NJ Ml2 Woensdag 7 Juli 1920. SS8*' Jaargang. Nieuws» ©n Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gremengd Mieuws. rik afe W ahl Van week tot weet «Kmr, Olt blad verschijnt Woensdag- en Zsterdsgmorpen Abonnevtenttprüi per 3 maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Adrertentiën daajs voor de uitgave vóór t aar nam Prijt der Advertanlitn; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bö de Uiig. Erna LANÖEVELB&ÖEROOIJ, ParkstraatBun© of Tizn LICHT OP Van Woensdag 7 Juli tot en met Dinsdag 13 Juli voor rijwielen 10.— uur, voor rijtuigen 10.30 uur HOOGWATER Reede van Texel. ater hoogwater. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nleuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van T.xel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vartrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08*» 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,285 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 8,57 10,48 11,11+ 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag. Tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. LANDWEER. Inlevering van rflksgoederen. De Burgemeester 'der gemeente Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der landweer, die in den loop van het jaar 1920 aanspraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij den landweer wegens volbrach ten landweerdienst, op grond van art. 31, laatste lid, der landweerwet. al de hun voor Rijksrekening verstrekte voorwerpen, met uit zondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uit rustingstukken, reglementen en dienstvoor schriften) moeten inleveren te den Burg, alhier in de m.u.l.o. school, op Woensdag 14 Juli 1920 des voormiddags 11 uur. Bij de inlevering moeten de verlofgangers in burgerkleeding verschijnen en hun zakboekje meebrengen. Texel, 3 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 36 Juni—3 Juli. De ex-keizerkwestie begint zoo lang zamerhand tot het verleden te behooren. Van een uitlevering en berechting van Wilhelm von Hohenzollern is geen sprake meer, onze regeeriug heeft het luchtgebied boven Doorn tot „verboden terrein" ge maakt en de gemeenteraad van Doorn zal den gewezen keizer straks als een dood gewoon burger, een aanslagbiljet voor den H. 0. thuis laten sturen. In het buitenland en met name in Enge land kan menigeen zich echter nog niet met het denkbeeld verzoenen, dat de zaak als afgedaan moet worden beschouwd en af en toe wordt Lloyd George dan ook met interpellaties omtrent den ex-keizer lastig gevallen. Zoo ook dezer dagen weer eens. Lloyd George heeft bij die gelegen. heid nog eens weer verklaard, dat de Engelsche regeering heusch haar plicht niet heeft verzaakt, want zij heeft den ex-keizer niet in haar maoht en ze meent dat deze geen verder bloedvergieten waard is. Nu Nederland geweigerd heeft den ex-keizer uit te leveren, achtte de regee ring het niet gewenscht, geweld te ge bruiken En een ander middel om Neder land te dwingen, dan geweld, bestond er volgens Lloyd George niet. Waarom dan op iedere verkiezingsmee ting beloofd was, dat de ex-keizer zou worden opgeknoopt, vroeg een ander spre ker. Waarop Lloyd George, gevat spreker als hjj is, opmerkt, dat nimmer beloofd was, de uitlevering van den ex-keizer af te dwingen, indien hfi in de macht van een neutrale mogendheid zou zijn. die weigert hem uit te leveren. Men kan het houden van interpellaties over den ex-keizer m het Lagerhuis nu wel staken, 't Is nu wel vaak en duidelijk genoeg gezegd, dat Wilhelm rustig te Doom zal kunnen bleven. o—o—o Te Spa wordt als deze regels in druk verschijnen, de vredesconferentie gehouden, welke zeer belangrijke beslissingen heeft te nemen. De Duitschers zijn thans ofleieel met de geallieerden aan de vredes- tafel vereenigd en met belangstelling mag worden afgewacht, wat de resultaten van de onderhandelingen zullen zijn. Men mag aannemen, dat de Duitsche gedelegeerden eenigszins met looden schoenen naar Spa z(jn gegaan. Wat er bekend geworden is van de besprekingen te Hythe en Boulogne en de nota's, die daarop gevolgd zijn, hebben in Duitschland wel den indruk moeten wekken, dat de geest van toegevend heid en verzoening, nog verre is. Dr. Wirth, de Duitsche minister van financien heeft Woensdag in den Rijksdag o.m. gezegd: „Wij staan voor Spa en daar mee voor ons noodlot, zelfs voor het nood lot van Europa. Als de onderhandelingen te Spa tot een gunstig resultaat voor Europa zullen leiden moeten ze gevoerd worden, met het oprecht verlangen, om het lam geslagen Europa weder op te richten en het dreigend gevaar voor een financieel, economisch, sociaal en cultureel bankroet van de zwaar getroffen landen van Europa te bezweren. Zullen de Opperste Raadsheeren met deze gevoelens bezield naar Spa gaan Het zal nader moeten blijken. De Daily News schreef aan den vooravond van de conferentie, dat indien de Duitsche regeering den toestand openhartig voorde geallieerden uiteenzette en zich daarbij verbond, tevens alles te doen wat men redelijkerwijze mag verlaDgeu, om het vredestractaat uit te voeren, er goede reden bestond om aan te nemen, dat zij met mannen 'te doen zou krijgen, die bereid zyn het in denzelfden geest tegemoet te komen en in samenwerking met de Duit schers een plan uit te werken, waardoor de economische chaos in Europa door een ordelijken toestand kan vervangen worden. We zullen in ons volgend overzicht wel gelegenheid hebben nader op deze dingen terug te komen. Alles staat thans nog in het teeken van afwachten. Alleen vermelden we nog, dat op de conferentie te Spa, nog een conferentie te Brussel zal volgen, bijeengeroepen door den Volkenbond, ter bespreking van h6t plan van een internationale leening. Deze con ferentie is bepaald op 23 dezer. Krassin, de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland, keert naar Moskou terug. Zijn zending te Londen is mislukt en hij heeft het oorspronkelijke doel onderhandelingen met den Oppersten Economischen Raad zelfs niet eens bereikt. De Engelsche regeering heeft hem haar voorwaarden medegedeeld. Eerst als die voorwaarden aanvaard waren, zou er sprake kunnen zijn van officieele onderhandelingen met de geallieerden. Krassin gaat nu naar Moskou om met Lenin te praten. Over een paar weken zou hij te Londen terug zijn, naar het heet, doch er zijn er, die voorspellen, dat hij wel niet terug zal keeren. In elk geval zal eerst de conferentie te Spa achter den rug moeten zijn, voordat met zekerheid zal kunnen worden gezegd, of de onderhande lingen met Sovjet-Rusland hervat zullen worden. Men weet, dat Lloyd George te Boulogne de wenscheljjkheid heeft bepleit om de onderhandelingen regelrecht met de Savjetregeering te voeren, maar dat Mille- rand daar vierkant tegen was en de meer derheid der conferentie in elk geval de kat eerst uit den boom wil kijken. Thans wordt verondersteld, dat het oordeel van Lloyd George in de laatste dagen wel eenige wijziging heeft ondergaan, als gevolg van het rapport der Engelsche arbeidersdelegatie, die naar Sovjet-Rusland geweest is. Dat rapport brengt wel een aantal verzachtende omstandigheden naar voren, maar toont toch ook wel op overtuigende wijze aan, dat de toestand en het regime in Rusland heel wat te wenschen overlaten. Die in druk is nog zeer versterkt geworden, door de mededeelingen van mevr. Snowden, het vrouwelijke lid der Engelsche arbeiders delegatie, die pas uit Moskou is terugge keerd en verklaard heeft, dat het socialisme en communisme in Rnsland alleen voor komen in de manifesten der regeering. In de praktijk bestaat er heelemaal geen socialisme en kent men er alleen de z.g. dictatuur van het proletariaat, dat feitelijk slechts de dictatuur van zes personen be- teekent. o-o—o— De beer Edo Fimmen, die voor het Inter nationaal Verbond van Vakvereenigingen naar Weenen is geweest, inzake den boycot van Hongarije, heeft een vergeefsche reis gemaakt. Van eigenlijke onderhandelingen tusschen de Hongaarsche regeering en hem is geen sprake geweest. Uit een bericht uit Boedapest blijkt, dat de Hongaarsche regeering zich op verzoek van den soc. democratischen Oostenrijkschen minister Dr. Renner, bereid had verklaard, .omtrent de beschuldigingen, inzake het plegen van gewelddaden in Hongarije, de noodige op helderingen te verschaffen en dat is dan ook gebeurd bjj monde van den Hongaar- schen gezant te Weenen. Maar daar ble6f het ook bij. Toen Fimmen waarborgen, etc. eischte. werd hem medegedeeld,,;dat de souvereine regeering van Hongarije' geen inmenging kon dulden in de binnenland- sche aangelegenheden van het land. En bij dat standpunt is ze gebleven. Geen wonder, dat Fimmen onbevredigd uit Weenen teruggekeerd is. Temeer waar het hem wel duidelijk zal zijn geworden, dat de boycot van Hongarije op de .regee ring niet den minsten indruk heeft ge maakt. Waarschijnlijk, omdat die boycot aan Hongarije slechts geringe last bezorgt. Fimmen zal rapport uitbrengen aan het bestuur van het I. V. V. Hijzelf verklaarde, dat er niets is geschiedt, dat de opvatting rechtvaardigt, dat de boycot zijn doel be reikt heeft. —o—o—o— Te San Francisco zijn de Amerikaansche demociaten bijeengekomen om een ver kiezingsprogramma op te stellen en een oandidaat aan te wijzen, voor de a.s. presidentsverkiezing. De kansen voor een democratische candidatuur staan heel gunstig, omdat Harding, de candidaat der republikeinen, niet zeer populair is. Het zal alleen afhangen van de vraag of de democraten met een geschikten candidaat voor den dag zullen komen. Met de keuze zal men, als deze regels onder de oogen der lezers komen, wel reeds gereed zijn, maar er is een harde strijd voor gevoerd, daar de meeningen nogal verdeeld waren en verschillende candidaten naar voren werden geschoven. Er was ook een stroo ming om Wilson voor de derde maal het hooge ambt waardig te keuren, maar de president heeft verklaard, geen candidatuur te wenschen.. Een genoegdoening zal het echter voor hem geweest zijn, dat de con ventie als punt voor het verkiezingspro gram heeft aangenomen, de eisch, dat de vrede van Versailles en het Volkenbond verdrag moeten worden geratificeerd, zon der eenige reserve. TEXEL, 6 Juli 1920. Kermis. De kermis behoort weer tot het ver leden; nog enkele dagen en ons dorp heeft weer het gewone aanzien. Van een nabetrachting zullen wij ons onthouden, de een noemde de kermis een stugge, de andereu een drukke; een oordeel wordt licht door eigen persoon lijkheid beïnvloed. Vast staat echter, dat de kermis door velen werd bezocht en dat enkele inrichtingen ongetwijfeld goede zaken hebben gemaakt. Naar verluidt heeft de firma Regter de Jong haar vertrek uitgesteld om ter gelegenheid van het bezoek van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in onze gemeente filmopnamen te doen. Het echtpaar C. R. do Groot. Gedurende de kermis, traden voor 2 avonden op, in het Hotel de Zeven Provinciën van den heer A. van Ketel te Oudeschild het Echtpaar C. R. de Groot, karakter en Carricatuur Duet- tisten te Amsterdam. Ik noem hieronder uit de velen opgevoerde stukken een 6-tal. Als No. 1 werd gegeven „Het Strand" gezongen door Mevr. de Groot, die op buitengewone heldere stem en zang het schoone lied vertolkte. Als No. 2 werd gezonden door het Echtpaar de Groot „Levenslied" dat eveneens met donde rend applaus werd beloond. „Tinus de huis knecht' als No. 3. karakterschets door het Duo de Groot en No. 4 caricatuurschets „de man met 3 beenen" door het duo de Groot, werden even als de vorige met groot succes voorge dragen. No. 5 „Bolsjewiek en Burgerwacht", schets naar het leven, en als No. 6 vermeld ik „Een heibeltje thuis of Nikolaas heeft inkoopen gedaan." Groot was het genot der aanwezigen, aan het gelach kwam geen einde en bij het eindigen van iedere voordracht, daverde het van het applaus. Ook mag een woord van hulde niet onthouden worden aan den heer Koning van St. Maartensbrug, die op zeer bekwame wijze de pianobegeleiding der zang wist te bereiken ik kan dan ook met één woord, het echtpaar de Groot en den heer Koning, bij voorkomende gelegenheden aanbevelen, en de lieer van Ketel gelukwenschen met zijn keuze. Ingez. Rembrandt en Jan Steen. Dezer dagen had een schilderijveiling plaats te Amsterdam, waar ook een paar „Rembrandts" en een „Jan Steën" wer den verkócht. Deze brachten per stuk eeD vermogen op. Men oordeeleHet portret: „Ephraïm Bonus" aoor Rem brandt, f 88000„Jozef, zijn droomen vertellend", eveneens door Rembrandt, f45000; „Het Jodenbruidtjen", door Jan Steen, f73000. Deze oude schilderstuk ken waren de duurste. Een schilderstuk van Isaac van Ostade „Winterlandschap" bracht f37000 op. Aanzienlijke prijsdaling in Frankryk. In de groote Landbouw-Centrale van Normandië zijn de prijzen 50 tot 60 pCt. gedaald. Voorts is te Lyon het vleesch 50 fr. per 100 kilogram afgeslagen. Te Bourgogne zijn de wijnen van 400 tot op 280 fr. gedaald. Op de markt te St. Floun is de prijs voor koeien en ossen gezakt tot 500 fr. per stuk. Uit Havre wordt bericht, dat de katoen 40 fr. per 50 kilogram gedaald is. Een kilogram zilver, dat 630 fr. kostte in Februari, kost nu nog slechts 378 fr. Vrijdag daalde het zelfs tot 328 fr. Een Fransch blad wijst er op, dat de geldhandel thans bedreigd wordt. Tegen den zilverkoers vertegenwoordigt de Fransche franc aan innerlijke waarde nog slechts 1,35 fr. Zoo de wisselkoers verbetert, zal welhaast de koers van voor den oorlog hersteld zijn. De Hilversumsche Harmonie heeft muziek gemaakt ia de gemeente, tea bate van twee ar me gezinnen. Er werd f 1328,90 gecollecteerd. (Zomertijd.) Donderdag 8 Juli v.m. 1,42 Vrijdag 9 9 2.28 Zaterdag 10 3,21 Zondag 11 9 4,24 Maandag 12 9 5,39 Dinsdag 13 9 6,50 Woensdag 14 9 7,56 Des namiddags li het ongeveer een half uur —o o—o

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1