Tandarts Ansingh Rinppen aan de Waal met paard en karretje Jaarljjksche Stamboek en Premiekenring ïngeEndensthkenT Liefdadigheid Is Doel Gemengd Nieuws, Markt herieJiten. Distributie. Advertentiën is tot 16 Augustus NIET te consulteeren. op Zondag 8 Augustus; Ma afloop Bal. Provinciale Regelmgs-Commissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Heiland. 2 eenjarige schatters. Pr@dikb©u£t^fi van Vondel, is alleszins in de gewijde ruimte op zijn plaats, en maakt daar door een te dieperen indruk. Van een ten tooneele voeren van Vondel's werk kan dus niet gesproken worden, en de verslaggevers van ver schillende bladen, die een uitvoering bijwoonden, verklaren dan ook, dat het werk bij hun een dieperen indruk ach terliet, dan toen het stuk in de schouw burgzaal werd opgevoerd. Vooral de door mevrouw Secrève voorgedragen reizangen en het lyrische deel klonken als muziek in den mond van deze voordraagster, terwijl de heer Anton Verheijen het satanische deel verbazingwekkend en met geweldige kracht beheerschte, terwijl de door den heer Secrève ter juister plaatse aange brachte inleidingen, tusschen- en naspe len, het werk tot een grootsch geheel opvoert. Wij willen dan ook gaarne allen, die iets moois, iets verhevens wenschen te hooren, opwekken deze uitvoering te gaan bijwonen. Ingez. Schoolfeest. We leven in een natte periode, het regent schier eiken dag en slechts heel weinig leent zich het weer voor uitgaan, terwijl toch de vacantietijd voor schier iedere school is aangebroken. Schoolfeest in de vacantie gaat niet en zoo heeft dan Woensdagnamiddag, na reeds een paar maal te zijn uitgesteld, net uitstapje naar de Koog met de kin deren van de laagste klassen der M. U. L. O. school plaats gehad. Ze hebben het heel goed getroffen, van regen bleven ze zoo goed als geheel verschoond. Er woei een sterke wind, maar dat heeft niet kunnen verhinderen, dat de kiDderen zich aan het strand en in de duinen uitstekend hebben vermaakt. Pe versnaperingen lieten zij zich, zooals vanzelf spreekt, goed smaken en in op getogen stemming keerden ze 's avonds huiswaarts. 4 Goed voorgaan, doet goed volgen. Bij den secretaris van het Witte Kruis zijn ingekomen twee giften elk van f 10. Wie volgen Het Witte Kruis heeft steun dringend noodig 1 De f 10, aan den heer Pisart ter hand gesteld, zijn teruggevraagd. Die waren bestemd voor de Wijkverpleging. Oosterend. Door een misverstand kan pas heden gemeld worden, dat op 23 Juli j. 1. de leerlingen van de drie hoogste klassen der openbare scholen te Oosterend en Oost en die, welke met April j. 1. de school hebben verlaten, onder leiding van onderwijzers en onderwijzeressen een reisje naar Amsterdam hebben gemaakt, dat goed geslaagd mag heeten. Wel was er tamelijk veel wind, die aan boord van „de Dageraad" eenige zeeziekte gaf, doch overigens heeft het weer geen stoornis gebracht. In de hoofdstad heeft men volop genoten van de schoonheden en merk waardige zaken, die „Artis" te zien geeft en bij de groote rondrit per tram heeft men de meeste merkwaardige gebouwen kunnen zien. Nadat de versnaperingen iu de Amerikaansche lunchroom zich goed hadden doen smaken, werd ge wandeld naar het station en de terugreis aanvaard. Men was opgetogen over de reis en spreekt er nog dagelijks over. Hartelijke dank komt toe aan allen, die op zoo milde wijze de reis mogelijk hebben gemaakt, aan de directie van T. E. S. O. voor de vrije overvaart en aan de ouders en vrienden der leerlingen voor het gratis beschikbaar stellen der rijtui gen. 't Ligt in de bedoeling, om met de leerlingen der lagere klassen een rijtoer te maken naar de mooiste punten van onze gemeente. Bedankt voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Oosterend, ds. G. H. Dijkstra te Lioessens. Men deelt, mede, dat men nu reeds acht maal te vergeefs een beroep beeft uitgebracht. De predikantennood bij die Kerk moet tamelijk groot zijn. Den Hoorn29 Juli, Heden werd in Loodsmans Welvaren de algemeene jaailijksche vergadering gehouden van de plaatselijke feestcom missie. Niuat de voorzitter in zijn openings woord zijn teleurstelling had uitgesproken over 't feit, dat slechis weinige ouders de vergadering hadden bezocht, werd hierna zeer terecht opgemerkt, dat de steun voor een te houden volksfeest, waaraan verbonden een schoolfeest, van die zijde zeker niet zou uitblijven. Waar de schoolkinderen van den Hoorn tot nog toe zelden of nimmer de genoegens van een schoolreisje konden smaken, zou de commissie van den kant der ouders zeker allé steun en waardeering vinden. Besloten werd een dag te besteden aan het houden van volksspelen etc., en den tweeden dag speciaal beschikbaar le stellen voor de schooljeugd, wat hier hoogstwaarschijnlijk zal beteekenen, een rijtoer naar de Koog o. a. Daar de kas met een klein batig saldo sloot was er hoop, zoo er ook nu op de lijsten weer flink geteekend werd, dat op 't schooltochtje met een tombola kon worden rondgegaan. Na nog eenige discussie werd de ver gadering gesloten. Een der officieren van het Vlieg kamp maakte hedenavond een tochtje per motorfiets. Een hit gespannen voor een dresseer kar, die hem bij den Hoorn tegemoet kwam, maakte zich aDgstig voor het geraas van den motor. De motorrijder kwam daarbij in zoo onzachte aanraking met een der pooten van de hit, dat hem naar men ons mededeelt, de pols daarbij is gebroken. Dr. Boswijk legde het eerste verband, de officier is hedenmorgen in het marine hospitaal opgenomen. De Cocksdorp. Uitslag veulenkeuring vanwege de Fokvereeniging Texel van het Ned. Trek paard te Texel Menieveulens, geb. in 1920. 1. Ida, V. Darius B 440. M. Bertha A 2619. Eig. Abr, Steendijk. 2. Lina, V Sancho A J13. M. Willy A 7679. Eig. G. Leber. 3. Minerva, V. Arceau B 286. M. Oda A 5791. Eig. Abr. Steendijk 4. Betsy v. Eierland, V. Brabanipn du Kat B 242. M. Berna v. Turicum 3 2119. Eig. C. J. Geense. Typlius. Aan „De Does" onder Hoogmade Z.H met ruim 100 gezinnen, komen 50 lijders aan typhus voor. Vermoedelijk is het water van de Does besmet. Het Genees kundig Staatstoezicht stelt een onderzoek in. R. Hooge veeprijzeu. Nog steeds worden zeer hooge prijzen besteed voor melk- en slachtkoeien. Op de markt tePurmerend werden gisteren zelfs melkkoeien verkocht voor den zeld- zamen hoogen prijs van f 1000 per stuk. Hbl. Te Hummelo is gisteren de boer derij van den landbouwer Brussen door brand vernield. Een 18jarige knecht, zekere K., kwam in de vlammen om. Uitbreiding luchtpost. Met ingang van 26 Juli zal op werk dagen twee keer per dag gelegenheid be staan een briefpost voor Groot Brittannië en Ierland per luchtpost te verzenden Wolhandel. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toebehoorende aan P. M. Bakker te Spang. Texel, 30 Juli 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUIJSING DAMSTE. Jaarlijks onderzoek landweer. Nieroverspanning 11 deor het werk. Worden uw nieren overspannen door uw beroep Dit is vaak het geval. Werk, dat de zenuwen inspant,'de spieren en inwendige organen schokt, of u in aan raking brengt, met nadeelige gassen, ver oorzaakt dikwijls nierkwalen. Dit is ook het geval bij werk op vochtige plaatsen, in wisselende temperaturen of met stof be zwangerde lucht. En daarom komen rugpijn, urinekwalen, ontstoken nieren of blaas, nier-waterzucht en rheumatiek zooveel voor bij machinisten, chauffeurs, stokers spoorarbeiders, schilders metselaars, mijnwerkers, visscherlieden enz. Als de urine sterk verkleurd is of slecht- riekend, spaarzaam of te dikwijls komt, pijnlijk is bij de loozing en bezinksel achter laat, of als gij last krijgt van duizeligheid, rugpijn en hartkloppingen, dient gij ver dacht te zijn op ernstige nierkwalen. Verandering en rust zullen u goed doen en de kwaal aanmerkelijk doen vermin deren, maai een speciaal niergeneesmiddel is eveneens onmiddellijk noodzakelijk. Wekt de nieren op en versterkt deze door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zullen de nieren in staat stellen om de vergiften te verwerken, die het bloed bederven, deze met de urine afvoeren en het bloed rein en krachtig maken tot onderhoud van de levensorganen. Geen geneeslijke graad van nierzw&kte of urinestoornissen weerstaat Foster's fiug- pijn Nieren Pillen. Zij dienen enkel voor de nieren en blaas en daaruit voortkomende kwalen. Alleen echt, wanneer voorzien van de handteekeningvan James Foster op het etiket. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1.75 p. doos of f ll»,p. zes doozen. 43 Burgerlfjke Stand der Gemeente Texel, van 24 tot en met 30 Juli 1920. GEBORENMechelina Cornelia Anna, d.v. Gerhardus Leber en Cornelia Anna Witte. Henny, d.v. Hendrik Klimp en Marie Koppelle. Simon, z.v. Pieter van der Slikke en Grietje Dogger. Jan, z.v. Willem Drijver en Neeltje Roos. Catharina Marga- retha, d.v. Petrus Theodorua Witte en Adriana Johanna Schoenmaker. Arie Cornelis, z.v. Jacobus Eager en Agnes Blokdijk. Gerrit, z.v. Gijsbert Kiljan en Betje Barhorst. ONDERTROUWDJacob Dekker en Frouwtje Dogger. Cornelis Hoving te Groningen en Cornelia van Ham, alhier. Jan de Jager en Cornelia Kuijper. Wijkcommissie te den Burg. Uitgifte van bruinbroodkaarten op Maan dag 3 Aug. as. van 5—7 uur. Witbroodkaarten worden niet meer ver- Btrekt. De Commissie. ONDERTROUWD: C. HOVIA'G en C. van HARK. Groningen Agricolastr. 38. O0 T ,.on Cocksdorp, Texel. (28 Juli 1920. Huwelijksvoltrekking 12 Aug. a.s. Huwelijksinzegening des namiddags 2,80 in de Herv. Kerk te de Cocksdorp. ONDERTROUWD: J. DE JAGER en C. KUIJPER. den Hoorn, Texel, 29 Juli 1920. Huwelijksvoltrekking 14 Aug. a.s. Den 8en Juli overleed te Chicago onze gelipfde Dochter, Zuster en Behuwdzuster, JANNIE KRAMER—Bnijs, in den ouderdom van bijna 56 jaar. De Cocksdorp, Wed. T. Bug's. D. Reuvers-Buijs. M, Renrers. Helder. P. Buijs. M. Buijs-Buijs. Oosterend, L. Koppen-Bujjs. IJ. Koppen. De vereeniging L. I. D. van Oudeschild denkt morgen Zondag een bezoek te bren gen aan de Koog, om daar een Zanguit voering te geven ten bate van Wednwen en Weezen van verongelukte visscüers in Nederland. Het BeBtuur. voor Dames en Heeren om prijs en premie te houden op 10 Augustus a.s. 's murgens 10 uur aan den Burg. Aangifte bjj den ondergeteekende. die tevens nader inlichtingen verstrek JAC. KIKKERT Nz. Te koop D. DROS Tieubovtu. Aan 'r zelfde adres: Ui ft' A'S"- 'f. KISiDERWiGklN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Het is een alom bekend feit, dat de wolhan del niet alleen in Nederland doch ook op de wereldmarkten als Londen, Antwerpen en Buenos Ayres in een gedrukte stemming ver keert. Echter schijnt op Texel de handel abso luut dood, letterlijk geen vacht wordt er ver kocht. Toch wordt er in overig Noordholland en in andere provinciën wel eenige wol ver kocht, zoo b.v. in de Rijnstreek (Zuid-Holland) waar in Mei f 1,90 door enkele speculanten werd geboden, daarna f 1,80 door eenige op- koopers, voor ongeveer 14 dagen is echter deze prijs met 15 ets. per K.G. verlaagd. Of hier echter gezonde reden voor is te vinden, mag worden betwijfeld, vooral nu de laatste week Londen voor fijnere wollen iets grager was. In Gelderland en Groningen schijnt de handel zich vrij sterk te roeren. Het is als zouden zij hier willen toonen, dat de wolfederatie (Na tionale combinatie der provinciale wolvereeni- gingen) niet de eenigste afneemster is. Niet tegenstaande dat, wordt echter de grootste helft aan de wolvereeniging aldaar geleverd. In Zuid-Holland en op Texel waar de aan sluiting gering is, heeft men geen haast. Moge lijk teekent de toestand zich het beste af, in het antwoord hetwelk een zeer bekend Texelsch fokker dezer dagen van zijn bijna vaste jaar- lijkschen kooper kreeg, n.l. antwoordde deze op de vraag wat hij van de wol wist, dat hij ook zelve nog niets wist, want de „fabrikanten hebben nog niet vergaderd." Teekenend is ook, dat een Texelsch commission- nair connectie zocht in Amsterdam, teneinde voor gezamelijke rekening wol te koopen en j deze ter veiling te brengen. De vraag schijnt ons gerechtigd of aanslui ting bij den gezamenlijken verkoop, waartoe, blijkens in dit blad voorkomende advertentie nog gelegenheid is, ook voor de Texelaars niet den weg is. Namens het bestuur der Federatie tot verbetering van den Wolhandel, De Secr. E. Dz. Govers. Bij herhaling en met nadruk, vestigen wij er hier nogmaals de aandacht op, dat al wat voor de pers bestemd is, advertentiën zoowel als ingezonden stukken, dienen te worden inge zonden op papier aan slechts één zijde be schreven. Wij verwachten dat inzenders genoegen zullen nemen met de simpele verklaring, dat het voor ons tal van moeilijkheden meebrengt, wanneer het papier aan twee zijden wordt be schreven. 1 De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat in 1920 alleen de verlofgangers van de landweerlichtingen 1918a, 1918b en 1919 zullen worden onderworpen aan het jaarlijksch onderzoek. Aan dit onderzoek zal geene oefening ver bonden worden. Texel, 30 Juli 1920. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSING DAMSTE. Zondag 1 Augustus 1930. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Kerkcollecte. Koog, n.m. 3 uur ds. Kroese. Orgelcollecte. den Hoornn.m. 3 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Visser. Doop8bediening. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. GrasBtek. Kerkcollecte. Cocksdorp, v.m. half 11 de hr. Schellenberg yan Amsterdam. Maandel. Collecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur ds, G. v. d. Zanden van Renkum. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, vm. 11 uur ds. Milatz van Enkhuizen. Schageu, 29 Juli. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 71 Vette Koeien 1 500 a f 960.—: 65 geldekoeieD mag. f400 a f700 40 kalikoeien t 450 a f850 35 Nuchtere kalveren 1 20 a 1 42,00 00 O verhouders f af —,00 143 lammeren 1 30,a f 50,— 30 Biggen f 40 00 k f 55.00 Boter f 3.00 a i 3,20 per K.G. Kipeieren t 12.00 a t 13.00 per 100. namiddags 3 uur. Aaogifte tot voormid dags 12 uur bij W. DUiNKER.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2