Xd ,1425 Zaterdag 21 Augustus 1920. SS84' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Gemengd Nieuws. FEXf IIiLBT' Adverteutlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden sangenome» bij de TJitg, Eiska LANGEVELB& DE ROOIÏ, Parkstraat, Bus» or Tix «i LICHT OP! Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Aangifte voor de Bevolkingsregisters. Vrijstelling militiedienst wegens landstorm broederdienst. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de wet van 28 Mei 1920 de Militie wet zoodanig is gewijzigd, dat thans ook landstormdienst in aanmer king komt voor vrijstelling van den dienst bij de militie wegens broeder- dienst. Voor hen, die voor de lichting der militie van 1920 of 1921 zijn ingeschre ven, bestaat de gelegenheid om alsnog vrijstelling wegens broederdienst aan te vragen in verband met den dienst, dien een of meer broeders of halfbroeders bij den landstorm hebben vervuld. Daartoe moet door of vanwege belanghebbenden tusschen 16 en 31 Augustus 1920 bij den Burgemeester aanvraag worden ge daan tot het opmaken van het vereischte getuigschrift. Meer in het bijzonder kan dit ter Secretarie dezer gemeente geschieden op Woensdag 25 Augustus a.s., des •voormiddags tusschen 10 en 12 ifur. Daarbij moet door of vanwege den be langhebbende worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van 2 getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moe ten zijn, van wie kan worden aange nomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende be kend zijn. Medebrengen van bewijzen van vervulden werkelijken dienst, zak boekjes, enz. is wenschelijk. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 14 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Het auto gevaar. In de Tweede Rozendwarsstraat te Amsterdam stond Maandag "de 12-jarige jongen Iriks voor perceel 16, toen een auto van de firma Jagerman aan kwam rijden. Vermoedelijk door een defect aan het stuur, zwenkte de auto opeens op zij. De jODge raakte bekneld tusschen den deurpost en den auto, waardoor hem een been werd afgekueld en hij ernstig gewond werd aan borst en rug. In zorg- wekkenden toestand is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar het kind in den loop van den dag aan de ernstige verwondingen is overleden. De politie nam den auto in beslag. Men schrijft uit Haarlemmermeer In de afgeloopen week is er bij de land bouwers in dezen polder tot laat in den avond hard gewerkt om het gemaaide graan, dat geschikt was om binnen gehaald te worden, van het land te rijden. Het weder liep dan ook in de laatste dagen bijzonder mee en als het deze week ook zoo mooi in de Datuur blijft, zullen de landbouwers Zaterdagavond ongetwijfeld met groote voldoening op hun werk kunnen terugzien, omdat er dan op het land weinig meer van de halmgewassen te zien zal zijn. Over 't algemeen genomen, valt de opbrengst niet tegen. De nieuwe tarwe, die reeds op de beurs werd verhandeld, had veel van de regen geleden en was dan ook grootendeels maar van inferieure kwali teit. Met het oog op het droge weder zullen er Donderdag we! betere kwali teiten wordeD aangeboden, De erwten, die nog voor een groot gedeelte op ruiters staan, leveren Diet zoo'n beschot op als aanvankelijk werd gedacht, het geen wordt toegeschreven aan de schade die aan dit gewas door ongedierte werd veroorzaakt. De bieten, het hoofdproduct dit jaar, waarmede duizende hectaren in deze gemeente werden bezaaid staan er prachtig bij en geven den landbouwers alle reden tot tevredenheid. Purmerend vlagt weer. In de jongste Raadsvergadering van Purmerend is op voorstel van den voor zitter besloten, om op de verjaardagen van de Leden van het Koninklijk Huis wederom de Nederlandsche vlag van de openbare gebouwen uit te steken. Het voorstel werd na een niet vrien delijk debat aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Hartjesdag. De Hartjesdag is dezer dagen te Am sterdam luidruchtiger herdacht, dan de laatste jaren het geval is geweest. De straatjeugd vooral heeft zich weer danig geweerd. In de volksbuurten was het den geheelen avond buitengewoon druk en men vermaakte zich daar op de ge bruikelijke wijze, n.l. met het afsteken van vuurwerk. Natuurlijk heeft de bal dadige jeugd niet nagelaten, de brandweer handen vol werk te geven. Er zijno.m. in het Muiderpoortkwartier, op Katten burg, in de Jordaan en in de buurt Y.Y. niet minder dan 25 brandjes door de brandweer gebluscht. Vaak moest de politie bovendien optreden tegen tal van jongens, die er vermaak in vonden, de lichten der straatlantaarns te dooven. Doe een aangespannen paard nooit het hoofdstel af. Te Middelburg stond een 64-jarige man op een aangespannen paard te pas sen. Hij wilde het dier laten drinken en deed het daartoe 't gebit uit den bek, het paard werd schichtig en de man kon het niet meer houden. Hij kwam te vallen en kreeg den wagen over zijn borstkas, terwijl hy ook aan het gelaat werd verwond. De man is aan de bekomen verwondingen overleden. Het 14-jarig dochtertje van den heer P. v. Dijk te Sittard, kwam met haar flets, door het uitwijken voor een auto, te vallen en geraakte onder de wielen van een voorbijrydende broodkar, Ernstig verwond werd het meisje daar het hospitaal overgebracht, waar ze na eenige uren is overleden. AnnaJe aanstaande bevalt me niet. Marie Als het de jouwe was, zou hij ma ook niet bevallen. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen AboKnementspryt per 3 maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prig» der Advertentün Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 18Aug. toten met Dinsdag 24 Aug. voor rijwielen 8.45 uur, voor rijtuigen 9.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 19 Aug. v.m. 1,— Vrijdag 20 1,21 Zaterdag 21 2,03 Zondag 22 2,50 Maandag 23 3,50 Dinsdag 24 5,11 Woensdag 25 6,34 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen van Texel: 6,v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwediep9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ff 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,— 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 8,57 10,48 11,11+ 12,54 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 31.) Ik heb aan die mannen verteld, dat u niets anders op uw geweten hebt dan sohul- den, ea dat men u daarvoor achter slot en grendel wil zetten. Mevrouw, uwe edelmoedigheid heelt mjj tot in het diepst mijner ziel geroerd. Ik ben van heden af uw alleronderdanigste dienaar. Goed, goed. Daar komt uw vriend, de veedrijver. Waarschijnlijk wil h(J op breken, en ik moet u eerlijk bekennen dat ik niet op mijn gemak zal zjjn, voor dat u hier vandaan bent en ik de glazen en borden heb afgewasschen, voordat de meid opstaat. Goddank is zij een juweel op het punt van slapen. De morgenschemering brak reeds door den grijsblauwen hemel boven de boomen van dea tuin en maakte het lioht der kaars waarbij i£ had ontbeten, onnoodig. De oude dame stond op en mij bleef niet anders over dan haar voorbeeld te volgen. Ik had onafgebroken g*pijnsd op een mid del om nog een pa&r woorden onder vier Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen voor zooveel noodig, den inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter secre tarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet); B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden; C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 20 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYS1NQ DAMSTE. oogen met Flora te spreken of haar een regeltje te doen toekomen. Het raam stond open, waarschijnlijk om het vertrek goéd te laten luchten en alle sporen van mij a verbljjf te doen verdwijnen. Daar versoheen Ronald in den tuin en mjjn bewaakster boog zich uit het venster Ronald, ïiep zij, is daareven Sim niet voorbij gekomen Ik nam oogenblikkelijk de gelegenheid waar. Achter haar stond een inktkoker met pen, Inkt en papier. Ik schreei: „Ik bemin u," ea voordat ik nog meer had kunnen schrijven, waren de brilleglazen reeds weer op mij gericht. Het wordt tijd begon ze, doch toen ze zag wat ik deed viel zij zichzelve in de rede: Watt Hebt u te schrijven? vroeg ze. Och een paar woorden, mevrouw ant woordde ik snel. Een paar woorden Mijnheer da graaf ik vermoed, dat u er op gesteld zijt voor een man van eer te worden gehouden Twijfelt u daaraan, mevrouw Ik twijfel zeer eraan of u wel op den goeden weg bent mij mfiae overtuiging te doen behouden, zeide zo. U bant in mijn huis gekomen, zonder dat ik weet hoe. Me dunkt, dai u het met mij eens moet züe. dat u mij een weinig dauk schuldig zjjt, al was het alleen maar voor het ontbijt dat ik u heb voorgezet. Maar ik heb geen verplichtingen tan u. U bert voor mij niet andera, dan een vreemde jonge man, die er goed uitziet en beschaafde manieren bezit, met een paar Engeleche bankbiljetten in zijn zak en een prijs op zijn hoofd. Ik ben uw gastvrouw hoewel tegen wil en dank en ik verlang dat de toevallige kennismaking met mijne familie hiermede een einde neemt. Ik geloof dat ik bloosde. Mevrouw, antwoordde ik. De brief was niet van het minste gewicht, en uw wensch is voor mij bevel. Niette vergeefs hebt n een beroep op mijn eer gedaan. Ik versoheur den brief. En dat deed ik, in ontelbare snippers. Ge zfjt een goede jongen, zeide ze en verzocht mij haar naar den tnin te volgen. Broeder en znster wachtten daar reeds op ons, en voor zoover ik bij het schemer licht hunne gelaatstrekken kon onderschei den, hadden zij weinige aangename uren doorgebracht. Ronald dnrfde mij in tegen woordigheid zijner tante niet aanzien en was oen toonbeeld vau verlegenheid, Flora bad nauwelijks tijd eoa blik naar mij te werpen. De tante vatte onmiddellijk baren arm ea liep met haar dwars door den tnir, zonder eeu woord te zeggen, Ronald ea ia volgdeD, eveceeas zwijgend, In deazelfien muur, waarop ik had ge zeten, bevond zich eeu deur. De zo deur opende de oude d me m t een sleulel en achter deze deur sto >d een broedge&chou- derde, ruw uitziende man op een steonen paal geleund, met een dikken knuppel onder don arm, Sim, zeide ze, dit is de jonge man over wien ik met je heb gesproken. Sim bromde iets onverstaanbaars tot antwoord en maakte met den eenen arm en het hoofd eene beweging, die een groet moest beteekenen. Kom, mijnheer St. Yves, het is hoog tijd voor u. Maar eerst moet ik nog dat geld voor u wisselen. Hier zijn vier pond in Eagelech papier en hot overige in zil ver, na aftrek van zes stuivers. Ik geloof dat sommige mesacben een schilling voor het wisselen rekenen, maar ik wil u niet het vel over de ooren balen. En hier, mijnheer St. Yves, zeide Flora, voor het eerst het woord tot mij richtaade, is een reisdeken, die u stellig op dezen tocht goed te pas zal komen. Ik hoop dal: u dit geschenk uit de handen eener Scbotsche vriendin wel zult willen aannemen, voegde zij er met bevende stem b|j. Eu hier, een echte hnlstknuppel, zelf voor u afgesneden, zeide Ronald en gaf mij een stengen stok, waarmee ik mij in een gevecht goed zou kunnen verdedigen. Deze geschenken en de wachtende hou ding ''au don veedrijver zeiden mij duide lijk, dat ik ds reis moest aanvaarden. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1