N" 3402 Woensdag 2 Juni 1920. 33"' Jaargang. en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week idvertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nur nam Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 rr,aanden\ Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pri/jt der Advertentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A B O N NBMENT EN es ASVERTENTIEN worden aangenomen by de Uiig. Fiska LANGEVELS&DEROOIJ, ParkstraatBono or T ui. LICHT OP Van Woensdag 2 Juni tot en met Dinsdag 8 Juni voor rijwielen 9.30 uur, voor rijtuigen 10.—uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) 3 Mei v, Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Juni 10,39 11,13 11,48 12,25 1- 1,25 2,10 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Beperkt* dienstregeling van S3 Mei 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10.24S 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 33—29 Mei. Er is in de afgeloopen week weer heel wat geschreven over Nederland-België in verband met het afbreken vande onder handelingen tusschen de beide naties, naar aanleiding van het wederzjjdsch standpunt inzake de Wielingen. We behoeven ons over dat afbreken van de onderhandelingen voorloopig geen zorg te maken, want België zal wel den een of anderen dag tot de overtuigingkomen.dat België voor zyn toekomst 6en overeen komst met Nederland niet missen kan. Maar het gevolg van deze moeilijkheden is alvast weer, dat de annexionisten zich weder geweldig gaan roeren en de bladen van deze de campagne tegen Nederland hervat hebben. Ook hier zijn we wel zoo'n beetje aan gewend geraakt en daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de Neder- landsche pers haar kalmte geen oogenblik hóeft verloren. Ware een moeilijkheid als deze tijdens de oorlogsdagen gerezen, de zaak zou stel lig een veel ernstiger aanzien gehad heb ben dan thans. Zoo nu en dan komen er dingen aan het licht, die ons leeren, hoe dicht we soms voor een oorlog hebben gestaan. Zoo kon men dezer dagen in de „Echo de Paris" lezen, van oorlogsgedachten door België in 1918 jegens ons land gekoesterd, 't Was in November van dat jaar, bij de terug tocht van de Duitschers uit België, dat onze regeering een Duitsche legerafdeeling toestond dwars door Limburg naar het Duitsche gebied terug te trekken. De Belgische regeering, die toen te Havre zetelde, vroeg aan Pichon wat België daartegen zou doen, waarop deze de re geering naar Foch verwees. En Foch ant woordde „Bevelen is moeilijk, maar trek er op los." De Belgische regeering aarzelde en vroeg aan Frankrijk om raad. En dit adviseerde, Nederland binnen te rukken. Engeland echter, weigerde daartoe z(jn toestemming te geven en daarmee was, naar de schrijver met eenig leedwezen opmerkt, de party verloren. De goede gelegenheid voor België was voorbij Als men dergelijke dingen thans zoo leest, dan kost het eenige moeite zich de juiste werkelijkheid voor oogen te stellen. Maar dat we hier aan groote gevaren heb ben bloot gestaan, daarvan is deze mede- deeling opnieuw oen bewijs. o—o—o De Duitsche parlementaire commissie van onderzoek, naar het ontstaan en het verloop van den oorlog, heeft dezer dagen weer een bundel oificieele documenten ge publiceerd, hoofdzakelijk betrekking heb bende op de vredesactie van Wilson, het Duitsche vredesaanbod van December 1916 en de voorgeschiedenis van den verscherp ten duikbootoorlog. Veel nieuws bracht deze publicatie niet en allerminst sensatio- neele onthullingen, maar wel blijkt uit de documenten opnieuw, hoe tegenover een zeer doelbewuste militaire leiding onder aanvoering van Hindenburg en Ludendorff, een zeer weifelachtige regeering stond, Weifelachtig vooral, als een gévolgvande meeningsverschillen tusschen von Beth- mann Holweg, Jagow en Zimmermann. En tusschen deze allen in stond de Keizer, die steeds onvolledig of onjuist werd inge licht en daardoor geen notie had van de beteekenis van de vredesstappen van Wilson. In Duitschland weet men thans die din gen al lang en voldoende, zoodat de publi catie der documenten volstrekt geen opzien meer kon baren en er maar matige belang stelling voor bestond. Meer aandacht heeft men weer voor de beriohten over een nieuwe op hande z(jnde putsch. En tevens vragen de verkiezingsvoorbereidingen thans aller belangstelling, want alle partyen zijn thans in volle actie. Eenige belangstelling bestaat er ook voor de kwestie van de zwarte bezettings troepen, waartegen de Duitsche regeering een krachtig protest heeft laten hooren, zooals men weet. De Fransohe regeering heeft op dat pro test geantwoord met een officieel verweer, waarin gezegd werd, dat er maar een klein aantal kleurlingen in het bezette gebied zijn. En dat zijn zulke beschaafde kleurlingen, dat ze voor de zedelijkheid absoluut geen gevaar opleveren. Integen deel, de Duitschers zijn zelf zoo diep ge zonken, dat men de uitheemsche soldaten in bescherming heeft moeten nemen tegen de Duitsche vrouwen van verdacht allooi. De Duitsche regeering heeft op haar beurt weer aangekondigd, dat zij op het Fransche verweer het antwoord niet schul dig zal blijven. Binnenkort zal een nieuwe verklaring worden gepubliceerd, over het gebruik maken van zwarte troepen in het bezette gebied. En deze verklaring zal een scherp protest bevatten, gericht tot de geheele beschaafde wereld. o—o—o— Te Londen is in de afgeloopen week de Russische gedelegeerde Krassin aangeko men, teneinde besprekingen te hebben met Engelsche handelskringen over economische toenadering tusschen Engeland en Rusland. Een hartelijke ontvangst heeft men dezen Russischen revolutionair niet bereid. Vooral hebben verschillende groote Lon- densche bladen het niet onder stoelen en banken gestoken, dat zij den afgevaaadigde der bolsjewiki enkel met wantrouwen hebben zien komen. Zij stellen zich van de onderhandelingen over het hernieuwen van de handelsbetrekkingen tusschen Enge land en Rusland niets voor, omdat, naar zij beweren, Rusland niets kan uitvoeren dangestolen diamanten en gebrek heeft aan alles. Krassin kwam daarbij ook op een zeer ongelegen tijdstip, want men is in Engeland niet weinig verstoord op de bolsjewiki, als gevolg van de rol, die deze in Azië be ginnen te spelen. Dezer dagen toch hebben roode "troepen zich meester gemaakt van Enzeli, de havenstad aan de Kaspische Zee in Perzie. De Engelsche bezetting heeft zich bij de nadering der roeden moeten terug trekken en deze hebben de Engelsche polilievaartuigen, welke in de haven lagen, in bezit genomen en tevens de oorlogschepen van Denikin, die te Enzeli geïnterneerd waren voor goede buit verklaard. De bezetting van Enzeli is ge heel naar het hart der Turksche nationa listen en nu zelfs de Perzische regeering tracht offioieele betrekkingen met Moskou aan te knoopen, nu maakt men zich te Londen toch wel ietwat ongerust, want Engelands invloed in het oosten wordt door dat alles ernstig bedreigd. Een reden te meer, om niet erg vriende lijk tegen Krassin te zfjn. Maar deze is te Londen en al heeft de Engelsche regeering ook laten mededeelen, dat de Rus door geen enkelen regeeringspersoon zal worden ontvangen, toch zal de Engelsche handel met hem besprekingen houden. —o o—o De Hongaarsche regeering heeft in de Kamer haar standpunt uiteengezet omtrent de onderteekening van het vredesverdrag. TelekyJ de minister van buitenlandsche zaken, deelde mede, dat de vredesdelegatie de vredesvoorwaarden onaannemelijk ver klaard en haar mandaat in handen der regeering gesteld had. De regeering heeft echter moeten besluiten, gezien de gevolgen van een weigering, en gaf de geallieerden kennis, dat zij tot onderteekening bereid was. Apponyi, de voorzitter der gewezen delegatie, verklaarde, dat het mislukken van het werk der delegatie hem niet heeft verbaasd. Hij kon zijn oordeel over het vredesverdrag niet anders uit drukken dan door een weigering om te teekenen, maar achtte niettegenstaande dat, het besluit der regeering om het wel te doen, verklaarbaar. Niet-onderteekening zou Hongarije met de geheele wereld in conflict hebben gebracht, de voor Hongarije ont kiemende sympathien vernietigd en het land in een wanhopigen toestand terug geworpen hebben. Vóór alles achtte Apponyi thans noodig het consolideeren van den toestand van rust en orde. Dan zal Hongarije het spel winnen. Ook de Kamerpresident, Rakoiski, sprak in denzelfden geeHt. —o—o—o De strijd tusschen Sovjet-Rusland en Polen blijft nog steeds voortwoeden. Er zijn in de laatste dagen groote veldslagen geleverd en daarvan zal waarschijnlijk af hangen hoe deze oorlog ten slotte zal zal eindigen. De bolsjewiki beweren groote voordeelen behaald te hebben mot hun tegenoffensief, doch de Polen verzekeren, dat dit gelogen is, alle aanvallen afgeslagen werden en de Poolsche troepen slechts op enkele punten eenig terrein verloren hebben. Nadere berichten dienen te worden afgewacht. —o—o—o— President Wilson heeft in den laatsten tijd wel volop gelegenheid gehad om zich te ergeren, De eene botsing met de oppositie volgt op de andere. Terwijl de parlementen in de Ententelanden het vredesverdrag van Versailles goedkeurden, weigert de meerderheid der Amerikaansche volksver tegenwoordigers zulks, tenzij er ingrijpende veranderingen worden aangebracht. Wilson neemt tenslotte het ontwerp liever terug, dan aan de oppositie toe te geven. Doch deze zit niet stil en zoo werd de vorige week gemeld, dat het Huis van Afgevaar digden een door Knox voorgestelde resolutie aannam, waarin verklaard wordt, dat de oorlog met Duitschland uit is. De president en de geallieerden mogen het mooie vredes verdrag van Versailles g6rust houden. Wilson heeft echter geweigerd het be sluit van het parlement goed te keuren en hij heeft dit veto breedvoerig gemotiveerd. Door eenvoudig den oorlog voor geëindigd te verklaren, worden belangrijke feiten genegeerd, die indertijd de Vereen. Staten bewogen in den oorlog te gaan. Een vrede als bij de resolutie is beoogd, achtte hy niet te strooken met de waardigheid van het Amerikaansche volk. Een dergelijke manier van vredesluiten met Duitschland achtte de president „een onuitwischbare smet werpen op de eer en den dapperen naam van de Vereen. Staten. De strijd om den vrede wordt dus voortgezet. Eu een nieuwen strijd tusschen Wilson en het parlement staat alweer te b6ginnen. Wilson heeft voorgesteld, dat de Vereen, Staten het mandaat over Armenië zullen aanvaarden, doch de Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken heeft, met 11 tegen 4 stemmen, hut voorstel verworpen. Zy is niet van plan de verant- woordeiykheid te aanvaarden, die zooveel geld en zooveol mannen zal vragen, Nu de commissie met zoo groote meerderheid dank-je-wel gezegd heeft, staan Wilsons kansen in den Senaat alweer heel ongunstig Stryd dus, ook over Armenië. TEXEL, 1 Juni 1920. Een blocdlooze stryd. 't Heeft lang gedreigd. De gedelegeer den van de partijen hebben heel wat gedelibereerd. Overeenstemming op de basis van Breezand kon niet worden bereikt. De boeren, die de melk aan slijters leveren, waren niet te bewegen, hen schadeloos te stellen, die door de slijters in den steek waren gelaten. Er werd gemopperd, er werd gedreigd. Maandag is aan de bedreiging een begin van uitvoering gegeven. Een afgevaar digde van de boeren, die met de melk bleven zitten, ging klanten zoeken tegen een verlaagden prijs. Dinsdag is de vreed zame strijd begonnen. Consumptiemeik voor 12 cents per liter aan huis. De slijters laten zich niet onbetuigd, ook zij hebben den prijs op 12 cent ge bracht Zal het er bij blijven? Demeik- gebruikers hopen van met. Wie zal dat hen kwalijk nemen Met belangstelling zien zy zeker de verdere ontwikkeling yan den stryd tegemoet. De markt. Wie heeft er ooit van prijzen van f40,— voor lammeren op de Texelsche markt gehoord Niemandtoch is er Maandag nog merkelijk meer betaald voor enkele partijen. En wie zal zeggen of het volgende week nog niet hooger zal zijn? Amerika is tot nu genoemd het land van de onbegrensde mogelijk heden. Lijkt het er thans bij ons ook niet op „Dat kun je onthouden", heette het vroeger als er prijzen van f 18 tot 120 werden betaald. Dat wordt nu ook ge zegd, maar hebben wij het einde van de prijsstijgingen al? De wereld is een rare warboel. Ongetwijfeld zal de prijsstijging van de lammeren wel zijn oorzaak vinden in het feit, dat de aanvoer ter markt zoo gering is. Vergelijkt men de aanvoeren op de lammerenmarkten van vóór den oorlog bij die van thans, dan zijn die thans tot minder dan de helft torug- geloopen. Het gezegde „wacht je voor wat er niet is", dat in koopmanskringen, nogal opgeld doet, gaat thans niet op, en het „een paard is net zooveel waard als een gek er voor geeft" schijnt nu wel op de lammeren van toepassing. Iu tusschen onze schapenfokkers varen er wel bij. O udeschild 31 Mei. De heer K. J£z. Zegel alhier ontving Zaterdag j.l. bericht, dat hy geslaagd was als kommies der Rijks-Belastingen. Zaterdagavond vierde de afdeeling Texel der S. D. A. P. haar Meifeest in de Zeven Provinciën. .Een 70 tal personen waren tegenwoordig. De feestrede werd uitgesproken door den heer -A. Boon, waarna een paar tooneelstukjes werden opgevoerd. Er volgde een gezellig bal, dat afgewisseld werd door voordrachten.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1