Tweede Blad. Costuumnaaister. 3 groote kippenhokken, C. R. KEIJSER Co. N" 8403 Zaterdag 6 Juni 1920. 33"" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ark t be ric aten. maken van costuums Met het oog op een nieuwe regeling der zakkenprijzen verzoeken wij onzen afnemers, DRINGEND onze zakken vóór 1 Juli a.s. in te leveren, daar na dien datnm door ons BESLIST geen zakken met het B merk meer in ontvangst worden genomen. G. JO. D. Dikkers, publiek verkoopen hooigewas, G. J, O. D. Dikkers, publiek verkoopen hooigewas en verhuren nagras van: puik beste nieuwe aardappelen Predikbeurten- ADYERTENTIEN. Te koop DE ALKMAARSCHE Stoom - Steenhouwerij Firm» W. F. STOEL A ZOON levert alle soorten 3 en MARMERWERK. COURANT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Ad vertentiëu daags voor de uitgave vóór A nar nam Prps der Advertentie». Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en A BV ER T E N TIE N worden aangenomen bfl da üitg. F»ka LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buna orTirit Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat blijkens door hem ontvangen schrij ven van den Inspecteur der Infanterie d. d. 1 Juni 1.1. dit jaar alhier geene schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht zullen worden gehouden. Texel, 4 Juni 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. ülond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toe- behoorende aan D. Bakker Czn. (Koogerweg.) Texel, 4 Juni 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 4 Juni 1920. De veehouder Arie de Ridder in het Koogerveld, is in het bezit van een kuiken met 4 pooten. Reeds werd den eigenaar f 50,geboden, waarvoor hy het diertje echter niet van de hand wilde doeD. Onze toekomstverbinding. In het Rott. Nieuwsblad lezen wij „De I. L. V. O. heeft een lucht-taxi-dienst ingesteld tusschen Groningen en het eiland Schiermonnikoog, met dien verstande, dat men op verlangen van Groningen per vliegtuig in 16 minuten het eiland kan bereiken." Is nu de tijd niet aangebroken, om naast ons nieuwe sportterrein een landingsplaats voor vliegtuigen in te richten Woensdag hield de Schoolcommissie een vergadering waarby alleonderwijzers(essen) van Texel waren uitgenoodigd. Bijna allen waren aanwezig. De voorzitter, de heer P. Dros was ver hinderd de vergadering te bezoeken, waar om de heer M .W. de Graaf presideerde. Deze riep alle aanwezigen een harteiyk welkom toe, deelde mede, dat onderwijzers en on derwijzeressen allen als de gasten be schouwd werden (wat later bleek door het aanbieden van consumptie), sprak de mee ning uit, dat men onomwonden zou spre ken, zonder politiek in het debat te mengen, dat men alleen onderwijszaken mocht be spreken en dat de schoolcommissie geen omlijnd programma zou aanbieden. Met de beste wenschen voor het welsla gen werd de bijeenkomst geopend. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat hen by onderzoek is gebleken, dattlj- deiyke onderwyskrachten uitsluitend door Burgemeester en Wethouders worden be noemd, verkreeg de heer A. Epe het woord. Deze betoogde het nut van zoogenaamde oudersavonden men zou gaarne zien, dat ze ingesteld werden, en zou dan meer met de ouders der leerlingen in contact komen en verschillende kwesties als anderszins zou men onder de oogen kunnen zien. Verschillende personen voerden hierover het woord, waaruit bleek, dat men meer van huisbezoek verwacht, dan van het houden van ouderavonden. Een voorstel, waarin het wenscheiyke van dergeiyke avonden naar voren werd gebracht, werd verworpen met groote meerderheid van stbmmen. Hierna verkreeg de heer Klimp het woord, die sprak namens een aantal onderwyzers en onderwijzeressen. Hy wilde een meer eerlijke verhouding trusschen Commissie en onderwijzers. De wijze van optreden met dietèe's en straks mogelijk met ander werk heeft velen gegriefd, want in de vergadering vau het vorig jaar was duidelijk gevoeld, dat de Commissie niet op deze wijze zou werken. Op deze wijze wii meD nu contro leeren, doch dit kaD alleen bestaanbaar ge acht worden, wanneer de controleerenden boven de gecontroleerde.u staan. Gaarne wil men leiding, maar dan van personen, die werkeiyk leiding kunnen geven. Zoo denken de onderwijzers over deze zaak en gaarne wil de heer Klimp weten, wat men aan elkander heeft. De heer Weersma ziet in de wijze van doen der Schoolcommissie een.oneerlijke vergelijking. Lang niet alle scholen kunnen hetzelfde gevende moeiiykheden aan de eene school zyn heel anders, dan die aan de andere en als nu het schrifteiyk werk als vergelijkingsmateriaal moet dienen, dan is de zaak niet in orde. Eet rapport kan zoo niet juist worden geredigeerd. De voorzitter beweert, dat men by het schoolbezoek weinig tegenstand hseft onder vonden, toen een dicteé gevraagd werd. Slechts een paar hoofden hadden betoogd, dat zooiets niet ad rem kon heeten. De heer Klimp wees er nogmaals op, datjhy sprak namens 8 hoofden en eenige andere personen, waarmede afspraken ge maakt waren. 'tWas hem nu pas gebleken dat een vrij dicteé was gevraagd, dat hy niet heeft kunnen geven, daar hij geen zesde klasse in school heeft- Maar ook op deze wyze wordt men zoo licht bedrogen. Voorbeelden werden genoemd, op welk» wijzen men wel heeft bedrogen en kan bedriegen, alleen om een goed figuur te makep. De heer C. A. Keyser sprak over een onverdiende reprimande, die de heer Wee- nink had ontvangen. Het bestuur van de Texelsche Onderwijzersvereniging had de zaak grondig onderzocht en hy sprak er zy'n bevreemding over uit, dut geen samen werking met de Schoolcommissie verkregen kon worden. Nadat de voorzitter en eenige andere personen het een en ander hierover in het midden hadden gebracht, deslde de eerste mede, dat men zich hierover niet verder kon uitlaten en sloot daarover de discussie. De heer Ds. Visser betoogde, dat men gemeend heeft goed werk te doen en bracht dank aan de heeren Klimp en Weers ma voor het gesprokene. Men zou er winst mee kunnen doen en langzamerhand tot betere inzichten in onderwijszaken kunnen komen. Allsen door ds praktijk kaD geleerd worden. De he6r Weersma verklaarde, dat het opgeven van werk tegenstand en antipathie breDgt en dat de onderwijskrachten er be slist tegen zyn, Mevrouw Dyt zegt, dat de Sohoolcommis sie een staat moet inleveren, hoe kan dat, als men geen overzicht heelt van wat er in de verschillende scholen gebeurt. De heer D. L. Daalder meent, dat het be ter is, dan te berichten, dat de School commissie niet in staat is tot het geven van een dergeiyk overzicht. De voorzitter stelt hierna de vraagWat wenschen de onderwyzers, dat de School commissie zal doen in verband met de op dracht, haar gegeven door het bestuur der gemeente en met de Wet. Allen deden er het zwy'gen toe. De heer N. Reuvers meende, dat de taak van de Schoolcommissie te moeiiyk is en gaf den leden in overweging en bloc te bedanken. Het wezen van een derge- ïyke commissie wordt een ondiDg geacht. De heer Ds, Visser meende, dat ze toch nog wel een ding was. Volgde rondvraag. De voorzitter bracht hulde aan het Hoofd van Midden-Eierland voor het tentoonstellen van een prachtcollectie zaken uit het Koloniaal-Museum over Oost Indië. Zulke zaken zullen zeker het onderwijs zeer ten goede komen. De heer Weersma vraagt, of het met de Wet overeen te breDgen is, dat het rapport der schoolcommissie ter inzage wordt ge geven. De voorzitter zegt toe, dat de wenscheliik- heid en de mogelijkheid daartoe onderzocht zullen worden. De heer Bouwman zegt, dat in veel din gen de kinderen van Texel achtergesteld worden bij die uit groote plaatsen, waarop geantwoord .wordt, dat het isolement van Texel nu eenmaal niet valt weg te nemen. De heer Epe zou Texel gaarne in de eerste salarisklasse ringedeeld zien, waarop de heer Klimp zegt, dat men reeds in dezen geest werkzaam is. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met dank voor al de discussies en met de beste wenschen voor het onder wys op Texel. O udeschild 4 Juni. Gistermorgen zijn met 2 stoombooten, een motorboot en een tjalkschip van hief verzonden 2902 lammeren. In het begin der week waren afge scheept 1013 lammeren, 29 koeien, 6 kalveren en 10 paarden. Burgerlijke Stand der Gemeeito Texel, van 29 Mei tot en m»t 4 Juni 192U. GEBOREN: Grietje, d.v. Pieter Groendijk en Grietje de Vries. Cornelia, z v. Lieu we Visser en Maria Szepanki. ONDERTROUWD: Pieter Henkes en Neeltje Boon. Simon den Jager en Catbarina Maria Eelman. GETROUWD: Cornelis Huisman en Har retje Timmer. Jacob Jobannis Boogaart en Petronella Catbarina Cornelia Dros. Rijk Griffioen en Cornelia Vlaming. OVERLEDEN Jan Brans, 78 jaar, ge huwd met Harretje Huisman. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Mei 1920. Ingelegd f 10157,71 Terugbetaald- 11882,72 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4824. HERVORMDE GEMEENTE Zondag 6 Juni 1920. Burq, v.m. 10 uur ds. Kroese. H. Doop. Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. Pijoacker Hordijk. den Hoornv.m 11 uur ds. Vinser. Oudeschildn m, 3 uur ds. v. Grasttek. Ooslerendv.m. 10 uur v. Grasstek. Cocksdorp, v.m. balt 11 ds. Schellenberg. Maendel. collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur da. G. R. Kuiper, van Haarlem. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, T,m. 10 uur da. J. M. Leendertz van Wieringen. den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Kuperus. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Vrijdag 11 Juni. Oosterend, nam. 2 uur Huwelijksinzegening Schagen, 3 Juni. Aangevoerd Uit de Schager Courant: 60 Vette Koeien i 500 a f 1000.—; 35 geldekoeien mp.g. f400 a f650 20 kalf boeien f 500 a f800 84 Nuchtere kalveren f 18 a f 38,00 165 Overhouders f 60 a f 80,00 511 lammeren i 24,a f 38,— 24 Biggen f 50.00 k f 65.00 Boter f 2.30 a i 2,50 per K.G. Kipeieren 1 11 00 a 1 12.00 per 100. Ond^rgeteekende beveelt zich beleefd aaD tot iet Spoedige en goede aflevering gegarandeerd. Mejuiï. J. M. van WIJK, p/a D. v. DEVENTER, Gravenstraat, Bloemist. zoo goed a s niouw. Te bevragen bij Jb. GEl'S Zu. Hardsteen, Zandsteen Den Burg, Texel, 6 Juni 1920. Notaris te Texel, zal op Dinsdag 8 Juni 1929, 'e avonds 71/, uur in het cate „Den Burg" aan den Burg op Texel, a. voor den heer Jb. Keijser Sz. 19810 Heet. Groote Fonkeslaud aan den Middelandscbenweg 0 93 60 Heet. Kleine Fok kesland aldaar 2 24 00 Heet. Kistemaner aldair 1 33 20 Heet. aao den Lanaewaatsweg een en ander gelegea by hot Uudescbild en b. voor het Waterschap de 30 Gem. Polders op Texel plm. 2 50 0(3 Heet.' Sluisstuk bij Oude schild en verhuren het nagras Sluisstuk. Notaris te Texel, zal op Dinsdag 15 Juni 1920, 's avonds 7 uur, }n het Café „den Burg" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van Heeren Diakenen der Doopsgezinde gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel, H. A. C. 15210 de Akker 4 12 - Oostelijk Kilstuk in 2 perc. 2 03 60 de Voorste Bollen 1 96 60 de Achterste Bollen 1 61 50 Hoogeweidje 3 50 90 Waardstuk 2 20 50 Simon Ransland 3 76 60 Damstuk in 2 perc. 1 05 60 Voorste Nieuwland 1 38 90 Middelste Nieuwland 1 38 90 Achterste Nieuwland 1 27 70 bij de Kaai, Langwaal 1 04 70 de Noordstar, id. 0 93 10 Hoornsloot in Spang 0 19 80 Buitenboltje bij Oosterend 1 08 30 de Ommegom, aldaar 1 50 de Hammer Ongeren 0 95 70 Kleine Spreeuwtjes 1 97 Groote Spreeuwtjes 1 62 90 de Kamp a/d Haneweg TE KOOP 20 cent per kilo. J. KOEPER, Veen,

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1