Attentie. $400 Woensdag 26 Mei 1920. S8st# Jaargang. lenws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags roor de nitgave vóór4 nar nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen tyj de Uiig. Fima LANGEVELÖ&BEROOIJ, Parkstraat, Bona of Tix n Abonnementsprijs per 3 maanden'. Voor d.n Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URAIT. Prij$ der Adverienliin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroot. letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Voor een niet-getrankeerde briefkaart, houdende adresverandering van eeu onzer abonné's van Amsterdam naar Arnhem, moest door ons vorige week 10 cents straf port betaald worden. Wij nemen deze gelegenheid waar, onze abonné's er op te wijzen, dat aan alle kantoren der post.rijen gelran keerde brief kaartformulieren voor adreswijziging yer- krijgbaar zijn tegen 1 Va cent per stuk. Wij zouden onze abonné's beleefd willen verzoekeD, bij voorkeur van die formu lieren te willen gebruik maken, ook ter wille van de duidelijkheid. LICHT OP! Van Woensdag 19 Mei tot en met Dinsdag 25 Mei voor rijwielen 9.30 uur, voor rijtuigen 10.—uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 27 Mei v.m. 5,14 Vrijdag 28 1 6,22 Zaterdag 29 7,19 Zondag 30 8,10 Maandag 31 8,53 Dinsdag 1 Juni 9,31 Woensdag 2 10,06 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Beperkt* dienstregeling van 33 Hei 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nisuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,245 1,07 12,20f 3,28 1.56ff 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van C. Timmer Jz. te Oosterend om in het perceel, kada straal bekend in Sectie B, No. 1459, een dubbele heete-luchtoven te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 21 Mei 1920. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. SCHIETOEEENIftGEN. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat op Woensdag 26 Mei a.s. des namiddags 8 uur in een der lokalen van de m.u.lo. school te den Burg een vergadering zal worden ge houden ter bespreking van het deelnemen aan schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weerkracht. Manspersonen tusschen den 16- en 40-jarigen leeftijd worden tot bijwoning dezer vergadering uitgenoodigd. Texel, den 22 Mei 1920. De Burgemeester voornoemd, D. P. BAKKER, lo.B. 15—33 Mei. Zijn er weer nieuwe moeieiykheden met België gerezen Die vraag kan worden gesteld, als men leest wat er onder het hoofdje „Nederland en België" in de laatste dagen door de groote bladen gepubliceerd is. Eigenlijk bestaat er al langer aanleiding voor het stellen van de vraag. Immers weken geleden werd reeds gemeld, dat de Commissie van Yeertien te Parijs haar werk had afgedaan en dat er nog slechts eenige formaliteiten behoefden te worden vervuld, om de ontworpen overeenkomst rechtsgeldigheid te verleenen. In de Belgische Kamer hadden besprekingen plaats, die den indruk vestigden, dat de onderteekening van de overeenkomst voor de deur stond en wat hier te lande van officieele zijde werd gepubliceerd, wettigde eveneens het vermoeden, dat de moeilijk heden achter den rug waren. Maar de eindbeslissing liet steeds op zich wachten en thans zijn er weer aanwijzingen dat er nieuwe moeilijkheden gerezen zijn. Het gaat daarbij om de Wielingen, een der voornaamste, men mag wei zeggen de voornaamste, vaargeul van de Schelde, dicht aan de Belgische kust. Nu zal m6n goed doen, dadelijk geen geloof te hechten aan de alarmeerende be richten van de dankbare Belgische pers, maar dat er moeilijkheden zijn gerezen is wel vrij zeker, 't Zou daarom alleszins gewenscbt zijn, dat onze regeering daarover eenig licht ontstak. —o o—o De afstand tusschen het verre Oosten en ons Westen is zeer groot en de verbindin gen zijn niet talrijk. Het zal dus nog wel eenige dagen duren, voordat we uitvoerige verslagen zullen kunnen lezen van de wijze waarop men in Japan de officieren en. bemanningen van onze schepen ont vangen beeft, maar uit de voorloopige korte berichten blijkt voldoende, dat die ontvangst in een woord schitterend is ge weest. Niet alleen werden officieele recepties gehouden en werden de commandanten der oorlogschepen met Japansche ridder orden begiftigd, maar ook werden tereere van het Nederiandsche vlootbezoek allerlei feestelijkheden gegeven, terwijl feestmaal tijden al evenmin op het programma ont braken. Naar luid der berichten werden onze officieren ontvangen in de hoogste Japansche kriDgen, die anders voor vreem delingen gesloten blijven. Van bizondere beteekenis ook mag worden genoemd het feestmaal, dat door de groote financiers en kooplieden van Tokio aangeboden werd, waarin de voorzitter Yamamato wees op de teekenen van innige toenadering tus schen Japan en Nederland, welke overal tot uiting komt, ook in de handelsbetrek kingen met Nederlaodsch-Indië. „Nederland-Japan" laat zich prettiger lezen dan „Nederland-België". —o—o o Staking het onderwerp komt niet van de agenda af. Ieder land krijgt er zijn deel van en ook ten onzent blijft men er niet van verschoond. Naast de groote staking in de havens hebben we hier in den laatsten tijd allerlei partieele stakingen gehad en hebben we er nog eenige. We brengen alleen maar in herinnering de stakingen en uitsluiting in het veerfbedryf, der meu belmakers, timmerlieden, en de uitsluiting der landarbeiders in de provincie Gronin gen, die nu al 8 weken duurt. En een nieuwe groote staking onder de cartonbe- werkers dreigt al weer. Zoo is bet bij ons, zoo is het thans wel in schier alle landen. De staking schijnt als een inf6ctie-ziekte de heele wereld te hebben aangetast. Bijzonder omvargih'ke stakingen beleeft men tbans weer in Denemarken in de havenbedrijven, terwjjl ook in andere tak ken van arbeid de stakingen niet van de lucht zjjn. In Frankrijk echter, dat in de laatste weken zooveel stakingsnieuws bracht, is het einde der beweging thans aanstaande, De C. G. T. en de arbeiders hebben den strijd tegen de regeering verloren. Wel heelt de C. G. T. nog eerst geaarzeld de stakingen op te heffen, maar de vakver- eenigingen zelf deden dat, de een na den ander. De spoorwegmannen, gaswerkers, mijnwerkers en ook de havenarbeiders en zeelieden hebben uit eigen beweging den strijd gestaakt, nadat ze hadden leeren in zien, dat tegen de regeering niet te vech ten viel. Ten slotte heeft ook de C. G. T. toegegeven. In de Fransche Kamer heeft men over de staking geïnterpelleerd en daarbij is het tot zeer opgewonden tooneelen gekomen. Aan het feit, dat de Btaking verloren is en Millerand het pleit gewonnen heeft, ver andert een heftig Kamerdebat echter niet. o—o—o De Fransche pers raakt nog steeds niet uitgepraat, over de conferentie te Hythe. Vooral de kwestie der schadevergoeding blijft de pennen in bewegiog houden. Uit de mededeelingen van de pers en ook uit hetgeen van regeeringszijdo daarover in het Engelsche Lagerhuis is gezegd, valt voldoende af te leiden, dat Millerand te Hythe toch niet de garanties gekregen heeft, die hjj wenschte. Eigenlijk staat alles nog op losse schroeven. In het Engel sche Lagerhuis is zelfs door oen der spre kers gezegd, dat men er heelemaal niet op behoeft te rekeneD, dat men in den eersten t|jd van Duitschland een oent zal kunnen krijgen, al heeft men te Hythe ook al mooie berekeningen in elkaar gezet. Ë(j de debatten in het Engelsche parle ment kwam vooral ook uit, dat men zoo langzamerhand het beleid van den Opper sten Raad moe wordt. Niemand minder dan Asquith beeft dat dezer dagen ook in een redevoering gezegd en daarbjj ver klaard, dat Europa thans niet in een toe stand vau ellende verkeert tengevolge van den oorlog, maar als gevolg van het slechte vredesverdrag. Dergelijke stemmen worden meer gehoord en de verzekering van Bonar Law, dat men te Spa de Duitschers zooveel mogeiyk tegemoet zal komen, heeft in dit verband stellig meer dau ooit beteekenis. Te Parijs ziet men dat met le6de oogen Men begint daar ook in te zien, dat de conferentie te Spa wel eens in een ander teeken kan staan, dan men in Frankrijk gewenscbt acht. Men zal z'n houding tegen over Duitschland moeten herzien. Lloyd George zal in die richting sturen. En bij Italië zal Millerand ook geen steun vinden, nu het vrijwel zeker is, dat Nitti aan de conferentie te Spa zal deelnemen. Nitti toch is met de vorming van een nieuw kabiDet belast geworden en heefteen nieuw ministerie samengesteld, steunend op een stevig regeering6bloc. Van Amerika heeft Frankrijk Dietq meer te hopen, want zoowel de Amerikaanscbe Senaat als het Huis van Afgevaardigden heelt de resolutie van Knox aangenomen, waarbij de oorlog met Duitsch land voor geëindigd wordt verklaard. Wel heeft president Wilson nog het recht om de goedkeuring te weigeren, maar aan de houding der Vereen. Staten valt weinig meer te veranderen. Intusschen begint men ook in Frankrijk in te zien, dat eenige toenadering tot Duitschland thans gewenechter is, dan de kloven tusschen beide landen nog dieper te maken. Te Parijs zijn in de afgeloopen week de Fransch-Duitsche economische onderhandelingen aangevangen, waarbij in principe besloten werd tot de hervatting van de handelsbetrekkingen tusschen beide landen. Ook in ander opzicht moet de Fransche regeering wat water in den wijn doen. Voor het uiteengaan van de Nationale Ver gadering heeft de Duitsche minister vau buitenlandsche zaken Koster een krachtig beroep op Frankrijk gedaan om de kleur lingen-troepen uit het bezette gebied terug te roepen. Hij noemde het overplaatsen vau 50000 soldaten van vreemd ras naar het hart var, Europa ten misdaad on wees er op hoe ernstig de gevolgen ervan reeds zijn voor het zedelijk peil in West-Duitsch- land. Millerand en Fooh zullen goed doen het protest niet voor kennisgeving aan te nomen. o—o—o— De oorlog tussohen Sovjet-Rusland en Polen schijnt zich te ontwikkelen ten gunste der bolsjewiki. Het tegenoffensief van dezen heeft tenminste eenige nederlagen van de Poolsche troepen tengevolge gehad. De strijd is eohter nog in vollen gang en de krijgskansen blijven wisselend. TEXEL, 25 Mei 1920. Pinksteren. De Pinksterdagen hebben zich ditmaal uit stekend geleend voor uitgaansdagen en ze zijn daarvoor benut ook. Het aantal vreemdelingen, dat bij particulieren en in hotels, want ook dat aantal was belangrijk, een onderdak vond, was buitengemeen groot. De vogelwereld genoot veel belangstelling. Te voet, per fiets, ja zelfs per auto werden de bezoeken aldaar af gelegd en wij durven betwijfelen of de vogels zelf van die belangstelling gediend waren. De bezoeken door voetbalelftallen aan Texel gebracht, voor den vreedzamen kamp, werden in de sportwereld op ons eiland vast beter gewaardeerd. Batavier II kwam op den eersten Pinksterdag krachten meten met Texel II. Op den 2den Pinksterdag trad een Texel- combinatie in het krijt met Mexid Folller. Beiden wedstrijden viel een goed bezoek ten deel, hoogelijk gewaardeerd. Batavier II van Helder won met 3—2 van Texel II, de Texel-comblnatie met 8—2 van de Mixed-Follier van Helder. Hoogelijk gewaardeerd werd ongetwijfeld ook het buitengewoon talrijk bezoek aan de openluchtsamenkomst bij Fonteinsnol. Het weer heeft zeker bevorderend gewerkt, het was uitgaansweer bij uitnemendheid. in de schaduw van de heerlijke dennenbos- schen was het spreekgestoelte opgesteld. Muziek van het Christelijk fanfarecorps droeg niet weinig tot verhooging van de stemming en begeleidde het gemeenschappelijk lied. Achtereenvolgens werden de vier verschillende sprekers het woord en het gesprokene had de volle aandacht. Geen oogenblik is daarover te klagen geweest en ook gedurende de pauze gedroeg het publiek zich voorbeeldig. De jongejuffrouw Cor Bruin Adrd. deed vorige week met goed gevolg examen voor leerling kantoorbediende bij de Posterijen en Telegrafie. Ze wordt voorloopig op het telegraafkantoor te Haarlem te werk gesteld. Melkveehoudersbond. 't Was Vrijdagavond in zeker opzicht een verloren avond voor de vereenigde melkvee houders, die opgekomen waren, al waren het er weinigen. Het bestuur in 3 leden vertegen woordigd, besloot, in overleg met die weinige leden, de jaarvergadering niet te doen doorgaan. Toch was de avond niet geheel verloren te noemen. Deed de voorzitter uitvoerig mededee- ling van het geen er in de vergaderingen te Helder was besproken en besloten betreffende de levering van consumptiemelk in die ge meente en voorlezing van hetgeen de bladen gemeld hadden over de besluiten te dien op zichte te Breezand. (Onder Binnenland vinden onze lezers dat bericht in dit nummer.) In het gezellig samenzijn werd uitvoerig besproken de kwestie van de overmelk te Texel. Een der leden maakte het bestuur er daarbij een grief van dat alle besprekingen van die kwestie tot niets geleid hadden. Ja, dat zelfs aan een besluit van één dier verga deringen, het huren van een gebouw voor het verwerken van de overmelk, geen uitvoering was gegeven. In antwoord daarop deelde de voorz. mede, dat het was afgestuit op de hooge kosten. Ten slotte werd toegezegd, dat door een deskundige plannen voor den bouw van een inrichting als genoemd zouden worden ontworpen eri de kosten begroot. De plannen zouden dan in een vergadering aan het oordeel der leden worden onderworpen. Op verzoek van het .hoofd der gemeente maken wij onze lezers attent op de vergadering op hedenavond in een der schoollokalen te den Burg, betreffende te houden schietoefe ningen voor personen van 16 tot 40-jarigen leeftijd. Wanneer zich voldoende personen aanmel den, zullen, naar men ons mededeelt, de schiet oefeningen worden gehouden in de algemeene bewaarschool op een nader te bepalen dag.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1