N 3410 Woensdag 30 Juni 1920. SS81' Jaargang. Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week- - Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idverteutiën daags voor de nitgave vóór 4 nar nam ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen b$ de JJitg, Fmka LANGEVBL8 DE R O O IJ, Parkstraat, Bona op Tix ia LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. AbonnemenUpryt per 8 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URA Prijt der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 30 Juni tot en met Dinsdag 6 Juli voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur (Zomertijd.) Juli v, Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 2 3 4 5 6 7 9,49 10,22 10,55 11,29 12,04 12,41 1- Des namiddags is het ongeveer een half uur tter hoogwater. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwedlep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein - 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11.40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,079,04 8 57 10,48 U.llt 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. T Alleen op Zondag. Tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend,dat de kohieren no. 5,6 en 7 der Personeele belasting over het dienst jaar 1920, invorderbaar verklaard op den 24en Juni 1920, aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij "e wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 26 Juni 1920. De'Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 19—26 Juni, De zomer is officieel begonnen en we naderen met rassche schreden den vacantie- tyd, in de pers ook wel als komkommertijd aangemerkt. De Kamer is nog bijeen en het gaat thans weer in den goeden, kalmen toon en met den gewonen, rustigen gang. De Tweede Kamer heeft de Onderwijswet afgehandeld, op de eindstemming na. Over het lot van het ontwerp behoeft men niet in het onzekere te verkeeren en men kan dan ook gerust zeggen, dat de onderwjjs- pacificatie haar beslag heeft gekregen. Een helangrfjk stuk werk, waarvoor jarenlang in en buiten de Kamer gestreden is, is hiermee voltooid geworden. Laat ons hopen, dat het ten zegen moge zijn voor ons volk ook al mocht men niet gansch en al bevredigd zjjn. Minister de Visser schijnt zeer onder den indruk te zjjn geweest van het bizondere van het oogenblik, toen de behandeling van het ontwerp ten einde was gebracht. Hij greep althans deze gelegenheid aan. om hulde te brengen aan de mannen der onderwijspacificatie, wijlen Schaepman en Kuyper, als voorstanders, wijlen Bos en Cort van d9r Linden, als heroën der pacificatie. Maar inzoDdeiheid richtte de minister zijn huldigend woord tot den heer de Savornin Lohman, die schier zijn ge- heele leven aan het werk der onderwys- bevrediging heeft gewijd. De rechterzijde heeft de woorden van minister de Visser hartelijk door applaus ondersteand, doch de linkerzijde zweeg. Stellig niet, omdat daar geen waardeering gevonden wordt voor den grijzen staatsman, die 41 jaar lang zijn gaven en krachten aan de pu blieke zaak heeft gewijd, en die nu de onderwijswet tot stand gekomen is, eindelijk in het ambtelooze leven nog wat welver diende rust hoopt te vinden Dat zij zweeg was een gevolg van het feit, dat het oogenblik, waarop minister de Visser den scheidenden heer Lohman het afscheid toeriep, minder gelukkig gekozen was, zoo vlak na een nogal scherp meeningsverschil tusschen rechts en links omtrent een paar belangrijke bepalingen der onderwijswet en waardoor bij de linkerzijde eenige ont stemming was gewekt. De heer Lohman is ongetwijfeld een van die hoogstaande figuren uit de Kamer, die zich de achting en waardeering van hun medeleden, ook die van hun politieke tegenstanders, hebben weten eigen temaken Een man, die in de parlementaire en staatkundige geschiedenis van ons land een rol van groote beteekenis heeft ge speeld en wiens naam ook onder het nage slacht met eere zal voortleven. Als leider der Chr. Historischen zal de heer Lohman worden opgevolgd door prof. Slotemaker deBruijne te Utrecht, die ook als hoofdredacteur van het chr. hist, hoofd orgaan „De Nederlander" zal optreden. o—o—e Betreffende de kabinetscrisis in Duitsch- land kunnen wij melden, dat Fehrenbach er ten slotte in is geslaagd een kabinet der middenpartijen samen te stellen en al staat het vast, dat de onafhankelijken een motie van wantrouwen tegen het burgerlijk kabinet by den Rijksdag zullen indienen, ook is het zeker, dat de meerderheids socialisten deze motie van hun roode broeders niet zullen steunen. „De Vorwarts" heeft dezer dagen de houding der party duidelijk in het licht gesteld. Daar de onafhankelijken weigerden zitting te nemen in een Kabinet, waarin de arbeiders grooten invloed hadden bunnen hebben, is thans slechts een coalitie.van burgerlijke midden partijen mogelijk. Zoolang zy daarvoor niet iets beters in de plaats kunnen geven of zoolang zij niet door de daden der nieuwe regeering tot krachtige oppositie gedwongen worden, zullen de soc. demo craten dit werk niet te niet mogen doen. Aldus ongeveer de redeneering van het soc.-dem. hoofdorgaan. De nieuwe regeering is thans gevormd en als deze regels in druk verschijuen zal de eerste kennismaking met den Rijksdag zeer zeker reeds hebben plaats gehad. Een sterk Kabinet ia het niet en juist thans, nu men voor Spa staat, ware een heel sterke regeering meer dan ooit ge- wenscht geweest. Want te Spa zullen zware eischen worden gesteld. —o-o—o— Zware eischen men kan dat ook zeg- g6n op grond van de besprekingen der geallieerden op de conferentie te Boulogne. Die conferentie, waaraan weer een „on deronsje'1 van Lloyd George en Millerand te Hythe voorafging, heeft verschillende besluiten genomen van belang voorDuitsch- land. Zoo werd het bedrag der schade vergoeding vastgesteld en er werden hooge cijfers genoemd. Duitschland zal te Spa gelegenheid krijgen, te zeggen hoeveel het kan betalen, maar daarop zullen de gealli eerden hun eischen indienen en daarvan zullen zij niet afwijken, al zfjn de gealli eerden het zelf nog lang niet eens over de verdeeling der schadevergoeding. Te Eythe is ook gesproken over de Duitsche weer macht. Lloyd George heeft al dadelijk in dit opzicht aan de wenschen van Mille rand toegegeven. Het Duitsche leger zal zoo spoedig mogelijk moeten worden terug gebracht tot 100,000 man, en Gesier, de Duitsche minister van weermacht, die in het nieuwe kabinet overgenomeu was, heeft, naar aanleidiDg van die eischen, verklaard zijn ambt te moeten neerleggen. o-o—o In Italië is het nieuwe kabinêt onder leiding van Giolitti tot stand gekomen. Woensdag heeft de voorstelling aan de Kamer plaats gebad en Giolitti heeft daarby het regeeringsprogram uiteengezet. Daarin verklaarde hij, dat bet hoofddoel der buitenlandsche politiek zal zyn, den vrede voor Italië en zoo mogeiyk geheel Europa te verzekeren, de intieme vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden met de geallieerden, zonder verwijl vriend- schappeiybe betrekkingen aan te knoopen met alle andere volken en in normale re laties te treden met de Russische regeering. Ook stelde Giolitti Albanië gerust met de verzekering, dat hij er niet aan denkt, de ontwikkeling van Albanië tot een zelf standigen staat ook maar een stroobreed in den weg te leggen. o—o—o Krassin, de vertegenwoordiger van Sovjet-Rusland vertoeft nog te Londen, doch van vruchtdagende onderhandelingen hoort men nog niet. D6 Londenscbe pers wist dezer dagen zelfs te melden, dat de onderhandelingen afgebroken waren, omdat Krassin niet had kunnen aantoonen, dat Rusland iets uit te voeren heeft en men te Moskou het antwoord schuldig is ge bleven op de door Lloyd George gestelde voorwaarden. Niemand minder dan de Engelsche eerste minister zelf heeft in het Lagerhuis deze berichten gelogenstraft. De onderhandelingen zyn niet afgebroken en de volgende week hoopte Lloyd George iets naders te kunnen mededeelen. Ook in de Fransche Kamer is de zaak ter sprake geweest.' Millerand wil van een erkenning der Russische radenregee- ring voorloopig nog niets weten. Er kan daarvan geen sprake zyn, voordat Lenin het bewijs levert, dat zijn regeering de regeering van het Russische volk is en voordat hy de toezegging doet, de oude Russische schulden te zullen betalen. De Kamer juicht de mededeeling van Mille rand luide toe. —o—o—o— Griekenland is weer op het oorlogspad gegaan. Het heeft van de conferentie te Boulogne vryheid gekregen om gewapen derhand op te treden tegen de Turksche nationalisten in Klein-Azië en Thracië. En het heeft dadeiyk de actie ingezet, met een krachtigen aanval op de troepen van Moestapha Kemal, in de buurt van Smyrna. De Kemalisten hebben het onderspit ge dolven en de Grieken zetten den aanval voort. Ook voor een actie in Thracië worden te Athene met haast maatregelen genomen. Aan de Turksche regeering is medegedeeld, dat geen verder uitstel kan worden verleend voor antwoord op het Turksche vredesver drag. Tot nog toe heeft de Porte steeds partij weten te trekken van den ODderlingen naijver en de verdeeldheid der mogend heden, doch op de conferentie te Boulogne is thans besloteD, ditmaal vereenigd en eensgezind op te treden tegen Turkye en dit te dwingen de vredesvoorwaarden te acoepteeren. o o—o— De berichten uit Ierland luiden in de laatste dagen zeer ernstig, De Sinn Feiners doen er wat ze willen. Volgens de berichten uit Dublin heeft het Engelsche gezag in de groote steden van Ierland vrywel opgehouden te bestaan. De Sinn Feiners hebben overal eigen politie aange steld, eigen rechtbanken ingesteld, etc. en storen zich eenvoudig niet aan het gezag der Engelsche autoriteiten. Verwacht wordt, dat de Home Rulewet aan dien toestand niets zal veranderen. Ergerlijke tooneelen hebben zich in de afgeloopen week afgespeeld te Londonderry, de oude stad in het noorden van Ierland, dat zoo menigmaal het brandpunt was van godsdiensttwisten tusschen katholieken en protestanten. De Sinn Feiners hebben hier de wapens tegen de protestanten, die een eigen staat wenschen, opgenomen en in de straten en op de daken van Londonderry is hevig gevochten. De regeeringstroepen slaagden er slechts met groote moeite in de orde eenigszins weer te herstellen. Ook in andere deeien van Ulster kwamen bloedige botsingen voor. TEXEL, 29 Juni 1920. De kennis. Maandagmiddag is de jaarmarkt inge luid, in dubbele beteekenis, n. 1. met de bel van het gemeentehuis enmet het glas. Dat is dus hetzelfde gebleven. Niet gelyk te voren bleef het kermisterrein, dat ziet er nu heel anders uit, en de omwonenden, speciaal die aan het z. g. „Raaksie", zullen zich daarover ten zeerste verheugen. In plaats van achter groote tenten weggemoffeld te zitten, hebben ook zij thans het volle gezicht op de kermis. Het middelpad is vervallen de tenten zijn nu met de achtergevels naar elkan der geplaatst en er is ruimte rondom. Behalve het bioscooptheater, de parada- tent van Jean Klein en de danstent, reeds in ons vorig nummer genoemd, treffen wij er aan, om te beginnen, de tent van den kracht-mensch Zuidema, een schiettent, een zweefmolen, een gewone draaimolen, verder tenten met de wonderen der natuur en de gewone galanterie-, koek-, speelgoed- en paling- kramen, waarvan wij in het bizondor die van de Wed, Karei van Kampen noemen. Dan prijkt nog in z'n eentje op het Schildereinde de groote torpedo-schom meltent, zoodat de kermis dit jaar wel bezet is. Kermislust schijnt er ook wel te zijn, althans Maandag werd al flink ingezet, de pret duurde reeds tot na middernacht, Zuidema gaf zelfs, naar wij vernemen, reeds een goed geslaagde voorstelling. Sckapenfokdag. Naar wij vernemen bestaat het voor-, nemen bij de afdeeling Texel der H. M. v. Landbouw en de vereeniging tot ver betering van de Schapenfokkerij in Noordholland, om in de eerste dagen van September van dit jaar alhier een fokveedag te organiseeren. De schapenfokdag zal bestaan uit een afdeeling van geregistreerde scbapen en een van niet-geregistreerde schapen, terwijl elke afdeeling 8 rubrieken zal omvatteD, n.l. 1. Ooi met één ramlam. 2. Ooi met 2 lammeren, waarvan minstens één een ramlam. 3. l'/j-jarige rammen. 4. 2V9-jarige rammen. 5. Oudere rammen. 6. 5 halfjarige ooien. 7. 6 aDderhalfjarige otiien. 8. 5 oudere ooien. In de verschillende landbouwbladen van ods iand zal daaraan publiciteit worden gegeven. Besturen roepen reeds nu de medewerking van alle Texelsche schapenfokker3 in. 200 wachtgelders-ondenoyjzers. In verband met den wenk aan de gemeentebesturen gegeven om bij voor komende vacatures bij bet openbaar onderwijs ook op wachtgeld geplaatste leerkrachten te benoemen is aau de ge meenten toegezonden 'n lijst waarop de namen van alle wachtgelders (met op gave van laatst vervulde betrekkingen, salaris enz.) voorkomen. Dit stuk bevat thans ongeveer 200 namen. De heer R. Diager, notaris ta Lunteren, heeft in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, t 10,000 beschik baar gesteld vorr de oprichting van een Vereeniging voor Wijk verpleging aldaar.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1