N° 3047 Zaterdag 19 Juni 1920 Nieuws- en Spoor- en Bootdienst. ö-emengd Nieuws, S38t# Jaargangc Hu. FBXJILLEf Oli INGEZONDEN STUKKEN. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Adverteutiëu daags voor de aitgavo vóór 4 nar nam ABONNEMENTEN ess ASVERTENTIEN worden aangenomen bij do üiig. Fiaiu LAN0EYEL0& DE R O O IJ, Parkstraat, Bona or Tint LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Beperkte dienstregeling van 33 Mei 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 7,45 v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 iiaae TEXEL, 18 Juni 1920. Een heerlyke dag. 't Was Woensdag keuring voor de militie in de schoollokalen van deM.U. L.O. school alhier. De leerlingen van de hoogste klassen hadden daardoor vrijaf. Een goede gedachte was het van heeren onderwijzers om met die leer- lingen een wandeling te maken naar de Mok. 's Morgens 8 uur had de aftocht plaats. Meer dan 80 leerlingen namen aan het uitstapje deel, allen waren van leeftocht voor den geheelen dag voor zien. Volop is er genoten, 's Namiddags ongeveer 6 uur kwam het gezelschap in de meest opgewekte stemming terug. Het weer was voor de tocht bijzonder gunstig. Oudeschildl7 Juni. Met 2 motors en 1 stoomboot zyn hedenmorgen vau hier vervoerd 1196 lammeren, 8 schapen en 1 paard, ter wijl in het b6gin dezer week afgescheept zijn 7 koeion, 9 kalveren, 705 lammeren en 17 paarden. Als een bewijs, dat voor een goed rijpaard nog reuzenprijzen worden betaald kunnen we melden, dat de heer K. Schenk Kz. Wieringerwaard dezer dagen een zevenjarig paard verkocht voor f1300. Sch. Ct. Wenken voor baders. Het is nu de tijd dat honderden in Scheveningen, Zandvoort en vele kleinere badplaatsen aan onze kust een zeebad nemen. Neem, als ge baden wilt de vol gende wenken ter harte Als ge huivert, u koud voelt, en uw handen blauw zien na het baden, blijf dan liever in uw badstoel, want uw bloed circuleert niet regelmatig. Hoe aan lokkelijk het bad moge zijn, wees ver standig en zie er vanaf. Ga niet in het water als ge verhit of hongerig zijt. Laat u afkoelen en eet een beschuit tijdens het outkleeden. Ga nooit in zee na een copieusen maaltijd, en blijf ook nooit te lang in het water. Vijf minuten de eerste keer, tien a vijf tien minuten als ge geregeld baadt. Vergeet niet, dat hoe ouder ge wordt, hoe minder ge een zeebad verdragen kunt. Sommige menscken kunnen baden tot hun zestigste jaar toe, maar de meeste niet. Zijt ge ouder dan vijf-en veertig vraag dan eerst advies aan uw dokter. Als ge hoofdpijn krijgt na een bad, schaft het baden dan af En baadt ook in geen geval als uw hart niet in orde is of als ge aan een lever- of nierziekte lijdt. H b 1. Notaris op muziek, Dezer dagen overleed te Alkmaar een oude dame, die haar vermogen (ongeveer f 30.000) benevens huisraad, op enkele voorwerpen na niet aan haar familieleden had vermaakt, doch bij testament alles gelegateerd had aan een dames-kapster, die haar veel diensten had bewezen. De notaris, die als executenr-testamen- tair optrad, kreeg een eigenaardig gecon- strueerden stoel, waarin een muziekin strument was gemaakt, dat begon te spelenwanneer men op den stoel plaats nam. Hbl. Men schrijft van het eiland Wie- ringen aan het Hbl. Thans begint de afdamming van het Amsteldiep begin van het grootste werk, de drooglegging der Zuiderzee vasten vorm aan te nemen. Reeds prijkt daar, als een kasteel op de hoogte, de fraaie houten directietent. De aanlegstei ger voor lossing der steenschepen func tioneert reeds, bergen rijshout voor zinkstukken zijn aangevoerd, en nu ver wacht men hier de e.v. week een groot aantal werklieden. Voor hun verblijf op Wieringon zija drie groote pakhuizen aan de haven gehuurd. Wieringeu, voorloopig door den dam in het Amsteldiep verbonden met Noord- Hollands vasten wal, straks door den dijk van den Oever naar Piaam met Friesland, zal dan niet langer het Wie- ringen typeerende kunnen bewaren. Afgezien, van de materieele voordeelen vreozen wij, dat Wielingen er eer bij zal verliezen dan winnen. Toch verheu gen wij ons over onze aanstaande ver lossing uit het isolement. De papiernood. De Westminster Gazette verneemt, dat in verband met den papiernood ver dere proefnemingen zullen worden ge daan om papier te vervaardigen uit zeewier. Een Frausch deskundige heeft verklaard, dat de wier alle gewenschte eigenschappen bezit voor de bereiding van goede hulp en dat daardoor de papier- prijs aanmerkelijk lager kan worden. Men kan bet wier op het strand laten drogen, het daarna schoonmaken door schudden en in balen geperst naar de papierfabrieken zenden. Een ander voor deel is, dat slechts een gematigde hitte vereischt wordt om het wier tot pulp te maken. De kersenpluk in de Betuwe is in vollen gang. Voor het plukken wordt 10 cents per kilo betaald. Het vervoer van kersen naar Engeland is begonnen. Eerst meende men, dat dit van 't jaar ach terwege zou bljjven. In de bessen is zoo goed als geen handel. Dit is een zeer voornaam product in de bovenste Betuwe zoodat de eigenaars momenteel zeer ongerust zijn. Voor velen is het 't hoofd product. De pluk is begonnen, doch de prijzen zijn nog zeer laag n.l. 30 a 40 pCt. van 't vorige jaar. R, N. het allerlaatste nieuws. Van de H.B.S. te Hoorn is een meisje verwijderd, wegens het dragen van on welvoeglijke kleeding. („Hbl.") Geachte Redacteur. r.ii.W-ti,- SïfSy -S® Abonnementspryt per 3 maanden] Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.' Pritjt der Adverlentiin Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 16 Juni tot en met Dinsdag 22 Juni voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur (Zomertijd.) Donderdag 17 Juni v.m. 9,55 Vrijdag 18 10.44 Zaterdag 19 11,33 Zondag 20 12,24 Maandag 21 1,— Dinsdag 22 1,41 Woensdag 23 2,33 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 7,45 v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 9,14 7.29 sneltrein 9,14 10,24§ 1,07 12,20+ 3,28 1.56ff 4.46 4,11*» 6,25 6,54 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8.30 10,36 10,45f 12,36 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. N ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. I2,) Hy wiens naam genoemd wordt kan pre sent roepen ea dan daar ginds tegen die muur gaan staan. Toen ik den eersten naam las, dook plotseling een gedachte bij mij op, waarover ik my eigenlijk moest schamen. Ik voelde weinig lust om nog een blik te werpen op mijn eigen handwerk, ik deinsde er voor terug, en bovendien wist ik toch ook niet zeker hoe Goguelat mij zoo ontvangen. Ik had het in mijn hand om deze onaan gename ontmoeting te vermyden, ik kon eenvoudig den eersten naam overslaan, de dokter zou 't niet merken on ik kon weg blijven. Maar tot mijn eigen groote zelf voldoening duurde deze aarzeling slechts weinige seconden. Ik begaf mij naar de aangewezen muur, las den naam Obampdi- vers en antwoordde zeilpresent. Behalve den mijnen, stonden nog een hall dozijn andere names op de lflst. Nadat wij gemonsterd waren, ging de doktor ons voor naar het hospitaal en wij yoigden hom, als ree troep doodmoede soldaten. Bij de denr stond hij stil, zeide ons dat de patient dsn wensoh had uitge sproken ieder van ons afzonderlijk te spre ken, en zoodra ik die boodschap hadover- gebraoht, werd ik 'c eerst in de ziekenzaal gelaten. Het was een klein vertrek met witgekalkte muren. Een venster naar het zuiden stond open en van uit de vette drongen de stemmen der maaiers tot hier door. Vlak by het raam lag Goguelat in een klein ijzeien bed. Zijn gelaat had de door de zon verbrande kleur nog niet ver loren, ofschoon de dood reeds zijn stempel erop gedrukt had. Zijn glimlach was woest, 't was of mij de keel werd dicht geknepen, toen ik mijn blik op hem liet rusten. Zijn ruwe woorden waren geheel in stryd met zijn uiterlijk. Hij strekte de armen naar mij uit, als wilde hij my omhelzen. Ik naderde met oen onbeschrijfelijke» afkeer en boog mij over hem heen. Hy bracht slechts mijn oor bij zyn lippen en fluisterde Vertrouw op mij. Ik ben een goed kameraad. Ik neem bet geheim mee naar de hel en fiuiéter het den duivel in't oor. Waarom zou ik de ruwe taai barbalen en dó gro ve aardigheden verteller*. Zijn laatste gedachten waren edel, ofschoon hij ze in den meest brutalen vorm kleedde. Ten laatste verzocst hij mij den doktor te roeper, en toen deze binnentrad, richt!e hij zich een weinig op, wees eerst op zich zuil en toen op mij die schreiend naast zijne legerstede stond en herbaalde ver scheiden muien achter elkaar Vrienden vrienden... verduiveld goede vrienden. Tot mijQ groote verbazing Scheen de dokter zeer ootroerd. fly kaikto met zijn klein gepruikt hoofd ea zoide een paar maal achter elkaar: Goed. goed, mijn jongen, ma comprong. Tosn aobudde Gogaelat mijne hand, om armde mij, en ik verliet snikkend als een kind, het vertrek. Hoe éikwyis heb ik reeds waargenomen, dat mannes, die tijdens hun levod, onver zoenlijk zfjn, een vreedzaam uiteinde hebben. Een benijdenswaardig feit. Goguelat waB steeds zeer gehaat onder zijne kameraden, gedurende zijn iaatste drie levensdagen won hij door zijne standvastigheid, ieders hart, en toen des avonds het gerucht tot in de gevangenis doordrong, dat hij de eeuwigheid was ingegaan, dempte ieder de stom, als bevoad zich een doode onder ons. Ik verkeerde in een vreeselijken ziels toestand. Vat mij sohecide weet ik niet; toe», ik den volgeadeu morgen oatwaakte waa 't over. maar de nacht was ontzettend geweest, my a zenuwen waren allen in op stand. Ik had hem vermoord. Hij had zija best gedaan ear mij te redtLn. Nogzrgik duidelijk zija akeiigen glimlaoo. Er dat onlogische gevoel ?an berouw maakte mij zoo van streek, dat ik iadsr oog-iïbiia op 't punt was met myn kaoiuitiueu te krakee- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaand ingezonden stukje. Bij voorbaat onzen dank. Eenige jongelui van Den Burg hebben eenigen tijd geleden een moderne tooneelclub opgericht genaam'd: „Kunst na Arbeid", waarvan onder- geteekenden ook lid zijn. Door genoemde club werden dit voorjaar eenige stukjes te Den Burg en Den Hoorn opgevoerd, waarbij hen veel succes ten deel viel en waarvoor ook wij, naar onze meening, onze beste krachten hebben ge geven. Niettegenstaande deze uitvoeringen goed slaagden bleek het toch na eenigen tijd, dat er een tekort in kas was ontstaan, wat echter na een kleine bespreking, door de leden onderling werd aangezuiverd. Thans is er door H. H. bestuurders een nieuw stukje aangekocht en wordt door eenige leden ingestudeerd. Toen wij echter op zoo'n repetitieavond ook eens van onze belangstelling blijk wilden geven, werd ons door den voorzitter den Heer Moor en eenige dames het verblijf in de zaal ontzegd en dit op een manier alsof wij niets met de club hadden uit te staan. Dat dergelijke voor vallen storend werken op de onderlinge ver houding der leden en zulks niet in het belang der club is, zult U zeker wel met ons eens zijn en is dan ook het doel van ons stukje, om het bestuur en vooral den voorzitter duidelijk te doen inzien, dat dergelijke dingen niet nog maals behooren voor te komen, daar dit on willekeurig zeer ten nadeele van de club is. Eenige leden. Den Burg, Texel, 16 Juni 1920. len, een woord, een blik was voldoende om mij te doen opstuiven. Mijn gemoeds toestand was waarsohijnlijk duidelijk op mijn gelaat te lezun, want toen ik den dok ter outmoetle eu hem groette, keek hij mij aan met een blik vol medelijden. Ik vroeg hem of 't waar was. J>i, zaide hij. De man is dood. Heelt hij nog veel geladen k Niet erg. Hij is als een lam gestorven. Weer keek hij mij aan, stak zijn hand in zijn vestzak en zeide Hier, neem dit. Treuren en zeuren helpt niets meer. Ily stopte mij een zilveren twee stuiver- stukje in du hand en ging been. Eigenlijk moest ik dat geldstuk aaneen louwijs aan den muur hangen, want het was zjjn eenige my bekende weldaad. Ik bekeek het en kon een bitteren lach niet onderdrukken. Toen ging ik-er mee naar den wal en wierp het geld ver weg, als ware het bloedgeld. De sohetaering was ingevallen ik zag iu het groene dal den lantaarnop steker zich voorispoeden in de Princess Street, met zi.in ladder en zijn licht en ik volgde hem met somberen blik. Terwijl ilc da-rr zco ssond, voelde ik een bana op m.jn scaoudnr en omkeereud zag ik majoor Caevonix voor mij in azondtoilet en c!e knoop in zijn das was keurig. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1