„Adam in Ballingschap" FOKVEEDAG Jaariykscbe Stamboek en Premiekenring Hoofdelijke omslag enz. Solide meubelen Belangrijke Yerkooping. 'f arktberi^&ton. RINGRIJDEN gaat niet door. van Joost v, d. Vondel Holi Mij- v. Landbouw en de Vereen, tot Verbetering van de Schapenfokkerij op Woensdag 1 Sept. a.s. Gevraagd wordt gecontroleerd en niet gecontroleerd vee. Provinciale Regelings-Gommissie voor de Paardenfokkerij in Noord-Holland. tegen billijken prijs. Deurwaarder C. G. GUDE, planken, palen, baddings, Voorts eenig huisraad, Deurwaarder C. G. GUDE, een goed onderhouden palingbeug, idverteereu doei verkoopen. Predikbeurten Uitvoeringen van met 1 cent por liter is terlioogd» De auto-Jan Plezier. We leven in den tijd van snelverkeer. Het moet hard gaan en het gaat hard. Zooals ieder nu z'n eigen rijwiel heeft, zoo heeft straks ieder zijn eigen auto en eigen vliegmachine. Wie kan zich indenken, dat het in 1907 was, dat hot eerste motorvaartuig in onze haven kwam Schipper Kooiman, de bekende stroohandelaar, verzekert het ons, hij was het, die hier met het eerste motorvaartuig kwam, bij meende hier ook de eerste vrachtauto te brengen. Maar dat faalde, de firma C. R. Keijser alhier was hem voor. Evenwel, de vrachtauto van schipper Kooiman is ook voor personenvervoer in te richten en biedt dan plaats aan meer dan 20 personen. Een moderne Jan Plezier dus. Dinsdag en Woensdag wer den er als zoodanig tochten mee over ons eiland gemaakt, met een snelheid van 30 tot 40 K.M. per uur. Het moet hard gaan. Het vlaggen te Purmerend. B. en W. van Purmerend hebben, zooals dezer dagen vermeld, besloten om voortaan bij geen enkele gelegenheid van de openbare gebouwen te vlaggen. In de Zaterdagavond gehouden raads vergadering werd hierover geïnterpel leerd. De heer De Wolff (R.K.) vroeg, of het waar was dat B. en W. gelast hadden om op verjaardagen van het Koninklijk Huis niet meer te vlaggen. Burgemeester Kooiman antwoordde namens B. en W. hierop het volgende „Het is niet juist, dat B. en W. gelast of oesloten zouden hebben op de verjaar dagen van leden van het Koninklijk huis niet te vlaggen. Wel is op voorstel van den burgemeester eenstemmig bet besluit genomeD, om voortaan bij geen eDkele gelegenheid meer van de openbare ge bouwen de vlag uit te steken. Het ligt naar de meening van B. en W. niet op hun weg, om door het al of niet uitsteken van vlaggen hun meerdere ot mindere ingenomenheid met bepaalde gebeurtenissen in de gemeente of in den lande te kennen te geven. Voor de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis meenen zij op dezen regel geen uitzondering te moeten maken. Het uitsteken van vlaggen moet toch zeker eenige beteekenis hebben. Dat kan zijn, betuiging van ingenomenheid met de wijze waarop de regeerende Koningin haar taak vervult, of met het behoud in ons land van den monarchalen regeerings- vorm, of misschien nog iets anders. De beteekenis stond in onze gemeente geens zins vast. Nu zouden B. en W. voor het tegenwoordige niet het minste bezwaar hebben om door vlaggen ingenomenheid te betuigen met de wijze waarop KoDin- gin Wilhelmina regeert. Zij vertrouwen dat haar regeering een goede mag blijven. Maar de nuchtere werkelijkheid in andere landen leerde, dat niet langer blinde vereering onder alle omstandigheden alle handelingen van staatshoofden aanvaardt. Ook vorsten bleken niet onfeilbaar. Trouwens bleken zelfs over het Oranje huis in den loop der eeuwen de meeningen verdeeld. Dat ontneemt sommigen het recht, zich over ons besluit te uiten, gelijk zij zonder gegronde motieven te kennen bij voorbaat deden. B. en W. zijn er de menschen niet naar, om wat er ook ge- beure in blind vertrouwen op genoemde punten te allen, tijde goed te keuren. Zij meenden daarom goed te doen, thans het besluit te nemen, omdat daaraan nu üoor den goed willenden beoordeelaar geen enkele verkeerde beteekenis kan worden gehecht. Persoonlijk voegt de burgemeester bier nog gaarne aan toe, dat het hem aange naam zal zijn, als op den aanstaanden Koninginnedag meer dan tot nog toe, burgers door het uitsteken ven de drie kleur blijk geven van hunne ingenomen heid met het beleid van onze tegen woordige vorstin en van hun gehechtheid aan onze bestaande staatsinstellingen. Waarom de burgemeester zelf daaraan niet zal meedoen, zal men uit het mede gedeelde hebben begrepen". De heer De Wolf antwoordde, dat naar zijn meening hier een politiek spelletje gespeeld wordt, wat hem ten zeerste spijt. Een groot deel der burgerij, dat door het besluit van B. en W. zeer teleurgesteld is, zal nu op Koninginnedag meer dan ooit de vlag uitsteken. En daarbij zal dan ook gezongen worden „leve de Koningin." De heer De Wit (S.D.) „Hoera!" De voorzitter merkte op, dat de heer De Wolf na het antwoord van B. en W. niètmag spreken van een politiekspelletje. Want dat is het heelemaal niet. Het antwoord van B. en W. heeft de raad als eerlijk en oprecht te aanvaarden. De heer De Wolf voortgaande zeide, dat met het uitsteken van de vlag het gezag erkend wordt, waar toch niets tegen is. B. en W. hadden daarom ouder gewoonte moeten doorgaan, met de erkenning van ons Vorstenhuis. Vele burgers zijn door den genomen maatregel gegriefd. v De heer De Bruin (C H.) was ook teleur gesteld over het besluit, om niet meer te vlaggen. Hij meende hieruit te moeten opmaken, dat B. en W. niet meer m6t het wereldsch gezag te maken willen hebben. Do voorzitter kwam er zeer ernstig tegen op, als zou hij met het wereldsche gezag hebben afgedaan, Dat is niet het geval. De heer Wilcke (R.K.) gaf daarna aan B. en W. in overweging om op hun besluit terug te komen en alsnog op 2 Augustus den verjaardag van Koningin- Moeder, de vlag uit te steken, daar een groot deel der burgerij aan deze traditie gehecht is. De voorzitter antwoordde ten slotte, dat de meening van B. en W. niet is veranderd en zij dus bjj hun besluit blijven. Mond- en Klauwzeer. Sinds de vorige opgave is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toebeboorende aan W. Kooij, te den Burg (H9t vee loopt to de Mars. Jac. Hio, de Nes. Tijs do Wit, Simon de Porto, Spang. C. Keijser, den Burg. (Het vee loopt te Molenbuurt. P. Verberne, Spang. C. J. Bakker, K. Mantje Cz. H. Mantje Cz. Texel, 6 Augustus 1920. v De Burgemeester der gemeente Texel, BUTSING DAMSTE. Zondag 8 Augustus 1020. HERVORMDE GEMEENTE, Burg, Y.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, n.m. 3 uur ds. Visser. den Hoornv.m. 11 uur ds. Visser. Oudeschild, v.ui. 10 uur ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.qa 10 uur ds, E. A. Groenewegen- vau Halfweg. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Seherpenhuijsen van de Rijp. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Milatz van Enkhuizen. den Hoorn, vm. 11 uur ds. de Maar. Purmerenu, 3 Aug. Aangevoerd 688 Runderen waaronder: 285 vette koeien 170 4 220 Ct. per K.G o77 Gelde koeien f 450 d 650; Melkkoeien f' 350 a 850; 26 stieren. 71 vette kalveren i 1.80 a f 2.20 p. Kg. 197 Nuchtere kalveren f 20 a i 65; 1169 Schapen f 50,a f 85.i 131 vette varkens f 1,50 a 11.70 per Kg. 344 lammeren f 25,a f 45,00 120 magere varkens f 75 a 1 115,00; 99 biggen f 48,00 a f63,00; kipeiëren f 13,00 a f 14.00 per 100; Schagen, 5 Aug. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 55 Vette Koeien 1 450 a f 875. 40 geldekoeien mag. f 350 a f 700 30 kalfkoeien f 500 a f850 21 Nuchtere kalveren i 20 a f 52,00 238 lammeren f 38,a f 54,— 50 Biggen f 46 00 d f 68,00 Boter f 2.90 f 3,10 per K.G. Kipeieren f' 12 50 a t 13.50 per 100. Buigeilijlie Stand der Gemeente Texel, van 31 Juli tot en met 6 Aug. 1920. GEBOREN: Cornelis, z.v. Willem van Heerwaarden en Maria de Porto. Phiiippus, z.v. Cornelis Bas en Jacomina de Jonge. Annetje, d.v. Jan Jacob Bruin en Henriette Cor nelia van der Vliet. Jantje, z.v. Cornelis de Wijn en Beertje Backer. Magdalena Margaretha, d.v. Cornelis Boot en Adiiana Riemens. Maartje Diügena, d v. Dirk Baars en Janna Cornelia Sinke. Geertruida Agatha, d.v. Johannes Matheas Bakker en Trijntje Veeger. Hendrikus, z.v. Gerrit Dob en Janna Cornelia van den Berg. Anneke Clasina d.v. Pie- ter Adriaan Langeveld en Geertrui- da Wegman. GETROUWD Jacob Dekker en Frouwtje Dogger. OVERLEDEN Stijntje Stoepker, 92 jaar, wed. Pieter Kuiper. Grietje Ellen, 80 jaar, wed. Gerrit Plaatsman. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een zakdoek, 3 belastingbiljetten, een tafelmes met zilveren heft, een porte- monnaie met eenig geld, een zeemlederen doek, een strengetje tapijtwol. Voorzorgen van lieden 12 verzekeren in de toekomst goede gezondheid. Kalm af te wachten is niet altijd ver standig en nooit bij beginnende nierkwalen. En wel, omdat blaaszwakte, rugpijn en rheumatische pijnen tot de eerste waar schuwingen van dreigende nieruitputting behooren en de eenige veilige weg on middellijke verzorging is. Verwaarloozing kan leiden tot spit, ischias en rheumatiek of tot de ontwikkeling van waterzucht, niergruis of steen, en zelfs voeren tot ongeneeslijke nierziekten. Grijpt nu in. Helpt de nieren over haar eerste moeilijkheden heen. Uitstel is werkelijk gevaarlijk. Begint nog heden voldoende lichaams beweging te nemen, frissche lucht, ge regelde slaap, geregelde maaltijden (met niet te veel vleesch) en voldoende water te drinken. Dan doet gij wat in uw ver mogen is om nieruitputting te voorkomen. Om de bestaande nierzwakte te herstellen en de verschijnselen te verdrijven, dient gjj de nieren te versterken en heelen door een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij bewezen baat te geven aan nierlijders over de geheele wereld. Zelfs in gevallen, waar aan herstel gewanhoopt werd, hebben Foster's Pillen den lijder een duurzame, krachtige gezondheid her geven. Ten volle kan op dat speciale nierge neesmiddel vertrouwd worden. Het dient enkel voor de nieren en blaas en ziekte verschijnselen in verband met deze organen. Foster's Pillen werken hoegenaamd niet op de maag, lever of ingewanden. Neemt u in acht voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorzien van de handteekening van James Foster op het etiket, zijn te den Burg verkrijg baar bij T. Buijs a f 1.75 p. doos off 10.— per zes doozen. 45 ADVERTENTIEN. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: NICOLAAS CORNELIS LIST en THEODORA MARIA TELLIER. Huwelijksvoltrekking 24 Aug. a.s, lJmuiden, 4 Aug. 1920. Wilhelminakade 76. Kanaalstraat 47.] aan DE WAAL (Texel) W. D LINKER. Bijbelsch Treurspel in vijf bedrijven (geïllustreerd met muziek) op Woensdag 11 Aug. a.s. te den Burg en op Donderdag 12 Aug. a.s. te Oosterend, telkens in de Uoopsgez. kerken aldaar. Uitvoerendea (Hoofdpersonen) Mevr. W. SECRÈVE-v.Emminckhoven (Eva) ANTON VERHEI JEN (Adam) c.a van Royaards' gezelschap. J. H. SECRÈVE, (muzikale illustratie) Entree f0,75 bij vooruitname. f 1, aan de Kerk. Aanvang 's av. 8 uur. Toegangsbew. en Tekstboekjes vooraf ver krijgbaar bij de Boekhandelaren fa. Lan geveld en de Rooij en firma Reij, en te Oosterend bij den Koster der Kerk. Het bestuur van de Afd. Texel II van den bond van Melkveehouders maakt be kend, dat vanaf Zondag 8 Augustus de melk te Oudeschild D. MANTJE Kz. Secretaris. DER 1. Eérjariga rammen 2. Tweejarige 3. Oudere 4. Sohaap met een ramlam. 5. Schaap met twee lammeren waarvan minstens één ramlam. 6. Vijf ooilammeren. 7. Vijf jonge fokschapen. 8. Vijf oudere fokschapen. Gelieve van de gecontroleerde dieren bij de aaDgifte het contrólenummer te ver- meldeo. Aangifte uiterlijk voor en op 28 Aug. as. bij R. A. KEIJSER, Secr. H. M. v. L. te houden op 10 Augustus a.s. 's morgens 10 uur aaD den Burg. Aangifte bij den ondereeteetende. die tevens nader inlichtingen verstrekf. JAC. KIKKERT Nz. De Ontvanger der Gemeente Texel herinnert belanghebbenden DRINGEND aan hunne verplichtingen terzake het be talen der plaatselijke belastingen. Bij niet voldoening, wordt tot vervolging overgegaan. Texel, 6 Augustus 1920. De Gemeente-Ontvanger, A. LANGEVELD. Aanbevelend, J, A. HILLEN, Waalderstraat. P.S. Een mooie 2de hauds Kinderwagen. zal op Vrijdag 13 Augustus 1920, des morgens te 10 uur nabfj de Haven te Oudeschild, wegens beëindiging vanjbouwwerk, publiek verkoopen schrooter, schalen, achterdeeleD, ronde balken, deuren, kozijnen, luiken, enz. enz. Verder een belangrijke partij harmonicagaas, kippengaas, heiniugdraad, nieuw rijwiel, nieuwe maaimachines, zageD, emmers, vorken, schoppen en vele andere goederen. waarondsr secretaire, linn6nkastje, keuken stoelen, matrassen, enz. enz. te Texel, zal op Vrijdag 13 Augustus 1920, des morgens te 10V2 uur nabij de Haven te Oudeschild op Texel, wegens verandering van bedrijf, ten verzoeke van den Heer K. ZEGEL Fz. publiek verkoopen als paüngfuiken van 120 tot 230 mazen, schutwaut, palingzegen, lappeu want, eiken palen en stokken, korve-?, groote karen, touwwerk, fuikenboot, lederen hoos, enz. enz. dm te Texel,

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2