N" 3404 Woensdag 9 Juni 1920; 83st' Jaargang. Mienws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Van week tof week. Dit blad verschjjni Woensdag:- ea Zaterdagmorgen HOOGWATER Reede van Texel. Abonnementsprijs per 3 maandenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Advertentiëu daags voor de nitgave vóór A aar nam Prijs der Advertentièn; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroota letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en A6YSRTENTIEN worden aangenomen bff do itg. Firma LANGE VEL» HE ROOIJ, Parkstraat, Buro» orTixn LICHT OP! Van Woensdag 9 Juni tot en met Dinsdag 15 Juni voor rijwielen 9.30 uur, voor rijtuigen 10.—uur (Zomertijd.) Donderdag 10 Juni v.m. 3,01 Vrijdag 11 4,01 Zaterdag 12 n 5,10 Zondag 13 6,17 Maandag 14 7,16 Dinsdag 15 1» 8,13 Woensdag 16 n 9,05 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 33 Ilei 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Ni.uwediep: 9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7,29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11*» 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 9,17 12,28§ 3,05 6,095 8,30 10,45f ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,35 11,39 3,07 6,02 9,18 10,36 12,36 Aangifte voor de Bevolkingsregisters. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen, voor zooveel noodig, den inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter se cretarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet) B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden; C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 7 Juni 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NG DAMSTE. Ouderdomsrente voor hen, die op 3 De cember 1919 reeds 65 jaar of onder waren. Men verzoekt ons van bevoegde zijde het volgende bericht over te nemen. Het geval kan zich voordoen, dat er in de financieele omstandigheden van iemand die op 3 December 1919 den leeftijd van 65 jaar had bereikt en niet in aanmerking kwam voor ouderdomsrente op grond van zekeren welstand, wijziging is gekomen, waardoor zijn vermogen of inkomen daalde in die mate, dat hij niet langer in de vermogensbelasting of (en) in de Rijksinkomstenbelasting wordt aangeslagen naar een inkomen van f 1200,— of 1 meer. Ingevolge artikel 33 der Ouderdomswet 1919 heeft een dergelijk persoon alsnog recht op de rente ex artikel 28, wanneer hij aantoont, dat hij zelf of zijn echtgenoot niet langer in de vermogensbelasting of in de Rijksinkomsten belasting naar een inkomen van f 1200,— of meer is aangeslagen. Het is dan in zijn belang, dat hij zoo spoedig mogelijk, een aanvraag om ouderdomsrente in dient. Met' die indiening moet hij niet wach ten, totdat de aanslagbiljetten zijn uitgereikt of op het eventueel door hem ingediende be zwaarschrift of verzoek om ontheffing is be slist, omdat in dit geval de rente ingaat op den dag van de indiening der op de veranderde omstandigheden gegronde aanvraag (artikel 33, 2e lid der Ouderdomswet 1919). Hij kan later, de stukken of bewijzen, waaruit van een en ander blijkt, aan de .Rijksverzeke ringsbank toezenden. Voor verdere inlichtingen kunnen belang hebbenden zich wenden tot de tusschenper- sonen of tot het kantoor van den Raad van Arbeid. 39 Mei—5 Juni, De obstructie in de Kamer. Een uiteenzetting van Minister van Karne- beek over de Wielingenkwestie. Het aftreden van Renkin. De onder handelingen metKrassin. Engelands positie in het oosten bedreigd. De Turksche nationalisten in actie. Hongarije heeft vrede. Een boycot tegen Hongarije. De oorlog tusschen Polen en Sovjet-Rusland. In de Tweede Kamer bljjven de poppen aan het dansen. De obstructie, van de zijde van de sociaal-democraten en com munisten, vorige week in verband met het oog op de anti-revolutie-wet aangevangen, is Donderdag en Vrijdag voortgezet, onder leiding van de heeren Duys en Van Ravensteijn. En de stemming in de Kamer bereikte meermalen de grens van verbitte ring. Nu en dan klonken er de grofste scheldwoorden. Het eerste gevolg van de obstructie is geweest, dat de Onderwijswet deze week niet afgehandeld kon worden. En Dinsdag zal het zeker nog meer Spaansch toegaan. Ook buiten de Kamer zal getracht worden te demonstreeren tegen de Anti-revolutiewet. Door het N.A.S. is een demonstratieve staking aangekondigd. —0—0—0— Donderdag heeft de obstructie een tijdlang gezwegen. Dat was toen de Wielingen kwestie aan de orde was. Duys en con sorten hebben begrepen, dat deze zaak te ernstig was om er een lolletje van; te maken. Minister van Karnebeek heeft in de Tweede Kamer, namens de regeering, een uiteenzetting gegeven van het met Belgie gerezen verschil inzake de Wielingen. Een kalme zakelijke uiteenzetting, waardig van toon en inhoud. De Minister gaf een overzicht van het verloop der onderhandelingen, die tot overeenstemming leidden, zoodat het trac- taat gereed was om onderteekend te worden en nog slechts enkele formaliteiten ver richt behoorden te worden. Plotseling echter brak de Belgische regeering de onderhandelingen af, waarbij het een beroep deed op de Wielingenkwestie. Die kwestie is al van ouder datum. Een oplossing er voor was nog niet gevonden. Nederlands rechten op de geul, die zyn rivier met de zee verbindt en de aanspraak van Belgie op zijn kustzee stonden als tegenoverge stelde grootheden naast elkander. Toen de oorlog uitbrak heeft de Nederlandsche regeering, op verzoek van de Belgische regeering, zich er van onthouden, om den toegang tot de kust daar ter plaatse, door het leggen van mijnen, voor de vloot der geallieerden ontoegankelijk te maken. Tijdens de onderhandelingen te Parijs werd overeengekomen, nadat de Belgische regee ring tevergeefs getracht had de Neder landsche delegatie te bewegen, de souve- reiniteit van Belgie te erkennen, de kwestie onopgelost te laten, onder voorbehoud, dat beiden partijen, in een nota aan de commis sie van Veertien, zouden doen blijken van hun aanspraken op de souvereiniteit van dit watergebied. De Minister deelde nog mede, dat de Nederlandscae delegatie verschillende voor stellen hoeft gedaan om de zaak op een voor beide partijen bevredigende wyze e regelen, o.a. door Zeebrugge een vrijen weg naar zêe en de Westerschelde een vrije verbinding met de zee te bezorgen Ook verklaarde onze regeering zich bereid de kwestie aan arbitrage te onderwerpen. Doch de Belgische delegatie wilde noch van het een, noch van het ander weten. Belgie bleef de W'ielingen voor zich op- eischen. En toen er dus geen overeen stemming mogeljjk bleek, werd dan op verzoek van Belgie besloten de kwestie onopgelost te laten. Zoo was men dan gereed om het nieuwe tractaat te bezegelen, toen Belgie eensklaps de onderhandelingen afbrak. Ziehier, heel in 't kort het voornaamste van de ministerieele uiteenzetting weer gegeven. De minister heeft volkomen duideiyk in het licht gesteld, dat onze delegatie en onze regeering in dezen niet de minste blaam kan trelfen. Zy zijn allerminst verantwoordelijk voor het con flict, dat ontstaan is. Dat is ook door de woordvoerders der verschillende party en in de kamer erkend. De verklaring der regeering heeft dan ook in alle opzichten een bevredigenden indruk gemaakt en opnieuw in het licht gesteld, hoe onbe trouwbaar onze zuidelijke buren zijn. Jammer is het, dat de uiteenzetting door den minister, niet wat eerder heeft plaats ge vonden, dadelijk bij het afbreken der onder handelingen b.v. Wij waren de Belgen dan voor geweest, want van die zyde wordt niets onbeproefd gelaten, om de schuld van het geschil op onze regeering te schuiven. Waarscbynlijk zal de Belgische minister van buitenlandsche zaken, Hymans nu wel weer een groote mond opzetten, zooals de gewoonte is, doch men weet ook in het buitenland wel al hoe zooiets dient te worden beoordeeld. Minister van Karnebeek heeft in de Kamer gezegd, dat Nederland ook nu nog gaarne zal medewerken om het tractaat tot stand te brengen, niet omdat dit eenig voordeel zou kunnen opleveren, doch enkel en alleen, omdat we met Belgie in goede nabuurschap willen leven. Laat men dien wensch te Brussel ter harte nemen. —0—0—0 Er is eenige hoop, dat de Belgische re geering het geschil niet op de spits zal dry ven. Het aftreden van den minister van Binnonlandsche zaken, Renkin, is daarvoor een aanwijzing. Deze bewinds man, die blijkbaar sterk onder den invloed van de anneiionistische strooming staat, heeft in een redevoering gezegd, dat hij tegen het verdrag met Nederland was en dat moest worden geweigerd, dit te teekenen ook al gaf Nederland inzake de WieliDgen- kwestie toe. Dit optreden heeft verzet uitgelokt in den Belgischen ministerraad, met 't gevolg, dat Renkin afgetreden is. Zyn standpunt wordt niet door de andere leden van het Kabinet gedeeld en dat is in elk geval een gunstig teeken. 0 0—0 Er is van de buitenlandsche aangelegen heden geen, die meer de aandacht bezig houdt, dan de onderhandelingen te Londen met den vertegenwoordiger der Sovjet republiek, Krassin. De eigenlyke bespreking tusschen Krassin en den economischen Raad moet nog beginnen, maar de E. gelsche regeeriDg heeft het noodig geacht, Krassin eerst eens aan den tand te voelen. Lloyd George en Curzon hebben besprekingen met den Russischen agent gehad, wat men in Frankrijk, waar men nog steeds niets van relaties met Rusland moet hebben, met leede oogen en wantrouwen heeft gadegeslagen. Er liepen zelfs geruchten dat de ontstemming in de Fransche regeerings- kringen op zijn hoogst was. Lloyd George heeft dat echter in'n in't Lagerhuis gehou den rede ten stelligste ontkend. Hij heeft zeer vriendelyke woorden gesproken aan het adres van de Fransche bondgenooten. En tevens heeft hij ook de verontruste Engel- sche gemoederen wat gerust gesteld, door de mededeeling, dat alvorens de handels gemeenschap hervat wordt, Rusiand de Engelsche gevangenen zal moeten uitleveren en dat de Russische agenten zich zullen hebben te onthouden van alle propaganda voor het Bolsjewisme. Eu tevens heeft Engeland waarborgen geëischt tegen aan slagen op de Britsche belangen in het óósten. Vooral deze laatste eisoh is belangryk en begrypeiyk. Het knn niet worden out- keud, dat de toestrnd in het Oosten voor Engeland met den dag gevaarlijker schijnt te worden, nu de bolsjewiki de hand ge reikt hebben aau de Turksche nationalis ten en de ontevreden Perzen. Men weet dat ook heel goed te Parijs en daarom vreest men daar. dat Engeland tot allerlei concessies aan Sovjet-Rusland bereid zal zy 11 om zijn positie in Azië te redden. E 1 Millerand zou liefst niets mbt ue roode Russen te maken hebben. Ja, volgens de berichten van de laatste dagen, is er zelfs sprake van, dat Frankryk de Polen met een groot leger wil ter hulp komen, in hun stryd tegen de roode Russische legers Wat dan wel wat heel iets anders is dan het aauknoopen van handelsbetrekkingen. -•0—0 0 Er kunnen in het Oosten binnenkort wel eens gekke dingen gebeuren, hoofd-akeiyk als gevolg van het sohoone vredeswerk der Opperste Raadsheeren. De aan Turkye gestelde vredesvoorwaar den zullen, voor de ontwikkeling der ge beurtenissen in het Oosten vau groote be- teekenis zyn. Ze zyn te Konstantinopel ontvangen en de Porte heeft onmiddeliyk verlenging gevraigd van den termyn van een maand, waarbinnen haar antwoord te Parys aangekomen moet zyn. In die maand kan er heel wat gebeuren, ja de berichten wyzen er op, dat er reeds nu heel wat gebeurt, daar in het Oosten. Er is in Turkye een zeer sterke nationalistische beweging ontstaan, fel gekant tegen de vredesvoorwaarden, die Turkije tot een on- beteekenende mogendheid zullen maken. In Transkaukasiö hebben de nationalis ten de hulp der bolsjewiki ingeroepen om Georgië en Armenië te veroveren. En tevens bchijnt er ernstig sprake van te zijn, dat de Perzen onder één hoedje zyn gaan spelen met de te Enzeli gelande bolsjewistische troepen. Reeds werd gemeld, dat Teheran door de roode tioepen bezet zou zyn. Wel is dat bericht niet bevestigd, doch de mogelijkheid is groot, dat bet dien kant uitgaat. Voor de EDgelschon in Meso- potamië een ernstige bedreiging. In Anatolië staat Moestapba Kemal aan het hoofd van een groot nationalistisch leger. Zooals men weet heeft by reeds naar Parijs geseind, dat hij nooit een vrede zal erkennöD, waardoor Turkye zwaar ge troffen wordt. En in Thracië, dat aan Griekenland toegewezen is, etaat Jaffar Tayer met 30U0O nationalisten, om de Grieken op een afstand te houden. Zijn leger groeit met den dag aan, doordat Bui gaarsche beuden gemeeue zaak maken mét de Turksche nationalisteu tegen Grieken land. 't Is mogelijk, dat de ernst van den toestand de Opperste Raadsheeren er toe zal brengen om de Turksche vredesvoor waarden te verzachten. In Frankrijk voelt men er veel voor en Engeland wordt mis schien wel mak gemaakt. Als het niet gebeurt dan valt nog met te voorspellen wat er uit den heksenketel in het OosteD' te voorschijn zal komen —0—0—0— Vrydag is het Vredesverdrag tusschen de geallieerden en Hoogarye geteekend. Het is een korte (plechtigheid geweest, waaromtrent al heel weinig.byzonderheden te vermelden zyn. Hongarye heeft dus nu vrede. Maar de Hongaarsche regeering staat voor een nieuwen stryd, waarin andere wapens dan kanonnen en geweren worden gebruikt. Het internationaal verbond van vakvereenigingen heeft, in overleg met den algemeenen raad van de internationale transportarbeiderofederatie, besloten Hou- garije te boycotten. Vanaf 20 Juni zal alle verkeer per spoor, schip, post, telegraaf of anderzins met Hongarije stop gezet moeten worden als protest tegen de witte terreur. In een desbetreffend manifest wordt gezegd, dat in Hongarye de uiet- confessioneele arbeidero bloot staan aan een gruwelijke vervolging. Duizenden zyn reeds torechtgeateld, duizenden anderen zuchten in concentratiekampen. Een op- Somming wordt gegeven van de nmesu beestachtige martelingen, waaraan de slacht-

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1