1 E.A. flooigewas Ford Auto's nienwe Aardappelen Woningbouw net dagmeisje een éénjarige stier Macht tegenover macht. Uemengd ieuwa. INGEZONDEN STUKKEN. •Marktberichten. A D VK&TBNTÏFiN Algemeene Vergadering COóP. BOE HENLEEN BANK Th. REUVERS KOSTER ROGGEVEEN. bij inschrijving verkoopen hei Inwoners van Oudeschild pension gevraagd Predikbeurten- een woning aldaar, Uit de hand te koop Als vertegenwoordiger der voor Texel hebben wij aangesteld die alle gewenschte inlichtingen kan geven. Gevraagd tegen Juli of later Ondergeteekende wenscht bij de verkiezing voor bestuurslid van den Polder Eijerland op Texel als zoodanig niet meer in aanmerking te komen. Jb. STAMMES. Beschikbaar door dame met zoon. Condities lett, P. bureau van dit blad. gere kracht wenscht af te staan. Vanaf de op richting is hij voorzitter van de afdeeling ge weest, heeft er altijd veel voorgevoeld, zelfs geen enkele vergadering verzuimd en daarmede getoond een strijder voor de belangen te zijn, door de jaren wordt hij tot het besluit gedreven. Spr. hoopt, dat het zijn opvolger zal mogen gelukken de zaak verder tot groei en bloei te mogen brengen en dankt bestuur en leden voor de ondervonden medewerking. De onzekerheid weggenomen. Gisteren is in Wegeswaal het lijk van den sedert vorige week Woensdag vermiste gevon den. Naar wij uit goeden bron vernemen, heeft de Heer C. Pereboom, wegens benoeming elders tot opzichter, tegen 15 Juli a.s. ontslag aangevraagd als secretaris-penningmeester en opzichter van den polder Eijerland. Oosterend13 Juni. De afdeeling Oosterend van „D.E.t.V." heeft het volgende schrijven van den Minister ont vangen De Minister, beschikkende op een adres van de visschersvereeniging „Door eendracht tot verbetering", afdeeling Oosterend op Texel, te Texel houdende verzoek om de kustvis- schers en de Waddenzeevisschers vrij te stellen van de heffing der oorlogswinstbelasting over 1918; gelezen het bericht van den directeur der directe belastingen, enz. te Amsterdam van 17 April 1920 No. 1213: overwegende dat ten deze geen onvoorziene ramp, als bedoeld in artikel 71, 2e lid, der wet op de oorlogswinstbelasting aanwezig is te achten Heeft goedgevonden en verstaan bij afschrift dezer aan de adressante te kennen te geven, dat geen termen zijn gevonden tot inwilliging van haar verzoek, onder mededeeling, dat ieder aangeslagene afzonderlijk zich nopens de in vordering der belasting met den ontvanger zal kunnen verstaan. Een snoek van een meter lang. Reeds voor een paar jaar sprak men te Dist van een reusachtigen snoek, die den spoorput bij het station zou bewo nen. Het dier was bijna legendarisch geworden, daar niemand liet kon vangen. Thans gelukte bet echter een amateur- visscher, don heer U. Woudstra, zich met de schakel van den snoek meester te maken. Deze woog 18 pond, was ruim 1 meter lang en bleek als zijn laatste prooi kort te voren een zeelt van ruim een pond te hebben ingeslikt. Leeuw. Ct. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Vergun mij ëen plaatsje in Uw geacht blad bij voorbaat dank, Hoogachtend, UEd.dw. C. BOON. Zeer erkentelijk voor de steun der voorloopige commissie Bouwvereeniging „Tuindorp Den Burg" die wel zal blijven ijveren voor het goede doel. Door die medewerking ontstond de Bouw vereeniging. Bevoegde autoriteiten in Den Haag geven gaarne inlichtingen en vragen een mondeling onderhoud. Overal medewerking. Helaas, moet hier worden medegedeeld, dat het bestuur van de Bouwvereeniging geen verdere pogingen zal doen om te bouwen, omdat ten Raadhuize geen 100 medewerking is. De Burgemeester is steeds tot overleg bereid. Bij medewerking was met bouwen onmiddellijk doorgezet en ieder in de gelegenheid gesteld, ook niet-leden der bouwvereeniging door verbuur een woning te verschaffen, waarvoor om te beginnen reeds drie woningen disponibel zouden komen. De woningen zouden worden gebouwd ter plaatse of op een terrein, alwaar het bestuur meent de minste eigen risico te hebben en het lid der vereeniging, de woning wenscht. Nu buiten de Gemeente, net risico wordt gedragen door de Bouwvereeniging, is dat billijk, alsdan kiest men ook de plaats waar men meent de minste risico te hebben en in de toekomst nog kans is op winst. De vereeniging draagt winst en verlies zelf en laat zich geen plaatsje aanwijzen. Op het „Boltje" Schildereind dóet een bouw terrein plm. f2500, omdat aldaar een gebouw meer waarde heeft als bij de boefjes, Wittehek. Smaken verschillen, over de smaak valt niet te twisten en de meest mogelijke vrijheid in eigen dom dient, wanneer geen gelden aan de gemeente worden gevraagd, al willen de bewoners ook aan een zandweg wonen met ruimen toegang'. Elders zijn er zoovelen, die zelfs bij voorkeur bouwen aan graswegen, koel, luw, geen stof vrij van vrachtwagensverkeer en met ramen en deuren open kunnen zitten, zonder stof te eten of weg te waaien. Gaat naar Bussum, naar Laren, wat bouwt men aldaar aan graswegen en die wegen wor den goedgekeurd, maar te Texel? Wonder boven wonder, verplicht te worden en te moeten bouwen aan een stofweg, en een trekgat, een windhoek, niet zelf een plekje te mogen kiezen waar men zijn woning bouwt onder eigen risico, in dezen duren tijd. Een Tuindorp ver boden alwaar de Gemeente niet op kosten kan komen, in ieder geval zelfs in verre toekomst niet meer, dan overal elders op het eiland bij de dorpen. Aan einde Koogerstraat nieuw ge bouwd is te Texel beslist voldoende breedte, doch een zelfde breedle bij Hillenius, daar waar het niet anders kan door bestaand gebouw, nu onvoldoende toegang naar een park. Texel wil vooruit, wat klinkt dat vreemd. Doch hoe is het op andere plaatsen in de Gemeente gesteld. Lest heugt het best, en wat staat er nog te gebeuren. Oorzaak en gevolg. De Gemeente moest on kosten maken bij het Witte Kruis, omdat zij riolen ging aanleggen, waarop loozing van closets en stallen, van Steenenplaats, langs Koogerstraat naar Witte Kruisslootje. Dat helder slootje, genaamd harde grondje historisch be kend „dorenvischslootje" alwaar mendevischjes tot den bodem van geelzand, kon zien zwem men. Het mooie slootje, een vijvertje, waarin men goudvischjes zou planten, sieraad voor de omgeving en vooral bij het stichten van villatjes met bruggetjes, moest worden opgeofferd, ver dwijnen door het riool der Gemeente, dat aldaar de loozing kreeg, 't Is niet anders. Doch, is het geen onrecht dat bclendenden die modder of beerput uit de Gemeente moesten opruimen en dempen De Gemeente dempte aan het einde Burgwal Warmoesstraat tot Ververssloot, idem, achter de Weverstraat de Kaksloot en veie andere voorbeelden terecht. Bij de Nutswoningen wordt een nieuwe Kaksloot geschapen. Bouwers heb ben het recht hun riool uit te loozen op een weg. De Gemeente moet dpt zien en weten. Goedkoop Bouwterrein Wat gelukkige eige naren aan dat Schildereinde Wat heeft en wat zal het de Gemeente aldaar een geld kosten vooral in de naaste toekomst, nu reeds te be rekenen. Het riool komt op den weg en er is geen andere uitweg om later voor verdere af voer zorg te dragen dan dat de Gemeente een betere riool aanbrengt, en hoeveel straat is er al aangebracht en hoeveel duizenden guldens zal er nog moeten worden besteed voor riolen .en bestrating aldaar? Het „Tuindorp* vraagt weinig, 58 Meter lengte, als grintweg is noodig 8 M3 brik, 6 M3 slip en 6M3 grint, met 58 buizen van 10 cMde buizen Nutswoningen zijn ook 10 cM wijd De vereeniging Tuindorp zou dat zelf doen, doch bij zoo'n woningnood, in verhouding Schildereind, was het billijk dat de Gemeente het maar deed. 'tls een drup aan de emmer in vergelijking elders alwaar alle medewerking is Witte Kruisweg na Raadsbesluit en ver gunning aanleg, ontstond moddersloot Bij de gunning is over de sloot niet gesproken, onveranderd als besluit direct behard. Misschien een redactioneel foutje in latei- verzoek geslopen en er is altijd wel wat te vinden, daarom bouwen wij niet meer zelf. Wanneer "Witte Kruisweg niet was - stopgezet door wijziging bouwverordening was er thans geen woningnood, want dan was aan dien weg alles volgebouwd vóór de mobilisatie en nu zijn er juist zooveel gebouwen tekort, als er aldaar en aan het Tuindorp kunnen worden geplaatst Die niet het dichtst bij het vuur zit, verwarmt zich het laatst. Nu het Schildereinde is uitverkocht, wel toevallig, 'tis vreemd, mag men aan den Witte Kruisweg weldra misschien beginnen, als men wil en als het nog te koop is moet men toch bedenken. Er kan toch ook gewacht worden totdat er eerst een straat ligt naar Buitenlust, er is nog meer terrein In ieder geval iemand die op eigen risico bouwt laat zich geen plaats of hoekje aanwijzen. Raadsleden hebben de teugels in handen elke dispensatie dient steeds te kunnen worden verleend. Voor art lbaisb.v geen hooger beroep en men kan toch bezwaarlijk een Tuiüdorp, een park, een weg gaan noemen Een bouwvereeniging wenscht geen Boltje als op het Schildereinde. Zij wil een plantsoentje met ruime tuinen daarom, door het bestuur te bepalen, anders mist men den waarborg dat het geen speeltuin wordt met kuilen en gaten, zij kan niet machteloos staan om hinderlijke zaken te verbieden in eigen park, zij wil het de Gemeente wel overdragen als het moet, doch bij welk dorp is het niet ge oorloofd een villaparkje te maken met een breede toegang? Hoe zit het met woningen waarin van overheidswege wordt voorzien voor men- schen die daarvoor zijn aangewezen, b v. arbeiders te Texel kunnen toch niet meer dan f2,50 per week huur betalen. Wanneer voor arbeiderswoningen subsidie wordt aan gevraagd, welnu dan dient men geen 5 woningen te bouwen van f4,00 per week, .doch voor het zelfde geld 8 woningen van f2,50 per week en zoolang er werklieden dan voor f2,50 gegadigden zijn, er geen ambtenaren in te doen wonen, daarmede is de werkman niet gebaat en toch is voor hem de subsidie aangevraagd en draagt de Gemeente bij oor wrijving van gedach ten komt men tot het goede en ik geef het voor verbetering, hoe dat zit. Wie krijgt het nadeel wanneer de woningen later geen huur meer op kunnen brengen of leegstaan of dat niemand aldaar wil wonen? Belastingbetalende inwoners staan toch buiten die bouwonderneming Nu particulier het Tuindorp er niet komt, zal de gemeente zelf wel bouwen. Wanneer echter particulieren over woningnood klagen terecht, is het toch niet denkbaar, dat zoo iemand niet liever de kans heeft op een eigeii huis en de risico met 25% cadeau, niet gaarne aanvaardt. Doet hij dat niet, dan is er geen woningnood. W anneer de Raad besluit Bouwvereenigingen te steunen en in het leven te roepen en de secretaris en gemeente-opzichter beschikbaar stellen en onze Burgervader, die geen bouwterrein of familieleden heeft met bouwterrein, als onpartijdig persoon controle uitoefenen wil, dan wo'-dt de woningnood direct opgelost, zonder dat het de Gemeente geld kost. De leden der bouwvereeniging kpnnen zelfs kiezen alwaar ze willen wonen, de Gemeente behoeft niet zooals thans b.v. f40 per woning jaarlijks bij te passen of ook nog mogelijk f600 per woning te betalen aan subsidie. De Gemeente staat er financieel geheel buiten en verleent haar hulp in 100% medewerking. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 19 Juni a.s. des voormiddags te lO'/'a ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 15 Juni 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling 1e suppletoir kohier hon denbelasting 1920. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Weeshuis. 4. Benoeming lid Schoolcommissie. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te de Cocksdorp. 6. Benoeming weesuader en weesmoeder. 7. Schenking ten behoeue uan de Zee- uaartschool. 8. Voorschotten uoor woningbouw door de Nutsbouwstichting. 9. Regeling jaarwedde buitengewoon dienaar uan politie te Oudeschild. 10. Reclame uan P C. Koorn tegen aanslag uergunningsrecht. 11. Ouerdracht onderhoud en beheer uan de hauen te Oudeschild aan het Rijk. 12. Financieele regelingen, dienst 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 3ft Jnni 1930. Burg, 's av. 7 uur da. Visser. Koog, Dm. 3 uur ds, Pijnacker Hordijk. den Hoorn, v.m 11 uur ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschildvm. 10 uur ds. Pijnaoker Hordijk Oosterend, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds. E. v. d. Laan van Ulrum. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoornv.m. 11 uur ds Kuperus. Texel, 14 Juni 1920. 7 Paarden f —0.-— a 1 0,— 9 koeien f 575 a f 650. 10 pinken f 450 a f 525. 5 nuchtere kalveren t 45,00 a t 55,— 43 schapen 55,at 65, 1407 lammeren t 28.— a f 40, 3 schrammen t 85.a f 122, 21 biggen t 62,00 a f 65,—. Veiling Burg, 14 Juni 1930. Kipeiereo f 11.70 a f 12,30 per 100 st. Aanvoer 1000 eieren, Jonge h men 11,20 per stuk. Aardbeien 40 50 cr. per pond. {"nrmereitffl, 15 Juni. Aangeveerd 582 r. u n deren waaronder: 180 vette k< -ien 180 230 Ct. per K.G oog Gelde koeien t 350 a 650: 0 Melkkoeien f 350 a 650; 18 stieren. 61 vette kalveren 1 1,80 a i 2.30 p. Kg. 399 Nuchtere kalveren f 20 a 1 60; 176 Schapen t 50,— a 1 75.— 235 vatte varkena f 1,56 a 11.70 per Kg 71 magere varkens i 60 a f 95,00; 153 biggen f .35,00 a i 55,00; tnncieron 12.00 a f 12.50 oer 1()0: v GEBOREN HENDRIK ARiËN zoon van K. BEUMKE3 en T. B - UMKES-Bonne. Horntje, 13 Juni 1920. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels en de leden, welke aan de excursie op Texel van 12 en 13 Juui deelnamen, kunnen niet nalaten him hartelijken dank te betuigea voor de groote medewerking, weike zij allerwegen op het eiland mochten ondervinden. Amsterdam, 14 Juni 1920. He rengracht, 260/266. gelegen achter de Kom. Tö bevragen bij P. BAKKER. der leden van de TE TEXEL op Dinsdag 33 Juni 's avonds te acht uur in Hotel „da Zwaan* te den Burg. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en balans. 5. Verkiezing van een lid voor den Raad van Toezicht, periodiek aftre dend de heer B. C. H. Haakman, (her kiesbaar.) 6. Verkiezing van een lid voor het bestuur, periodiek aftredend do heer A. LaDgeveld Pz. (herkiesbaar.) 7. Verkiezing van een kassier, perio diek aftredend de heer P. Graaf. 8. Salarisregeling. 9. Voorstel tot verhooging van den rentevoet. 10. Voorstel tot verhooeing van het orediet bij de Centrale Bank. 11. Voorstel tot regeling van den rente voet voor het volgend jaar. 12. Rondvraag en sluitine. J. W. ROELOFPS, Voorz. Raad van Toezicht. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen van de navolgende gemeentewegen weg Bnrg—Tubantia weg Burg—Kamp weg Burg—Burgzicht weg Burgzicht —Haven weg BurgzichtSchan» Inlichtingen bjj den gemeente-opzichter. Biljetten in te leveren ten gemeentehuize vóór 31 Juni a.s. 's namiddags 1 uur. Puik beste van J. ROEPER, De Veen, 18 cent per K.G. Verkrijgbaar bij K. BOTTER, Waalderstr. die ia aanmerking wenschea te komen voor gelieven zich vóór 1 Juli a.s. aan te melden bij den Heer A. BOUN, voorzitter van Dorpsbelang. Het Bestuur der Nutsbouwstichting. in klein gezin. ZONDAGS VRIJ. Adres te bevragen Bureau dezer Courant, J. BIN, Nes, Texel. Tegenover de georganiseerde boeren.de georganiseerde melkverbruikers. Laat Rentenaar dan maar draaien. "Wie doet er mee Als bewijs van instemmiog zende men brieven onder lett. Z aan het bureau van dit blad. Aan de Koog, omtrek of duinstreek

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2