De Heldersclie Meubeltransport en Sleeponderneming Gemeenteraad van Texel. Goed voorgaan, doet goed volgen. De kas van het Witte Kruis heeft versterking hard noodig. Een gift van t 10,— van den heer P. K. is bij den penningmeester, den heer Pisart ingekomen. Wie volgt Den len Augustus a.s. herdenkt een oud-Texelaar, de heer C. Koning, adsistent der Posterijen te Helder, den dag, waarop hij voor 30 jaren aldaar in dienst der postadministratie trad. Bij de Rijkspostspaarbank is in Judï f 304,684 minder ingelegd dan terug betaald. Met 15 Augustus wordt ingetrokken het verbod om brood van andere dan Regeeringsgrondstoffen te bakken. Een jonge man, die voor het eerst met zijn meisje thuis kwam, stelde haar aan zijn vader voor. Met een stralende gezicht zei bij Dit is mijn aanstaande vrouw, vader. Zeg me nu eens ronduit, wat u van haar denkt. De oude man zette zijn bril op en bekeek de blozende maagd met aan dachtige en kritische blikken. We! jongen, zei hij eindelijk, ik kan alleen maar zeggen, dat jouw smaak heel wat beter is dan de hare. De suikerfabriek „Holland", te Halfweg, heeft dit jaar meer beetworte len gecontracteerd dan het vorige jaar. Hierbij in aanmerkiüg nemende den gun- stigen stand der beetwortels, wordt eeD campagne van drie maanden verwacht. De aardbeienoogst te Beverwijk is dit jaar niet zóó gunstig geweest als ver leden jaar, al was ook de gemiddelde prijs per kg. hooger, namelijk 61 Va cent, tegen 59 cent in 1919. Aangevoerd werd in 1920 2,634,000 kg. met een op brengst van f 1,609.000, terwijl in 1919 geveild werden t 4,652,000 kg. met een opbrengst van f 2,775,500. Afschaffing zomertijd. De Veenkoloniale Boerenbond te Leeuwarden heeft zich per adres ge wend tot den Minister van Landbouw, met verzoek den zomertijd zoo spoedig mogelijk te willen beëindigen. De ver schillende landbouwers- en landarbeiders bonden zijn gevraagd adhaesie te willen betuigen. Te Terschelling is de tjalk Nieuws dorp, schipper Vos, gestrand, geladen met steen en bestemd voor Leeuwarden. De bergingsbooten Stortemelk van de reederij Doeksen en Neptunus van de firma Dros vertrokken ter assistentie. Het schip sloeg echter, lek en zonk. ne opvarenden werden gered. Ondeugdelijk vleesch. In verscheidene gezinnen te Wormer zijn personen plotseling ongesteld ge worden, hetgeen men toeschrijft aan het gebruik van minderwaardig rundvleesch. Reeds ongeveer 40 personen zijn onge steld. Vlug recht. In Maart 1916 beet een b9er uit den Haagschen Dierentuin een kinderjuffrouw een arm af. De juffrouw eischte f25000 schade vergoeding, en dezer dagen stelde de rechtbank te 's Gravenhage haar princi pieel in het gelijk. De vergoeding, die zij krijgt, zal echter nader bij staat worden vastgesteld. Als men nu weet, dat deze vaststelling bij staat ook nog een jaar kan duren, en de verliezende partij dan stellig bij het Hof en eventueel bij den Hoogen Raad in beroep gaat, kan men veilig aannemen dat in 1930 het proces afgeloopen zal zijn. Centr. Motorongeluk. Te Utrecht bad, naar het „U. D." meldt, een ernstig motorongeluk plaats. Ds. Verburgt, destijds predikant te Nigte- vegt, thans rentmeester archivaris van den heer Onnes van Nijenrode te Breu- kelen reed op zijn motorfiets de Valk straat uit, toen hij op den hoek bij de Adelaarstraat in botsiog kwam met een tramwagen van lijn 1. De motorfiets en de berijder sloegen tegen den grond. Ds. Verburgt werd in b9wusteloozen toestand en met zware verwondingen opgenomen. Per ziekenauto is hij naar de Emmaklir.iek gebracht. In den namiddag was de motorrijder nog stieds bewusteloos. Zijn toestand is zeer ernstigmen vreest voor een schedelbreuk. heeft reeds vele gunstige ge- :g> tuigeniseen ven Texel's inge- Sf g, zetenen ontvangen. Wij hebben de grootst mogelijke ja verhuiswagen beschikbaar, die 2 met de boot mee kan. Bestelt bij 0 Jb. HAEJER Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Tapissières Eigen stal. Wettig betaalmiddel. Er is een klein verschil in de zilver bons van f 2,50. Sommigen denken nu, dat er valsche tusschen loopen. Deze bedoelde zilverbons vertoonen sterker sprekender kleuren dan de overige en de cijfers 2.5 op de achterzijde zijn niet zooals gewoonlijk gespikkeld. Deze zilverbons zijn echter niet valsch en wijken slechts om technische rédenen iets af. Het ligt in de bedoeling van het ministerie van financiën deze zilverbons zooveel mogelijk aan den omloop te ont trekken. De vrees voor valschheid is dus onge grond. Ingemaakt zuur zal niet beschim melen, wanneer men op de zuurflesch een beetje mosterd legt. Melk voor de varkens. Wegens de lage melkprijzen, die de boterfabrieken uitbetalen, zijn verschei dene landbouwers in den Gelderschen Achterhoek begonnen hun melk aan de varkens te voeren. R. N. Amsterdam telde 1 Juni 650,760 inwoners (21,000 vrouwen meer dan manneD). Een klap die raak was. Vijf jonge mannen vielen te Nieuwer Amstel op klaarlichten dag een alleen- loopend jongmensch aan en wilden hem met messen te lijf. Een hunner dreigde met een revolver. De aangevallene, ziende het niet te kunnen uithouden tegen de overmacht nam de beenen en vluchtte een boeren erf op, waar hij een stalbezem haalde en den eersten zijner vervolgers hier mede zulk een klap op het hoofd toe diende, dat deze bewusteloos neerviel. De anderen verdwenen hierna. De oorzaak van het gebeurde moet in minnentyd gezocht worden. De toestand van den getroffene is zorgelijk. Een boerenbruiloft. Op een boerenbruiloft bij Delden waren Zaterdagavond ongeveer duizend gasten tegenwoordig. De auto goedltooper dan de tram. De Daily Mail rekent voor, dat men in Engeland goedkooper zal kunnen reizen met een huurauto dan met het spoor, wanneer na Bank Holiday (5 Augustus) de nieuwe spoorwegtarieven van kracht ziju geworden. Als voor beeld neemt zij een reis van Londen naar Bognoar (225 K.M.) heen en terug. Het tarief voor de auto is 1 sh. per mijl von de reis komt daarmee op 7 pdst. Met het spoor zou de reis le klas komen op pdst. 9,17 sh. 6 st. plus 10 sh. voor het vervoer per auto naar en van het station aan de eindpunten, samen pdst. 10,7 sh. 6 st. De auto-reis kost dus niet alleen pdst. 3,7 sh. 6 st. minder en de reis gaat bovendien van huis tot huis, zonder dat men naar en van de stations auto's be hoeft te gebruiken en met de koffers te sjouwen of te laten sjouwen. De reis langs den grooten weg is verder ge zond, gerievelijk en knus. Vele firma's leggen zich reeds toe op dit autovervoer, en de nieuwe spoorweg tarieven zullen ongetwijfeld ten gevolge hebben, dat het zich sterk uitbreidt. De maan en het weer. De beroemde weerkundige C. H. D. Buijs-Ballot, gedurende 33 jaren directeur van het Meteorologisch Instituut, schreef in een zijDer maandrapporten over het weer„Gedurende mijn langjarige waar nemingen van het weer, is niet gebleken dat de maan invloed heeft op het weer. Ik houd mij voor berichten van het tegen deel aanbevolen." Door gedurende meer dan 50 jaren aanteekeniDg te houden van de dage- lijksche weergesteldheid, heeft de heer A. G. Willekens te Renkum naar hij in de H. Post- mededeelt nagegaan of in ons land vaste regentijden voor komen. Daardoor heeft hij vastgesteld dat bijna ieder jaar op, of kort na 13 Augustus, een regentijd intreedt, die gewoonlijk 8 a 10 dagen aanhoudt. Uit zondering nam hij waar, indien de regenval in Juni en Juli abnormaal groot was geweest. Men lette dus op 13 Augustus. Een merkwaardig vonnis. Een van de nieuwe Sinn-Fein-recht- banken in Ierland heeft onlangs een merkwaardig vonnis gewezen, des te merkwaardiger omdat de gewone recht banken, na twee jaar procedure, er niet in geslaagd waren een oplossing te vinden voor het geschil dat hem was voorgelegd. Een landbouwer liet bij zijn overlijden zijn hoeve en de omringende landerijen aan zijn twee zonen na, met de bepa ling, dat ieder een gelijk deel zou ont vangen. ZoolaDg de twee zonen bij elkander woonden, ging alles goed. Doch de jODgste trouwde en eischte zijn aan deel op. Toen begonnen de moeilijk heden. De twee erfgenamen konden het ni9t eens worden en wendden zich tot opvolgende rechtbanken, die echter, zooals gezegd, geen raad wisten te schaffen. Het geschil werd dus aan een Sinn-Fein-rechtbank onderworpen, en het volgende vonnis werd gewezen. Aan den oudsten zoon werd opgedragen de hoeve en de landerijen in twee te ver- deelen en aan den jongsten werd het recht toegekend het beste van de twee helften te kiezen. Een vonnis, dat Koning Salomo niet onwaardig zou geweest zijn. do onderwijzer geeft een som op. Mina koopt voor 40 cent appels, ze geeft twee kwartjes. Hoeveel geld krijgt ze terug. Frits? Frits, die niet opgelet heeft, vraagt na lang nadenken aarzelend .Hoe heette dat meisje ook weer, meester. Vlooien. In de vragenrubriek van het Leidsch Dagblad klaagt een lezer over zekere „huisdiertjes" en de redactie antwoordt daarop hetvolgende Wanneer wij er in deze rubriek toe kunnen medewerken u een betere nacht rust te bezorgen, zal ons dit zeer aan genaam zijn. Dat die vlooienplaag ver oorzaakt wordt door katten, gelooven wij niet. do vlooien, die bij katten huizen, aarden niet bij de menschen. Maar u zult den vlooien, die zich door middel van larven sterk vermenigvuldigen in hoeken en kieren, waar stof is verzameld (vooral in turfmolm), daartoe de gelegen heid hebben gegeven. In de warmp maan den Juli en Augustus komen deze lustige springers dan te voorschijn en azen op uw bloed. Beddegoed, slaapsteden ge ducht reinigen en nazien en met versch insectenpoeder bewerken. Verder uw huis in alle hoeken en gaten nazien, zoodat er in de kieren geen stof blijft zitten en met carboleum ct lysol be werken. Zindelijk op lichaam, kleeding, huisraad en huis is maar alles. Daartegen zijn zelfs de vlooien niet bestand. In een vergadering van den Am- sterdamschen Politiebond heeft een der sprekers het volgende gezegd omtrent het Amsterdam, waar het nachtleven het weligst tiert. In dat deel van de stad vieren ontucht en berooving hoogtij. In e9n halfjaar ziju in Amsterdam 135 menschen beroofd, waarvan 82 in de sectie Warmoesstraat. Het beroofde be drag was in totaal f67,000, mark 102,000, francs 34 000, kronen 10,000, dollar 375, pond sterling 695, voorts een chepue van 250.000 mark en f 1600 aan diamant. Dan zijn er nog de beroo vingen, die niet worden aangegeven, de afpersihgen, de chantage, enz. Zeelieden verklaren, dat ontucht overal in de we reld heerscht, maar de beroovings- en chaDtagepraktijken komen slechts in drie havensteden voor, nl. in Arasterdam, Rotterdam en Antwerpen. Gehouden Zaterdag 24 Juli. Voorzitter: de heer Buijsing Damste. Secretarisde heer Jonker. Aanwezig 12 leden, 1 vacature. De voorzitter opent de vergadering od herinnert aan de verandering, die er sedert de laatste vergadering heeft plaats gehad, aan het overlijden van den beer W. Mets Tz., op den 28en Juni j. 1.' Het bericht van overlijden heeft ons niet overvallen, zegt spr., toch zal het U als mij bizonder getroffen hebben, omdat met den heer Mets is heengegaan, de nestor van de raadsleden, die meer dan 30 jaren lid was van Uwe verga dering en bijna 6 jaar wethouder onzer gemeente. Het bericht van overlijden is door B. en W. met een brief van rouwbeklag beantwoord. Het college en de secretaris hebben mede de laatste eer aan den overledene bewezen en spr. twijfelt niet of de Raad zal instemmen met wat door hem aan de groeve is gesproken, dat de nagedachtenis van den heer Mets in eere zal worden gehouden. De woorden van den voorzitter wor den door de raadsleden staande aange hoord. Krachtens art. 3 van het reglement van orde moeten, vóór tot de werk zaamheden wordt overgegaan de geloofs brieven van een nieuw gekozen lid wor den onderzocht, tot leden van de com missie van onderzoek worden aange wezen de hoeren Keesom, Koning en Boon, waarna de vergadering wordt geschorst. Na heropening van de vergadering deelt de voorzitter mede, dat de com missie de geloofsbrievenin orde heeft bevonden en adviseert tot toelating. Waartoe wordt besloten. De heer Beumkes als nieuw gekozen lid, binnen de vergadering geleid, legt de vereischte eeden in handen van den voorzitter af, die hem met eenige harte lijke woorden als raadslid installeert. De heer Beumkes dankt den voorzitter en belooft de belangen van de gemeente zoo goed mogelijk te zullen behartigen. Hierna worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De heer Dekker informeert of de invoer van vee, ook van uit Terschelling ver boden is, enkele handelaren zouden daar heen per schuit willen gaan voor aankoop van vee. Hoewel die zaken niet aan de orde zijn, geeft de voorz. den heer Dekker ten antwoord, dat de invoer van vee, ook vanuit Terschelling verboden is. De voorz. doet voorlezing en mede- deeling van de volgende ingekomen stukken a. het door de familie ingezonden be richt van overlijden van den heer Mets en de door B. én W. verzonden betui ging van deelneming. b. Schrijven van den heer C. C. de Maar houdende aanneming benoeming tot lid van de Schoolcommissie. c. Idem vaD de Comm. v. toezicht M.O. houdende mededeeling, dat tot voorzitter is benoemd de heer J. W. Roeloffs, tot vice-voorzitter de heer W. H. Lap, tot secretaris-penningmeester de heer J. A. G. Stompff en tot waarnemend secretaris penningmeester de heer H. J. Ploos van Amstel. d. bericht van aanneming benoeming en dankbetuiging van den heer C. Dros Pz. en echtgenoote, als vader en moeder van het Algemeen Weeshuis alhier. Sub a, b, c en d aangenomen voor kennisgeving. e. Schrijven van Regenten van het Algemeen Weeshuis houdende verzoek hen te willen inlichten welke posten der rekening 1919 aan de commissie hebben aanleiding gegeven, de gevolgtrekking te makeD, dat de huishouding der instelling niet eenvoudig wordt gevoerd Gesteld in handen der commissie om te dienen van advies inzake het antwoord. f. Verzoek van de vereeniging van Nederfandscha Gemeenten, afd. Noord holland, om een bijdrage in de kosten van malariabestrijding. B. en W stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat op Texel weinig malaria muggen voorkomen en zoo goed als geen malaria, terwijl mag worden aangenomen, dat Texel reeds in voldoende mate bijdraagt, nn Rijk en Provincie reeds een aandeel in de kosten zullen dragen. De heer Boon is het aanvankelijk niet met de meening van. B. en W. eens, doch na de toelichting van dea voorz. dat wij als eilandbewoners reeds in ver schillende zaken ons aandeel dragen in de lasten, zonder van de lusten te ge nieten, wordt het voorste! bij acclamatie aangenomen. g. Adres met 09lichtiog van ruej J, Henk!.-, ge menu te vroed vrou w te O wr ei- end, om veruoogiag vau jaar we.,de. 1. Ingekomen slukken.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2