoerd zgn URANT'. Abonnemcntspri/jt per 8 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Groot, letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. UIL LICHT OP Van Woensdag 28 April tot en met Dinsdag 4 Mei voor rijwielen 9.— uur, voor rijtuigen 9.30 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 29 April v.m. 6,58 Vrijdag 30 7,54 Zaterdag 1 Mei 8,40 Zondag 2 9,18 Maandag 3 9,53 Dinsdag 4 10,25 Woensdag 5 10,59 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkt, dienstregeling van 25 April 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,15 4.15 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,— n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vartrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 24 9 14 l',29 sneltrein 9! 14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56f+ 4.46 4,11«* 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30 10,36 10,45+ 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag,, Zon- en Feestdagen. Schoolgelden. Burgemeester) en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat het kohier van school gelden over het 2de kwartaal 1920, zooals dit is vastgesteld door den Raad en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, vanaf heden ge durende vijf maanden in afschrift voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. 17—24 April, Mr. Troelstra, de leider der S.D.A P., heeft in de afgeloopen week zijn 60en verjaardag gevierd en zijn parttjgenooten hebben hem dien dag tot een onvergete lijke gemaakt. Niet alleen bereikte den jarige een stroom van gelukwenschen in allerlei vorm, maar ook werd hij door de voormannen uit de soc. dem. beweging op luisterijke wijze gehuldigd. Zelfs een serenade bij takkellicht ontbrak niet. Door deze huldiging is opnieuw bewezen, met hoeveel eerbied de partijgenooten opzien tegen den man, die voor den groei van de S.D.A.P. van zoo groote beteekenis is ge worden en die in de arbeiderebeweging een eerste en eervolle plaats inneemt. o—o—o Het nieuws op politiek gebied is zeer schaars tegenwoordig. Wel is de Kamer weer byeen en zijn er ook vrfj belangrijke wetsontwerpen aan de orde, doch alles gaat zoo kalm mogelijk toe en zelfs de behandeling der Onderwijswet van minister de Visser, waarover nog wel diepgaande meeningsverschillen bestaan, gaf tot nog toe in 's landsvergaderzaal geen aanleiding tot felle debatten ol andere opzien wekkende diDgen. Over enkele dagen echter zal de Kamer beginnen met de behandeling van het wetsontwerp tegen de revolutie en dan zal het zeker wel niet zoo kalm toegaan. Van communistische en revolutionaire zyde begint men reeds met het houden van protestvergaderingen en zooiets is in den regel het voorspel van vinnige Kamerde batten. Buiten het parlement was er in de laatste dagen ook niet veel, dat in bijzondere mate de aandacht vermocht te trekken. Over de Belgisch» kwestie hoort men maar weinig meer spreken, doch dat zal binnen kort wel anders worden, want de Commissie van veertien heeft haar werk zoo goed als achter den rug en het dralen met het in dienen van de ontworpen overeenkomst, schpnt alleen nog z(jn oorzaak te vindon in de aarzeling van de Belgische regeering, om met het resultaat der onderhandelingen voor h6t voetlicht te treden. Dat resultaat toch is voor Belgie, o, zoo mager en het beste bewjjs daarvoor is zeker wel, dat men dit in Belgische toonaangevende kringen zooveel mogelijk tracht te ver bloemen. Verder was er in de laatste dagen nog de staking in de transportbedrijven, waar voor de belangstelling nog eenigszins gaande bleef. De Zeeliedenvereeniging heeft besloten met groote meerderheid van stemmen om weer te gaan varen on de Federatie, zoo wel als de Centrale Bond van transport arbeiders, hebben moeten besluiten de staking op te heffen, zonder de patroons- voorwaarden te aanvaarden. De directies hebben nu een manifest verspreid, waarin zij mededeelen, dat Woensdag het werk op de oude voorwaarden kan worden her vat. De arbeiders hebben het echter in hun hand, dit loon alsnog vanaf 1 Januari 1920 verhoogd te zien tot f7,— mits door de organisaties uiterlijk op 1 Mei aan de door de scheepvaartmaatschappijen gestelde voorwaarden is voldaan. Een der belangrijkste van deze voor waarden is, dat de internationale boycot zal moeten worden opgeheven. Of de or ganisaties alsnog op hun besluit zullen terugkomen, moet worden afgewacht, —o o—o De Opperste Raadsheeren te San Remo hebben ons een cadeautje toegedacht. Als de berichten juist zijn, dan zal het mandaat over Armenië aan ons land worden aan geboden en heeft onze regeering dit aanbod reeds in beginsel aanvaard, onder beding dat Amerika aan Armenië een flink cre- diet zal verstrikken. De Opperste Raad heeft zoo eenigszins de grenzen van het nieuwe zelfstandige Armenië vastgesteld en hot zal een groot en belangrijk gebied vormen. Naar luid der berichten is het mandaat over Armenië eerst aangeboden aan den Volkerenbond. Deze heeft echter voor de eer bedankt, omdat de Volkerenbond geen geld en geen soldaten heeft. En beide zijn voor Armenië noodig. Daarna heeft men het mandaat cadeau willen doen aan de Vereen. Staten, maar deze gevoelden geen roeping om het groote werk op zich te nemen. Toen is de keuze dan gevallen op een d6r financieel goed gesitueerde neutrale landen en daarme „bedoelde men dan ons land. De vraag is thans aan de orde, of Neder land een dergelijk mandaat zal aanvaarden of niet. En in de groote bladen komen de ongevraagde adviezen voor de regeering al los. Er zijn voor- en tegenstanders. De laatstgenoemden meenen, dat we in onze eigen koloniën nog werk genoeg te doen hebben. Armenië zal daarbjj een heel lastig veeleischend pleegkind worden, be nijd en met een scheef oog aangezien door de heele Turksche buurtschap. Tevens zal men licht onaangenaamheden krijgen met de mohammedanen, en de l3lam telt in onze koloniën millioenen aanhangers. Dat alles noopt tot groote voorzichtigheid. Daarentegen beweren de voorstanders, dat het voor Nederland een eervolle taak zal zijn het jonge Armenië op den been te helpen. Voor energieke Nederlanders zal er een prachtig arbeidsveld openliggen en en bovendien een heilzaam werk voor een zwaar beproefd volk, waarmee het door oude banden verbonden is. Hoe het z(j, als hst aanbod werkelijk mocht worden gedaan, dan mag men onze regeering van heelerharte wijsheid toe- wenschen. —o—o—o Wijsheid men mag ze we! toewen- 3Chen aan den Oppersten Raad, die thans te San Remo bijeengekomen is. Want de heeren hebben ze blijkbaar bitter noodig. De berichten over de in de afgeloopen week gevoerde besprekingen doen dit alleszins veronderstellen. Twee belangrijke kwesties zjjn er aan de orde, de Turksche en de Duitscho. Het schijnt heel wat voeten in de aarde te hebben, om het Turksche probleem op een voor alle par tijen bevredigende w£jze op te lossen. Er zjjn wel allerlei beslissingen genomen, maar die omtrönt de moeilijke vraagstuk ken heeft men maar eerst weer versohoven. Daarbij schijnen de onderlinge verhou dingen heel wat te wenschen over te laten. Er wordt zelfs gemeld, dat er een onbe hagelijke stemming onder de bondgenooten beerscht. De delegaties, die te Parijs en te Londen nog zoo gaarne in de vrije uren samen waren, leven allen vrijwel op zich zelf. De intieme vriendschappelijke ver houding schijnt wel geweken te zijn. De oorzaak hiervan is gelegen in de Duitsche kwestie. Millerand, die met de bezetting van het Maingebied een gevoelig échec leed, omdat hij door de bondgenooten, behalve Belgié dan, in den steek gelaten werd, schijnt thans geen duimbreed te willen wijken, Hij heeft den eisch gesteld, dat met kracht tegen Duitschland zal wor den epgetreden, teneinde do naleving der vredesvoorwaarden te verkregen, doch Lloyd George en Nitti hebben zelfs het voorstel durven doen om den Duitschen rijkskanselier tot het bijwonen van de conferentie te San Remo uit te noodigen en door Nitti werd tevens verzachting der vredesvoorwaarden bepleit. Millerand heeft naar luid van de Fransche berichten deze voorstellen met hevige verontwaardiging van de hand gewezen. Geen wonder, dat onder deze omstan digheden de stemming verre van vriend schappelijk is. o—o—o— De Duitsch9 regeering heeft de rijksweer uit het Roergebied teruggetrokken en de Franscben hebb6n thans ook de Mainstreek outruimd. Na de stormachtige tijden, is in het industriegebied thans weer stilte ingetreden, al loepen er nog allerlei ge rucbten over een nieuwen opstand, die in het Wupperdal door de communisten/wordt voorbereid. En tevens wordt bevestigd, dat duizenden geweren, die ingeleverd hadden moeten worden, achter gehouden zijn. Meer en meer begint thans de komende Rijksdagverkiezing de aandacht te vragen. Deze zal plaats hebben op 6 Juni a.s. Zooals men weet bestaat het regeerings- blok thans uit Centrum, democraten en meerderheidssocialisten, maar het is zeer de vraag, of deze coalitie zal kunnen worden gehandhaafd. De sociaal-democraten z^jn zeer ontevreden op hun bondgenooten, er schijnt een sterke strooming onder hen te zijn, om een zwaai naar links te maken en toenadering te zoeken met de ouafban- kelijken. Daarbij kant zich het conserva tieve deel van het Centrum met alle kracht tegen het vernieuwen der coalitie. De mogelijkheid is zelfs zeer groot, dat het Centrum het over het verkiezingsprogram niet eens zal worden en in twee partijen uiteen zal vallen. —o—o—o— Het proces Caillaux is geëindigd m9l een veroordeeling van den beklaagde tot 3 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de pre ventieve hechtenis, benevens 5' jaar uit wijzing en 10 jaar verlies van politieke rechten. Het schuldig werd slechts met een betrekkelijk geringe meerderhéid uit gesproken en zonder twijfel zullen Caillaux' vrienden wel zorgen, dat hij als een mar telaar van Clemenceau's politiek wordt tentoongesteld. Maar Clemenceau, die van de krokodillen jacht te Parijs is teruggekeerd, is zijn ouden tegenvoeter vooreerst kw(jt. —o—o—o— Omtrent de andere buitenlandschs ge beurtenissen van de afgeloopen week kun nen we kort zyn. We voistaan met de volgende beknopte samenlezing: In Saksen is het Kabinet afgetreden. Men besobouwt dit als een overwinning van den linkervleugel der sociaal-democraten, die vouden dat de mmiaterpresidenj Gra 1 nauer al te veel in het kielzog der burger lijke partijen voer. Er zal wel een coalitie kabinet terugkomen, maar dan met wat rooder tint. In Elzas Lotharingen is een algemeene werkstaking uitgebroken. 'Frankrijk beleeft thans dus niet veel plezier aan z(jn terug gevonden doohter. Frankrijk en Belgie hebben met Sovjet Rusland een overeenkomst getroffen over de uitwisseling der wederzjjdsohe gèvange nen. Beide staten hebben eich verbonden, zich van elke inmenging in de binaen- landsche politiek van Rusland te onthouden De onderhandelingen tusschen de Entente en Sovjet-Rusland over het hernieuwen der handelsbetrekkingen, welke te Kopen hagen gehouden worden, duren nog voort. De Opperste Raad zal eerst nog een paar principieele beslissingen hebben te nemen, Oer een overeenkomst mogelijk is. Tot slot vermelden we nog, dat in Mexico weer eens een opstand uitgebroken is. De groote staat Sonora beeft zien onafhanke lijk verklaard en dit voorbeeld is dauelljk gevolgd door twee andere staten. Volgens sommige berichten is de positie van Car- ranza zeer ernstig geworden, volgens anderen heeft de beweging niet veel te beteekenen. Mogelijk, dat we er spoedig wel meer van hooren. TEXEL, 27 April 1920. Tot secretaris van het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Polders" is benoemd de heer Jac. Kikkert Nz. Vuurtje stoken. Waarschijnlijk tengevolge van vuurtje- stoken door de jeugd ontstond Zondag middag nabij de Witte Kruisweg brand in een stroohoop. Door het optreden van omwonenden werd het vuur in don aanvang gebluscht. Houd- eu klauwzeer. Op het gerucht, dat zich op het euand gevallen van mond- en klauwzeer onder het vee voordeden, is door de politie te Terschelling een onderzoek ingesteld. Uit dat onderzoek is gebleken, dat onder twee veestapels te Oost-Terscuel- ling eenige gevallen van tongbiaar voor kwamen. O iMeschiLu 25 April. Gisteravond had in de Zeven Provinciën eene algemeene vergadering van de ver- eeniging „Dorpsbelang- plaats. Deze ver- eenigmg had in de laatste jareD weinig van zich doen hooren; nu er echter in den laatsten tyd meer en meer zeer belangrijke vraagstukken aan de orde kwamen, werd op initiatief van den heer M M. Bakker deze bijeenkomst uitgeschreven. De op komst was niet schitterend te noemen, Bp afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering door den secretaris, den heer M. Kroon geleidnadat deze den aan wezigen het welkom had toegeroepen, werd het woord aan den heer M. M. Bakker ge geven, die mededeelde welke belangrijke besprekingen, hy als bestuurslid van het Witte Kruis in een of twee gehouden ver gaderingen omtrent watervoorziening, rioleering, demping modderslooten enz ge had had en de vraag stelde of het niet op den weg van Dorpsbelang lag in deze ook eens de handen aan den ploeg te slaan. De heer A Boon kon zijne volle sympathie betuigen met hetgeen de heer Bakker had gezegd. De heer Dyker noemde daarna nog 2 belangryke punten, waaraan de vereeni- ging hare aandacht kon wyden, n. 1. woning nood en werkeloosheid. De secretaris set.lt daarna de vraag„zal de vereeniging blijven bestaan of zal ze worden opgeheven Nadat met algemeene stemmen tot het blijven voortbestaan was

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1