De Heldersche en Sleeponde 0046 Woensdag 16 Juni 1920. S3st' Jaargang. en Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week O it bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur na<u. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen btj de Uiig. Fis ma LAN0EVSL84 ÖE ROOIJ, Parkstraat, BobsopTbxii. LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 33 Mei 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. Jb. HARJEE Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Trapissièrea Eigen stal. Texel I—H. F. C. te Helder. Mclkveelioudersbond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; Prps der Adverlentiêtij Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 16 Juni tot en met Dinsdag 22 Juni voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur (Zomertijd.) Donderdag 17 Juni v.m. 9,55 Vrijdag 18 10,44 Zaterdag 19 ,11,33 Zondag 20 12,24 Maandag 21 1,— Dinsdag 22 1,41 Woensdag 23 2,33 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. van Nieuwedlep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20f 3,28 1.56++ 4.46 4,11** 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12.36 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 5—13 Juni. De afgeloopen week zou in politiek opzicht een critieke week zijn van den eersten rang. De Tweede Kamer zou het anti revolutie-ontwerp, door de socialisten kortweg „worgwet* en „knevelwet® ge noemd, in behandeling nemen en de obstruc- tiestorm, die de vorige week reeds in de Kamer woedde, zou aangroeien tot een orkaan. Dinsdag zou het beginnen en aan het werk der oppositie in de Kamer, zou door het volk buiten de Kamer relief worden gegeven, door een demonstratieve werk staking in de groote steden. En toch is de week heelemeal niet critiek geweest. Voor een demonstratieve staking, voor een zuiver politiek doel, bleek het overgroote deel der georganiseerde arbeiders in de hoofdsteden niets te gevoelen en daardoor werd deze met veel ophef aange kondigde demonstratieve staking, vrijwel een volkomen vergissing. Wel werden er in de steden nog meer of minder druk bezochte betoogingen gehouden, doch overigens gebeurde er al weinig bizonders. En in de Kamer was de storm ook uit geraasd. Wel was Dinsdag de belangstelling enorm en zaten de menschen op de tribunes als haringen opeen gepakt, maar ze waren leelijk bekocht, want de grand spectacle- nummers bleven uit. De socialisten hebben de obstructie laten varen en zich vereenigd met het voorstel om den spreektijd te rantsoeneeren. En daaraan hebben ze stellig beter gedaan, dan het obstructie wapen opnieuw ter hand te nemen. Er werd hun een ruim deel van den spreektijd toegewezen en we gelooven, dat het ern stige debat, waarin de bezwaren tegen het ontwerp ter tafel werden gebracht, meer indruk op de kamer en ook naar buiten zal hebben gemaakt, dan een obstructie, waarmee niets bereikt kan worden. Zoo was er een geregeld deoat, zonder bijzondere stoornissen. De algemeens bé- heeft reeds vele gunstige ge- tuigenissen van Texel's inge- 52 g, zetenen ontvangen. a Wij hebben de grootst mogelijke <5 ja verhuiswagen beschikbaar, die g, gq met de boot mee kan. 5 Bestelt bij schouwingen werden ten èinde gebracht en de replieken zijn begonnen. De aanneming van het ontwerp is ver zekerd. Vermoedelijk zal de minister eenige amendementen van de burgerlijke linkerpartijen overnemen, waarvan deze hun stem afhankelijk hebben gemaakt. En gebeurt dat niet, dan zal het ontwerp met vrijwel rechts tegen links worden aange nomen. 0-0—0— Over de kwestie met Belgis valt nog niet veel nieuws mede te deelen. We krijgen thans alleen te hooren, wat men van de zijde der Belgische regeering in het midden heeft te brengen. In de Belgische Kamer is de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken begonnen en het is natuurlijk de Wielingenkwestie, die daarvan den hoofdschotel voimt. De Ministers Sogers en Hymans hebben bij het algemeen debat het standpunt van Belgie uiteengezet. Ze vertelden weinig nieuws. Opnieuw echter kwam in hunne redevoeringen uit, dat men in Belgie nog steeds groote vrees koestert voor de wraak van Duitschland. En beide sprekers be klaagden zich er over dat „het gat van Limburg" niet gestopt is geworden en dat de militaire raadgevers der groote mogend heden de Belgische aanspraken op militaire waarborgen van de z^jde van Nederland niet hebben gesteund en dat de Nederland- sche regeering geweigerd heeft hare mede werking te verleenen. Wat de Wielingen kwestie betreft werd uiteengezet, dat de Nederlandsche aanspraken niet houdbaar zijn en Belgie in zijn volste recht is. Als Nederland de vaargeul rekent te behooren tot zjjn rivier, dan kan het net zoo goed zeggen, dat de Noordzee een Nederlandsche rivier is. Intusschen is niet duidelijk geworden, waarom Belgie, toen het z\jn zin niet kon krijgen, de onderhandelingen afbrak.Woeste, de oude katholieke leider en annexionist van de bovenste plank, was er maar matig mee ingenomen. Het afbreken der onder handelingen beteekent immers ook, dat het kanalenplan niet uitgevoerd, althans voor wie weet hoe lang uitgesteld wordt. Woeste hield overigens een intressante redevoering, intressant, omdat bij openlijk verklaarde, dat zjjn hart van vreugde ge klopt had bij de gedachte aan de uitbreiding van 't Belgische grondgebied. Zeeuwsch- Vlaanderen is Belgie van het hart gerukt en Limburg eveneens Maar de oude heer bekende ook openhartig, dat hij zich in de gevoelens der bevolking vergist had en dat men er nu maar niet verder over moet praten. Het begrootingsdebat is pas begonnen en men zal dus nog wel meer te hooren krijgen over het onderwerp. 0—0—0— Krassin, d6 Russische vertegenwoordiger, vertoeft nu al een paar weken te Londen, maar nog steeds zijn de officieele beraad slagingen tusschen hem en den Oppersten Economischen Raad niet aangevangen. Wel echter hebben de Engelsche vertegenwoor digers herhaaldelijk geconfereerd, doch men schijnt met hem nog niet heelemaal klaar te zijn. Intusschen valt het niet te ont kennen, dat het verzet tegen het openen va-u onderhandelingen met Sovjet-Rusland in Engeland sterk toeneemt. Maar nog sterker in Frankrijk, waar men zich steeds scherper kant tegen de houding van Lloyd George. Vooral de kweste van het Russisch goud, speelt daarbij een gewichtige rol. Rusland staat fiuanoieel aan den rand van een afgrond. Het voorloopige rapport van de commissie der Engelsche arbeidersbonden, die zich met de toestanden in Rusland op de hoogte heeft gesteld, spreekt daaromtrent voor ieder b6grijpel(jke taal. De ~bolsjewiki hebben geen moeite gedaan, om den toe stand voor de Engelsche commissie te ver bloemen. Er is gebrek aan voedsel, klee ding, grondstoffen en verkeersmiddelen. Petersburg is een stad van honger en dood. Het is de vrees voor de toekomst van Sovjet-Rusland, die Lenin er toe brengt ten koste van alles in relatie met de ge allieerden te komen. Eu bij Engeland is het de vrees voor zjjn gezag in het Oosten, waardoor het thans Lenin tegemoet wil treden. Maar Frankrijk koestert vrees voor het bolsjewisme. En daarom verzet het zich. 0—0—0 In Duitschland heeft de stembus gespro ken en de uitslag der verkiezingen vormt van de buitenlandsche gebeurtenissen thans wel bet voornaamste onderwerp. We wezen er in een onzer vorige overzichten reeds op, dat door de verschillende partijen, ge zien de inspanning, die aan den dag werd gelegd, groote beteekenis aan deze ver kiezingen werd toegekend. En dat dit juist gezien is geweest, bewijst wel de buitengewoon belangrijke uitslag. De verkiezingen hebben een sterke op schuiving gebracht naar rechts en naar links. Het Centrum moge vrijwel onge schonden uit den strijd te voorschijn zijn getreden, de democraten hebben tal van zetels aan de meer rechts staande Duitsch nationalen moeten afstaan, terwijl de meer derheidssocialisten groote verliezen hebben geleden, welke aan de onafhankelijke socialisten ten goede gekomen zijn. Als gevolg van deze slembusuitspraak, beeft het Kabinet dadelijk zijn ontslag aan Rijkspresiclent Ebert aangeboden. Deze heeft het ontslag aanvaard, doch het Kabinet verzocht nog zoolang aan het bewind te blijven, totdat de crisis opgelost is. President Ebert heeft vervolgens aan den rijkskanselier Hermann Müller opdracht gegeven van een nieuw Kabinet te vormen. En Maller is dadelijk aan het werk ge togen, maar of hij slagen zal is een andere vraag. Htj, de sociaal-democraat, zal na tuurlijk zijn best doen om een- coalitie tusschen de partijen der linkerzijde tot stand te brengen. Komt er geen kabinet van links, dan krijgt rechts een kans. Er is een sterke coalitie mogelijk van alle burgerlijke par tijen. Doch alweer is het de vraag, of de democraten met de conservatieven in één gareel willen loopen. Waarschijnlijk zal het nog wel eenige dagen duren, voordat het nieuwe Duitsche Kabiuet er is. Intusschen heeft de rijks- president Ebert het voornemen te kennen gegeven, dat hij zich niet weer verkies baar zal stellen, omdat er in de sociaal democratische partij een strooming tegen hem bestaat. Zijn partijgenooten begrijpen niet, dat hij de belangen van het geheele volk heeft te behartigen. 0—0—0— Over de andere buitenlandsche aange legenheden moeten we kort zijn. De gevechten in Polen en Oekraine worden voortgezet en h6t eene offensief wordt door het andere gevolgd, De par tijen wegen blijkbaar goed tegen elkander op, hoewel de Polen nog iets ia de meer derheid schijnen te zijn. Te Chicago is de Amerikaansche repu- blikeinsche conventie bijeengekomen, om het programma vast te stellen voor de presidentsverkiezingen en den candidaat aan te wijzen. Er heerscht onder de republikeinen blijkbaar heel wat verdeeld heid en wie candidaat zal worden, valt nog moeilijk te voorspellen. Over een der belangrijkste punten van het programma, de Volkenbondkwestie, is men het intus schen eens geworden. In Albanië is weer eens de opstand uit gebroken. De toestand laat zich voor de Italianen dreigend aanzien. Valona is door opstandelingen omsingeld. Do zaak komt zeer ongelegen, nu het Kabinet Nitti is afgetreden en Giolitti nog niet klaar is met een nieuw ministerie. TEXEL, 15 Juni 1920. Onder voorzitterschap van dr.J. Büttikofer van Rotterdam hield de Ned. Ver. tot Bescher ming van Vogels hare jaarlljksche algcmcene ledenvergadering in Hotel Texel alhier. Onge veer 100 personen uit alle deelen van Nederland afkomstig waren aanwezig. Uit het jaarverslag van den secretaris alsmede uit het financieele verslag bleek, dat de vereeniging zich de laatste jaren sterk heeft kunnen uitbreiden. Daardoor was het mogelijk, verschillende broedterreinen, ook op Texel, in bescherming te nemen. De aftredende bestuursleden dr. J. Büttikofer van Rotterdam, dr. J. Th. Oudemans van Putten en Jhr. Z. J. Quarles van Ufford werden herkozen, terwijl gekozen werd mr. C. H. Thiebout van Zwolle. Begunstigd door prachtig zomerweer begon Zaterdagmorgen de excursie naar de belangrijke broedplaatsen van ons eiland. De deelnemers waren daartoe in zes verschillende groepen verdeeld. Ook Zondagmorgen werden opnieuw tochten begonnen. Wij weten dat het bezoek aan ons eiland bij allen hoogst aangename herinneringen heeft achtergelaten en dat de deelnemers de groote hulp door verschillende personen van Texel verleend, bijzonder op prijs stelden. Algemeen werd Texel nog een vogel oord van den eersten rang genoemd. De vol gende excursie zal waarschijnlijk op het eiland Schouwen worden gehouden, doch reeds nu gingen er stemmen op in 1922 opnieuw op Texel bijeen te komen. Het bezoek van zoovele vreemdelingen veroorzaakte een gezellig vertier in de hotels en op het marktplein. Dank zij de goede voorbereiding en flinke publiciteit, werd het sterke Texelsche elftal ver gezeld door éen groot aantal supporters ja zoo had het moeten en kunnen zijn, doch 't tegenovergestelde was waar. Er had zelfs in 't geheel geen publiciteit plaats gehad cn 't terugtrekken van 3 beste spelers (vooral dat ter elfder ure van Dros) maakte dat Texel I niet al te sterk kon uitkomen. Toch heeft dit elftal zich uitstekend verweerd, wat dan ook ten gevolge had, dat H.F.C. het niet verder kon brengen dan 1—0. Daarom hulde aan dat elftal hetwelk het aandurfde tegen het sterke H. F. C. te spelen. Zij hebben tenminste getoond meer sportiviteit te bezitten dan captain Dros, die al te bang was voor een nederlaag. Het afwezig zijn van de noodige supporters met hurr „Hop Texel" werd ook ten zeerste gemist. Zooals reeds gezegd, werd er toch flink gespeeld, vooral de verdediging werkte best. Kaan was zelfs enorm op dreef. Echt jammer was 't, dat er zoo weinig (zegge 3) supporters meegegaan waren. 't Ware gevoel voor voetbalsport is op Texel nog niet aanwezig. Mogelijk, dat de subsidie, welke de sportvereeniging dit jaar krijgt, er toe mede zal werken, de belang stelling voor de sport te verhoogen en dat hoop ik te bemerken als Texel 1 weer eens naar den Helder of zelfs verder gaat spelen. B. Het was alweer bijna half negen toen de voorz, de vergadering Maandag in hotel „de Zwaan" kon openen en aan een 15-tal leden het welkom toeroepen. De voorz. bracht verslag uit van de voor bereidende werkzaamheden door het bestuur verricht in verband met het in de vorige week genomen besluit. Met den melkslijter J. Boon was men tot overeenstemming gekomen betreffende de aan hem toe te kennen schade loosstelling, 'inlichtingen waren ingewonnen omtrent prijzen van melkontroomers, karns, enz. Tot verwerker van de overmelk werd be noemd de heer C. Rentenaar met 13 stemmen tegen 6 op den heer J. Boon uitgebracht. Be sloten werd over te gaan tot het aanschaffen van een nieuwe Melotte-ontroomer van 225 liter arbeidsvermogen per uur, terwijl het bestuur werd gemachtigd een Holstein-karn te huren en zoo noodig te koopen en verder wat noodig zal blijken aan te schaffen. De slijters Stroomer Sr. en Jr., de Waal en P- Boon zullen in de gelegenheid worden ge steld hunne overmelk, 's morgens voor 8 uur bij Rentenaar bezorgd, te laten verwerken. Zij moeten zich tevreden stellen met den prijs, die de melk verwerkt zal opbrengen. Aan het slot van de vergadering deelde de voorz. mede, dat hij zijn plaats aan een jon-

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1