N" J416 Woensdag 21 Juli 1920. 33s" Jaargang. enws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. E;1Ü Gemengd Nieuws. Van week tof week O it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. 0 ;ÏÏSA Adverteutiëu daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ea A V E R T E N TIE N worden aangenomen bfl da Uiig. Fiïma LANGEVEL» BE ROOIJ, Parkstraat, Buaa op Tixii LICHT OP! Van Woensdag 21 Juli tot en met Dinsdag 27 Juli voor rijwielen 9.45 uur, voor rijtuigen 10.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 22 Juli v.m. 1,58 Vrijdag 23 2,45 Zaterdag 24 3,37 Zondag 25 4,42 Maandag 26 6,— Dinsdag 27 7,11 Woensdag 28 8,09 Des namiddags is het ongeveer een halfuur ater hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m.' 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,—v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.05 7,28 sneltrein 9,05 12,37. 3,25 1.54ft 4.42 4,08*» 6,30 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8.36 8>02§ 9,15 11.40 12.24§ 3,1 3.03 0,01 6,°7§ 9-04 q 57 10,48 11,11+ 12.54 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Militie te land. Nader onderzoek verlofgangers. De Burgemeester gemeente Texel maakt bekend, dat de hieronder ver melde verlofgangers tot het ondergaan van een nader onderzoek voor den Militiecommissaris moeten verschijnen op Zaterdag, 31 Juli 1920 des namiddags drie uur, te Alkmaar in de „Korenbeurs" Klaas Timmer, lichting 1917, behoo- rende tot 2de Comp. korps torpedisten en Hendricus Cornelis den Hollander, behoorende tot 2de comp. Ille bat. 4de Regt. Infanterie. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 19 Juli 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSING DAMSTE. 10^-17 Juli. -- De overzichtschrijver, die zijn overzicht moet vullen met mededeelingen, omtrent de gebeurtenissen van d6n dag binnen de enge grenzen van eigen land, heeft tegen woordig alle gelegenheid om zijn penhouder te beknabbelen, een gewoonte die velen er op na houden als het met de inspiraties niet recht vlotten wil. Het nieuws is zeer schaars en het leven rustiger dan ooit. De hondsdagen z(jn er weer, de komkomeis zijn rijp en de zeeslang zal wel eerstdaags weer gesignaleerd worden. —o—o—o— Bij de onderhandelingen te Spa over de steenkolenkwestie en de schadeloosstelling scheen het vorige week al dadelijk weer den verkeerden kant te zullen uitgaan. De geallieerden kwamen met voorstellen, die alweer het karakter van bevelen droegen, en waarmee de Duitsche delegatie zich absoluut niet vereenigen kon. Dr. Simons hield een redevoering om dit met klem te betoogen en verzocht de beide deskundigen der delegatie Stinnes en Hué te willen hooren Dit werd toegestaan en allereerst voerde Hugo Stinnes, de mateloosrijke industrieel en mijnmagnaat, het woord om namens de mijndiiecties zijn bezwaren tegen de voorgestelde regeling in te brengen. Stinnes, die zich nog altijd do man van invloed en gezag voelt en waarin de oude Duitsche geest nog leeft, hield een zeer scherpe redevoering. Hij deed uitkomeD, dat als de geallieerden met geweld hun eischen wilden doorvoeren, de Duitschers W6l naar huis konden gaan, maar dat de geallieerden dan ook maar de gevolgen voor hun rekening moesten nemen. De vorm van zijn toespraak ontlokte bij de geallieerden afkeuring en protest en Delacroix achtte zich zelfs geroepen, Stinnes tot de orde te roepen. Bezadigder, maar tevens overtuigend en indrukwekkend, voerde vervolgens Hué, de leider der Duitsche mijnwerkers, het woord. Hjj deed uitkomen, dat Duitsch- land van goeden wil is, maar dat men niet het onmogelijke mag eischen. Hij waarschuwde de geallieerden daarvoor en wees op de stemming onder de mijnwer kers en op het groote belang, dat de ge allieerden zoowel als de Duitschers by een bevredigende oplossing der kwestie hadden. Zijn woord maakte blijkbaar diepen indruk op de conferentie. Dat bleek al dadelijk bij den aanvang der volgende zitting, toen Millerand een zeer tegemoetkomende verklaring aflegde. Hij verzekerde, dat de geallieerden met dankbaarheid nota genomen hadden van de verklaringen der Duitschers, dat zij be reid waren mee te werken aan het herstel van Europa. Van de nieuwe Duitsche regeeriDg, die h§t vertrouwen dèr gealli eerden bezit, verwachtte hij de volle mede werking daartoe. Van hun kant wilden de geallieerden er in toestaan, dat de j kolenkwestie nog eens grondig door een deskundige commissie onder de oogen werd gezien. Dr. Simons ging hier dadelijk op in en sprak er zijn vreugde over uit, dat einde lijk hier deze verklaring gehoord werd. Daarmee scheen het ijs gebroken en het W6rd een waar verzoeningsfeest. Voor het eerst boden de geallieerden den Duitschers de band en gingen de gedelegeerden zich ongedwongen en opgewekt met elkaar onderhouden. Zoo was er een ware ontspanning in getreden en dat stemde hoopvol. Heel lang duurde de mooie stemming echter niet, want al spoedig zat men weer midden in de kolenkwestie. De geallieerden, die volgens het vredesverdrag recht had den op 3,200,000 ton kolen per maand, hadden dat reeds op advies van de com missie van herstel verlaagd tot 2,400,000 ton. Dat cijfer was de Duitschers echter V6el te hoog. Ze verklaarden, dat ze niet meer dan 1,000,000 ton per maand konden leveren. Indien de geallieerden echtereen crediet en voedsel wilden toezeggen voor de mijnwerkers, zou de productie verhoogd kunnen worden en zou Duitschland 1,400,000 ton kunnen leveren en overeen jaar 1,700,000 per maand. De geallieerden deden wat water in den wijn en verlaag den het cfjfer tot 2,000,000 ton per maand. De Duitschers wilden niet toegeven en 't slot was, dat het tot harde woorden kwam, de conferentie geschorst wérd en generaal Foch en maarschalk Wilson dringend naar Spa ontboden werden. Dit laatste moest dienen om de Duitschers ervan te over tuigen, dat het de geallieerden ernst was met hun bedreiging om het Roergebied te bezetten, als Duitschland weigerde de kolenovereenkomst aan te gaan. Het zijn een paar spannende dagen ge weest te Spa en het leek er soms op, dat een conflict onvermijdelijk was. Lloyd George en Simons hebben echter herhaal delijk besprekingen gehouden en het resul taat werd ten slotte, dat de Duitschers den eiach van 2,000,000 ton kolen onder zekere voorwaarden accepteerden. De geallieerden hebben nog wat bedenkingen gemaakt, doch tenslotte zijn de partijen het eens geworden en is de kolenovereenkomst tot stand gekomen. Daarmee werd de conferentie besloten. Thans rest nog de regeling der schadeloos stelling, doch daarvoor zal te Genève een nieuwe conferentie worden gehouden. De gedelegeerden hebben Spa thans verlaten. o o—o— Men heeft zich te Spa ook bezig moeten houden met de Poolsche kwestie. De be richten uit Polen toch luidden in de laatste dagen zeer ongunstig. Het Poolsche leger heeft het niet kunnen bolwerken tegen de legers van Sovjet-Rusland en Polen dreigt onder den voet te worden geloopen. Grabski, de Poolsche minister-president heeft zich in allerijl naar Spa begeven, om de hulp der geallieerden in te roepen. Hij heeft besprekingen gehad met Lloyd George en Millerand en van beiden toezegging van steun ontvangen. Millerand wil Polen gewapenderhand ter hulp komen, maar Lloyd George meent niet zoover te moeten gaan. Hij acht het uitoefenen van een moreelen druk opSovjet-Rusland voldoende. Daartoe heeft hij een boodschap naar Mos kou gezonden, waarin hij de Russische regeering in overweging geeft met Polen een wapenstilstand voor te bereiden. Daarna zal een vredesconferentie worden gehouden. Rusland zal echter de Poolsche grenzen hebben te eerbiedigen en indien het niet aan de wenschen der geallieerden tegemoet komt, dan zullen deze de Polen op krachtige wijze ter hulp komen. Er is te Londen na lang wachten ant woord op deze nota ontvangen. Het is echter nog niet gepubliceerd. Alleen wordt gemeld, dat de Sovjetregeering de nota niet voor kennisgeving aangenomen heeft. Ze wil de vredesconferentie echter niet te Londén, doch te Brest Litowsk houden. We zullen er spoedig wel meer van hooren. —o—o—o— Er hebben zich in de laatste dagen een paar incidenten voorgedaan, waardoor nog eens weer duidelijk gedemonstreerd is ge werden, dat, al moge officieel de vrede gesloten zijn, de wederzy dsche haat tusschen de volken gezaaid, nog lang niet uitgeroeid is. Te Spa vergat een Belgisch officier, waarschijnlijk onder den invloed van een glas wijn, zich zoozeer, dat hij een Duitsch journalist te ijjf ging. Te Berlijn werd op den Franschen natio- nalen feestdag de Fransche vlag van de Fransche ambassade naar beneden gehaald Deze „heldendaad", werd uitgevoerd door een arbeider, die door een Duitschen nationalist was omgekooht. —o—o—o— Lloyd George is naar Londen terugge keerd en kan al dadelijk weer beginnen met zijn aandacht te wijden aan de Iersohe kwestie. De toestand in Ierland wordt eer slechter dan beter, want de Sinn Feiners worden steeds brutaler in hun optreden. Een sterk staaltje hiervan werd in de af- geloopen week geleverd, door de plundering van het postkantoor te Dublin door 50 gewapende Sinn Feiners, die de geheele post, bestemd voor den onderkoning en de autoriteiten, meenamen. Dat postwagens aangehouden en van hun officieele stukken worden beroofd, iB aan de orde van den dag. Daarby wordt do verhouding tusscben de UlstermanDen en Sinn Feiners met den dag meer gespannen, Men verwaoht te Londonderry in de komende dagen weer ernstige botsingen. In den laatsten tijd zijn de ver houdingen tusschen werkgevers en werk nemers in de meelfabrieken van de Zaan verscherpt. Sinds langen tijd vragen de arbeiders-organisatie? een nieuwe arbeids regeling O. a. moeten de fabrieksarbeiders om beurten 's nachts wakersdiensten in de fabrieken en op de terreinen ver richten. Voorts wordt gevraagd om het loon voor volwassenen te brengen van f28 op f31. De directies luisteren niet naar de organisaties. Uit de Christelijke arbeiderskringen verneemt „de Ned." dat, wanneer de patroons niet welwillender worden, spoe dig een conflict kan volgen. Chauffeur verbrand. De chauffeur B. te Geertruidenberg, geraakte Zaterdagavond bij het schoon maken van een auto met bezine, in brand, en is tengevolge daarvan na eenige uren hevig lijden overleden. f200,000 vergeten. Een heer die zich Zaterdagmiddag met een taxi van Leiden naar Hotel Palace te Noordwijk had laten brengen, kwam, nadat de auto weer naar Leiden was vertrokken, tot de minder aangename ontdekking dat hij daarin zijn porteleuille met f 200.000 aan bankpapier had laten liggen. Dadelijk belde hij den eigenaar der taxi-onderneming te Leiden op met bet verzoek, als de chauffeur terug was, hem oogenblikkelijk met de auto naar Noordwijk terug te sturen en hem de portefeuille met inhoud, die in de auto was achtergebleven, terug te brengen. Nadat de eigenaar der taxi-onderneming bij terugkomst van den chauffeur zich overtuigd had, dat de portefeuille met inhoud werkelijk aanwezig was, zond hij den chauffeur dadelijk naar Noordwijk terug. Deze ontving behalve de extra reisvracht, 2ë gulden belooning. Niet begeerlijk baantje Nadat do heer H. Meijer te Vlieland voor Raadslid heeft bedankt, werd door het stembureau aangewezen de heer C. Bakker. Ook deze heeft bedankt voor de eerDe gemeenteraad zal dus on voltallig zijn en blijven. Er schijnt weinig animo te zijn. Althans, we ver nemen, dat nog andere raadsleien er het bijltje bij zuilen neerleggen. N. Harl. Ct.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1