De Heldersche Meubeltransport en Sleeponderneming Predikbeurten. Marktberichten. Adyektentiën. - Z. D. H. de Bisschop van Haarlem brengt hier thans het vijfjaarlijksch amb telijk bezoek. Per laatste gelegenheid arriveerde Z. D. H. met gevolg hier hedenavond aan de haven, onder zeer veel belangstelling afgehaald door een ruiterstoet van wel 70 paarden. Over het dorp Oudeschild ging de tocht naar den Burg, alwaar een schare van belangstellenden de feestelijke in tocht bijwoonden. Het R.K. kerkgebouw en omgeving waren fraai versierd. De heeren Regter en de Jong maakten van het bezoek de reeds genoemde film opnamen, die hier blijkens advertentie in dit nummer Zaterdag en Zondag zullen worden vertoond. De Cocksdorp. In den nacht van Zondag op Maandag strandde aan het Noorderstrand vair Texel bij „De Krim" de Duitsche stoom boot „El Kahira" van Hamburg naar Londen. Al heel spoedig waren de sleep- booten der firma Dros en ook de reddings vlot van de firma Wijsmuller Co. ter plaatse doch deze behoefden geen assis tentie te verleenen, daar het schip met eigen kracht vlot raakte. Het zette de reis voort. Den Hoorn, 3 Juli. Hedenavond had alhier de oefening plaats van de brandspuit. Naar het zich liet aanzien waren spuit en materieel in goede conditie. Yoor de jongelui was het eene recht genoegelijke avond. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nuttige handwerken alhier is benoemd Mej. S. Westra. Diploma Bouwknecht. De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier stelt de gelegenheid open proeven van bekwaamheid af te leggen in ploegen, werken met de zaaimachine, met de wiedmachine, met den zelfbinder en schelven zetten. Ieder kan naar eigen keuze zich voor één of meer dezer proeven aangeven en ontvangt bij slagen daarvan aanteekening Wie voor alle vijf proeven de aanteeke ning op zijn diploma heeft bekomen, is gediplomeerd bouwknecht. Elke proef zal twee jaar duren. Voor werken met den zelfbinder staat de aangifte open tot 20 Juli 1020 bij den Secretaris der Commissie, den heer K.A. Kaan te Wieringerwaard. Overigens staat voor alle proeven de gelegenheid tot aangifte voortdurend open. Wie zich aangeeft moet' wachten tot de Commissie hem aan de proef onderwerpt. Het Koninklijk Paleis in het Noord einde te 's Gravenhage is van 1 toten met 14 Juli voor de publieke bezichtiging gesloten. Te Emmen reed de rijwielherstel ler B, met zijn fiets tegen een boom. Hij is eenige oogenblikken daarna over leden. Bij Hedel is de reiziger S. Corfage met zijn motorfiets tegen een boom ge reden. Hij was terstond dood. Wie liet onderste uit de kan enz. Dezer dagen vroeg een Friesche boer voor zijn beroemden fokstier f 10,000. Men bood f9000, maar de koop ging niet door. Kort daarop werd het edele dier door de tongblaar aangetast, en lag even later dood in het land. Gevaarlijke bezoekers. In de Hollandsch-Duitscbe grensdorpen in de mijnstreek wemelt het van Duit- schers, die schier allen gewapend zijn met revolvers. Maar ook de Duitsche vrouwen zijn niet bang om gewapend over de grens te komen. Zoo hield de politie te Kerkrade een Duitsche vrouw aan, die gefouilleerd werd en twee ge laden revolvers, benevens een groot dolkmes onder de kleeren aan een riem om het lichaam droeg. Eigen huishouden gaat voor. Het eenige vrouwelijke Raadslid te Utrecht, de soc.-dem, mevr. A. C.Kempff, gaat ontslag nemen ais Raadslid. Haar huisvrouwelijke plichten kan zij niet vereenigen met de drukke Raadslidwerk- zaamheden. De jenever. Het bedrag van den jenc-veracciins voor de Maand Mei van dit jaar geeft weer een verdubbeling aan vaa het be drag over Mei van het vorige jaar. heeft reeds vele gunstige ge- tuigenissen van TexeTs inge- S zatenen ontvangen. 2j a Wij hebben de grootst mogelijke .a verhuiswagen beschikbaar, die 2 gj met de boot mee kan. Bestelt bij e: Jb. HAEJEE Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Tapissières Eigen stal. Gemeentehulp. De gemeente Wormerveer heeft twee dienstboden gehuurd op een weekloon van f32,50 om hulp te verleenen in behoeftige gezinnen, waar tijdelijk hulp noodig is. De stakers van 8 Juni. De Ned. verneemt, dat de meerderheid van het college van Burgem. en Weth. te Amsterdam van meening is, dat de gemeentewerklieden, die 8 Juni gestaakt hebben, gestraft moeten worden. Daar door moet voor een ernstig conflict met de wethouders Wibaut en De Miranda worden gevreesd, een conflict, dat zeer wel zal kunnen leiden tot een aftreden van die wethouders. Met ingang van Maandag a.s. zal er een dagelijksche vliegpostdienst wor den geopend, uitgezonderd den Zondag tusschen Londen en Amsterdam. Het tarief voor de luchtpost is vastgesteld op den lagen prijs van drie pence per ons (Engelsch). Dat had moeder nooit hunnen droo- men. Deze week was de moeder van den oud-minister Colijn jarig zij vierde haar 79en geboortedag. De heer Colijn, die te Londen verblijf houdt, is zijn moeder.... per vliegmachine komen gelukwenschen. Ten nadeele van den kassier van den Boerenbond te Volkel (bij Uden, Noord-Brabant) is gisternacht f 40.000 aan bankpapier en effecten gestolen. Voor een waarde f 13.000 aan effecten werd in een greppel in een naburig ge hucht teruggevonden. Blijkbaar hadden de dieven deze bij hun vlucht verloren. De duurte. Mevrouw Willekes Macdonald heeft in den Raad der gemeente Haarlem maatregelen gevraagd tegen de ontzag lijke duurte van aardappelen, groente en fruit en andere artikelen, die thans een prijs hebben bereikt als nooit nog zelfs is geschied in de ergste distributie tijden. Burgem. en Weth. zeiden overweging toe. Op voorstel van wethouder Bomans werd besloten de gemeentelijke Duurte- Commissie op te heffen omdat die niet in staat is gebleken iets anders te doen, dan een rapport samen te stellen over het prijsverloop. Waarschuwingen voor het zwemmen in zee. Nu ook in onze omgeving het bezoek aan de Noordzee steeds toeneemt en ook het baden in zee door zeer velen wordt beoefend, achten we het [goed, hieronder eenige weuken te geven, welke ontleend zijn aan een werkje dat te Scheveningen ten behoeve der baders wordt verspreid. Wat voor Scheveningen geldt, zal ook wel in hoofdzaak voor onze Noordzeekust van kracht ziju, Nu we nog aan het begin van het badseizoen staan, raden we tieder belanghebbende aan, van deze wenken goede notitie te nemen. Met het in acht nemen van de noodige voorzichtigheid zal het baden in zee. dan niet gevaarlijker zijn dan in binnenwateren. Een der grootste gevaren van het baden in zee is gelegen in de omstandigheid dat men in zee met twee stroomingen rekening heeft te houden, namelijk den b o v e nstroom en den o n d e rstroom, waarvan laatstgenoemde de sterkste is. Terecht wijzen de wenken van Scheve ningen er dan ook op, dat deze stroomen juist de grootste vijanden en gevaren voor de baders en zwemmers zijn. Op plaatsen tusschen twee zandbanken, z.g. muien, staat vaak een zeer sterke stroom. Niet zelden is deze zoo sterk, dat men er niet tegen in kan loopen, laat staan zwemmen. Geraakt men in zulk een trekking, dan zal men het beste doen door kalm met den stroom mede te zwemmen en te trachten in schuin- sche richting het land weer te bereiken. Ook in de onmiddellijke nabijheid der golfbrekers is het zeer gevaarlijk. Mees tentijds staat hier een groote zuiging. Een eigenaardig verschijnsel is, dat wanneer het water wast, dus de vloed opkomt, de stroom zee in gaat.,Vooral de eerste twee uren dat het water op komt, zijn hoogst gevaarlijk, daar de stroom dan recht zee i n gaat. De volgende twee uur loopt de stroom van Z. naar N., terwijl het gedurende de laatste twee uur van den vloed het minst gevaarlijk is, daar de stroom dan naar land toe is. Ook de wind veroorzaakt een stroom, heet het verder in de mededeelingen van Scheveningen. Deze is altijd tegen den wind in. Bij N.O. en Z.W. wind staat er een sterke wind langs de kust, waar tegen een waarschuwing niet overbodig is. De stroomen van eb en vloed zijn driemaal sterker dan die van den wind. Zij, die nog niet al te goed kunnen zwemmen, moeten erom denken, dat, wanneer zij verder dan het middel het water ingaan, zij zich aan d9 kracht van het water overleveren, waardoor de kans bestaat door een z. g. stroom te worden meegetrokken. De grootst mogelijke voorzichtigheid is dus aan te bevelen. De droogmaking der Zuiderzee. Van verschillende zijden (zie o.a. Holl. Mij. v. Landbouw) is de vrees geuit, dat na de droogmaking van de Zuiderzee er te veel land zou komen voor de kapita listen en voor hen, die in vaste goederen hun kapitaal wenschen te beleggen. Inzender A. R. schrijft daarover in de N. Harl. Ct. M. i. is die vrees absoluut ongegrond. Er zou b. v. direct een wet gemaakt kannen worden, dat de overdrachts kosten van den eenen op den anderen naam verminderd zouden worden, maar in den geest van die welke op het ver handelen van effecten vallen en dan zou er tevens bepaald kunnen worden, dat in geen grooter perceelen dan 5 H.A. verkocht of verpacht mocht worden. Tot dit laatste zijn wij, Nederlanders, in de distributiejaren gewend; waar ook een wet tot „kapverbod" is aangenomen, en wordt toegepast, heeft 't niets bevreem dends meer en 't democratisch beginsel, zoo uitstekend voor ons land geschikt, komt er door tot zijn recht. Het klein-grondbezit wordt er zeer door bevorderd en wanneer de grond goede renten afwerpt (hetgeen te ver wachten is) zal de kooplust zeer be vorderd worden en evenzeer bestaan als voor effecten, zelfs voor tijdelijke be legging. Bij een doelmatig ingerichte export, zal devraag naar grond voor de groenten- bloemen- en boomenteelt steeds toenemen. Vrees voor daling van de waarde der reeds in gebruik zijnde gronden, behoeft dus niet te bestaan. Evenmin als de vrees, dat de vrijkomende Zuiderzee bodem op een of andere wijze niet aan haar doel zal beantwoorden of opbrengst- prijzen gedrukt worden. Laten wij liever de handen ineen slaan en de droogmaking bevorderen naar vermogen en intusschen alles in spannen voor de ontginning van woeste gronden, alsmede volledig gebruik van het bestaande bouw- en tuinland door ruime bemesting, puike zadenkeus en bestrijding van ziekten en nadeelige insecten. Veldwachters moeten niet slapen. In den nacht is te Molenaarsgraaf een brufaal stukje uitgehaald. Men heeft in gebroken bij denRijksveldwachter v. E. Het slot van de schuur, naast de woning,, heeft men met een valschen sleutel geopend en twee fietsen van man en vrouw maar meegenomen. Postzegels met overdrukken. De Nederl. postzegels zijn met twee opdrukken vermeerderd. Er zijn n.l. in omloop gebracht postzegels van 30 cents, die door stempeling met rooden inkt een waarde van 40 ets. hebben gekregen en andere postzegels van 30 cents heb ben een zwarten stempelafdruk van 60 cent gekregen. Binnenkort zal de postadministratie een derden opdrukzegel uitgeven. De zegels van f 10, waarnaar blijkbaar wei nig vraag is, zullen dan in circulatie worden gebracht met den opdruk f 2.50. Vad. Zomer-mode. De laatste mode voor dameshootddek- sels moet wel heel zwaar te dragen zijn. Ze bestaat uit een dikke harige wollen muts, die over de ooren wordt getrokken. Het perfide van deze mode is, dat ze in het bereik ligt van alle mogeiyke bur germeisjes en daarom ontelbare slacht offers maakt. Je ziet er bakvisschen, winkel en kantoormeisjes, Zondagsche dienstboden en alle andere niet te oude vrouwelijke verschijningen mee. Je ziet jonge meisjes, die door niet veel meer dan een vierkanten meter tule gekleed zijn, doch bij wie alle degelijkheid van kleeding zich om het hoofd culmineert. De mutsen zien er uit of ze tegen een noord-oosten snijdenden Decemberwind moeten beschutten. Het zweet gutst den draagster soms van het gelaat en enkele zien er paars en op gez6t mee uit, terwijl haar oogen beginnen uit te puilen. Wie deze kranzinnigheid bedacht heeft en onze vrouwen en meisjes deze mar teling in dezen warmen zomer heeft aangedaan, i3 me volkomen een raadsel, Aldus „Ari" in de N. Ct. Zitting hoofdstembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het hoofdstem- bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het hoofdstembureau een zitting zal houden in het gymnastieklokaal der openbare school voor M.U.L.O. te den Burg alhier op Zaterdag 10 Juli a.s. des namiddags te 12,30 uur, tot het benoemd verklaren van een candidaat tot lid van den Raad dezer gemeente ter vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van het overlijden van den Heer W, Mets Tz. Texel, 6 Juli 1920. De Voorzitter voornoemd, BUYSING DAMSTE. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte geschied van mond- en klauwzeer van vee, toebehoorende aan Corn. Schoen maker Azn. te Eierland en Mej. A. AI. Keijer te den Burg. Texel, 6 Juli 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. HERVORMDE GEMEENTE. Zondag 11 Juli 1930. Burg, v.m. 10 uur de. Kroese. Koog, v.m. 10 uur de, Pijnacker Hordijk. Orgelcollecte. den Hoornn.m. 3 uur ds. Pijnacker Hordijk OudeschildTm. 10 uur de. v. Graestek. Oosterend, n.m. 3 uur ds. v. GrasBtek. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds, J. Hoek van Noord-Scliarwouda. fl. Avondmaal. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. geen dienst. den Hoorn, geen dienst. Texel, 5 Juli 1920. 1 Paarden f —0.— a f 0, 4 nuchtere kalveren f 45,00 a f 60,— 39 schapen 55,— af 67,50 289 lammeren f 30.a f 35, 1 pchrammen f 95.a f Wij betuigen bij dezen onzen hartelijken dank aan allen, die blijken gaven van be langstelling op den 17den Juni j 1 Familie BLOM. D9 Cocksdorp. -n voor de vriendelijke hnlp bij de ver missing en de hartelijke deelneming by het verlies van onzen besten broeder, zwager en oom ondervonden, betuigen wij bier mede onzen welgemeenden dank. Aan dragers en kleedoplegsters mede onzen dank yoor de laatste eer den over ledene bewezen. M. PLAATSMAN F. PLAATSMAN-Boon en kinderen. dca Barg, Juli 1920.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2