p JEl i u 3397 Zaterdag 15 Mei 1920. lenws Advertentieblad. 33st' Jaargang. Spoor- en Bootdienst. mnenland 'ueuwfc. M FEUILLETON. m m Dit blsd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ©SX Ad verten tiëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam ABONNEMENTEN ea AöYERTENTI E.N wordon aangenomen cl* Uiig. Fum. LANGE VEL» DE R O O IJ, Parkstraat, Buna or Tsxbi. LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 25 April 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. Kohier van den Hoofdeiijken Omslag. ëL Opeuluchtsnmenkomst. Oudeschita 12 Mei \y> fF? *0 AboKn&nentsprüt per 3 maanden'. Voor dsn Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TJRAN Prij» der Adverteniièn Van 1. tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 12 Mei tot en met Dinsdag 18 Mei voor rijwielen 9.15 uur, voor rijtuigen 9.45 uur (Zomertijd.) Donderdag 13 Mei v.m. 4,51 Vrijdag 14 6,03 Zaterdag 15 7,01 Zondag 16 7,53 Maandag 17 8,40 Dinsdag 18 9,24 Woensdag 19 10,08 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. van Nieuwediep9,15 4.15 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,— n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10.24S 4 1,07 12,20+ 3,28 1.56+f 4.46 4,11»* 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5.25 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45+ 12,36 fNiet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdeiijken Omslag voor het dienstjaar 1920, gedurende vijf maan den, van den 12den Mei tot en met den 11 den October 1920 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 12 Mei 1920. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NO DAMSTE. De typieohe lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 2,) Merkte ik. dat mijn complimenten niet in goede aarde vielen en het doel miaten dau dekte ik mijn aftocht met een onschul dige aardigheid, dis mij herhaaldelijk den naam deed verwerven vaczonderling sujet, of grappenmaker. Op die manier maakte ik toch goede zaken, ondanka mijne stijve vingers, en slaagde er in mjj allerlei lekkernijen en nattige kleinigheden te ver schaffer), waarnaar het hart van kinderen en gevangen haakt. De beschrijving, welke ik hier van mij zelf geef, ia niet die van een diep terneer geslagen mac. Ik ben dat ook nooit geweest en ik had reden om zeer tevreden te zija met mijn lot, wanneer ik het mijne ver geleek met dat van mijn kameraden. Ten eerste bezat ik geen familie, ik was een wees en jonggezel, vrouw aoc» kind zagen in Frankrijk mot verlangen naar mjj uit. Ten tweede, had ik nooit geheel en al de gevoelens vergeten, die mij bij mjjn ge- vangencaooe bezielden, en ofschoon esn vesting nu wei geen paradijs is, is het TEXEL 14 Mei 1920. Aan den heer L. j. Kikkert alhier, is bij Kon. Besluit een pensioen van f 1414.— toe gekend. De heer C. Drijver te Oosterend, leer ling van de Zeevaartschool alhier, deed deze week te 's Gravenhage met goed ge volg examen voor 2e stuurman, groote stoomvaart. Nut. Toen de voorz., de heer Wieringa, Woensdag avond de vergadering in hotel Texel opende, waren een 15-tal leden tegenwoordig. Na een korte uiteenzetting over de gewijzigde maat schappelijke omstandigheden en 't noodzakelijke voor het departement om zich daaraan aan te passen, wijdde de voorz. hartelijke woorden van waardeering aan de nagedachtenis van het ontslapen bestuurslid, wijlen den heer C. J. Roeper. De notulen van de vorige huishoudelijke vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna overlegde de heer Jb. Eelman Az. rekening 1919 en bracht verslag uit van de Nutsbibliotheek. De ontvangsten hadden bedragen f 133,307a, uitgaven f 98,207a, in kas was aanwezig f35,10, terwijl nog te betalen was een bedrag van ruim f77,—, zoodat het jaar sloot met een nadeelig saldo van ongeveer f 42,Het leesgeld was met inbegrip van de kosten van een catalogus op f 0,35 per persoon gesteld, 129 personen hadden van de bibliotheek gebruik gemaakt, die te samen 1733 boeken hadden aangevraagd. Over het nadeelig saldo werd in de vergade ring van gedachten gewisseld. De bibliotheek behoefde noodzakelijk uitbreiding meende, het bestuur, doch gezien den treurigen staat der financiën kon daarvan niet komen. Besloten werd bij het Hoofdbestuur om bij stand aan te kloppen. Voorden secretaris, de heer A. C. Rab, die verhinderd was, bracht de heer Pisart verslag uit van de commissie voor schoolreisjes en als penningmeester werd door hem rekening en verantwoording gedaan. Ook hier hadden de verhoogde spoorwegtarieven, enz. het voor- deelig saldo van 1918 doen inkrimpen, echter was nog een bedrag van f68,30 in kas aan wezig. Bij de rekening van de algemeene Bewaar school viel hetzelfde op te merken, het kas saldo was geslonken van f424,— tot f76,—, zooals uit de cijfers door den penningmeester, den heer W. P. Lap overgelegd, viel te consta- teeren. Voor de 19de maal bracht de secretaris, de heer J. C. Visser, verslag uit, 21 jaar had genoemde heer als bestuurslid zitting en hij gaf te kennen er thans het bijltje bij te zullen neerleggen. Het nieuwe bouwplan van de Nutsbouw- stichting, 2 woningen van een huurprijs van f4,50 en 4 van f3,per week, naast de be staande woningen aan den Schilderweg, kwam vervolgens ter tafel. verblijf daarin toch te verkiezen boven een galg. Ten derde eigenlijk schaam ik mij een weinig het te bekennen be viel mij de plaats waar wü gevangen za ten, 'c was een middeaeouwsohe hoogge legen vesting, van waar men een heerlijk uitzicht had, niet alleen over de zee, de bergen en de weiden, maar ook ia de straten dar groote stad, die overdag zwart van wemelende menschen en 'a avouds schitterden van licht. En ten laagste her innerde ik mij, dat ik in Spanje heel dik wijls veel slechter eten bad gekregen en daarbij urea op wacht had moeten staan na mijlen geloopen te hebben. Een der dingen, die mjj het meeat in mijn gevangenschap fcinderdeD, waren de klesren, die wij moasten dragen. In Enge land heeracht een afaohuwelijke gewoonte om de menschen belachelijke uniformen aan te trekken, om ze als 't ware in mas sa's te brandmerken, niet alleen de boeven, maar ook de krijgsgevangenen en zelfs de kindsren van liefdadigheidsinstellingen. Ik vermoed, dat een kwaadaardig genie zijn meesterstuk vau ironie geleverd heeit, toen hij den uniform bedacht, dieu wij gedwon gen waren te dragen: jas, vest en broek van zwavel- of mosterdachtige kleur, en ee.u wit en blauw gestreept katoenen hemd. Ges costuura waö ia 't oogvallend, goed koop on wekte cien lachlust op on wij moest; n ciien spot verdragen, wij, oude soldaten, cue utu vuurdoop hadden onder- Met algemeene stemmen werd besloten tot den bouw over te gaan en zoo spoedig moge lijk de desbetreffende aanvrage bij den Raad in te dienen. De voorz. van de Nutsbouw- stichting deelde mede, dat de plannen reeds zijn goedgekeurd door den heer Inspecteur van de volksgezondheid, zoodat wanneer de Raad het verzoek Inwilligt, de noodige stappen voor de aanbesteding kun nen worden gedaan. Spr. deelde nog mede, dat plannen van woningbouw te Oudeschild door de Nuts- bouwstichting zijn aanhangig gemaakt en terrein reeds beschikbaar is gesteld. Over de verstrekking van grond aan land arbeiders en de stichting volgens art. 6 der landarbeiderswet, doet de voorz., vervolgens eenige mededeelingen. Na de vergadering het vorig jaar daarover gehouden, waren ettelijke stukken over de zaak gewisseld. Bij particuliere informatie was den voorz. door het Ministerie van Landbouw mede gedeeld, dat een vereeniging van R.K. land arbeiders in deze gemeente reeds een aanvrage had ingediend, doch dat het bestuur, absoluut neutraal moest zijn en dat het voor het Nuts- bestuur misschien aanbeveling verdiende, zich met het bestuur van genoemde vereeniging in verbinding te stellen. Dat bestuur bleek echter voor samenwerking niet te vinden. Pogingen werden daarop aan gewend om over de kicsvereenigingen een combinatie te vormen, opdat het bestuur van de stichting samengesteld zou zijn overeen komstig de politieke constellatie van den Raad. Die pogingen waren tot nog toe niet geslaagd, waarom het Nutsbestuur de vraag stelde al of niet door te gaan met de plannen. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten, door te zetten. Vervolgens werd tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering te 's Gravenhage be noemd de heer Pisart, tot plaatsvervanger de heer J. C. Roeper. Tot bestuursleden in plaats van den heer W. P. Lap, niet herkiesbaar, en wijlen den heer C. J. Roeper, werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. v. d. Craats en J. Tiessen, die beiden de benoeming aannamen. De heer Jb. Dekker werd in de vacature C. J. Roeper gekozen tot lid van de bibliotheek commissie; tot lid van het bestuur van de Algem. Bewaarschool inplaats van mevr. Wage- maker, die wegens vertrek bedankte, mevr. Boswijk. Herkozen als bestuurslid bewaarschool werd de heer Pisart. In plaats van den heer J. C. Visser, die niet te bewegen was op zijn besluit terug te komen, werd gekozen de heer Wierenga. Bij de rondvraag bracht de heer J. C. Visser den financieelen toestand van de Bewaarschool ter sprake. Spr. meende, dat aanvrage om steun bij de gemeente of bij het Hoofdbestuur dringend noodig was, omdat hij omzetting van de school in een fröbelschool noodzakelijk achtte. Het bestuur zegde toe, de zaak in de eerst volgende bestuursvergadering onder de oogen te zullen zien. De heer Pisart bracht met instemming van de vergadering, den heer Visser lof en dank voor wat door hem voor de bewaarschool was gedaan. Echter deelde hij niet in de pessi- gaan, verscheiden droegen de iUteekens der in 't geveoht ontvangen wonden, we moesten rondloopen als de hanBWorsten op de karmis. De oude naam van de rots, waarop onze gevangenis stond, was naar ik later hoorde, de Geverfde Heuvel. Welnu, thans was hjj inderdaad geverfd met het geel van onze uniformen. De UEilormen der soldaten, die ons bewaakten, droegen na tuurlijk de kleur van de Engelsche vlag rood, zoodat wij allen tezamen een zeer realistisch kleurenbeeld vau de hel moeten gegeven hebben. Telkens wanneer mfjn biifc rustte op mün medogevangenen, steeg esn gevoel van woede in mij op over de vernedering, die wij ons moesten laten welgevallen, en ik had moeite om mijne tranon te bedwingen. De meesten waren, zooais ik reeds zeide, boeren, die door de sohaaf van den sergeant die hen gedrild had, een weinig van hun ruwheid hadden verloren, maar toch waren zij plompe, on gemanierde kerels gebleven. Men zou ner gens een ongunstiger indruk van ons leg6r hebben kunnen krijgen, dan op de vesting van Edinburg. Ik bloosde els ik de oogen sloot en mijzelf voor mü zag. Het kwam mij voor, dat mijn betore, strammere hou ding mij 'c deze kleedicg nog belachelijker maakte. En ik herinnerde mij de dagen, toen ik de grove, maa-. eervolle soldatenjas droeg, en ik zag in rnijn verbeelding de gesleten der edele, liefdevolle, bekoorlijke mistlsche stemming en verklaarde te meenen, dat de bewaarschool was wat de ouders wenschen, een veilig onderdak voor de kleintjes. Op de mogelijkheid om subsidie voor open luchtspelen te krijgen van het Hoofdbestuur, wees de heer de M tar. De heer v. d. Craats informeerde naar het orgaan van de maatschappij, „Nutswerk", waarop de voorz. antwoordde, dat toezending aan alle leden thans zeker zal geschieden. Met dank aan de vergadering, in het bizonder de commlssiën, werd de vergadering daarna door den voorz. gesloten. Van heinde en ver waren zij gekomen, de toehoorders; van uit alle windstreken, heel Texel was vertegenwoordigd op de groote openluchtsamenkomst, die Donderdag vanwege de Middernachtzending bij Fonteinsnol werd gehouden. De veronderstelling is niet gewaagd, dat meer dan 1000 personen aanwezig waren. Het openingswoord werd gesproken door den heer Ds. van Grasstek, daarna voerden verschillende sprekers het woord. Niettegenstaande de groote opkomst was de orde voorbeeldelijk en werd onder aandachtige stilte naar de verschillende sprekers geluisterd, die elk op zijne wijze vertelden van hunne grootestads-ervaringen en van den zegenrijken invloed van de middernachtzending. Het geheel werd afgewisseld door het gemeen schappelijk zingen van de liederen, die op het programma waren afgedrukt, begeleid door fanfaremuziek. De heer Ds. Kroese sprak een slotwoord, waarna de vergadering na het zingen van Gez. 96 als slotzang uiteenging. In het begin dezer week bracht het sleepbootje „Atnp«cto" met 2 zoliJemctnunen 2800U0 L. petroleum vooi de tank alhier aan. Niet bang van 13 I Een grondbezitter te Apeldoorn heeft een nieuwe boerenhofstede den naam gegeven van „Dertien-hoeve", en wel omdat ie zijn vader op den I3enjarig is, hij zich op den-i.Sen hoeft verloofd, 3e bij op deuzelfden datum in het hu welijksbootje is gestapt, 4e zijn schoon vader eveneens op den 13hu jarig is en 5e zijn zoontje op een gelijken datum is geboren. Vuile vergulde lijsten besti(jke men met een laagje vaneliue, dat er eenige minuten op moei olijven, waai na men de lijst met een wollen lap nawnjit. wezens, dio over mijn jonge jareu gewaakt hadden. Maar laat mij niet tweemaal die teedere, smartelijke herinneringen wakker roepen. Later spreek ik daarover. Thans moet ik andere dingen verhalt-n De Ëriteone re- geerisg heeit zich nergeus zoo in al haar perfide blootgesteld, als toen zij last gaf, dat wij tweemaal in de week gesohoren moesten worden. Is er een meer vernede rend, krenkend voorschrift denkbaar voor een man, die zijn leven lang gewend is geweest zich dagelijks te scheren P Maan dag en Donderdag waren de soheerdagen. Stel u voor hoe ik er, ma Donderdag ge schoren te zija Zondagavond uitzag. En Zaterdags, de dag waarop de meeste be zoekers kwamen, was het al bijna even erg. Zij, die onze markt bezochten, behoor den tot alle categorieën, mannen en vrou wen, magere en dikke, leeljjke en mooie. Indien alle menschen ae maoht der schoon heid beseften, zouden aan Venus alleen en aan geen andere godheid, gebeden worden opgezonden. Het voorrecht een mooie vrouw te mogen aansohouwen, is geld waard. Onze bezoekers waren over 't algemeen niet veel bijzonders. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1