Bond t. Melkveehouders Harley Davidson motorrijwiel Focke Klein's Thee. Binnenland. üemengd ieuws. Markt berichten* Den S6den Juni 1 Algemeene Vergadering Dringende bespreking voor een op te richten melkfabriek, Komt nu allen. prijs il. 1190,-. Firma P. J. UFEBBE Predikbeurten 4 DVET*TT5NTTtSVN offers der witte terreur worden onderworpen. Reeds vroeger werd door ons melding gemaakt van deze beschuldigingen, die door de Hongaarsche regeering ten stelligste tegengesproken worden. Thans is een Engelsche arbeidersdelegatie in Hongarije om zich op de hoogte te stellen, doch het Int. Verbond van Vakvereenigingen heeft gemeend, het rapport dier commissie niet behoeven af te wachten. o-o—o Aan het Poolsche front blijft de strijd nog steeds -voortwoeden. Van beide zijden worden de uiterste krachten ingespannen. Voorzoover uit de elkander telkens tegen sprekende berichten valt af te leiden, is het tegenoffensief der bolsjewiki, op het front tusschen de Dwina en de Beresina, door de Polen tot staan gebracht Een nieuwe aanval der roode troepen is intus- schen begonnen, tusschen de Pripjet en de Dnepr Van beide zijden worden voort durend nieuwe troepenafdeelingen in het vuur gebracht. Niemand kan nog voor spellen, hoe het einde van dezen gewel digen strijd zal zijn. TEXEL, 8 Juni 1920. Een ongeval- Door het brekpn van een wiel viel onze plaatsgenoot F. Kalis op het haven terrein van de met graan beladen wagen. Hij kwam met het hoofd zoo onzacht met de straatsteenen in aanraking, dat terstond geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Absolute rust is voorgeschreven. Oudeschilcl, 5 Juni. Hedenavond had in de Zeven Provinciën eene druk bezochte bijeenkomst van de vereeniging „Dorpsbelang" plaats. Ongeveer 100 personen waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer A. Boon opent, na allen het welkom te hebben toegeroepen, met een kort woord de bijeenkomst. Na medegedeeld te hebben, wat in de voorgaande algemeene vergadering was behandeld en besloten, wijst ZEd. op het doel van Dorpsbelang en laat vooral uitkomen, dat de belangrijke verbete ringen, die op verschillend gebied noodzakelijk ja een eisch des tijds zijn geworden, moeten bekostigd worden door de gemeente. Nadat de notulen der voorgaande bijeen komst waren voorgelezen en onveranderd goed gekeurd, ontstaat eenig debat over de vraag, zal het Bestuur, dat voorloopig was gekozen, zich aan een nieuwe verkiezing onderwerpen of als definitief aangesteld beschouwd worden. Algemeen was men van gevoelen, dat het laatste het geval was. Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan, wordt op voorstel van den heer J. Schellinger besloten eerst de hangende melkkwestie aan de orde te stellen. Nadat hier de melk gedurende een paar dagen voor 12 cents per liter verkocht was, verbon den zich de melkboeren dien prijs op 14 k 15 cents terug te brengen. Veel werd er over die zaak gesproken en eindelijk besloten te staken, d. w. z. geen melk te koopen of waar het noodig was tot het minste zich te beperken. Dit besluit werd ge nomen met 76 stemmen voor, 16 tegen en 4 blanco. Na afloop der vergadering zou het bestuur met eenige toegevoegde leden beraad slagen hoe verder in deze te handelen. De punten voorkomende op de agenda waren vrij spoedig behandeld. Omtrent watervoorziening, het opruimen van faecaliën, het aanleggen van een weg achter het Oudeschild, rioleering en demping modder- slooten werd besloten zich in een uitvoerig request tot den gemeenteraad te wenden, in den geest zooals op eene voorgaande bijeen komst was besproken. Wat de woningbouw betreft werd een uit voerig schrijven voorgelezen van Burgemeester en Secretaris over de piogelijkheid van het bouwen van een blok huizen langs het Schul- penpad. Het bestuur zou in deze als bemid delaar optreden. Een ieder, die zoodanige woning begeerde, kon zich daar aanmelden. De huur prijs zou echter wel een struikelblok blijven. Hiermede was de agenda afgeloopen en sloot de voorzitter de bijeenkomst. Ds. M. Kramer, directeur, vroeger predikant te Oosterend alhier, diens echtgenoote, alle regenten en het ge- heele personeel van de stichting „Voor dorp" te Leiderdorp, de stichting voor voogdijkinderen der Ned. Herv. Gem. hebben allen ontslag aangevraagd. In verband met die ontslagaanvrage lezen wij in het „Leidsch Dagblad," dat er tusschen Regenten en Directeur eener- zijds en de Diaconie der Ned. Herv. Gem. anderzijds een conflict is gerezen betreffende de exploitatie van „Voordorp." Regenten, die het beleid van den Directeur volkomen dekken met hun verantwoordelijkheid, zagen zich, waar in het beleid van den Directeur ook het hunne werd afgekeurd, genoodzaakt ont slag te nemen, waarop de Directeur eveneens besloot heen te gaan. Het personeel weuschte onder deze omstan digheden t iet aan te blijven en heeft derhalve ook collectief zijn ontslag ge nomen tegen hetzelfde tijdstip, waarop de Dnectie ontslag had gevraagd. Hoe het verdere verloop van deze zaak zal zjjn, valt op dit oogenblik nog niet uit te maken, doch thans schijnt reeds vast te staan, dat Regenten en Directeur de, bij den Kerkeraad der Ned Herv. Gem. alhier aanhangig ge maakte zaak, met hun ontslag niet als geëindigd beschouwen. Modern. In den eertijds armsten polder van Nederland, nu een der welvarendste, bet Koegras, gaan de kinderen uit het laatste leerjaar der aldaar staande school-een maal per jaar een uitstapje maken naar Amsterdam. Vroeger gebeurde dit per boot of per trein, dit jaar per auto. Verschillende boeren in 't Koegras hebben eigen auto's, en zoover er nog wat ruimte te kort mocht komen, worden er een paar bij gehuurd. Nu gaat het door de mooiste polders en langs de fraaiste wegen naar de hoofd stad en zulleD de kinderen, dank zij den voorspoed van polder en boer, een echt modern uitstapje maken, onafhan kelijk van den vertrektijd der openbare verkeersmiddelen. Of ze ook naar hun uitgaansdag verlangen. Sch. Ct. Nul op liet request. Men deelt ons mede, dat bij Kon. besluit de aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1919, van den voormali- gen Duitschen kroonprins Wilhelm Frie- drich von Hohenzollern, mayor von Klim mer en mayor Müldner von Mühlheim zijn vernietigd. De gemeente Wieringen krijgt op die manier niets. Nooit vertoond. Ter veiling te Eist had Vrijdag de kweeker Verweyen uit Bemmel appelen van vorigen herfst en Meikersen van de komende kersencampagne aangevoerd een combinatie, welke nog nooit was voorgekomen. Bet personeel vacantie Omdat h. i. de dagen tegenwoordig lang genoeg zijn, heeft de Vereeniging voor eleetrische verlichting te Koudum (Fr.) besloten, van 1 Juni tot 21 Juli geen licht te leveren. L. D. Zware vrachten op loegen. Naar het Hbld. verneemt, zijn gede puteerde Staten van Noord-Holland voor nemens aan de staten dier provincie een regeling voor te stellen met betrek king tot vervoer van zware vrachten op wegen, waarover vooral ten aanzien van de z.g. Duitsche lastauto's den laat- sten tijd vele klachten rijzen. Het maken van een verordering op het rijden met vrachtauto's kan niet aan de gemeenten worden overgelaten daar dit in strijd is met de wet van 1869. Volgens deze wet moet een verorde ning, waai bij de velgbreedte in verband met het gewicht van voertuigen wordt geregeld, worden vastgesteld door de provincie op voorstel van Ged. Staten. O. H. Ct. havengeld verhoogd. De gemeenteraad van Harlingen be sloot de havengelden voor buiten- en binnenschepen met 100 pCt. vei hoogen. Kersen. Uit Maas en Waal zijn ter Nijmeeg- scbe veiling de eerste rijpe Meikersen verhandeld tegen 90 cent per kilo. In den Gelderschen Achterhoek zijn de prijzen der vette varkens 10 ct. per kg. in de laatste dagen naar bene den gegaan, zoodat voor varkens boven 100 kg. levend 75 cent per half kg. wordt betaald. De jonge varkens blijven betrekkelijk duur daar ze nog f 25 a f 30 kosten. Door de duurte der voe derartikelen is er voor den landbouwer nog niet veel met de varkensfokkerij te verdienen. N w s. Plaatselijke heuse. Tot nog toe hebben 265 Gemeente raden en 5000 vakvereenigingen, kerke raden enz. instemming betuigd met het wetsvoorstel Rutgers. 100,000 Gulden in het pensioen fonds gestort. Het bestuur van de Fransch-Holland- sche Oliefabrieken Calvé Delft heeft f 100,000 gestort in het aanvullingsfonds ter verhooging der pensioenen van het personeel. In arm gezin te Lopik, waar al zes kinderen waren, werd een drieling geboren, wat echter de moeder het leven kostte. Ter verpleging zijn de zuigelingen thans opgenomen in het gesticht van prof. Kouwer te Utrecht. Meisje ontvoerd uit een ziekenhuis. Sinds eenigen tijd werd in het Wil- helmina-Gasthuls te Amsterdam ver pleegd de 17-jarige Cornelia v. Raffen, wonende Groote Kattenburgerstraat, aldaar. Zij kon Zaterdagmiddag 2 uur ont slagen worden en zou door haar vader gehaald worden. Groot was echter diens verbazing, toen hij vernam, dat zijn dochter 's morgens om halfelf reeds was gehaald en wel door een rechercheur van politie. Dadelijk werd aangifte gedaan en commissaris Yan Santen, die onmiddelijk een onderzoek instelde, kwam tot de ontdekking, dat 's morgens een onbekend persoon, wiens signalement bekend is, in het Gasthuis was gekomen, die voor gaf rechercheur van politie te zijn en opdracht had het meisje mede naar het politiebureau te nemen. Wie deze persoon is heeft men niet kunnen ontdekken, evenmin als de verblijfplaats van het meisje, dat onder toezicht gesteld was van een filantro pische vereeniging. De ouders van het meisje leefden ge scheiden en derhalve wordt het niet onmogelijk geacht, dat deze ontvoering met medeweten van de familie is ge schied. Het onderzoek werd belangrijk ver traagd, doordat de vader eerst om 8 uur 's avonds aangifte deed van het geval. De Ct. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee toebehoorende aan Gebr. Kikkert te de Waal. Als hersteld is aangegeven het vee van Gebr. Langeveld te Eierland (Witte- hoek) Jan Kikkert Nzn. te de Westen (De Hemmer). Dros Co te Eierland (Wamberg,) Texel, 8 Juni 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSING DAMSTE. HERVORMDE GEMEENTE Vrijdag 11 Juni. Oosterend, uain. 3 uur Huwelijksinzegening Zondag 13 Juni 1930. Burg, 's af. 7 uur ds. Schellenberg. Waal, v.m. 10 uur ds. Pjjoacker Hordijk. Koog, nm. 3 uur ds. Pijuacker Hordijk Orgelcollecte. den Hoornn.m. 3 uur ds. Visser. Oudeschildv.m. 10 uur ds. Visser. Oosterendv.m. 10 uur ds. v. Grasstek. 'sav. half 8 Lezing van den heer Thiessen over Bolsjewisme. Cocksdorp, v.m. hall 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds. E. C. v. d Laan van Lollum. n.m. 3 uur dezelfd->. Collecte voor de Vrije Universiteit. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v m, 10 uur ds. de Maar. den Hoornv.m. 11 uur ds Kuperus. Texel, 7 Juni 1920. 1 Paarden f —0.— a f 0,— 13 koeien f 550 a f 725. 3 pinken f 475 a f 500. 2 nuchtere kalveren t 47,50 a f 00,— 23 schapen 36,50 a f 55,— 2645 lammeren t 33.a f 42,— 8 schrammen t 175.a t 185, 2 varkens f 227,50 a f 10 biggen f 45,00 a f 65,—. Veiling Burg, 7 Juni 1930. Kipeieren 111.70 a f 12,40 per 100 st. Aanvoer 860 eieren, Jonge hennen 14,50 per stuk. Ki opsla 2 ct. per stuk. Wortelen. 10 bos Rabarber 10 Kruisbessen 12 pond Pnrmerend, 8 Juni. Aangevoerd: 790 Runderen waaronder: 245 vette koeien 190 a 245 Ct. per K.G f.9Q Gelde koeion 1 350 k 600; Melkkoeien f 450 750; 16 stieren. 41 vette kalveren 1 2,20 a f 2.50 p. Kg. 362 Nuchtere kalveren f 20 a 1 65; 658 Schapen f 50,— a f 95.—; 207 vette varkens 11,60 a 11.80 per Kg 46 magere varker.s 1 70 a i 110,00; 141 biggen f 42,00 a 160,00; 1205 lammeren f 22,a f 40,00 xipeieren f 11,50 a i 12.50 per 100; v GEBORENFRITS zoon van W. VAN ZEILEN en H. Ph. M. VAN SLINGELANDT Texel, 6 Juni 1920. Met dank aan den Heere'geven wij ver blijd kennis van de geboorte van een zoon die wij THEO OUIRINUS MARINUS noemden. Q. HUIJSER. M. HUIJSER-Duinker. De Glindhorst, 4 Juni 1920. JjXè hopen onze geliefde Ouders en ft Grootouders re C ALKE BOON 3S (Ét MARINA BLOM 3- hunne 50-jarige echtyereeniging te herdenken. Git aller saam ri H. J. BOON. W Den 6en Juni j.l. overleed tot onze groote droefheid na een smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde en zorgzame Vrouw en Moeder, JOHANNA MARGARETHA DL INKER, geb. Riemers, in den ouderdom van ruim 46 jaar. Haar diepbedroefde Eohtgenoot en Kinderen, P. DUINKER. Westgracht 84, den Helder. De teraardebestellirg zal plaats hebben Woensdag 9 Juni één uur des nam. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd dochtertje T R IJ N T J E ruim 5 weken oud. Haar diepbedroefde Ouders, J. v. d. WERF. T. v. d. WERF de Haas. Koogerveld, 6 Juni 1920. Heden overleed, in het volle ver trouwen op haren Heer en Heiland, onze innig geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, ANTJE Hl'ISMAN, in den ouderdom van ruim 66 jaar. Namens de Familie, PAULUS KIKKERT Jz. Den Burg, Texel, 7 Juni 1920. Strekt tot algemeene kennisgeving voor Texel. M. VAN BOVEN en J. VAN BOVEN- Huige betuigen hun oprechten dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun 40-jarige eebtvereeniging onderronden. Eierland, 7 Juni 1920. Aid. TEXEL. op Woensdag 9 Juni a.s. 's avonds 77„ uur in café Den Burg. De voorloopige commissie. VERKRIJGBAAR C. C. BARH0RST, Hoogerstraat. 2 cyl. 16 met lamp, claxon en hoorn, in zeer prima staat, HELDER, telefoon 288.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2