$428 Woensdag 1 September 1920. S8st'Jaargang 'Nieuws- an Spoor- en Bootdienst. (jemengd .Nieuws. Van week tot week if it blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam Prijs der Adverientiin. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ea ASYESTENTIEN worden aangenomen b(j de üiig, Pjbka L A N S E V E LI» E R O O IJ, Parkstraat, Bubo op T b z i u LICHT OP! Van Woensdag 1 Sept. tot en met Dinsdag 7 Sept. voor rijwielen 8.45 uur, voor rijtuigen 9.15 uur HOOGWATER Reede van, Texel. (Zomertijd.) Sept. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag v.m. 11,51 12,28 1- 1,33 2,25 3,32 4,59 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/j uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,v.m. 2,45 n.m.j,15nm. van Nleuwtdiep9,15 4— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Tsxel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.30 9-05 7.28 sneltrein 9.05 12,37 3,25 1.54+t £42 408** 6,30 4.29 8,45 79,40 7*53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28f 8,36 8,02§ 9,15 n>40 12 24§ 3,11 303 6,01 6*07 9,04 8 57 10,48 11,Ut 12'54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 31—28 Aug, De Koningin is deze week naar Arnhem geweest, om luister bij te zetten aan de landbouwfeesten aldaar en haar koninklijke belangstelling te toonen in de landbouw- week en hst Landhuishoudkundig congres ter gelegenheid daarvan gehouden. Zij is door de bevolking van de Gelder- sche hoofdstad met al de hartelijkheid be groet, die ons volk nog steeds aan den daglegt, als de Landsvrouwe in haar midden verschijnt. En met veel belangstelling heeft ze kennis genomen van wat daar thans op het gebied van den landbouw, de zoo belangrijke tak onzer volkswelvaart geschiedde. Het ligt niet in onze bedoeling een beschrijving te geven vandeArnhem- ache Landbouwweek. Alleen zij het ons veroorloofd op één bijzonderheid ervan de aandacht te vestigen, n.lv op den gehouden Boerinnedag. Een dag waarop in Musis Sacrum eenige honderden Geldersche boerin nen b\j elkaar kwamen, omj besprekingen te houden over het landhuishoudonoerwijs. Die bijeenkomst mag iets'meuws heeten en heelt het bewijs geleverd, dat ook onoer de boerinnen belangstelling bestaat voor wat men zou kunnen noemen, de weten schappelijke zijde van het boerinnewezen. Naar luid der berichten is deze boerinne dag zoo goed geslaagd, dat een herhaling niet zal uitblijven. 0 0—0 De Koningin is niet alleen de gast ge weest van Arnhem, zij is in de afgeloopen week ook als gastvrouw opgetreden. Zater dag bracht een extra trein uit den Haag 200 bezoekers op Het Loo aan, meest Engelschen en Amerikanen, afgevaardigden van tal van vereenigingen en steden, ge komen om dèel te nemen aan de Pilgrim- Fathersherdenking in ons land. Als deze regels in druk verschijnen zijn de plechtige feesten ter herdenking van de pelgrim- vaders in vollen gang. Deputaties zijn van over zee gekomen om die herdenking hier luister bij te zetten, terwijl in Engeland en de Vereen. Staten eveneens plechtige herdenkingsbijeenkomsten worden gehou den. Die herdenking geldt een gebeurtenis, oogenschUniyk van weinig belang, maar die thans na verloop van drie eeuwen om haar gevolgen in het licht van groote be- teekenis verschijnt. 't Was in het jaar 1608, dat een honderd tal eenvoudige burgers, om des geloofs- wille Engeland ontvluchtte. Daar heersebte de fanatieke koning Jacobus I, die de bloedige kettervervolging herleven deed en van z(jn onderdanen eischte, dat zij eigen inzicht en overtuiging prijsgaven en God dienden naar den eisch des konings. Dat was de reden, dat een 100 tal mannen het Engelsch vaderland en het vredig leven opgaven, om in Holland als balling te wonen. Zij vestigden zich voornamelijk in Leiden, waar z# dp vrijheid van ge weten en de Hollandscbe gastvrijheid von den, die ons land in de wereldgeschiedenis een zoo eervolle plaats heeft bezorgd. Holland was de plek, waar de vervolgde een veilige wijkplaats voDd en ieder God mocht dienen naar de inspraak van zijn geweten. Na een 12-jarig verblijf in ons land is een deel der pelgrimvaders over gestoken naar het verre Westen, om daar onder groote moeite en onder tallooze ont beringen een bestaan te zoeken. En daar, in Amerika, werden zij de grondleggers van de beginselen van vrijheid, welke daar thans nog zoo hoog in eere worden gehouden en de voorvaders van het stoere geslacht, dat Amerika groot heeft gemaakt. Dat wordt thans hier en in de Vereen. Staten herdacht. -05—0—0 Van de buitenlandsche gebeurtenissen der afgeloopen week vroegen die in Polen nog steeds de meeste aaudaebt. De toestand heeft daar ook wel snel een keer genomen Door het Poolsche tegenoffensief is het roode leger, dat reeds een greep deed naar Warschau, met een geweldige kracht terug geworpen. Het Russischo centrumleger heeft ernstige verliezen geleden en het noorderleger werd zoo goed als geheel ver nietigd. Een belangrijk deel van dit leger is van zijn basis afgesneden en zal zich moeten overgeven, of de wijk over de Duitsche grens moeten nemen. Dat de bolsjewiki iaternesring in Duitschland ver kiezen, boven krijgsgevangenschap in Polen, bewijst wel het feit, dat reeds 70.000 h 80 000 Russen door de Duitschere geïnter neerd zijn. Men mag veilig aannemen, da: het verlies der Russen in dd laatste dagen minstens 200,000 man hebben be dragen, met honderden kanonnen en dui zenden machinegeweren. Wel wordt te Moskou beweerd, dat het Russische leger niet veel heeft geleden en zich gereed maakt voor een nieuwen aanval, maar al te veel geloof wordt daaraan niet gehecht. 0 0—0 De gevolgen van de Russische nederlaag hebben zich vooral op twee plaatsen laten galden. Allereerst te Minsk, waar de Rus sische en Poolsche gedelegeerden samen kwamen, om over den vrede te onderhan delen. Zooals men weet, werden te Moskou vredesvoorwaarden opgesteld, die nogal de goedkeuring van Lloyd George wegdroegen Ze zouden waarschijnlijk ook door de Polen aangenomen zijn, indien de Russen hun opmarsch met de inneming van Warschau hadden kuncenj bekronen. Nu echter het Poolsche leger een besliste overwinning op de roode legers behaalde, wilde Polen van dezo vredesvoorwaarden niets weten en noodigde het de regeering te Moskou uit de verdere besprekingen voort te zetten te Warschau. De Polen gaan de rol van overwinnaar spelen en willen thans aan Rusland den vrede voorschrijven. Wel heeft do Poolsche regeering de ver klaring gepubliceerd, dat z(j niet op ver overingen uit is en ze er naar streeft om met Rusland "tot een vredesverdrag te komen, dat beide partijen bevredigen kan, doch de geallieerden hebben het noodig geoordeeld Polen te waarschuwen, met zijn eïschen niet te ver te gaan en zich binnen de perken van het vredesverdrag van Versailles te houden. Nader zal moeten blijken of de Polen dezen wenk ter harte hebben genomen. —0—0—0— Van invloed schijnt de Poolsche over winning ook geweest te zijn op de houding van L'.oyd George. Van de vacantie van den Engelschen eersten minister is nog niet veel terecht gekomen, want hij was nog maar nauwelijks te Luzern ofdeltali- aansche premier Giolitti was er ook al. Het doe) van hun onderhoud was een bespreking over de Russische vredesvoor waarden. Het bleek, dat de regeering te Moskou, waarschijnlijk nog onder den in druk van de Russische successen te velde, aan Polen een gewapend arbeidersleger wilde opdringen, het bewapende proletari aat, dat Polen het Bolsjewism# zou moeten bezorgen. 0 Lloyd George en Giolitti hebben toen een krasse nota naar Moskou gezonden, met de bedreiging, dat men de onderhan delingen met Rusland zou afbr6keD, indien Rusland probeerde zich te bemoeien met de Poolsche binneclandscbe aangelegen heden. Waarop do Russische regeeriDg dadelijk de gewraakte voorwaarde heeft laten vallen. Dat was op grond van de Russische nederlaag ook te denken. Thans diönt te worden afgewacht, hoe 'de vredes onderhandelingen zich verder zulleD ont wikkelen. 0—0—0 In Opper-Silezië wil het nog maar niet rustig worden. Donderdag kwam het weer tot ernstige onlusten te Breslau, waar de Poolsche »n Fransche consulaten door de volksmenigte bestormd en geplunderd werden. De veiligheids weer was niet bij machte om deze gewelddaden te keeren. De bron van de onrust is waarschijnlijk te vinden in het feit, dat de Polen door het succes der Poolsche wapens opgezweept, uittartend tegen het Djsitscbo deel der bevolking optreden en steun ondervinden van de Fransche bezettingstroepen. —0—0—0— In Epgeland staat intn, naar het schynt, weer eens aan den vooravond van een algemeene mijnwerkersstaking. Uit de berichten valt af te leiden, dat er in de arbeidersorganisaties een beweging gaande is, om nog eens een poging te wagen om de nationalisatie der mijnen van de regee ring af te dwingen. Hoewel op dit oogen- blik de officieele uitslag nog niet bekend is. mag toch worden aangenomen, dat de groote meerderheid der mijnwerkers zich voor staking heeft uitgesproken. Het voor wendsel voor dezen nieuwen politioken aanval is de verhooging van den steen- kolenprt)3, die onlangs door de regeoring is vastgesteld en waartegen de mijnwer kers zich naar zij zeggen ln het belaDg van het publiek en waarschijnlijk om de sympathie van het publiek te winnen met kracht verzotten. Bovendien willen ze hooger loon. De mijnwerkers hopon, dat de beide andere groote bonden, die van spoorweg en tiansportarbeiders, hun staking zullen steunen, ja dat de Triple Alliantie den strijd tegen de regeering zal aanbinden, In die bonden gaan daartegen echter krach tige protesten op. De regeering onthoudt zioh nog van iedere inmenging on de mijn- directies beweren, dat de mijnwerkers wel een groot woord hebben, maar toch niet zullen durven staken als het er op aankomt. In de komonde dagen zal nader moeten blijken of de vrees voor staking gegrond is. MMacaMMiiMis—wgaaao— Met den wind achter Een 76-jarig inwoner van Raalte, de heer v. d. Kbracht dezer dagen per rijwiel een bezoek aan zijn zoon te Tiel. Hij legde den afstand van 103 K.M. af in 9'/i uur, de rusttijd daarin begrepen. Te Huisseling kreeg de landbou wersknecht J. S. een hevigen slag van een veulen tegen den buik, aan de ge volgen waarvan hij is overleden. Een ongelukkige tocht. Dezer dagen kwam de veehouder M., van Assendelft, uit Purmerend. Zijn voor de kar gespannen paard schrok voor den stilstaauden automobiel van dr. N., te Wormer. AL viel van zijn kar en kneusde twee ribbon. Na door dr. N. verbonden te zijn, bracht deze hem per auto Daar Assendelft. Zijn zoon zou den weg naar huis met de kar vervol gen. Ter hoogte van de markt passeerde de auto van dr. N. paard en kar. Het paard schrok weer en nu viel de zoon van do kar, en brak zijn been. Ook die werd door dr. N. verbonden en per auto naar zijo woning vervoerd. Be rijdende dood. In de Trompstraat te 's Gravenhage heeft een automobiel een zesjarig jongetje overreden. Het kind is naar Bronovo gebracht, waar het bij aankomst over leden bleek te zijn. Landverhuizers. Het vertrek van personen uit Haar lemmermeer naar het buitenland neemt in den laatsten tijd hand over hand toe. Ter secretarie aidaar weiden in enkele maanden tijds niet minder dan 216 bui tenlandsche paspoorten aangevraagd en uitgereikt, in hoofdzaak voor verhuizing naar Noord-Amerika. Aan de betrokken afdeeling heeft dit al heel wat drukte veroorzaakü. De aanvragen worden steeds met den measien spoed behandeld. Zij Als wij getrouwd zijn, moet ik drie dienstboden hebben. Hij: Je zat er twintig hebben lieve ling, maar.... niet allomaal tegelijk.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1