3Ö45 Zaterdag 12 Juni 1920. 38st' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Ei"o. en la n dl. y-emengd FEUILLETON. leuwh. O it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.' COURANT. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 nar nam Prijs der Advertentié»; Van I tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVESTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Fxska LANÖEVEL8& DE R O O IJ, Parkstraat, Bona op Tax ml LICHT OP! Van Woensdag 9 Juni tot en met Dinsdag 15 Juni voor rijwielen 9.30 uur, voor rijtuigen 10.—uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 10 Juni v.m. 3,01 Vrijdag 11 4,01 Zaterdag 12 5,10 Zondag 13 6,17 Maandag 14 7,16 Dinsdag 15 8,13 Woensdag 16 9,05 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Beperkte dienstregeling van 23 Hei 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwedlep: 9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 24 Q14 7^29 sneltrein 9! 14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56ft 4.46 4,11*» 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30 10,36 10,45t 12,36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag M Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. HILITIE TE LAAD. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven verlof gangers der militie te land zal worden gehouden te den Burg alhier in de m.u.l.o. school op Vrijdag, 25 Juni 1920, des voorm. 11 Vj uur. Aan dit onderzoek moeten, in het algemeen genomen, deelnemen de militieplichtigen, die behooren tot een der lichtingen 1915, 1916 en 1917. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 9 Juni 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSING DAMSTE. Da typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 10,) Geen spoor van jeugdig vnur, niets van die ofEcier's .sohaeidigkeit* in dazen jon gen soldaat. Zijn vriendelijkheid was koud en wreed; zijn manier om een gesprek te voeren vreeselijk. Zijn karakter, dat zoo geheel verschilde van het mijne, was waarschijnlijk oorzaak, dat ik, zelfs in deze dagen dat hjj mij van dienst was, steeds een gevoel van wantrou wen koesterde. Ik keek zijn thema's na, en vond er zes fonten in. Hm, zes fouten, zeide hij. Dat is heel onplezierig. Ik schijn er niet aohter te kunnen komen. Maar u maakt inderdaad groote vor deringen, zeide ik. Ik wilde hem, om de waarheid te zeg gen, den moed niet ontnemen, maar ik was overtuigd, dat hij nooit in zijn leven Eransch zou loeren. Ik ben van oordeel, dat een beetje vuur noodig to, en hij had al zijn vnnr met zeepsop gebluaoht. TEXEL, 11 Juni 1920. Melkveeliondersbond. 't Wordt zoo langzamerhand bij de afdeeling gewoonte, om de vergaderingen een uur na den bepaalden tijd te doen aanvangen en zoo was het dan ook bijna half negen, toen de voorz. de vergadering in Café „den Burg" kon openen en het welkom toeroepen aan de wei nigen toen aanwezig. Grooter belangstelling had de voorz. ver wacht, nu men in het moeras is geraakt en de melkprijzen dagelijks achteruitgaan. Hij spreekt de hoop uit. dat er onder de leden nog kracht genoeg zal blijken te zijn, om er weer uit te komen. Na die inleiding geeft de voorz. verslag van de door hem te de Waal en den Hoorn inge wonnen informaties, betreffende kosten van bouw van een zuivelfabriek en van productie kosten per liter, hoeveel liter melk noodig is voor een Edammertje van 2 kilo, hoeveel voor 1 Kg. boter. Het bestuur is tot de'conclusie gekomen, dat met het stichten van een kaasfabriek een heel kapitaal benoodigd is, beter acht men het een melkcentrale op te richten, waar alle melk samenkomt en ook de slijters de door hen be- noodigde melk konden afhalen. De rest zou daar dan voor gemeenschoppelijke rekening verwerkt worden of wel gepasteuriseerd. Wat is het oordeel van de vergadering vroeg de voorz. Maar de vergadering deed er het zwijgen toe, tot dat een der aanwezigen opmerkte, dat het z.i. het beste was, dat elk lid een of meer koeien van de hand deed. Aan de bestuurstafel was men daar niet voor en de heer Kager deelde mede, dat de heer Rentenaar zich bereid had verklaard, de over- melk te verwerken. Dat was een oplossing 1 De melkprijs kon dan weer opgevoerd worden tot den vastgestelden prijs en zoolang er over vloed was kon de overmelk door R. worden verwerkt. De heer Mantje, secretaris van afdeeling II, acht het noodig de leden, als goed georgani seerde boeren, op hun plicht te wijzen en stelt de melkveehouders van zijn afdeeling als een voorbeeld. Zij zijn te Oudeschild in een melkstrijd gewikkeld, maar er is geen denken aan dat zij zullen toegeven. Iedere boer ver werkt bij hen thans zijn eigen melk en krijgt uit de afdeelingskas een toeslag van 2 cents per liter. Hij maakt er de leden van afd. I een grief van, dat ze om 300 liter overproductie, zoo met de prijzen gaan knoeien en bovendien door melklevering te Oudeschild voor anderen den strijd nog zwaar maken. Na eenige discusie doet de voorz. het voor stel om met ingang van den volgenden morgen reeds de melk weer op den vastgestelden prijs te brengen. Vanaf Maandag zal er gelegenheid zijn de overmelk bij Rentenaar te doen ver werken. Algemeen wordt het voorstel toegejuicht, maar de bezwaren blijken legio te zijn, zoodat ten slotte besloten wordt tot Maandag met de verhooging te wachten. Hij legde het cahier met thema's terzijde liet zijn kin in de hand rasten en a>jj met zijn klare oogen aanziende, sprak hjj Ik moet eens met u spreke®. Ik ben geheel tot uw dienst, ant woordde ik, maar ik baelde want ik wist waarover by wilde spreken. Ik heb nu reeds geruimen tijd les bij u genomen, hervatte hijen ik moet zeg- gsn dat ik een gunstig oordeel omtrent u heb gekregen. Ik geloof dat n een man van eer zijt. Ja. daarin vergist gij u niet. U kent mij even lang als ik u. Ik weet niet, welken iadruk ik op u heb ge maakt, maar misschien bent u er eemgzins op voorbereid, dat ook ik mijzelf tot de mannen van 6er reken, sprak hij. Zeker, ik heb daaraan nooit getwijfeld, antwoordde ik met een buiging. Welnu, vertel me dan eens die zaak met Goguelat. U hebt gisteren gehoord, wat ik daar omtrent heb medegedeeld. Ik werd wakker. O ja, zeker, ik heb alles gehoord wat u gieteren hebt medegedeeld, viel hjj mij in de rede. En ik herinner mij zeer goed, dat u wakker zijt geworden." Ik zou u alles kuncen herhaleD, maar gelooft u heusch, dat ik 6en oogenblik de dupe ben geweest En indien ik u hier nogmaals het zelfde vertelde, zoudt n mij ook niet go- looven. Heftig wordt er van nu af van gedachten gewisseld. De melkveehouders, die den melk strijd hebben ontketend, worden aangevallen, maar ook zij slaan van zich af en hun slagen vallen vooral in de richting van de bestuurs tafel, waar men zoo eerlijk is dan ook te be kennen, dat eerder had moeten worden inge grepen. De aanwezige slijters worden ook tot de discussie toegelaten en welhaast is de geheele vergadering in een algemeen debat, waar geen speld is tusschen te krijgen. 't Is de bond, de bond, de bondzal overal voor zorgen. Wij zijn waarlijk [benieuwd naar de resul taten van deze vergadering, die, toen wij be sloten heen te gaan, reeds bedenkelijk aan het verloopen was. Bij Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van den Prins Hendrikpolder, de heer J. H. Timmer aldaar. Groote Landbouwtentoonstelling te Schugen. Van 10 tot en met 14 September zal, ter gelegenheid van de Algemeene Vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, door de afdeeling Schagen e.o. eene groote Landbouwtentoonstelling worden gehouden. De indeeling heeft men als volgt gekozen Gedurende de geheele tentoonstelling zullen aanwezig zijn, de inzendingen van de afdeelin- gen Zuivel, Akker- en Tuinbouw, Wetenschap en Organisatie, Werktuigen en Bijen. Vrijdag 10 September: Het Rundvee, indivi dueel ingezonden, Varkens, Geiten, Pluimvee en Konijnen. Zaterdag 11 September: Gecontroleerd Rundvee en fokgroepen, benevens de bekroonde dieren van den eersten veedag, Schapen, Pluim vee en Konijnen. Zondag 12 September wordt 's middags een groot Concours Hippique en Springconcours gehouden. Maandag 13 SeptemberDemonstratie met brandspruiten en brandbluschmiddelen, trek honden en alle aanwezige landbouwwerktuigen en machines; des middags wedstrijd met ver sierde rijtuigen en ringsteken. Dinsdag 13 September: Paardendag:'s mor gens keuring aan de hand, 's middags in het tuig. Rundvee, Schapen, Varkens en Geiten heeft men onderscheiden in geregistreerd vee, waar van afstamming en productievermogen zijn gecontroleerd en gebruiksvee, waarvan deze gegevens niet bekend zijn. Bij de gecontroleerde schapen onderscheidt men de typen Texelsch, Lincoln en Wensleydale. Als onderafdeeling is toegevoegd de afdeeling Wol, om de hoedanigheid van de vachten van de tentoongestelde vaderdieren beter te leeren kennen en vervolgens om aan te toonen welke qualiteit door den handel als de meest waarde volle wordt beschouwd. Kermis. Nog twee weken en ons marktterrein is weer als kermisterrein in beslag genomen. Op onze informatie ter bevoegder plaatse is ons medegedeeld, dat daar een plaatsje zullen vindenHef bekende bioscooptheater van Ik kan mij vergissen, We zullen zien hernam hij, maar ik vermoed, dat u m(j hier riet nogmaals hetzelfde zult vertellen. Ik vermoed dat u mij iets anders verteld zult hebben, voordat u dit vertrek verlaat. Ik haalde de schouders op. Ik wil mij nader verklaren, hsrnam hij. De door u afgelegde verklaring heelt natuurlek geen waarde. Ik heb haar op zij gelegd en de rechters ook. Ik dank u. U moei er alles van weten. Dat is zoo zeker ais twee mae.l twee vier is. Alle in barak B weten het. En ik vraag u, waarom u dat belachelijke comediespel nog zoo lacg volhoudt, waarom ge zelfs uw vriend om den tuin wilt leiden. Kom, kom, mijn jongen, beken nu maar en laten we er samen nog eens over lachen. Velnu, begin, ik luister, zeide ik. Vraag mij wat u wilt. Hij sloeg de beenen over elkaar. Ik kan mij zeer goed begrijpen, dat n voorzichtig hebt willen zijn, begon bij. "Waarschijnlijk hebt ge allen gezworen. Dat vind ik zeer begrijpelijk, (Terwijl hij sprak zag hij mij met zijn koude, heldere oogen onafgebroken aan.) BegriJpoiijk vind ik 't ook, dat, dan- het ten zaak van eer was, ge alles sooveel mogelijk geheim hebt wil len houden. Een zaak van eer herhaalde ik op een toon' van de grootste verbazing. Was hot dau teen zaa^ vaü e6ï Rcgter <S de Jong, de paradetent van Jean Klein, een zweefmolen van I. Vet, een auto molen van Vermölen en een luchtschommel van denzelfden eigenaar. Verder een schiet tent en de gewone kerniisattributen, als de suikerkraam van Dekker, een automatische weegstoel, een tent met zeemonsters, enz. Een geheimzinnige verdwijning. Onze bekende plaatsgenoot, N. Dulnker, koopman en poelier, geruimen tijd lijdende, veelal bedlegerig, scheen in de laatste dagen iets in beterschap toe te nemen, 't Wekte dan ook geen verwondering, dat hij Woensdag toen het weer zich wat beter liet aanzien, lust ge voelde om eens een wandeling te gaan maken. Welgemoed heeft hij 's morgens zijn woning verlaten, is in de middaguren gezien en toe gesproken aan den dijk van Burger-Nieuwland bij het bekende Meijert Boon's bosch, maar was, toen de familie, die zich o/er zijn lang uitblijven ongerust maakte, een onderzoek in stelde, nergens te vinden. 's Avonds 6 uur is hij, naar thans blijkt, nog gezien in Waalenburg, gaande langs den Kil- stukweg en tusschen 9 en 10 uur 's avonds in dezelfde omgeving. Sedert is geen spoor meer van hem gezien en trots alle nasporingen, gedurende den avond en den nacht en ook de volgende dagen voort gezet, is men er niet in kunnen slagen iets omtrent zijn verblijf uit te vorschen. Men vreest, dat hem een ongeluk Is over komen. Alweer een ongeval. Door het vallen van een der paarden, kwamen beide paarden, gespannen voor een boerenwagen en bestuurd door onzen plaatsgenoot Jb. Koorn Pz. te vallen. K. werd daarbij van het rijtuig getrokken, kwam op onzachte wijze met den weg in aanraking en liep daarbij een hoofd wonde op. Naar wij vernemen, maakt de patient het wel, evenals onze plaatsgenoot Kalis, in het bericht in ons vorig nummer genoemd. Was het niet Vondel die eenmaal dichtte „Ik zal mij op deez' wagen, wagen." Oudeschild, 10 Juni. Hedenmorgen zijn van hier verzonden met 2 stoombooten en 1 motor: 2134 lammeren, 2 paarden, 2 veulens en 1 koe, terwijl in het begin dezer week zijn afgescheept 1188 lam meren, 8 koeien, 33 schapen, 3 paarden en 2 veulens. Een eigenaar van een weide te Eist had het hekwerk met roole menie geverfd, wat een noodlottige aantrek kingskracht scheen te hebben op z(jn rundvee. Althans de koeien giDgen aan de verf likken met het gevolg dat zy eerst blind, daarna Zooi' zi&ii -v^idon, Een koe stierf reeds aan da vergiftiging vroeg hij. "Wat niet? vroeg ik. Ik heb u niet precies begrepeD. Hij liet geen spoor van ongeduld blijkeo. Hy zweeg eenige oogenblikkan en hervatte toen met dezelfde kalme, gemoedelijke stem Het gerecht en ik waren het volmaakt eens, omtrent de door u afgelegde verkla ring, Zij zou geen kind om den tuin hebben geleid. Maar do heeren kenden u niet en ik wolzy beschouwden u als een gewoon soldaat en ik wist dat u een gentleman zijt. Voor hen was uwe verklaring een aaneenschakeling van leugens, die ze u zoo dikwijls hadden hooren vertellen, dat zfj erbij geeuwden. Ik vroeg mij zalf at hoe ver gaat een gentfemau Stellig niet zoo ver, dat hij bereid is een mourd te verduisteren. Toen ik dus hoorde zeggen, dat u niets van de heele zaak afwist en dat u door den korporaal was wakker gemaakt en meer zulke praatjes, toen vertolkte ik uwe woorddn geheel andere. En nu Champdi- vers, riep hij opspringend en haastig op mij toetredend uit, nu zal ik vertelleu wat er gobeurd is en aij zult mfj helpen ouu ean dader te straffen, hue, weet ik nog niet, want natauriys hebt ook gij gezwo ren. Luister nu naar wat ik u zal zoggen. Wordt vervoijd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1