Gemengd M ieuws. Markt berieiiten. INGEZONDEN STUKKEN. PredlKbeurter* ODze plaatsgenoote mej. N. Eel- man S Cd. deed heden te Haarlem met goed gevolg examen voor onderwijzeres. besloten, stelt hij voor tot benoeming van een geheel nieuw bestuur over te gaan, daar voorzitter, penningmeester en secre taris niet meer als bestuursleden in aan merking wenschen te komen. Hieraan werd voldaan en bij eerste stem ming werden de heeren M M Bakker, A. Boon, Frs. Blom, C L. Duinker, D. Pz. Vos, J. Hz. Dogger en W. Dijker als bestuurs leden gekozen, die allen ter vergadering tegenwoordig, die benoeming accepteerden. Hiermede waren de werkzaamheden voor dezen avond afgeloopen en werd, nadat bepaald was, dat het nieuwe bestuur zoo spoedig mogelijk met bepaalde plannen voor den dag zou komen, de bijeenkomst met een kort woord gesloten. Het gekozen bestuur hield daarna nog eene bestuursvergadering tot verdeeling der functies en tot vaststelling van de eerst te behandelen punten. De heer W. H. Naber, hoofd der school te Oost, heeft besloten wegens lichamelijke ongesteldheid weldra ontslag uit zijn betrekking te vragen en met pensioen te Eindhoven te gaan wonen. Oosterend27 April. De verkoop van Julianabloempjes heelt hier en te Oost opgebracht 1 29,15. Voor dat mooie resultaat komt de eer toe aan de jonge dames Br. Koppen, Joh. Kikkert, Am. Koning en Tine Mantje te Oosterend en Al. Daalder en Tr. Eelman te Oost. Vriendelijk dank wordt haar hier gebracht voor de bereidwillig heid. De visschers klagen over den soberen tijd. Er zijn er, die in eenige weken al weinig of niets verdiend heb ben. Enkelen brengen nu nog mestmos- selen aan, doch dit werk houdt ook spoedig op. De Gocksdorp. Heden kreeg de Ned. Herv. Gem. te Eierland, na een vacature van ongeveer vier jaar, weder een eigen herder en leeraar. Na in de voormiddag-godsdienstoefening bevestigd te zijn door ds. Van jNoort van Amsterdam, met een welsprekende en ernstige rede naar aanleiding van Hand. 1, vers 8, midd. ged.„En gij zult mijn getuigen zijn", deed onze nieuwe predikant G. C. Schellenberg des namiddags zijn intrede, sprekende over Den Zendbrief van Paulus aan de Philipp., 1, vers 21a„Het leven is mij Christus." Het kerkgebouw was beide keeren vol belangstellenden, waaronder veel bloed verwanten en vrienden van den nieuwen leeraar. Ook de ringpredikanten en ds. Boeke van Schagen, die vóór dezen hier het evangelie verkondigde, waren tegen woordig. Bij de handoplegging door ds. Van Noort, den consulent en ds. Boeke, zong de gemeente den jongen leeraar toePs. 134: 3. Ten slotte werden nog woorden van dank en opwekking gesproken door den eoDsulent, ds. Pynacker Hordijk, door ds. Boeke en door ds. Visser. Misbruik van sterken drank. Op verschillende plaatsen neemt de openbare dronkenschap in belangrijke mate toe. Ook te Alkmaar is dit het geval, zoodat verscherpte maatregelen daartegen, worden overwogen. Voor daartoe over te gaan, hebben B. en W. echter een schrijven geiicht tot de ver gunninghouders, waarin zij dezen er op wijzen, dat het in het belang van den geooiloofden drankhandel is, dat dezen zelf het noodige verrichten om het mis bruik van sterken drank tegen te gaan. Hun wordt in overweging gegeven, tegen dit misbruik in hun inrichtigen te waken. Zijn er vergunninghouders waar dit verzoek niet de gewenschte uitwerking heelt, dan bestaat het plan volgens art. 28, 5e der drankwet de vergunning in te trekken van hen, in wiens lokaliteit meermalen misbruik van sterken drank wordt vastgesteld. Ook vergunninghouders hier ter stede zegt de N. Harlinger Ct. mogen boven staande eens overwegen. Het is ook hun belang, dat het misbruik wordt te gengegaan, daar anders ook hier beper kende bepalingen zeer zeker niet zullen uitblijven. Personen, die aan aderspatten lijden, moeten voorzichtig zijn met het uitoefenen van sport. Snelvervoer. De heer Wolf, die met zijn stoom- caroussel te Assen staat, vervoerde achter op zijn motorrijwiel den knecht. Op den Rolderstraatweg wilde de heer Wolf voor een passeerenden wagen uit wijken, doch raakte het stuur kwijt, met het gevolg, dat bij tegen een boom reed. De knecht werd van den motor geslingerd en ernstig verwond opgeno men sn naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij overleden is. Gevaarlijk schutter. Te ,'s Hertogenbosch werd nabij sluis 1, toen hij per rijwiel huiswaarts keerde prof. J. Knaapen van de abdij Berne te Heeswijk, door een schipper, die op het dek van een schip stond te schieten, door een tweetal hagelkorrels in rug en hoofd verwond. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd waar dr. v. d. Heyden de hagelkorrels spoedig ver wijderde. De toestand van den patiënt is gunstig. De dader heeft zich aangemeld bij de politie. Hij beweert op vogels te hebben willen schieten. H b 1. Wij lezen in het Rott. Nieuwsblad Onder het jonge wol- en rundvee op Texel komt thans een buitengewoon groote sterfte aan mond- en klauwzeer voor. Wekelijks sterven honderden lam meren. Snelvervoer. De motorrijder F. de Werd, uit Ber- gen-op Zoom, kwam te Nijmegen in bot sing met een wagen van de electrische tram. Hij werd met een gebroken been en gebroken pols opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Dat is organisatie. Bij de R.K. kiesvereeniging te Geldrop (Nsord-Brabant) hebben zich tot heden 99'A pCt. der vrouwelijke kiezers aange sloten. De laatste dagen gaan groote hoe veelheden aardappelen en groene erwten over Nieuwe Schans per spoor naar Duitschland. Een goedkoope aardigheid. Dr. v. Dieren verklaarde op een te Amsterdam gehouden vergadering dat de onderwijzers meer moesten verdienen, en ook de ambtenaren. Maar de ambte naren moeten harder werken. Spreker had als dokter twee ambtenaren behan deld, die zenuwziek waren geworden van het luieren. (Daverend gelach.) Blijkens de jongste aflevering van het Maandschrift van het Statistiek be droeg het aantal in ons land vertoevende vreemdelingen op 20 Maart j.l. 145,818 (78,86- mannen, 66,952 vrouwen). Sedert de vorige opgave is het aantal met 2,850 (1739 mannen, 1101 vrouwen) toegenomen. Het grootste aantal vormen de Duitschers. n.l. 53,059 (28,621 mannen 24,438 vrouwen), vervolgens komen de Belgen met 49,212 (22,952 mannen, 26,26vrouwen), daarna de Franschen met 9695 (4304 mannen, 5391 vrouwen) en ten slotte de Engelscben met 4182 (2683 mannen, 1499 vrouwen. Knap werk. Het directie-gebouw bij den bouw van het nieuwe postkantoor aan den Cool- singel te Rotterdam is van zijn oude plaats gelicht en ongeveer 20 meter didhter naar het nieuwe postkantoor geplaatst. Het gewicht van bet gebouw bedraagt ongeveer 150,000 K.G. Zonder eenige schade is de verplaatsing voltooid zelfs geen ruit is stuk gesprongen. Een merkwaardigheid. Sedert 1688 hebben onafgebroken leden der familie Meyling dienst gedaan als organist der Ned. Herv. Gem. te Borne. Aan den heer J. Meyling, onlangs als zoodanig afgetreden, is door kerkvoogden en kerkeraad een afschrift aangeboden, in leder gebonden, van al de acten van benoeming van leden dier familie. Reeds geknipte plaatskaarten. Door de directies der Nederlandsche spoorwegen is bepaald, dat reeds ge knipte plaatsbewijzen van reizigers, die hun reis door het missen van den trein of om andere reden wenschen uit te stellen tot een volgenden trein en het station willen verlaten, indien vaststaat, dat daarmede geen misbruik kan zijn gepleegd, door den stationschef zal worden geldig gemaakt, door het knipteeken als vervallen te waarmerken. De geldigheidsduur wordt door deze waarmerking niet verlengd. Schandalige misleiding. In de Maastrichtsche straten trok reeds sedert lang de aandacht iemand, die zich moest voortbewegen op krukken, een lambeen voortslepend op een wieltje. Vele weldoeners waren zoo met zijn lot begaan, dat zij gelden bijeenbrachten, waartoe ook H. M. de Koningin bijdroeg en den man een prachtig wagentje kochten. Eiken dag zag men hem door de straten erin rondrijden, 'n groot bord achterop deed kond van die mooie daad zijner weldoeners. Toen zich echter dezer dagen iemand onverwacht te zijnen huize vervoegde, bleekdat die „arme lamme" zich als elk ander gewoon mensch in huis bewoog. Sindsdien mist men hem op straat. Dure tarwe. Donderdag is ter beurze te Hoofddorp (Haarlemmermeer) tarwe verkocht voor f 50 per 100 kiloeen prijs, die sinds menschenh9ugenis op de vrije markt niet voor tarwe is betaald. De voorraad tarwe bij de landbouwers is dan ook zeer gering; de staking der transportarbeiders zal bovendien aan deze hooge noteering ook niet vreemd zijn. N. v. d. D. Te Bussum zal men een vrouw aanstellen als polilie-assistente. Geloof aan het goede, dat uw medemensch doet en vermoed niet altijd lage motieveneer het goede en doe zelf het goede; een stille muziek ruischt er dan door het hart, een vrooljjke marsch-melodie, bij welks tonen het meemarcheeren met het leger der mensch- heid gemakkelijk valt. Vergiftiging. Bij een paar buurvrouwen te Nieuw Vennep hebben zich vergiftigings-ver- schijnselen voorgedaan van ernstigen aard. De beide vrouwen hadden behangen en daarna eenig voedsel gebruikt. Ver moed wordt, dat de vergiftiging is ont staan door het behangselpapier. Beide patiënten zijn niet buiten gevaar. Gevaren van den weg. Te Leiden is op den Stationsweg de 75 jarige dame A. C. W. S. door een motorrijwiel overreden. Met een gebroken sleutelbeen werd zij in. de woning van prol. Zaayer ge bracht, die de eerste heelkundige hulp verleende. Snelvervoer. De 24-jarige jongeman P. K., uit Am sterdam, reiziger voor den manufacturier B. Smit te Utrecht, wien met zijo motor fiets te Zaltbommel een ernstig ongeluk overkwam, is hedenmorgen in 't Zieken huis aldaar overleden. De hooiprijs in het land van Heus- den is door den vroegtijdigen en over vloedigen groei van het gras gedaald. Belastingen. Wij vermelden uit ;,De Haagsche Post" Piepen in een courant kan niet meer helpen 1 Wij moeten betalen voor eigen laksheid, waaraan het is te wijten, dat ons land wordt beheerd door partijman nen, die op kosten der schatkist vijftig jaren lang schikkingen met elkander zijn aangegaan om door inkompetenten of verkwisters, die niet tot zakelijk en zuinig beheer in staat bleken. Straks komt het nog zoover, dat wij ons hebben en houden kunnen afdragen ter betaling van rente op schulden, voortgesproten uit verdwazing, en voor salarissen voor het steeds in omvang toenemend be- ambtenheir. Inderdaad is het volstrekt noodzakelijk, dat de zaak eens goed op pooten gezet wordt. Is dit wel zoo moeilijk Waar betaalt men zijn belastingen uit? De successierechten uit zijn kapitaal en nagenoeg alle andere belastingen uit zijn inkomen. Het bedrag van het inkomen is de voornaamste (ik zou bijna zeggen de eenige) zuivere maatstaf voor de draag kracht. Weg met alle knepen in het duister 1 (o. a. indirecte belastingen). Laat ons nagenoeg alles opiuimen en er een enkele belasting voor in de plaats stellen De grondslag daarvan zij het bedrag van het inkomen. Alleen op die manier kan een billijke verdeeliDg der lasten tot stand komen en kan misschien W9l 50 pCt. der belasting-ambtenaren op wacht geld worden gesteld, terwijl als voor de Gemeente een percentage der opbrengst wordt gereserveerd, wellicht 90 pCt. der gemeentelijke ambtenaren in de rust kan volgen. (Dit is dan zeker voor stadsgemeenten.) Red. Zuiderzeeharing voor Duitschland. In de afgeloopen week zijn zoo meldt men uit Huizen tusschen het Ministerie van Landbouw en enkele Üuitsche afgevaardigden voor de visch- voorziening, de onderhandelingen beëin digd over de levering van Zuiderzeeha ring. Er werd een vrij gunstig resultaat bereikt. De Zuiderzeeharing wordt 22 dezer door de firma's afgenomen voor den prijs van f 2.75 per tal, dezen prijs ontvangen de visschers voor hun haring. De handelaars hier en te Kampen ne men de haring voor hun rekening. De kustplaatsen, die normaal de grootste vaDgsten hebben, komen in aanmerking, de Monnikerdammer kooplieden voor Volendam, Gouwzee en omgeving, de Enkhuizers voor Enkhuizen, Harlingen voor Harlingen en Den Helder met Nieuwediep voor den Helder, andere verzend-ceDtra zijn er niet. Fuik- en zegenharing wordt niet ont vangen, voor kuilharing is de prijs f 2,50 eveneens voor de haring uit de Wadden f 2.50. (Buiten vernntwoordelijkheid der Redactie) De Cocksdorp, 24 April '20. Mijnheer de Redacteur Bij dezen roep ik beleefd Uw gastvrijheid in, om door middel van Uw blad het publiek in kennis te stellen met het volgende Dezer dagen ontving ik een schrijven van den Electrotechnischen Ambtenaar der Tele grafie te Alkmaar, waarin deze er opwees, dat naar schatting pl.m. 2500 porceleinen potten der telegraafpalen op Texel waren vernield. Dat dit storing tengevolge kan hebben, spreekt van zelf. Door het onklaar raken der telegraaflijnen, kunnen menschenlevens op het spel komen te staan, b.v. bij een schipbreuk, een ernstig geval van ziekte, e.d. Maar ook de schade, enkel en alleen veroorzaakt door vernielzucht, is zeer belangrijk. Rekent men eiken pot slechts op 20 cent, dan komt men reeds tot een bedrag van f500 plus nog hoog* arbeidskosten. Bovengenoemde ambtenaar vroeg de mede werking van ons onderwijzers, om aan die baldadigheid paal en perk te stellen. Wat wij natuurlijk gaarne en zooveel mogelijk doen Ik meen echter, dat het publiek in dezen ook zeer kan medewerken. Wanneer ieder een oog in 't zeil houdt, (de schooljeugd zal wel niet de eenige schuldige zijn 1), dan geloof ik, dat wij voor dergelijke grove vernielzucht in de toekomst gevrijwaard zijn. U, M. d. R., dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, L. MALLEKOTE. Woensdag 38 April 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's avonds 8 uur Bijbellezing. Zondag 3 Hei 1930. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur de. Kroese. Waal, n.m. halt 3 ds. Kroese. den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Visser. Doopsbediening. Oudeschild, v.m. 10 uur da. v. Grasstea. Ooslerend, n.m. 3 uur ds. van Grasstek. V.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. halt 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. A. Pos, beroepen missionaris-predikant voor Solo. n.m. 3 uur dezelfde, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoornv.m. 11 uur zomertijd da. Kuperus. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te den Burg maakt bekend, jdat zij a.8. Maandag 3 Mei, 's morgens van 11—1 uur en 'savonds van 8—10 uur zitting hoopt te houden in de consistoriekamer van N H. Kerk, tot het in ontvangst nemen van den Kerkeljjken Hoofdelijken Omslag en de Zitplaatsenhuur. PurmerwM, 27 April. Aangevoerd 860 Runderen waaronder: 210 vette koeien 170 i 230 Ct. per K.G fi[-n Gelde koeien f 350 a 750; Melkkoeien f 350 i 750; 12 stieren. 77 vette kalveren 12,30 a f 2.70 p. Kg. 690 Nuchtere kalveren f 20 a f 60; 074 Schapen f 40,— a i 75.—; .163 vette varkans 11,60 a 11.80 per Kg. 147 magere varkens t 70 a f 110,00; 168 biggen i 38,00 a i 55,00; kipeieren 19,50 a f 10.50 per 100;

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2